| anonim_4396 a întrebat:

Salut vrau sa aud argumente despre neexistenta lui dumnezeu

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dar este scris in cea mai citita si cautata carte.De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei dorind ca sa o distruga, dar au uitat ca Autorul ei este Dumnezeu.
,, Un secol urmează altui secol – Biblia rămâne.
Impărăţiile se ridică, se clatină, cad şi sunt uitate – Biblia rămâne.
O dinastie urmează după alta – Biblia rămâne.
Regii sunt încoronaţi şi li se ia coroana – Biblia rămâne.
Este dispreţuită şi ruptă în bucăţi – Biblia rămâne.
Furtuni de ură trec peste ea – Biblia rămâne.
Ateii o ocărăsc şi o critică – Biblia rămâne.
Agnosticii zâmbesc cinici – Biblia rămâne.
Necredincioşii o abandonează – Biblia rămâne.
Criticii îi neagă inspiraţia divină – Biblia ramane.
Fulgere de mânie o izbesc – Biblia rămâne.
Păgânii profeţesc pieirea ei – Biblia rămâne.
Modernismul încearcă să demonstreze că nu e necesară – Biblia rămâne.
I se dă foc – Biblia rămâne.
Dinţii timpului o rod, dar nu o consumă – Biblia rămâne.,,

119 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De unde sa le scoti, daca ele nu sunt? De ce? - Pentru ca Dumnezeu exista!

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Pentru bliss20: Cum poti sa te increzi in ceva ce nu este logic? Ca si cum ti-as zice eu acum sa crezi in Mos Craciun, cu toate ca este ilogic sa crezi ca un singur batranel aduce jucarii in toata lumea, eu iti zic sa ai credinta in el. Ti se pare corect asa? Daca dumnezeu este fiinta cea mai rationala, si eu ma indoiesc cu privire la existenta lui prin lipsa de dovezi, el ar trebui sa fie de acord cu mine. De exemplu daca eu iti zic ca tu esti ruda cu Angelina Jolie, tu ma crezi fara sa-ti aduc vreo dovada? Logic ca nu. Iar referitor la aparitia vietii, de unde stii tu sigur ca dumnezeu a creat-o? De ce nu alt zeu? De ce tocmai dumnezeu si nu altcineva?

| PreaSfintitu a răspuns (pentru EmaS):

Cum ai ajuns sa traiesti atat timp fara creier? Da-mi dovezi ca unicornii nu exista, dar n-ai de unde sa le scoti, de ce? Pentru ca unicornii exista! Asta e logica ta de rahat

| anonim4565 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Dumnezeu exista
dovada esti yu eu si orice

| PreaSfintitu a răspuns (pentru anonim4565):

Altu care are o logica de ****, mai gandeste-te putin si poate iti dai seama de ce iti zic ca ai logica de ****

| MMihai a răspuns:

Argumente despre inexistenta lui Dumnezeu au tot fost date, de diverși, dar este mai greu de văzut cât ar fi fost de corecte.

Poți zice foarte lesne, că este incredibil Dumnezeul prezentat de religia X sau Y.

Argumente serioase, că nu există în tot universul, nici un fel de Dumnezeu, sunt mai greu de produs.

Dar nici nu are o importanță teribilă, dacă există sau nu, în tot universul măcar un singur Dumnezeu, sau dacă există n dumnezei,

că oamenii trebuie să facă același lucru.

„ Ce trebuie să facă oamenii", este deja o altă întrebare!

| MortemAeternum a răspuns:

Pai e ca si cum mi-ai spune sa iti dau un argument al inexistentei unicornilor.Nu am de unde sa stiu sigur daca nu exista pe o alta planeta, vreo creatura care sa arate ca si un unicorn, dar pana nu ii este demonstrata existenta, acel unicorn nu este altceva decat creatia omului, la fel ca si Dumnezeu.Mai intai trebuie sa aduci tu argumente ale existentei unei divinitati, iar apoi eu iti aduc contra argumente.
Cel mai probabil esti crestin, daca vrei arugumente ca Dumnezeu a fost creat de om citeste biblia cu multa atentie si vei vedea cum este descris Dumnezeu si iti vei da seama ca este creatia omului. Dumnezeu a murit deja pentru mine, in scurt timp va murii pentru intreaga umanitate.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Existenta lui Dumnezeu se face prin credinta! Voi nu vreti credinta, vreti argumente logice, de ce nu dai acum un argument logic ca Dumnezeu nu exista?

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si cu ocazia asta sa imi explici si cum a aparut viata!

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Ai dreptate Dumnezeu exista doar daca voi credeti ca el exista, totul este doar in mintea voastra.Te intereseaza cum a aparut viata aici pe pamant, sau cum a aparut universul? Mai precis cum a aparut acel "Big Bang"?

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Creationistii nu cred ca acest Univers a aparut in urma acelui Big Bang.Ei cred ca Dumnezeu a facut cerul si pamantul,marea,soarele,luna, stelele, vietuitoarele si omul.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu este adevarat.Am inatlnit creationisti crestini, care cred in teoria evolutiei deoarece daca au avut bunul simt sa invete putina stiinta elementara, nu au mai putut ignora dovezile.Biblia nu spune cum anume a fost creat tot univesul, pur si simplu iti spune ca Dumnezeu l-a creat. Sau tu crezi ca biblia este o carte de stiinta care ne dezvaluie misterele universului? Biblia iti raspunde la intrebarea de ce exista tot acest univers, nu si cum a fost creat.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dumnezeu a spus si a luat fiinta.El spune si se face.El este Creatorul.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Deci sa inteleg ca Dumnezeu a pocnit din degete si gata, ca sa vezi a aparut pamantul, apoi lumina, apoi soarele :)). Si un copil de clasa a 4-a stie ca este imposibil sa se intample asa ceva. Sa ne uitam putin la ordinea creatiei. La inceput Dumnezeu a facut cerurile si pamantul :)) clar stiinta ne-a demonstrat ca mai intai a fost pamantul apoi soarele =)). Apoi Dumnezeu creaza lumina :)) saracu soare tot lasat la urma este. Apoi este creata vegetatia, care ca sa vezi poate sa supravietuieasca si fara soare, ca doar pe atunci plantele traiau bine mersii fara sore http://ro.wikipedia.org/wiki/Fotosintez%C4%83, uita-te putin sa vezi ce este aia fotosinteza.Iar ca sa vezi, Dumnezeu creaza soarele, dupa ce pamantul, lumina si plantele erau create :)).Pai spune-mi mie, asta nu este produsul unei minti antice de evreu, care nu stia pe ce lume traieste? Eu nu am sa incerc sa combat acest creationism literal, ca mi se pare jignitor ca un om sa creada in asa ceva si nu ma cobor la acest nivel.
Pamantul are o varsta de ~5 miliarde de ani, iar prima scoarta terestra are 3, 5 miliarde de ani, deci sa imi spui mie ca pamantul este copil mic de ~6500 de ani, mi se pare hilar.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dar spune tu este mai usor de acceptat ca totul este o intamplare a hazardului?

