| Nera_Nero_1990 a întrebat:

Vreau sa stiu mai multe despre lucifer(nu-s mason). Spunti-mi voi ce stiti sau dati-mi un site(in afara de Wiki). FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Aici poţi găsi explicaţia biblică:
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2002687
Cele bune!

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe Lucifer o fiinta perfecta. L-a imbracat cu stralucire si frumusete.Insa,din pacate in inima lui s-a nascut mandria si gandul de a ajunge mai mare decat Dumnezeu.De aceea Dumnezeu l-a izgonit din rai. El a lasat liber arbitru, nu a creeat niste roboti care sa execute niste comenzi.

Răspuns utilizator avertizat
| Miauti a răspuns:

Bai ce legatura are masoneria cu lucifer?

Si alt exemplu in afara de La Vey care infiintat biserica... carti sataniste erau si pe vremea medievala chiar si mai departe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer

| Nera_Nero_1990 explică (pentru Miauti):

Am spus fara wiki

| dracu14 a răspuns:

Satana este un personaj imaginar,in poveste, original satana a fost ingerul perfect al lui dumezeu dar satana a inceput sa gandeasca, a devenit mandru si egoist si a vrut sa-i ciordeasca tronul lui d-zeu
din aceeasi poveste aflam ca tot el a facut omul sa gandeasca(si in crestinism gandirea este un mare pacat)
practic el este personajul fara de care omenirea nu ar fi evoluat(orice pas inainte, a fost considerat de crestini lucrul diavolului)
si vezi ca lucifer nu trebuie confundat cu satana, sunt 2 personaje complet diferite, daca te intereseaza detalii citeste biblia satanica la iluminare(pag 33)
http://ia700808.us.archive.org/......ne2009.pdf

| Nera_Nero_1990 explică (pentru dracu14):

Serios,tu-mi trimiti asa ceva.Ai cam exagerat

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Lucifer, era un inger luminos. Din pricina mandriei lui, si pentru ca vroia sa Ii ia Locul lui Dumnezeu, a cazut, cu intreaga ceata, devind in total 9 cete care ii slujesc lui Dumnezeu in loc de 10.

Poftim aici mai multe detalii despre diavol : ro.orthodoxwiki.org/Diavol