| anonim_4396 a întrebat:

Salut vrau sa aud argumente despre neexistenta lui dumnezeu

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dar este scris in cea mai citita si cautata carte.De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei dorind ca sa o distruga, dar au uitat ca Autorul ei este Dumnezeu.
,, Un secol urmează altui secol – Biblia rămâne.
Impărăţiile se ridică, se clatină, cad şi sunt uitate – Biblia rămâne.
O dinastie urmează după alta – Biblia rămâne.
Regii sunt încoronaţi şi li se ia coroana – Biblia rămâne.
Este dispreţuită şi ruptă în bucăţi – Biblia rămâne.
Furtuni de ură trec peste ea – Biblia rămâne.
Ateii o ocărăsc şi o critică – Biblia rămâne.
Agnosticii zâmbesc cinici – Biblia rămâne.
Necredincioşii o abandonează – Biblia rămâne.
Criticii îi neagă inspiraţia divină – Biblia ramane.
Fulgere de mânie o izbesc – Biblia rămâne.
Păgânii profeţesc pieirea ei – Biblia rămâne.
Modernismul încearcă să demonstreze că nu e necesară – Biblia rămâne.
I se dă foc – Biblia rămâne.
Dinţii timpului o rod, dar nu o consumă – Biblia rămâne.,,

119 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a fost este si va fi si nu ai dovezi impotriva acestui lucru

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Asta e conditia lui Dumnezeu credinta. Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta de Dumnezeu si nimic nu a fost facut fara El. Daca asa vrea Dumnezeu doar sa crezi eu nu am cum sa ma opun voii Lui. Si eu as vrea ca sa faca ceva,nu ca nu ar face,dar ceva prin care sa ii faca pe toti sa vada ca El exista,dar eu nu ii pot spune ce sa faca, pentru ca nu am dreptul acesta. Eu trebuie sa ascult de El, nu El de mine.
Iar in al doilea punct as vrea sa imi explici ce sta la inceputul vietii in sine?

| LaraClarice a răspuns:

Dar tu in ce divinitate crezi?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Traim intr-un univers de energie conditionata de relatia cu masa, deci cu materia.Suportul vietii este incontestabil materia vie. Elementele chimice fundamentale sunt carbonul, azotul, fosforul, hidrogenul si oxigenul.Carbonul constittuie scheletul tuturor moleculelor organice.Azotul joaca un rol important in procesele energetice, de tranfer cu H. Fosforul este componentul obligatoriu al acizilor nucleici si constituent al fosfoproteinelor si fosfolipidelor. Gruparile hidrogenului cu oxigenul sau cu carbonul si transformarea lor au rol energetic.Transformarea gruparii C-H in O-H este cea mai importanta sursa de energie din materia vie. Principalii componenti ai celulei sunt lipidele, glucidele, proteinele si acizii nucleici.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Daca tu zici ca asa e. Dar te intreb si eu pe tine ceva tu stii care a fost inceputul tuturor lucrurilor? Ca daca totusi exista materie vie inseamna ca exista un inceput. Materia aia vie nu putea sa se creeze singura, automat era creata de cineva.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Auzi da ce religie ai avut cand ai fost mic?

| anonim4565 a răspuns (pentru Esperança):

Bine zici

| ExXify50 a răspuns:

Eu cred ca pamantul a fost produsul al unei hipernove si viata pe pamant a aparut prin incalzirea pamantului si de aici rezulta apa(ca daca un obiect este rece si se incalzeste va produce apa)si mai departe va puteti da si voi seama ca nu e asa de greu.au aparut celulele unicelulare si de acolo cu timpul s-au dezvoltat(sunt milioane si milioane de ani)tot ce stiu eu nu se rezuma doar la asta sunt luni de cautare.sunt atat de multe lucruri care voi credeti ca vin de la d-zeu dar va inselati.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Evolutia chimica: de la atomi la molecule
Molecule simple se combina si apar molecule organice
Aceasta evolutie se petrece in oceanul primitiv.
Moleculele organice se organizeaza si se dezvolta in celule.
Faza de dezvoltare se realizeaza in oceanul primitiv.
Celulele se combina, evolueaza si se organizeaza in plante si animale
Faza se petrece atat in oceanul primitiv cat si pe continente.
Se realizeaza astfel o faza importanta a evolutiei biologice care consta la trecerea, la dezvoltarea viului de la molecule la celule, la plante și la animale.
Desi oamenii de stiinta au gasit o posibila explicatie a formarii proteinelor, ei nu sunt siguri de felul in care aceste proteine s-au unit pentru a forma un lucru atat de complex cum e celula vie.
Primele celule s-au format cel mai probabil in mari. O pelicula de proteine plutind la suprafata apei e posibil sa se fi divizat in sfere mici, avand in interior substante chimice.

Celulele s-ar fi putut forma si pe langa izvoarele de apa calda. Proteinele s-ar fi putut topi impreuna, formand apoi celule mici, sferice, pe masura ce se raceau.

Alta supozitie este ca noroiul de pe fundul marilor putin adanci a ajutat micile picaturi de proteine sa se uneasca si sa formeze substante chimice pe care le regasim un structura celulelor.

Inca nu stim exact cum au aparut celulele, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu le-a facut, eu nu sustin ca sunt atotstiutor, in stiinta inca sunt multe lacune, care dispar odata cu evolutia stiintifica si apar altele in loc. Nici stramosii nostri nu stiau ca pamantul este rotund, din ce este formata magma, de ce erupe un vulcan, cum apare un cutremur, o eclipsa etc. si atunci puneau totul pe seama lui Dumnezeu ca sa dea un sens fenomenelor naturale ce se petreceau la acea vreme. Sunt sigur ca in maxim 50 de ani si aceasta "problema" cu cu formarea celulelor va fi rezolvata, ca unii oameni chiar isi bat capul sa vada de fapt ce s-a intamplat cu adevarat si nu pun totul pe seama lui Dumnezeu.
Dumnezeul pe care vrei sa mi-l demonstrezi este Dumnezeul lacunelor. Nu putem sa spunem ca exista Dumnezeu pe baza a ceea ce nu stim, daca exista un Dumnezeu trebuie sa il descoperim pe baza a ceea ce cunoastem, nu pe baza a ceea ce nu cunoastem.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

E prea perfect omul facut ca sa fie rodul unei celule sau evoluat dintr-un animal. Si astfel apar o serie de intrebari:
1.Cum a creat acea celula corpul uman, caci viata sta in trup?
2.Cum au aparut toate organele in om,toate avand cate o functie, nimic nu e pus la intamplare? (Inima, creier etc.)
3.De ce doar omul gandeste si are intelepciune chiar sa creeze un calculator, o masina si animalele nu?
4.Cum au aparut gandurile in mintea omului si sentimentele? Le-a vazut cineva? Stie careva ce culoare sau ce inaltime au gandurile?
5.De ce de atatia mii de ani toti savantii si toti oamenii de stiinta, care mai de care mai intelept nu a putut sa dea o dovada concreta si 100% sigura ca Dumnezeu nu exista?
6.Toti cei care au incecat sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu nu au avut deloc o moarte linistita,coincidenta nu?
Stalin s-a luptat o viata impotriva lui Dumnezeu si impotriva Bibliei,a vrut sa o distrga,dar n-a reusit nici el si nimeni pana in prezent,iar dupa ce Stalin a murit stii ce a devenit casa lui? O casa in care se tineau Bibliile,ironic nu?
Asa cum omul are intelpciune de a creea lucruri de care se poate folosi, asa si Dumnezeu a creat omul dupa Chipul si asemanarea Lui. Deci omul nu poate fi creat dintr-o celula sau a se trage dintr-un animal,ci pur si simplu este creatia lui Dumnezeu.
Daca El n-ar exista,omul ar fi fost haotic. Fara scrupule,fara intelepciune,ca si un animal.
Nu ar fi avut maini,picioare,de ce le-ar mai fi avut? Doar ca sa manance,sa bea si sa umble? Deci omul e creatia lui Dumnezeu. Indiferent in jurul carui cerc ne rotim,tot acolo ajungem.
Vezi tu,Dumnezeu dandu-i omului intelepciune si dreptul de a gandi,a oferit omului si dreptul de a alege. Pentru a decide ceea ce vrea sa urmeze, daca va ajunge in Iad sau daca doreste sa ajunga in Rai. Asa ca eu cred in Dumnezeu si nu pierd nimic, dar tu daca este adevarat ceea ce sustin eu, vei pierde totul si pentru ce? Doar pentru o idee, o teorie? O practica a ateismului? Poti pierde TOTUL asa ca gandeste-te mai bine!