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu stim exact cum a aparut energia primordiala ca a dus la Big Bang, dar sunt unii oameni care isi bat capul cu asta, chiar in acest moment si nu spun ca nu inteleg ce s-a intamplat, deci Dumnezeu a creat-o. Sunt unii oameni care chiar vor sa vada exact cum a aparut viata si nu sa creada tot ce le spune o carte antica. Daca toti cei care nu credem in Dumnezeu ne inselam, atunci de ce Dumnezeu nu ne da o dovada de necontestat, cum ar fi sa scrie pe fiecare corp al ateilor, Eu sunt Dumnezeul evreilor, Eu sunt Dumnezeul care si-a trimis singurul sau fiu sa moara pentru voi. Banuiesc ca il doare mana daca ar face asa ceva. Pana nu este demonstrata existenta unui Dumnezeu, eu refuz sa am o credinta oarba.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Auzi ce dovada mai mare iti trebuie cand tot ce e in jur spune despre el?

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Asta nu este o dovada, stiinta are multe lacune, este adevarat, dar nu pot sa cred intr-un Dumnzeu deoarece stiinta MOMENTAN nu poate sa explice anumite fenomene.Asta se numeste Dumnezeul lacunelor. Cand ma uit in jur imi dau seama ce frumos a evoluat viata si ne-a permis noua Homo sapiensilor sa existam.Ti-am zis daca Dumnezeu exista, ar trebui sa ne dea un semn de necontestat, ca cel pe care l-am spus mai sus, si anume sa scrie, la fel cum a scirs pe acele tablite cele 10 porunci, daca a facut-o odata, sunt sigur ca poate sa o faca din nou. Dar daca nu o face inseamna ca nu exista, sau ca nu ii pasa de noi, eu merg pe prima varianta.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu-i nimic Ema, biblia va ramane mereu o carte literara foarte buna, va mai ramana chiar si dupa ce acest Dumnezeu crestin va pierii din mintea noastra.Eu banuiesc ca secolul 22 o sa ne prinda fara Dumnezeu, sau cel mult 5% din populatie o sa mai creada in Dumnezeu(nu neaparat cel crestin). Dar la fel ca si legendele antice cu zeii greci, biblia va rezista, atata timp cat oamenii o sa mai existe, deci biblia va disparea si ia odata cu noi.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Te-ai gandit vrodata cum e posibil ca dintree miili de planete din jur sa fim la o distanta perfecta de soare.sa fim la o distanta perfecta de luna asa incat cand e eclipsa totala atmosfera soarelui sa se vada clar si astfel oamenii au descoperit nu-s sigur hidrogenul sau heliul...cum e posibil ca noi sa avem apa o2 tot ce trebuie sa traim. avem tot ce ne dorim e ca si cum ai castiga la loto si sa nimeresti sa zicem 10000000de numere. ceva imposibil. exista dumnezeu! biblia desi a fost scrisa de niste pescari caci unii din autori au fost pescari ea a rezistat aprox 2000 de ani si poate multe carti scrise de autori mari poate bogati au fost uitate.nu e totul o intamplare

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dar tu ai avut curiozitatea sa citesti si sa pui la incercare Cuvantul lui Dumnezeu? Ai fi vazut ca El este plin de putere si face minuni in dreptul celor care cred in El.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Hai ca mi-a placut aceasta comparatie cu loteria, exact asta vroiam sa ti-o pun si eu in ceea ce urmeaza sa iti spun. Hai sa ne uitamn putin la cate stele sunt in uivers bine?
Dupa cum cred ca stii o galaxie are intre 10 milioane de stele si un bilion (10 la puterea 12).
Pana acum stim ca exista circa 200 de miliarde de galaxii( asta inseamna ca pot fi mult mai multe), deci iti poti face o idee la numarul ametior de stele, care este in univers.Acum din miliardele de stele care au o planeta care orbiteaza in jurul lor, ti se pare imposibil ca sa existe si o planeta, care are aceasta "distanta miraculoasa" care permite aparitia vietii?
Este exact ca o loterie, desii sansele sunt nesemnificative, uite ca din miliarrdele de oameni care joaca, cateva zeci de mii dintre ei castiga. Oricum, eu nu am nici un motiv sa te fac sa nu crezi in Dumnezeu, pe cand tu ar trebui sa faci totul pentru a ma convinge, mai ales ca tu crezi intr-un Dumnezeu care te condamna la chinuri eterne, daca nu crezi in fiul lui si nu ii accepti aceasta dovada de "iubire".

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Gandeste-te ca pentru acest sistem deosebit de complex trebuie sa existe un Arhitect.Nu este posibil ca el sa apara din nimic si sa functioneze cu precizia unui ceasornic. Daca pamantul era cu putin mai aproape de soare, nu ar mai exista viata pe el.Si exemplele ar putea continua.

Ce probabilitate ar fi ca piesele demontate ale unui ceas,pe care le pui intr-o cutiuta,dupa ce le amesteci bine, sa se ansambleze la intamplare sub forma unui ceas care sa functioneze perfect?

Argumentul cosmologic face referire ca fiecare lucru cunoscut din univers are o cauza. Ordinea si armonia din univers, ne arata ca numai o fiinta infinit de inteligenta ar fi putut sa faca lucrurile in felul acesta.Tu ce crezi?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Daca El mi-ar fi vrut raul nu ar mai fi trimis pe isus.nu scrie biblia de nici o alta planeta caare are viata...asta nu-i treaba mea.dar nu au oameni nici o dovada de vreo alt planeta care are viata.eu vrau sa spun esti o minune a lui dumnezeu poate esti sanatos si ti se pare ca e o normalitate dar sa stii ca nu e asa.sanatatea e un dar de la El.mergi odata la o biserica penticostala te rog si asculta adevarul lui dumnezeu.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Da si eu ti-am aratat cum functioneaza aceasta loterie cu "distanta perfecta" care permite viata. Spune-mi, daca totul are un inceput, iar tu sustii asta, inseamna ca si Dumnezeu are un inceput.Nu poti sa imi spui mie ca totul are un inceput dar Dumnezeu nu are, ca intram in erori logice.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Acum ce faci vrei sa ma aduci la o religie nu la Isus? Aici intram intr-o alta problema, eu sunt sanatos, este adevarat, dar ce facem cu milioanele de oameni cu handicap? Putem sa spunem ca ei sunt asa datorita pacatelor pe care parintii lor le-au facut? Inseamna ca singura lor vina este ca s-au nascut unde nu trebuia.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Numnezeu e alfa si omega nu are inceput si sfarsit...gandeste-te la asta stiu caa e de neconceput dar astazi cunoastem im parte dar cand ne va lua la cer vom cunoaste pe deplin. mintea noastra e limitata

