| Iul08 a întrebat:

Voi ce parere aveti este pacat daca imi fac un tatuaj cu cruce?

16 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Din ce stiam eu(din punct de vedere biblic) nu ai voie sa iti pui semne pe corp.

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Da este pacat, pentru ca corpul tau nu iti apartine tie, el este templul lui Dumnezeu

| Nucreeed a răspuns (pentru Ciocolatefrenchblue):

Templul lui dumnezeu? cum asa? cine zice? zi'mi si mie sa nu mor prost..de unde ai tu informatia asta?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ciocolatefrenchblue):

Corpul meu e templul lui Zeus.Ha.

| Iul08 explică:

Nu am inteles.

| sitărescu a răspuns:

Te întreb altfel

Tu cum crezi că ar arăta un tatuaj peste o piele zbârcită la 60 de ani?

Crezi că nebunia tinereții de acum, te va mai ține și atunci, când vei merge la mare cu nepoții după tine și toți se vor holba la tatuajul tău?

| dracu14 a răspuns:

Da,e mare pacat sa-ti tatuezi o cruce, tauteaza-ti si tu ceva calumea...

| Anecherry a răspuns (pentru sitărescu):

Adevarul e ca la cat de sexy esti la 60 de ani, tare mult mai conteaza cum arata si tatuajullaughing).

| sitărescu a răspuns (pentru Anecherry):

Tocmai asta e și ideea de la o vârstă vrei să ascunzi "păcatele tinereții", de aia, ce ni se pare acum ultima senzație, când ne vine mintea la cap ni se va părea o chestie ieftină, asemeni unor chimicale chinezești.

Răspuns utilizator avertizat
| XatomisX a răspuns:

Daca iti faci unu cu cruce inversa am tot respectul pentru tine

| Ciocolatefrenchblue a răspuns (pentru Nucreeed):

E bine asa?

| Annie2498 a răspuns:

Indiferent de tatuajul pe care ti`l faci este pacat. Tot ceea ce iti distruge frumusetea naturala a corpului este pacat. Se spune ca trupul tau este templul Duhului Sfant. Si nu ai voie sa faci nimic care sa il afecteze. Nu e voie sa porti cercei, sau sa iti faci tatuaje. Mie mi se pare putin cam exagerat lipsa voii de a purta cercei, dar daca Dumnezeu asa cere, eu ma supun Lui. Cel putin sper sa pot sa rezist acestei ispite de a`mi face gauri pentru cercei. Oricum in orice caz iti sugerez sa nu iti faci nici un tatuaj pe corpul tau. Crucea Lui Isus trebuie pastrata in inima si in minte si sa iti amintesti ca daca El a murit pentru ca noi sa fim iertati ar trebui sa Ii fii dator si sa incerci sa respectii dorintele Lui.

| CristiSeeker a răspuns:

Va fi cam greu sa te tatuezi folosind o cruce. Eu iti recomand sa apelezi la alte metode.

| Iul08 explică (pentru CristiSeeker):

Pai de ce sa fie greu?