| anonim_4396 a întrebat:

Salut vrau sa aud argumente despre neexistenta lui dumnezeu

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dar este scris in cea mai citita si cautata carte.De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei dorind ca sa o distruga, dar au uitat ca Autorul ei este Dumnezeu.
,, Un secol urmează altui secol – Biblia rămâne.
Impărăţiile se ridică, se clatină, cad şi sunt uitate – Biblia rămâne.
O dinastie urmează după alta – Biblia rămâne.
Regii sunt încoronaţi şi li se ia coroana – Biblia rămâne.
Este dispreţuită şi ruptă în bucăţi – Biblia rămâne.
Furtuni de ură trec peste ea – Biblia rămâne.
Ateii o ocărăsc şi o critică – Biblia rămâne.
Agnosticii zâmbesc cinici – Biblia rămâne.
Necredincioşii o abandonează – Biblia rămâne.
Criticii îi neagă inspiraţia divină – Biblia ramane.
Fulgere de mânie o izbesc – Biblia rămâne.
Păgânii profeţesc pieirea ei – Biblia rămâne.
Modernismul încearcă să demonstreze că nu e necesară – Biblia rămâne.
I se dă foc – Biblia rămâne.
Dinţii timpului o rod, dar nu o consumă – Biblia rămâne.,,

119 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Si eu vreau sa levitez...

| MMihai a răspuns:

Argumente despre inexistenta lui Dumnezeu au tot fost date, de diverși, dar este mai greu de văzut cât ar fi fost de corecte.

Poți zice foarte lesne, că este incredibil Dumnezeul prezentat de religia X sau Y.

Argumente serioase, că nu există în tot universul, nici un fel de Dumnezeu, sunt mai greu de produs.

Dar nici nu are o importanță teribilă, dacă există sau nu, în tot universul măcar un singur Dumnezeu, sau dacă există n dumnezei,

că oamenii trebuie să facă același lucru.

„ Ce trebuie să facă oamenii", este deja o altă întrebare!

| MortemAeternum a răspuns:

Pai e ca si cum mi-ai spune sa iti dau un argument al inexistentei unicornilor.Nu am de unde sa stiu sigur daca nu exista pe o alta planeta, vreo creatura care sa arate ca si un unicorn, dar pana nu ii este demonstrata existenta, acel unicorn nu este altceva decat creatia omului, la fel ca si Dumnezeu.Mai intai trebuie sa aduci tu argumente ale existentei unei divinitati, iar apoi eu iti aduc contra argumente.
Cel mai probabil esti crestin, daca vrei arugumente ca Dumnezeu a fost creat de om citeste biblia cu multa atentie si vei vedea cum este descris Dumnezeu si iti vei da seama ca este creatia omului. Dumnezeu a murit deja pentru mine, in scurt timp va murii pentru intreaga umanitate.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Existenta lui Dumnezeu se face prin credinta! Voi nu vreti credinta, vreti argumente logice, de ce nu dai acum un argument logic ca Dumnezeu nu exista?

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si cu ocazia asta sa imi explici si cum a aparut viata!

| EmaS a răspuns:

De unde sa le scoti, daca ele nu sunt? De ce? - Pentru ca Dumnezeu exista!

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Ai dreptate Dumnezeu exista doar daca voi credeti ca el exista, totul este doar in mintea voastra.Te intereseaza cum a aparut viata aici pe pamant, sau cum a aparut universul? Mai precis cum a aparut acel "Big Bang"?

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Creationistii nu cred ca acest Univers a aparut in urma acelui Big Bang.Ei cred ca Dumnezeu a facut cerul si pamantul,marea,soarele,luna, stelele, vietuitoarele si omul.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu este adevarat.Am inatlnit creationisti crestini, care cred in teoria evolutiei deoarece daca au avut bunul simt sa invete putina stiinta elementara, nu au mai putut ignora dovezile.Biblia nu spune cum anume a fost creat tot univesul, pur si simplu iti spune ca Dumnezeu l-a creat. Sau tu crezi ca biblia este o carte de stiinta care ne dezvaluie misterele universului? Biblia iti raspunde la intrebarea de ce exista tot acest univers, nu si cum a fost creat.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dumnezeu a spus si a luat fiinta.El spune si se face.El este Creatorul.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Deci sa inteleg ca Dumnezeu a pocnit din degete si gata, ca sa vezi a aparut pamantul, apoi lumina, apoi soarele :)). Si un copil de clasa a 4-a stie ca este imposibil sa se intample asa ceva. Sa ne uitam putin la ordinea creatiei. La inceput Dumnezeu a facut cerurile si pamantul :)) clar stiinta ne-a demonstrat ca mai intai a fost pamantul apoi soarele =)). Apoi Dumnezeu creaza lumina :)) saracu soare tot lasat la urma este. Apoi este creata vegetatia, care ca sa vezi poate sa supravietuieasca si fara soare, ca doar pe atunci plantele traiau bine mersii fara sore http://ro.wikipedia.org/wiki/Fotosintez%C4%83, uita-te putin sa vezi ce este aia fotosinteza.Iar ca sa vezi, Dumnezeu creaza soarele, dupa ce pamantul, lumina si plantele erau create :)).Pai spune-mi mie, asta nu este produsul unei minti antice de evreu, care nu stia pe ce lume traieste? Eu nu am sa incerc sa combat acest creationism literal, ca mi se pare jignitor ca un om sa creada in asa ceva si nu ma cobor la acest nivel.
Pamantul are o varsta de ~5 miliarde de ani, iar prima scoarta terestra are 3, 5 miliarde de ani, deci sa imi spui mie ca pamantul este copil mic de ~6500 de ani, mi se pare hilar.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dar spune tu este mai usor de acceptat ca totul este o intamplare a hazardului?