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu nu stii ce a spus isus celor ce au spus acelasi lucru ca tine? pacatelor pe care parintii lor? le-a spus ca ei sunt asa pentru ca sa fie dumnezeu glorificat dar trebuie sa aiba credinta ca intr-o zii daca se roaga cu credinta dumnezeu ii va vindeca... si nu te duc la o religie ...religia nu mantuieste.fa ce a facut isus si esti mantuit.am spus asta ca acolo ti se va spune ce trebuie sa faci ca sa fi mantuit.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Asta nu este un argument, asa pot sa iti spun si eu, ca energia din care a fost creat big bangul este eterna si noi nu putem intelege asa ceva, deoarece mintea noastra este limitata.Dar uite ca putem sa vedem ca universul este in contiuna exapansiune de la big bang incoace.Totul a pornit dintr-un singur punct care continua sa accelreze, pana nu mai ramane nimic.

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim4565):

Daca citesti cuvantul lui d-zeu vei afla ce ai de facut

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor. Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.
Cum iti explici ca El imi raspunde la rugaciuni? http://www.youtube.com/watch?v=AVctIGEi4E4

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Mdea, m-am nascut intr-o familie protestanta, am auzit mii de ore de predici, dar odata si odata a trebuit sa fiu sincer cu mine si sa recunosc adevarul, ca Dumnezeu nu exista, sau cel putin nu cel crestin. Crezi ca am ales sa fiu ateu din placere? Eram mult mai fericit cand credeam in Dumnezeu, dar nu am putut sa continui sa traiesc intr-o minciuna si am devenit ateu, unul nihilist.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Ateismul meu a fost intarit de acest "cuvant al lui Dumnezeu", probabil daca nu as fi cunoscut nimic ca marea majoritate a romanilor despre acest Dumnezeu crestin, as fi continuat sa am o credinta in Dumnezeu, una superficiala este adevarat, dar tot o credinta.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Ti-am zis asa pot spune si eu, ca energia din care a aparut big bangul este etern, fara inceput si fara de sfarsit( sunt si astfel de teorii), dar nu o sustin deoarece nu o inteleg. Sunt sigur ca Dumnezeu iti raspunde la rugaciuni printr-o tacere insuportabila, deoarece cand ma rugam si eu lui Dumnezeu, raspunsul era acesta: *liniste totala*.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Cum poti sa faci acesta afirmatie? Cum adica te rugai, cand de fapt tu nu crezi in El? Orice vom cere de la Dumnezeu trebuie sa credem ca am si primit.Si vom primi.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Asculta! dumnezeu asculta ruga celui ce crede in el si miai spus ca nu prea ai crezut

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ai fost dus la binecuvantare?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dami idu
pls

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Pai pot spune ca 16-17 ani din viata am crezut si eu in Dumnezeu si chiar ma gandeam sa ma botez, ani dar inca aveam prea multe intrebari legate de Dumnezeu, mai mult despre moralitatea lui, cu cat citeam mai mult despre el, cu atat credeam mai putin.Cam de la 4-5 ani am fost invatat sa ma rog, iar in toti anii acestia raspunsul a fost acelasi. Sunt ateu cam de 3-4 ani, deci iti poti da seama ca o mare perioada din viata am fost crestin.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Singura mea tangenta cu crestinismul este in muzica clasica:
http://www.youtube.com/watch?v=MS3vpAWW2Zc
http://www.youtube.com/watch?v=JBi2ULZAFIY
http://www.youtube.com/watch?v=FNLDou-uChQ
in a doua si a treia melodie, Gloria in excelsis Deo= Glorie lui Dumnezeu în locurile prea inalte

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dami si tu idu sa vorbim

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Superb,inaltatoare,minunate. Daca ai vrut sa te botezi, inseamna ca ai anumite cunostinte despre Dumnezeu.Sa stii ca este o lupta puternica spirituala.Este vocea lui Dumnezeu care te cheama si este glasul celui rau care nu vrea sa te piarda din mana lui. Sfatul meu este sa iti deschizi inima inaintea lui Dumnezeu sa citesti Biblia si Dumnezeu iti va vorbi si iti va arata calea.Isus este Calea, Adevarul si Viata. Nu sta nepasator fata de o mantuire asa de mare.Este vorba de vesnicia ta.
Eu cand am gustat din bunatatea lui Dumnezeu am renuntat la toate placerile acestei lumi si la gloria ei si Il urmez pe Domnul Isus.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu am devenit ateu, ca sa ma bucur de placerile lumii laughing. Oricum aceasta moralitate crestina, m-a influentat de mic, nu pot spune ca traiesc in destrabalare ca nu ma simt eu confortabil cu acte oarecum imorale. Sunt ateu pentru ca am analizat crestinismul mai amanuntit si mi-am dat seama ca este creatia omului si nu a vreunui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Atunci cum de ai putut sa renunti la aceasta comoara credinta?
Cauta si vei gasi.Bate si ti se va deschide.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Pentru ca ai fost crescut in acea familie ai avut un mare har ca a ramas in tine constiinta.ai grija si fi constient si realizeaza ca exista dumnezeu.ma bucur sa aud asta ca e ceva bun in tine

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Cati ani ai?

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu a fost usor sa renunt, trebuie sa recunosc, dar nu m-am trezit intr-o zi si am zis gata sunt ateu.Totul s-a petrecut treptat, dupa multe studii si multe dezbateri pe tema unui Dumnezeu pe care le-am urmarit.Dar acum s-a terminat, sunt ateu si stiu care este adevarul meu personal care intra in contradictie cu adevarul tau, intr-un timp intram in dezbateri pe aceasta tema, dar nu puteti sa aduceti si argumente cat de cat rationale si am renuntat. Cand vreau sa aud argumente pe tema Dumnezeului crestin, ascult o dezbatere in care John Lennox este implicat. iar cand vreau argumente impotriva acestui Dumnezeu il ascult pe Richard Dawkins sau pe Christopher Hitchens.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Poti deduce din id, oricum mi-am amintit ca sunt in sesiune si am examen, hai ca v-am lasat...