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Sati zic ceva adevarat
cand mam nascut ca de obicei se dau ceva vaccinuri si injectii...bun.a venit asistenta si era putin grabita si din greseala cand mi-a dat injectia mi-a spart o vena.medicii nu mi-au mai dat vreo sansa de viata spuneau ca mor eram tot vanat.parintii au trimis la biserica mea o batista asupra careia s-au rugat toata biserica.a adus acea batista la mine la spital au pus-o pe mine si astazi stau si vorbesc cu voi si incerc sa va spun ca dumnezeu exista si iubirea lui nu are limite.caci dumnezeu lucreaza si m-a salvat.eu sunt dovada ca el exista.tot aproape in acea vreme cativa ani mai tarziu am facut accident de masina si eu eram in acea masina. bunica mea a ramas cu toate picioarele rupte tatal meu avea vreo 3 coaste rupte, mama avea capul spart dar eu eram sanatos fara nici o zgarietura.ce dovezi va mai trebuie ca dz exista si ne iubeste ne pazeste si e mereu cu noi.
sper sa nu mai spuneti ca nu exista fara sa aveti dovezi

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

O ma bucur ca ai mentionat cat de perfect este omul.Stiu ca ai pus si alte intrebari dar vreau sa ne legam putin de "perfectiunea umana".

1) Pata oarba a ochiului, reteaua de vase capilare si neuroni pusa in fata retinei si nu in spatele ei, este genul de defect din pricina caruia un inginer nu si-ar putea gasi un job nicaieri in lume. Daca nu ma insel, ochiul cefalopodelor nu are defectul petei oarbe (fiind vorba de un traiect evolutiv separat), deci iata ca se poate un design mai bun, iar daca designerul inteligent a gasit aceasta solutie la cefalopode, de ce nu a aplicat lectia invatata si la mamifere?

2) ADN-ul mitocondrial nu este incapsulat in membrana nucleara ca restul genomului. Mitocondria este fabrica de energie a celulei, produsii de reactie de acolo fiind destul de riskanti pentru ADN, dat fiind potentialul lor destructiv. Sa mentii ADN-ul in mitocondrii este evident analogul de a tine manualul de instructiuni al unui furnal chiar la gura furnalului! Incompetenta in management sau design? Tot aia e!

3) Organismul uman: o colectie ambulanta de defecte:
a) scheletul uman, design nefericit deoarece tensiunile mecanice sunt distribuite defectuos in schelet. Mersul biped la oameni inseamna de fapt sa calce pe o incheietura. Acesta este un defect evolutionist, pentru ca in realitate noi suntem descendenti din patrupede/cataratoare/etc. Mersul biped e o inventie noua pe scara evolutiei, si deci insuficient "experimentata" de selctia naturala: inca exista loc de adaptare.

b) maseaua de minte: creste aiurea, agreseaza tesutul si nu de putine ori degeneraza in infectii. In plus, cine are nevoie de ea?
c)pelvisul femeii este prea mic pentru capul bebelusului uman si copilul este predispus la injurii, de aia si in evul mediu foarte multi copii mureau la nastere.
d) Daca chiar vrei am sa iti mai dau vreo 20-30 de exemple... numai nu stiu daca le citesti si nu vreau sa imi pierd timpul degeaba aratandu-ti defectele designului uman.Corpul uman este plin de imperfectiuni, iar daca l-a proiectat cineva, a fost foarte incompetent.Dar adevarul este ca am evoluat prin selectie naturala, iar daca am reusit sa supravietuim in natura cu astfel de defecte, ne-au fost transmise noua mai departe.