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Pentru bliss20: Cum poti sa te increzi in ceva ce nu este logic? Ca si cum ti-as zice eu acum sa crezi in Mos Craciun, cu toate ca este ilogic sa crezi ca un singur batranel aduce jucarii in toata lumea, eu iti zic sa ai credinta in el. Ti se pare corect asa? Daca dumnezeu este fiinta cea mai rationala, si eu ma indoiesc cu privire la existenta lui prin lipsa de dovezi, el ar trebui sa fie de acord cu mine. De exemplu daca eu iti zic ca tu esti ruda cu Angelina Jolie, tu ma crezi fara sa-ti aduc vreo dovada? Logic ca nu. Iar referitor la aparitia vietii, de unde stii tu sigur ca dumnezeu a creat-o? De ce nu alt zeu? De ce tocmai dumnezeu si nu altcineva?

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu stim exact cum a aparut energia primordiala ca a dus la Big Bang, dar sunt unii oameni care isi bat capul cu asta, chiar in acest moment si nu spun ca nu inteleg ce s-a intamplat, deci Dumnezeu a creat-o. Sunt unii oameni care chiar vor sa vada exact cum a aparut viata si nu sa creada tot ce le spune o carte antica. Daca toti cei care nu credem in Dumnezeu ne inselam, atunci de ce Dumnezeu nu ne da o dovada de necontestat, cum ar fi sa scrie pe fiecare corp al ateilor, Eu sunt Dumnezeul evreilor, Eu sunt Dumnezeul care si-a trimis singurul sau fiu sa moara pentru voi. Banuiesc ca il doare mana daca ar face asa ceva. Pana nu este demonstrata existenta unui Dumnezeu, eu refuz sa am o credinta oarba.

| anonim4565 a răspuns:

Pai voi cei ce ziceti ca nu exista dumnezeu:voi zice-ti ca universul a fost facut prin big-bang deci pentru ca un lucru sa explodeze trebuie sa existe ceva care sa provoace explozia nu? poate exploda din nimic?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Auzi ce dovada mai mare iti trebuie cand tot ce e in jur spune despre el?

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Asta nu este o dovada, stiinta are multe lacune, este adevarat, dar nu pot sa cred intr-un Dumnzeu deoarece stiinta MOMENTAN nu poate sa explice anumite fenomene.Asta se numeste Dumnezeul lacunelor. Cand ma uit in jur imi dau seama ce frumos a evoluat viata si ne-a permis noua Homo sapiensilor sa existam.Ti-am zis daca Dumnezeu exista, ar trebui sa ne dea un semn de necontestat, ca cel pe care l-am spus mai sus, si anume sa scrie, la fel cum a scirs pe acele tablite cele 10 porunci, daca a facut-o odata, sunt sigur ca poate sa o faca din nou. Dar daca nu o face inseamna ca nu exista, sau ca nu ii pasa de noi, eu merg pe prima varianta.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu-i nimic Ema, biblia va ramane mereu o carte literara foarte buna, va mai ramana chiar si dupa ce acest Dumnezeu crestin va pierii din mintea noastra.Eu banuiesc ca secolul 22 o sa ne prinda fara Dumnezeu, sau cel mult 5% din populatie o sa mai creada in Dumnezeu(nu neaparat cel crestin). Dar la fel ca si legendele antice cu zeii greci, biblia va rezista, atata timp cat oamenii o sa mai existe, deci biblia va disparea si ia odata cu noi.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Te-ai gandit vrodata cum e posibil ca dintree miili de planete din jur sa fim la o distanta perfecta de soare.sa fim la o distanta perfecta de luna asa incat cand e eclipsa totala atmosfera soarelui sa se vada clar si astfel oamenii au descoperit nu-s sigur hidrogenul sau heliul...cum e posibil ca noi sa avem apa o2 tot ce trebuie sa traim. avem tot ce ne dorim e ca si cum ai castiga la loto si sa nimeresti sa zicem 10000000de numere. ceva imposibil. exista dumnezeu! biblia desi a fost scrisa de niste pescari caci unii din autori au fost pescari ea a rezistat aprox 2000 de ani si poate multe carti scrise de autori mari poate bogati au fost uitate.nu e totul o intamplare