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

29 de ani?
sau cat

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

A da 20 de ani ok multi inainte

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Domnul sa te ajute.Bafta!

| Shottas a răspuns (pentru EmaS):

Emas... asa cum a zis si MortemAeternum, dumnezeu exista in mintea ta si atat.In mintea fiecaruia dumnezeu este vazut altfel (deia fiecare om e si unic) dumnezeu dupa biblie e un fel de "harry poter" numai ca nu foloseste baghetalaughing, nu exsta o fiinta supra naturala cara sa fi creat oameni pamantul si universul. Biblia exact cum a spus si MortemAeternum este o creatia a omului bine slefuita dealungul anilor. Divinitatea a existat in mintea ingusta a oamenilor inca de cand traiau in pesteri. Fiinca oameni nu sau nascut dintr-o data puternici si apti sa munceasca si a existat doriinta asta de a te ajuta cineva pana te pui pe picioare, adica pe romaneste pana te descurci singur esti doar un milog la parinti si societate. Iar neputiinta oamenilor de a se descurca singuri de la nastere la creat si dumnezeu din cauza ca atunci cand a fost creata biblia nu exista teoria evolutionista sau logica. Un mos a spus canva ca "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga ci totul se transforma". Daca e so luam dupa argumente logice exista mi de argumente stintifice care arata neexistenta lu dumnezeu. Daca tot exista dumnezeu explicami si mie emas urmatoarele fenomene : 1. Inchizitia 2. Cruciadele 3.Copii si oameni care mor zi de zi fara sa greseasca cu nimic Unde a fost dumnezeu cand sau intamplat toate astea? Si da emas suntem o intamplare a hazardului > explicatie : odata ce universul e infinit sunt infinite sanse sa mai existe /sau sa se mai fi creat planete asemanatoare sau exact ca a noastra. Si sa stii si tu ca fiinta suprema care sa le fi creat pe toate nu exista deoarece acel lucru nu mai e fiinta. Finta / lucrul suprem care a creat tot este hazardul, tot ce este in univers se bazeaza pe hazard, zi-mi si mie in cate parti poate fi impartit un atom? iar acele parti (neutroni protoni si electroni) in cate alte parti s-ar putea imparti? iti spun eu in "infinite" nu o sa existe ceva care sa fi creat infinitatea deoarece un lucru fara margini nu poate fi creat deoarece ar fi o creatie continua iar continuitatea nu e o creatie. Ps. Daca imi raspundeti nu imi aduceti critici la felul in care am scris sau nu imi spuneti ca nu am scris corect, deoarece sunt constient de aceste lucruri si nu vreau sa mi le repetati, fiindca lenea nu ma lasa sa asz in pagina si sa pun virgula mai ales pe un forum, cine are creier sa inteleage bravo lui cine nu traiti de geaba...

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Asta e conditia lui Dumnezeu credinta. Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta de Dumnezeu si nimic nu a fost facut fara El. Daca asa vrea Dumnezeu doar sa crezi eu nu am cum sa ma opun voii Lui. Si eu as vrea ca sa faca ceva,nu ca nu ar face,dar ceva prin care sa ii faca pe toti sa vada ca El exista,dar eu nu ii pot spune ce sa faca, pentru ca nu am dreptul acesta. Eu trebuie sa ascult de El, nu El de mine.
Iar in al doilea punct as vrea sa imi explici ce sta la inceputul vietii in sine?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Traim intr-un univers de energie conditionata de relatia cu masa, deci cu materia.Suportul vietii este incontestabil materia vie. Elementele chimice fundamentale sunt carbonul, azotul, fosforul, hidrogenul si oxigenul.Carbonul constittuie scheletul tuturor moleculelor organice.Azotul joaca un rol important in procesele energetice, de tranfer cu H. Fosforul este componentul obligatoriu al acizilor nucleici si constituent al fosfoproteinelor si fosfolipidelor. Gruparile hidrogenului cu oxigenul sau cu carbonul si transformarea lor au rol energetic.Transformarea gruparii C-H in O-H este cea mai importanta sursa de energie din materia vie. Principalii componenti ai celulei sunt lipidele, glucidele, proteinele si acizii nucleici.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Daca tu zici ca asa e. Dar te intreb si eu pe tine ceva tu stii care a fost inceputul tuturor lucrurilor? Ca daca totusi exista materie vie inseamna ca exista un inceput. Materia aia vie nu putea sa se creeze singura, automat era creata de cineva.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Auzi da ce religie ai avut cand ai fost mic?

| anonim4565 a răspuns (pentru Esperança):

Bine zici

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Evolutia chimica: de la atomi la molecule
Molecule simple se combina si apar molecule organice
Aceasta evolutie se petrece in oceanul primitiv.
Moleculele organice se organizeaza si se dezvolta in celule.
Faza de dezvoltare se realizeaza in oceanul primitiv.
Celulele se combina, evolueaza si se organizeaza in plante si animale
Faza se petrece atat in oceanul primitiv cat si pe continente.
Se realizeaza astfel o faza importanta a evolutiei biologice care consta la trecerea, la dezvoltarea viului de la molecule la celule, la plante și la animale.
Desi oamenii de stiinta au gasit o posibila explicatie a formarii proteinelor, ei nu sunt siguri de felul in care aceste proteine s-au unit pentru a forma un lucru atat de complex cum e celula vie.
Primele celule s-au format cel mai probabil in mari. O pelicula de proteine plutind la suprafata apei e posibil sa se fi divizat in sfere mici, avand in interior substante chimice.

Celulele s-ar fi putut forma si pe langa izvoarele de apa calda. Proteinele s-ar fi putut topi impreuna, formand apoi celule mici, sferice, pe masura ce se raceau.

Alta supozitie este ca noroiul de pe fundul marilor putin adanci a ajutat micile picaturi de proteine sa se uneasca si sa formeze substante chimice pe care le regasim un structura celulelor.

Inca nu stim exact cum au aparut celulele, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu le-a facut, eu nu sustin ca sunt atotstiutor, in stiinta inca sunt multe lacune, care dispar odata cu evolutia stiintifica si apar altele in loc. Nici stramosii nostri nu stiau ca pamantul este rotund, din ce este formata magma, de ce erupe un vulcan, cum apare un cutremur, o eclipsa etc. si atunci puneau totul pe seama lui Dumnezeu ca sa dea un sens fenomenelor naturale ce se petreceau la acea vreme. Sunt sigur ca in maxim 50 de ani si aceasta "problema" cu cu formarea celulelor va fi rezolvata, ca unii oameni chiar isi bat capul sa vada de fapt ce s-a intamplat cu adevarat si nu pun totul pe seama lui Dumnezeu.
Dumnezeul pe care vrei sa mi-l demonstrezi este Dumnezeul lacunelor. Nu putem sa spunem ca exista Dumnezeu pe baza a ceea ce nu stim, daca exista un Dumnezeu trebuie sa il descoperim pe baza a ceea ce cunoastem, nu pe baza a ceea ce nu cunoastem.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