Multe intrebari nu stiu daca le-ai pus in gluma sau in serios, sunt si intrebari la care nu stiu sa iti raspund, ca nu sunt atotstiutor, ti-am mai zis, dar nestiinta noastra nu demonstreaza existenta unei divinitati. Daca exista o divinitate trebuie sa o descoperim cu ceea ce cunoastem, nu cu ceea ce nu cunoastem, ca asta nu este o demonstratie, este doar o presupunere.
Apropo daca tu pleci de la premisa ca pamantul are 6000 de ani nu are rost sa iti vorbesc cum anume am evoluat de la o celula la organisme complexe, deoarece totul s-a petrecut in miliarde de ani.

Pentru emanuel1, minuni medicale au fost tot timpul, multi oameni din mai multe religii au experimentat vindecari "miraculoase", chiar si atei s-au vindecat prin forte propii, mai exact prin autosugestie.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Pai ai zis ca prin puterea minti, deci ce speranta sa am eu atunci daca nu gandeam nu rationam?

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

In fine crezi ce vrei. eu ti-am spus cum sta treaba restul te priveste in fata lui Dumnezeu nu vei avea nici o scuza!
O zi buna!

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si recunosc esti foarte inteligent stii foarte multe.inveti mult acasa?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si inca ceva chestii
2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie,
Filip 2.21; 2Pet 2.3; 1Tim 6.4; 1Tim 1.20; 2Pet 2.12; Rom 1.30;
3 fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine,
Rom 1.31; Rom 1.31; 2Pet 3.3;
4 vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;
2Pet 2.10; Filip 3.19; 2Pet 2.13;
5 având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.
1Tim 5.8; Tit 1.16; 2Tes 3.6; 1Tim 6.5;
6 Sunt printre ei unii care se vâră prin case şi momesc pe femeile uşuratice, îngreuiate de păcate şi frământate de felurite pofte,
Mat 23.14; Tit 1.11;
7 care învaţă întotdeauna, şi nu pot ajunge niciodată la deplina cunoştinţă a adevărului.
Dărâmarea Ierusalimului.
1 La ieşirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului.
Marc 13.1; Luc 21.5;
2 Dar Isus le-a zis: „Vedeţi voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră care să nu fie dărâmată."
1Imp 9.7; Ier 26.18; Mic 3.12; Luc 19.44;
3 El a şezut jos pe Muntele Măslinilor. Şi ucenicii Lui au venit la El la o parte şi I-au zis: „Spune-ne, când se vor întâmpla aceste lucruri? Şi care va fi semnul venirii Tale şi al sfârşitului veacului acestuia?"
Marc 13.3; 1Tes 5.1;
4 Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgaţi de seamă să nu vă înşele cineva.
Efes 5.6; Col 2.8-18; 2Tes 2.3; 1Ioan 4.1;
5 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: „Eu sunt Hristosul!" Şi vor înşela pe mulţi.
Ier 14.14; Ier 23.21-25; Mat 24.24; Ioan 5.43; Mat 24.11;
6 Veţi auzi de războaie şi veşti de războaie: vedeţi să nu vă înspăimântaţi, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârşitul tot nu va fi atunci.
7 Un neam se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie împotriva altei împărăţii; şi, pe alocuri, vor fi cutremure de pământ, foamete şi ciume.
2Cron 15.6; Isa 19.2; Hag 2.22; Zah 14.13;
8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor.
9 Atunci vă vor da să fiţi chinuiţi şi vă vor omorî; şi veţi fi urâţi de toate neamurile pentru Numele Meu.
Mat 10.17; Marc 13.9; Luc 21.12; Ioan 15.20; Ioan 16.2; Fapt 4.2-3; Fapt 7.59; Fapt 12.1; 1Pet 4.16; Apoc 2.10-13;
10 Atunci mulţi vor cădea, se vor vinde unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii.
Mat 11.6; Mat 13.57; 2Tim 1.15; 2Tim 4.10-16;
11 Se vor scula mulţi proroci mincinoşi şi vor înşela pe mulţi.
Mat 7.15; Fapt 20.29; 2Pet 2.1; 1Tim 4.1; Mat 24.5-24;
12 Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci.
13 Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.
Mat 10.22; Marc 13.13; Evr 3.6-14; Apoc 2.10;
14 Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul.