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dar tu ai avut curiozitatea sa citesti si sa pui la incercare Cuvantul lui Dumnezeu? Ai fi vazut ca El este plin de putere si face minuni in dreptul celor care cred in El.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Hai ca mi-a placut aceasta comparatie cu loteria, exact asta vroiam sa ti-o pun si eu in ceea ce urmeaza sa iti spun. Hai sa ne uitamn putin la cate stele sunt in uivers bine?
Dupa cum cred ca stii o galaxie are intre 10 milioane de stele si un bilion (10 la puterea 12).
Pana acum stim ca exista circa 200 de miliarde de galaxii( asta inseamna ca pot fi mult mai multe), deci iti poti face o idee la numarul ametior de stele, care este in univers.Acum din miliardele de stele care au o planeta care orbiteaza in jurul lor, ti se pare imposibil ca sa existe si o planeta, care are aceasta "distanta miraculoasa" care permite aparitia vietii?
Este exact ca o loterie, desii sansele sunt nesemnificative, uite ca din miliarrdele de oameni care joaca, cateva zeci de mii dintre ei castiga. Oricum, eu nu am nici un motiv sa te fac sa nu crezi in Dumnezeu, pe cand tu ar trebui sa faci totul pentru a ma convinge, mai ales ca tu crezi intr-un Dumnezeu care te condamna la chinuri eterne, daca nu crezi in fiul lui si nu ii accepti aceasta dovada de "iubire".

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Gandeste-te ca pentru acest sistem deosebit de complex trebuie sa existe un Arhitect.Nu este posibil ca el sa apara din nimic si sa functioneze cu precizia unui ceasornic. Daca pamantul era cu putin mai aproape de soare, nu ar mai exista viata pe el.Si exemplele ar putea continua.

Ce probabilitate ar fi ca piesele demontate ale unui ceas,pe care le pui intr-o cutiuta,dupa ce le amesteci bine, sa se ansambleze la intamplare sub forma unui ceas care sa functioneze perfect?

Argumentul cosmologic face referire ca fiecare lucru cunoscut din univers are o cauza. Ordinea si armonia din univers, ne arata ca numai o fiinta infinit de inteligenta ar fi putut sa faca lucrurile in felul acesta.Tu ce crezi?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Daca El mi-ar fi vrut raul nu ar mai fi trimis pe isus.nu scrie biblia de nici o alta planeta caare are viata...asta nu-i treaba mea.dar nu au oameni nici o dovada de vreo alt planeta care are viata.eu vrau sa spun esti o minune a lui dumnezeu poate esti sanatos si ti se pare ca e o normalitate dar sa stii ca nu e asa.sanatatea e un dar de la El.mergi odata la o biserica penticostala te rog si asculta adevarul lui dumnezeu.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Da si eu ti-am aratat cum functioneaza aceasta loterie cu "distanta perfecta" care permite viata. Spune-mi, daca totul are un inceput, iar tu sustii asta, inseamna ca si Dumnezeu are un inceput.Nu poti sa imi spui mie ca totul are un inceput dar Dumnezeu nu are, ca intram in erori logice.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Acum ce faci vrei sa ma aduci la o religie nu la Isus? Aici intram intr-o alta problema, eu sunt sanatos, este adevarat, dar ce facem cu milioanele de oameni cu handicap? Putem sa spunem ca ei sunt asa datorita pacatelor pe care parintii lor le-au facut? Inseamna ca singura lor vina este ca s-au nascut unde nu trebuia.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Numnezeu e alfa si omega nu are inceput si sfarsit...gandeste-te la asta stiu caa e de neconceput dar astazi cunoastem im parte dar cand ne va lua la cer vom cunoaste pe deplin. mintea noastra e limitata

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu nu stii ce a spus isus celor ce au spus acelasi lucru ca tine? pacatelor pe care parintii lor? le-a spus ca ei sunt asa pentru ca sa fie dumnezeu glorificat dar trebuie sa aiba credinta ca intr-o zii daca se roaga cu credinta dumnezeu ii va vindeca... si nu te duc la o religie ...religia nu mantuieste.fa ce a facut isus si esti mantuit.am spus asta ca acolo ti se va spune ce trebuie sa faci ca sa fi mantuit.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Asta nu este un argument, asa pot sa iti spun si eu, ca energia din care a fost creat big bangul este eterna si noi nu putem intelege asa ceva, deoarece mintea noastra este limitata.Dar uite ca putem sa vedem ca universul este in contiuna exapansiune de la big bang incoace.Totul a pornit dintr-un singur punct care continua sa accelreze, pana nu mai ramane nimic.

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim4565):

Daca citesti cuvantul lui d-zeu vei afla ce ai de facut

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor. Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.
Cum iti explici ca El imi raspunde la rugaciuni? http://www.youtube.com/watch?v=AVctIGEi4E4