E prea perfect omul facut ca sa fie rodul unei celule sau evoluat dintr-un animal. Si astfel apar o serie de intrebari:
1.Cum a creat acea celula corpul uman, caci viata sta in trup?
2.Cum au aparut toate organele in om,toate avand cate o functie, nimic nu e pus la intamplare? (Inima, creier etc.)
3.De ce doar omul gandeste si are intelepciune chiar sa creeze un calculator, o masina si animalele nu?
4.Cum au aparut gandurile in mintea omului si sentimentele? Le-a vazut cineva? Stie careva ce culoare sau ce inaltime au gandurile?
5.De ce de atatia mii de ani toti savantii si toti oamenii de stiinta, care mai de care mai intelept nu a putut sa dea o dovada concreta si 100% sigura ca Dumnezeu nu exista?
6.Toti cei care au incecat sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu nu au avut deloc o moarte linistita,coincidenta nu?
Stalin s-a luptat o viata impotriva lui Dumnezeu si impotriva Bibliei,a vrut sa o distrga,dar n-a reusit nici el si nimeni pana in prezent,iar dupa ce Stalin a murit stii ce a devenit casa lui? O casa in care se tineau Bibliile,ironic nu?
Asa cum omul are intelpciune de a creea lucruri de care se poate folosi, asa si Dumnezeu a creat omul dupa Chipul si asemanarea Lui. Deci omul nu poate fi creat dintr-o celula sau a se trage dintr-un animal,ci pur si simplu este creatia lui Dumnezeu.
Daca El n-ar exista,omul ar fi fost haotic. Fara scrupule,fara intelepciune,ca si un animal.
Nu ar fi avut maini,picioare,de ce le-ar mai fi avut? Doar ca sa manance,sa bea si sa umble? Deci omul e creatia lui Dumnezeu. Indiferent in jurul carui cerc ne rotim,tot acolo ajungem.
Vezi tu,Dumnezeu dandu-i omului intelepciune si dreptul de a gandi,a oferit omului si dreptul de a alege. Pentru a decide ceea ce vrea sa urmeze, daca va ajunge in Iad sau daca doreste sa ajunga in Rai. Asa ca eu cred in Dumnezeu si nu pierd nimic, dar tu daca este adevarat ceea ce sustin eu, vei pierde totul si pentru ce? Doar pentru o idee, o teorie? O practica a ateismului? Poti pierde TOTUL asa ca gandeste-te mai bine!

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Sati zic ceva adevarat
cand mam nascut ca de obicei se dau ceva vaccinuri si injectii...bun.a venit asistenta si era putin grabita si din greseala cand mi-a dat injectia mi-a spart o vena.medicii nu mi-au mai dat vreo sansa de viata spuneau ca mor eram tot vanat.parintii au trimis la biserica mea o batista asupra careia s-au rugat toata biserica.a adus acea batista la mine la spital au pus-o pe mine si astazi stau si vorbesc cu voi si incerc sa va spun ca dumnezeu exista si iubirea lui nu are limite.caci dumnezeu lucreaza si m-a salvat.eu sunt dovada ca el exista.tot aproape in acea vreme cativa ani mai tarziu am facut accident de masina si eu eram in acea masina. bunica mea a ramas cu toate picioarele rupte tatal meu avea vreo 3 coaste rupte, mama avea capul spart dar eu eram sanatos fara nici o zgarietura.ce dovezi va mai trebuie ca dz exista si ne iubeste ne pazeste si e mereu cu noi.
sper sa nu mai spuneti ca nu exista fara sa aveti dovezi

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

O ma bucur ca ai mentionat cat de perfect este omul.Stiu ca ai pus si alte intrebari dar vreau sa ne legam putin de "perfectiunea umana".

1) Pata oarba a ochiului, reteaua de vase capilare si neuroni pusa in fata retinei si nu in spatele ei, este genul de defect din pricina caruia un inginer nu si-ar putea gasi un job nicaieri in lume. Daca nu ma insel, ochiul cefalopodelor nu are defectul petei oarbe (fiind vorba de un traiect evolutiv separat), deci iata ca se poate un design mai bun, iar daca designerul inteligent a gasit aceasta solutie la cefalopode, de ce nu a aplicat lectia invatata si la mamifere?

2) ADN-ul mitocondrial nu este incapsulat in membrana nucleara ca restul genomului. Mitocondria este fabrica de energie a celulei, produsii de reactie de acolo fiind destul de riskanti pentru ADN, dat fiind potentialul lor destructiv. Sa mentii ADN-ul in mitocondrii este evident analogul de a tine manualul de instructiuni al unui furnal chiar la gura furnalului! Incompetenta in management sau design? Tot aia e!

3) Organismul uman: o colectie ambulanta de defecte:
a) scheletul uman, design nefericit deoarece tensiunile mecanice sunt distribuite defectuos in schelet. Mersul biped la oameni inseamna de fapt sa calce pe o incheietura. Acesta este un defect evolutionist, pentru ca in realitate noi suntem descendenti din patrupede/cataratoare/etc. Mersul biped e o inventie noua pe scara evolutiei, si deci insuficient "experimentata" de selctia naturala: inca exista loc de adaptare.

b) maseaua de minte: creste aiurea, agreseaza tesutul si nu de putine ori degeneraza in infectii. In plus, cine are nevoie de ea?
c)pelvisul femeii este prea mic pentru capul bebelusului uman si copilul este predispus la injurii, de aia si in evul mediu foarte multi copii mureau la nastere.
d) Daca chiar vrei am sa iti mai dau vreo 20-30 de exemple... numai nu stiu daca le citesti si nu vreau sa imi pierd timpul degeaba aratandu-ti defectele designului uman.Corpul uman este plin de imperfectiuni, iar daca l-a proiectat cineva, a fost foarte incompetent.Dar adevarul este ca am evoluat prin selectie naturala, iar daca am reusit sa supravietuim in natura cu astfel de defecte, ne-au fost transmise noua mai departe.

Multe intrebari nu stiu daca le-ai pus in gluma sau in serios, sunt si intrebari la care nu stiu sa iti raspund, ca nu sunt atotstiutor, ti-am mai zis, dar nestiinta noastra nu demonstreaza existenta unei divinitati. Daca exista o divinitate trebuie sa o descoperim cu ceea ce cunoastem, nu cu ceea ce nu cunoastem, ca asta nu este o demonstratie, este doar o presupunere.
Apropo daca tu pleci de la premisa ca pamantul are 6000 de ani nu are rost sa iti vorbesc cum anume am evoluat de la o celula la organisme complexe, deoarece totul s-a petrecut in miliarde de ani.

Pentru emanuel1, minuni medicale au fost tot timpul, multi oameni din mai multe religii au experimentat vindecari "miraculoase", chiar si atei s-au vindecat prin forte propii, mai exact prin autosugestie.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Pai ai zis ca prin puterea minti, deci ce speranta sa am eu atunci daca nu gandeam nu rationam?