ce zici cum poti sa spui ca ce e scris nu se implineste? a mai ramas ceva din templu?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Pai mi-ai spus ce nelamuriri ai tu in legatura cu ceea ce nu cunoastem, desi la unele intreabri puse de tine iti pot da un raspuns acceptabil.
Ceea ce vreau sa te fac sa intelegi este ca tu trebuie sa imi spui ca exista Dumnezeu pentru ca tu stii cum...si nu invers, adica Dumnezeu exista pentru ca tu nu stii cum...
Oricum, apreciez ca ai incercat, sa ai o viata frumoasa!

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Ma "minunile" astea medicale nu sunt chiar minuni. Daca imi arati ca unei persoane careia i s-a amputat o mana sau un picior s-a regenerat prin puterea lui Dumnezeu, atunci asta este o certitudine, Dumnezeu exista.
Cat despre "inteligenta" mea, este foarte mica, eu doar invat ceva ce unii au descoperit deja, adevaratii oameni inteligenti sunt cei care descopera, care creaza.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Deci stiu un caz similar :o fetita avea un picior mai mic decat celalalt si era la biserica
un negru venit de nu stiu unde s-a rugat pentru ea si chiar pe loc s-a marit piciorul
nu stiu daca e pe youtube

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

De teoria Big-Bang ai auzit? Evolutia fiintelor vi?
Scara lui Darwin?

| iRaul a răspuns (pentru EmaS):

Biblia...
Ce sa zicem de Vodoun (Voodoo)? Care este de 300 de ori mai veche decat crestinismu? Si inca exista astazi?
Biblia. Biblia spune ca existau uriasi in Canaan daca nu ma insel...
Biblia. E un concept, nimic mai mult. happy

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

Argument logic zici. Sa ma gandesc.
Aaa, da, unde e Dumnezeu? Arata'l te rog. happy
Altu. A da, de ce a lasat Dumnezeu sa moara atatia oemeni in numele lui (cruciadele, inchizitia) daca el asa de mult iubeste oamenii...
De ce exista biserici pline de aur si de popi care sa imbiba cu mancare si sunt oameni care mor de foame? Daca dumezeu iubeste asa de mult oamenii?
Exista mai multe argumente contra decat pro impotriva crestinitatii...
Your argument is invalid. happy

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu nu iti pot spune decat atat. Daca chiar vrei sa te convingi ca Dumnezeu exista,vino inaintea Lui cu o inima sincera si curata si daca iti doresti cu tot dinadinsul sa vezi ca El exista,pune-L la incercare!
Nu exista om care sa fi venit inaintea Lui sincer si cu o inima curata si Dumnezeu sa nu ii fi raspuns la rugaciuni!
Eu nu iti pot demonstra prin argumentele pe care vrei tu sa auzi si anume argumente si dovezi omenesti,pamantesti ca exista Dumnezeu, pentru ca Pamantul nu este Cer si Dumnezeu nu este om! Iar lucrarile lui sunt neintelese de oameni, lucrarile Lui intrece orice pricepere.
Cuvantul lui Dumnezeu in Iacov zice asa: 5 Dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, s-o ceară de la Dumnezeu, care dă tuturor cu mână largă şi fără mustrare, şi ea îi va fi dată.
Insa este o condite, iar daca tu nu accepti aceasta conditie nici Dumnezeu nu iti va raspunde la intrebarile tale! Si anume:

6 Dar s-o ceară cu credinţă, fără să se îndoiască deloc: pentru că cine se îndoieşte seamănă cu valul mării, tulburat şi împins de vânt încoace şi încolo.
7 Un astfel de om să nu se aştepte să primească ceva de la Domnul,
8 căci este un om nehotărât şi nestatornic în toate căile sale.

| Esperança a răspuns (pentru iRaul):

Asa si eu ti-as putea insira o gramada de lucrari minunate pe care le-a facut Dumnezeu si vei zice ca asta nu este argument,deci eu ce sa zic in cazul tau?
Nu pot zice decat atat cei ce se incred in Domnul si se bizuie pe El si Domnul le va da painea cea de toate zilele. Faptul ca sunt biserici pline cu aur si ca unii sa imbuiba cu mancare este ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, caci daca Dumnezeu si-ar intinde mana spre ei ar ajunge direct in Iad, insa El vrea ca ei sa se intoarca la El cat inca se mai poate!
Deci si argumentul tau este invalidhappy

| anonim4565 a răspuns (pentru iRaul):

Haha nu poti dovedi prin big bang ca nu este dz
acea teorie zice la au fost la inceput 2 protoni ce sau ciocnit nu?
deci pe aceia doi cine i-a facut?

| Esperança a răspuns (pentru iRaul):

Auzi dar tu ai citit tot ce am scris eu pana acum?
Darwin inainte sa moara, s-a cait de ce a facut si s-a intors la Dumnezeu. El va fi o marturie in Cer pentru toti care nu cred!

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Apropo ai facut ce ti-am zis?

| anonim4565 a răspuns (pentru Esperança):

Vad ca si tu stii multe bv

| anonim4565 a răspuns (pentru iRaul):

Ca sa-ti spun ca precum pasarilor care nu lucreaza El le da sa manance asa da si celui cel iubeste chiar si celui ce nul iubeste
am vazut in africa oameni asa chiar fara mancare si totusi ei nu se sinucid ca si acesti romani care au o stare financeara de 1000 de ori mai buna decat acelora infometati.aceia din africa nu prea cred in dz
daca vrei iti dau sa vezi ceva sa vezi ca chiar si cei din africa care se incred in domnul nu duc lipsa nu sunt ei ca noi dar nu duc lipsa pentru exista misionari care construiesc in tara ca uruguanda biserici de 3000 persoane. daca tiar pasa macar de acei oameni ai ajuta financiar macar cu 10 lei dar nu stiu ca nu cred ca ai facut-o
n-am auzit de vreun om a lui dz care sa moara de foame
chiar si ilie a avut ce manca caci pasarile il hraneau
cine se increde in dz are viata mai frumoasa chiar daca intampina dificultati
uitate la israel a fost scos din egipt hranit cu mana din cera astazi multe popoare lupta impotriva acestui stat si nu poiate fi invins
uin om a spus ca a vazut oameni in alb venind sa lupte impotriva celor ce atacau israelul.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si inca ceva. Eu am trecut prin multe in viata, chiar daca nu am 40, 50 de ani e ca si acum as fi avut anii astia. Eu intr-un an de zile am trecut cat altii in 10-20 de ani!
Intr-o cumpana a vietii mele,cand trebuia sa iau o decizie de care se lega viata mea si tot ce urma sa se intample venea in urma deciziei care as fi luat-o atunci, imi puneam mii de intrebari in gand,deci atentie IN GAND si primeam raspunsuri la intrebarile mele DIN GAND pe telefon de la o persoana din alta tara,care nu ma cunostea, nu il cunosteam si-mi zicea raspunsurile la intrebarile mele, din partea Domnului.Eu am ascultat de acea persoana care imi vorbea prin instintarile primite si acum din viata trista si amara pe care o aveam atunci, am o viata fericita si implinita!
Cum explici tu asta?