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

In fine crezi ce vrei. eu ti-am spus cum sta treaba restul te priveste in fata lui Dumnezeu nu vei avea nici o scuza!
O zi buna!

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si recunosc esti foarte inteligent stii foarte multe.inveti mult acasa?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si inca ceva chestii
2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie,
Filip 2.21; 2Pet 2.3; 1Tim 6.4; 1Tim 1.20; 2Pet 2.12; Rom 1.30;
3 fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine,
Rom 1.31; Rom 1.31; 2Pet 3.3;
4 vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;
2Pet 2.10; Filip 3.19; 2Pet 2.13;
5 având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.
1Tim 5.8; Tit 1.16; 2Tes 3.6; 1Tim 6.5;
6 Sunt printre ei unii care se vâră prin case şi momesc pe femeile uşuratice, îngreuiate de păcate şi frământate de felurite pofte,
Mat 23.14; Tit 1.11;
7 care învaţă întotdeauna, şi nu pot ajunge niciodată la deplina cunoştinţă a adevărului.
Dărâmarea Ierusalimului.
1 La ieşirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului.
Marc 13.1; Luc 21.5;
2 Dar Isus le-a zis: „Vedeţi voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră care să nu fie dărâmată."
1Imp 9.7; Ier 26.18; Mic 3.12; Luc 19.44;
3 El a şezut jos pe Muntele Măslinilor. Şi ucenicii Lui au venit la El la o parte şi I-au zis: „Spune-ne, când se vor întâmpla aceste lucruri? Şi care va fi semnul venirii Tale şi al sfârşitului veacului acestuia?"
Marc 13.3; 1Tes 5.1;
4 Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgaţi de seamă să nu vă înşele cineva.
Efes 5.6; Col 2.8-18; 2Tes 2.3; 1Ioan 4.1;
5 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: „Eu sunt Hristosul!" Şi vor înşela pe mulţi.
Ier 14.14; Ier 23.21-25; Mat 24.24; Ioan 5.43; Mat 24.11;
6 Veţi auzi de războaie şi veşti de războaie: vedeţi să nu vă înspăimântaţi, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârşitul tot nu va fi atunci.
7 Un neam se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie împotriva altei împărăţii; şi, pe alocuri, vor fi cutremure de pământ, foamete şi ciume.
2Cron 15.6; Isa 19.2; Hag 2.22; Zah 14.13;
8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor.
9 Atunci vă vor da să fiţi chinuiţi şi vă vor omorî; şi veţi fi urâţi de toate neamurile pentru Numele Meu.
Mat 10.17; Marc 13.9; Luc 21.12; Ioan 15.20; Ioan 16.2; Fapt 4.2-3; Fapt 7.59; Fapt 12.1; 1Pet 4.16; Apoc 2.10-13;
10 Atunci mulţi vor cădea, se vor vinde unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii.
Mat 11.6; Mat 13.57; 2Tim 1.15; 2Tim 4.10-16;
11 Se vor scula mulţi proroci mincinoşi şi vor înşela pe mulţi.
Mat 7.15; Fapt 20.29; 2Pet 2.1; 1Tim 4.1; Mat 24.5-24;
12 Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci.
13 Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.
Mat 10.22; Marc 13.13; Evr 3.6-14; Apoc 2.10;
14 Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul.

ce zici cum poti sa spui ca ce e scris nu se implineste? a mai ramas ceva din templu?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Pai mi-ai spus ce nelamuriri ai tu in legatura cu ceea ce nu cunoastem, desi la unele intreabri puse de tine iti pot da un raspuns acceptabil.
Ceea ce vreau sa te fac sa intelegi este ca tu trebuie sa imi spui ca exista Dumnezeu pentru ca tu stii cum...si nu invers, adica Dumnezeu exista pentru ca tu nu stii cum...
Oricum, apreciez ca ai incercat, sa ai o viata frumoasa!

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Ma "minunile" astea medicale nu sunt chiar minuni. Daca imi arati ca unei persoane careia i s-a amputat o mana sau un picior s-a regenerat prin puterea lui Dumnezeu, atunci asta este o certitudine, Dumnezeu exista.
Cat despre "inteligenta" mea, este foarte mica, eu doar invat ceva ce unii au descoperit deja, adevaratii oameni inteligenti sunt cei care descopera, care creaza.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Deci stiu un caz similar :o fetita avea un picior mai mic decat celalalt si era la biserica
un negru venit de nu stiu unde s-a rugat pentru ea si chiar pe loc s-a marit piciorul
nu stiu daca e pe youtube

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

De teoria Big-Bang ai auzit? Evolutia fiintelor vi?
Scara lui Darwin?

| iRaul a răspuns (pentru EmaS):

Biblia...
Ce sa zicem de Vodoun (Voodoo)? Care este de 300 de ori mai veche decat crestinismu? Si inca exista astazi?
Biblia. Biblia spune ca existau uriasi in Canaan daca nu ma insel...
Biblia. E un concept, nimic mai mult. happy

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

Argument logic zici. Sa ma gandesc.
Aaa, da, unde e Dumnezeu? Arata'l te rog. happy
Altu. A da, de ce a lasat Dumnezeu sa moara atatia oemeni in numele lui (cruciadele, inchizitia) daca el asa de mult iubeste oamenii...
De ce exista biserici pline de aur si de popi care sa imbiba cu mancare si sunt oameni care mor de foame? Daca dumezeu iubeste asa de mult oamenii?
Exista mai multe argumente contra decat pro impotriva crestinitatii...
Your argument is invalid. happy

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu nu iti pot spune decat atat. Daca chiar vrei sa te convingi ca Dumnezeu exista,vino inaintea Lui cu o inima sincera si curata si daca iti doresti cu tot dinadinsul sa vezi ca El exista,pune-L la incercare!
Nu exista om care sa fi venit inaintea Lui sincer si cu o inima curata si Dumnezeu sa nu ii fi raspuns la rugaciuni!
Eu nu iti pot demonstra prin argumentele pe care vrei tu sa auzi si anume argumente si dovezi omenesti,pamantesti ca exista Dumnezeu, pentru ca Pamantul nu este Cer si Dumnezeu nu este om! Iar lucrarile lui sunt neintelese de oameni, lucrarile Lui intrece orice pricepere.
Cuvantul lui Dumnezeu in Iacov zice asa: 5 Dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, s-o ceară de la Dumnezeu, care dă tuturor cu mână largă şi fără mustrare, şi ea îi va fi dată.
Insa este o condite, iar daca tu nu accepti aceasta conditie nici Dumnezeu nu iti va raspunde la intrebarile tale! Si anume:

6 Dar s-o ceară cu credinţă, fără să se îndoiască deloc: pentru că cine se îndoieşte seamănă cu valul mării, tulburat şi împins de vânt încoace şi încolo.
7 Un astfel de om să nu se aştepte să primească ceva de la Domnul,
8 căci este un om nehotărât şi nestatornic în toate căile sale.

| Esperança a răspuns (pentru iRaul):

Asa si eu ti-as putea insira o gramada de lucrari minunate pe care le-a facut Dumnezeu si vei zice ca asta nu este argument,deci eu ce sa zic in cazul tau?
Nu pot zice decat atat cei ce se incred in Domnul si se bizuie pe El si Domnul le va da painea cea de toate zilele. Faptul ca sunt biserici pline cu aur si ca unii sa imbuiba cu mancare este ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, caci daca Dumnezeu si-ar intinde mana spre ei ar ajunge direct in Iad, insa El vrea ca ei sa se intoarca la El cat inca se mai poate!
Deci si argumentul tau este invalidhappy

| anonim4565 a răspuns (pentru iRaul):

Haha nu poti dovedi prin big bang ca nu este dz
acea teorie zice la au fost la inceput 2 protoni ce sau ciocnit nu?
deci pe aceia doi cine i-a facut?

| Esperança a răspuns (pentru iRaul):

Auzi dar tu ai citit tot ce am scris eu pana acum?
Darwin inainte sa moara, s-a cait de ce a facut si s-a intors la Dumnezeu. El va fi o marturie in Cer pentru toti care nu cred!

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Apropo ai facut ce ti-am zis?

| anonim4565 a răspuns (pentru Esperança):

Vad ca si tu stii multe bv

| anonim4565 a răspuns (pentru iRaul):

Ca sa-ti spun ca precum pasarilor care nu lucreaza El le da sa manance asa da si celui cel iubeste chiar si celui ce nul iubeste
am vazut in africa oameni asa chiar fara mancare si totusi ei nu se sinucid ca si acesti romani care au o stare financeara de 1000 de ori mai buna decat acelora infometati.aceia din africa nu prea cred in dz
daca vrei iti dau sa vezi ceva sa vezi ca chiar si cei din africa care se incred in domnul nu duc lipsa nu sunt ei ca noi dar nu duc lipsa pentru exista misionari care construiesc in tara ca uruguanda biserici de 3000 persoane. daca tiar pasa macar de acei oameni ai ajuta financiar macar cu 10 lei dar nu stiu ca nu cred ca ai facut-o
n-am auzit de vreun om a lui dz care sa moara de foame
chiar si ilie a avut ce manca caci pasarile il hraneau
cine se increde in dz are viata mai frumoasa chiar daca intampina dificultati
uitate la israel a fost scos din egipt hranit cu mana din cera astazi multe popoare lupta impotriva acestui stat si nu poiate fi invins
uin om a spus ca a vazut oameni in alb venind sa lupte impotriva celor ce atacau israelul.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si inca ceva. Eu am trecut prin multe in viata, chiar daca nu am 40, 50 de ani e ca si acum as fi avut anii astia. Eu intr-un an de zile am trecut cat altii in 10-20 de ani!
Intr-o cumpana a vietii mele,cand trebuia sa iau o decizie de care se lega viata mea si tot ce urma sa se intample venea in urma deciziei care as fi luat-o atunci, imi puneam mii de intrebari in gand,deci atentie IN GAND si primeam raspunsuri la intrebarile mele DIN GAND pe telefon de la o persoana din alta tara,care nu ma cunostea, nu il cunosteam si-mi zicea raspunsurile la intrebarile mele, din partea Domnului.Eu am ascultat de acea persoana care imi vorbea prin instintarile primite si acum din viata trista si amara pe care o aveam atunci, am o viata fericita si implinita!
Cum explici tu asta?

| Esperança a răspuns (pentru anonim4565):

Eu nu stiu nimic. Dumnezeu e Cel care vede totul, cunoaste totul si stie totul!
Fii binecuvantat!

| anonim4565 a răspuns (pentru Esperança):

Mersi la fel

| Shottas a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ai foarte mare dreptate, dar nu te inteleg de ce le dai la "incnuiati" atetea explicati stintifice ca ei oricum nu inteleg, ei o sa inteleaga abia dupa ce mor... daca intelegi unde vreau sa bat... tot ce spui tu acolo inseamna evolutie, de exemplu vita de vie are niste firicele care tot cresc din ea si cand se ating de o sarma se prind asa a fost si la oameni "au evoluat" de la mic la mare, ca si atunci cand se naste un om dintr-un ovul ajunge ditamai malacu de 200kg, cum se face asta? il vedeti voi pe dumnezeu cum sta si face copilu? nu. pur si simplu evolueaza. Cititi teoria evolutionista a lui charles darwin si daca o intelegeti peaia raspunsul e mult mai simplu de cat pare.

| anonim4565 a răspuns (pentru Shottas):

Cum explici proorociile din biblie care se implinesc si s-au implinit?

| Shottas a răspuns (pentru anonim4565):

Dupa cum i-am mai si explicat si altuia care intreba ces aia masoni asa, iti spun si tie si biserica e tot un fel de fracmasonerie daca nu o fi acelasi lucru care traieste dupa urma fraierilor care cred in povesti de adormit copii... citeste si invata chimie si biologie si ai sa intelegi de ce... Daca dumnezeu ii iubeste pe tot cum a zis unu mai sus de ce mor atatia copi? din iubire?

| anonim4565 a răspuns (pentru Shottas):

Serios si raspunsul la intrebarea mea unde e?
biserica mea n-are niciun profit de la mine pentru ca la biserica mea nu dau nimanui la pastor sau etc, la noi se face colecta pentru diverse cum ar fi la unii le-a ars casa si trebuie ajutati, etc sau pentru intretinerea biserici.nimeni nu traieste de pe urma mea

| 0rlando a răspuns (pentru EmaS):

Donșoară, Bibilia a fost scrisă de cei 12 apostoli care umblau cu Iisus, nu de Dumnezeu.

| anonim4565 a răspuns (pentru Shottas):

Scuze daca scriu asta de doua ori dar vreau sa-ti spun ca biserica mea nu face un busines din bani care trebuie adusi pentru intretinere lemne curent etc
ca sa-ti spun eu tie moartea nu e o tragedie pentru cel care l-a slujit pe Isus cat era in viata, moartea e poarta prin care trebuie sa treci ca sa ajungi in rai in aceasta situatie in care ai fost un adevarat credincios altfel e o mare mare mare tragedie ca daca nu l-ai slujit e poarta spre iad
deci copii pana la o varsta ajung in rai pentru ca copii sunt inocenti
dar odata cu cresterea ti sse dezvolta mai mult rationamentul si atunci poti fi judecat de faptele tale.si sa stii cai iubeste pe copii. daca tu ai fi parinte si copilul tau nu vrea sa vina acasa nu te intristezi?
e un fel de pilda
sa-ti explic parinte=DUMNEZEU
copil =oricare pers de pe pamant
El nu se intristeaza nu ii e dor de acea pers
El vrea sa fie cu el
el te asteapta ca sa vioi la el
nul refuza cat inca mai e har

| anonim4565 a răspuns (pentru 0rlando):

Pai da dar inspirati de Dumnezeu

| 0rlando a răspuns (pentru anonim4565):

Să scrii o carte cu fapte adevărate nu ai nevoie de inspirație, doar scrii ce s-a petrecut. Ori spui că au fost ispirați, păi asta înseamnă că ei au scris o carte de povești, ce nu conține nimic adevărat.

| iRaul a răspuns (pentru anonim4565):

@ 2 protoni... Din cate stiam eu, a fost o lovitura intre doua antimaterii...

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

Lucruri frumoase? Le'ai vazut tu? Sti pe cineva care stie ca le'a facut el? Ai vreo dovada ca le'a facut el? Sau. "Am simtit, am simtit adanca in spiritu mea". Dragule/o Cat timp, biserica este o institutie bugetara, cat timp biserica e in politica si cat timp Dumnezeu nu da un semn(unu clar, in care sa zici si eu, da frate, am gresit imi pare rau pentru tot ce am spus si etc., etc.) raman la ale mele.happy Si sa intreb, de ce argumentul meu e invalid?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Stai putin, tu imi spui ca tu iti puneai intrebari in gand da? Iar un necunosct iti raspundea exact la acele intrebari cu un raspuns exact la subiectul intrabarilor? Adica raspunsurile se potriveau perfect? Si pana la urma ai luat legatura cu acea persoana sa vezi cine era de fapt?

| Esperança a răspuns (pentru iRaul):

Din partea mea poti sa ramai la ce vrei, ca nu ma deranjeaza oh go on De ce argumentul tau e invalid are rost sa-ti spun? Fi serios!

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

Da, are, chiar te rog. Sa stiu unde gresesc, sa nu repet.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Exact! (mai multe detalii ti-am dat in privat)

| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Asta-i argumentu tau? du-te frate si studiaza nu vii aici cu argumente din astea pe care le poate aduce un copil de clasa a-V-a.si te mai dai mare om de stiintawinking

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu s-a dat nimeni nici un om de stiinta si de care argument te-ai luat? Nu intelegi ca nu exista o astfel de demonstratie cum ar fi neexistenta lui Dumnezeu? Nu poti face o demonstratie a neexistentei cuiva, si doar o demonstratie a existentei, este o eroare logica aici, du-te si invata logica si apoi mai vorbim.
Eu cred in zane, demonstreaza-mi ca nu exista. Apropo zane care nu au inceput nici sfarsit si care nu se arate lumii deoarece sunt prea perfecte ca sa le vedem noi.Deci astept demonstratii ca zanele nu exista.Cam asa este si cu Dumnezeu.

| anonim4565 a răspuns (pentru iRaul):

Mare diferenta oricum a existat doua antimaterii daca asa zici si tot spun ca dz a creeato si pe aia

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Da ma crede ca e adevarat sincer eu o cred

| Seby80 a răspuns (pentru anonim4565):

Sunt de parere ca MortemAeternum, nu vreau sa ma luati in deradere, dar acum va spun tuturor, de unde stiti ca nu eu am creat pamantul? sau planetele, sau tot ce exista? daca eu sunt adevaratul creator. Vorbele astea le spun sa va arat cum credeti si voi, oameni buni, pai pur si simplu, ziceti de ce totul e perfect, de ce planetete exista si noi desigur, ca toate animalele, dar noi suntem o specie mai superioara, cum e un elefant fata de un gandac, si prin toate astea, daca se intampla ceva si nu era big bangul, sau ce o fi fost, pur si simplu nu mai eram, nu mai discutam aici, si totul era disparut, poate apareau altfel de oameni, verzi, sau albastri, etc, v-ati pus intrebarea asta? Luati totul logic si prelucrati fiecare lucru care il credeti, de ce nu se arata Dumnezeu? ca biblia exista, si eu fac o carte cum eu as fi zeu si creator, si poate nimeresc 10-20 prosti care incep sa creda, v-ati gandit? In final, ganditi-va ce vorbiti!

| anonim4565 a răspuns (pentru Seby80):

Arata dovada ca tu ai creeat tot si te cred
Dz mi-a aratat dovada

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dar este scris in cea mai citita si cautata carte.De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei dorind ca sa o distruga, dar au uitat ca Autorul ei este Dumnezeu.
,, Un secol urmează altui secol – Biblia rămâne.
Impărăţiile se ridică, se clatină, cad şi sunt uitate – Biblia rămâne.
O dinastie urmează după alta – Biblia rămâne.
Regii sunt încoronaţi şi li se ia coroana – Biblia rămâne.
Este dispreţuită şi ruptă în bucăţi – Biblia rămâne.
Furtuni de ură trec peste ea – Biblia rămâne.
Ateii o ocărăsc şi o critică – Biblia rămâne.
Agnosticii zâmbesc cinici – Biblia rămâne.
Necredincioşii o abandonează – Biblia rămâne.
Criticii îi neagă inspiraţia divină – Biblia ramane.
Fulgere de mânie o izbesc – Biblia rămâne.
Păgânii profeţesc pieirea ei – Biblia rămâne.
Modernismul încearcă să demonstreze că nu e necesară – Biblia rămâne.
I se dă foc – Biblia rămâne.
Dinţii timpului o rod, dar nu o consumă – Biblia rămâne.,,

| n0matterman a răspuns:

Si eu vreau sa levitez...

| anonim4565 a răspuns:

Pai voi cei ce ziceti ca nu exista dumnezeu:voi zice-ti ca universul a fost facut prin big-bang deci pentru ca un lucru sa explodeze trebuie sa existe ceva care sa provoace explozia nu? poate exploda din nimic?

| anonim4565 a răspuns:

Exista tu eu inashi suntem dovezi ca el exista
suntem creeatia lui dumnezeu

| anonim4565 a răspuns:

Ce legatura are cai pus tu cu topicu acesta?

| ExXify50 a răspuns:

Eu cred ca pamantul a fost produsul al unei hipernove si viata pe pamant a aparut prin incalzirea pamantului si de aici rezulta apa(ca daca un obiect este rece si se incalzeste va produce apa)si mai departe va puteti da si voi seama ca nu e asa de greu.au aparut celulele unicelulare si de acolo cu timpul s-au dezvoltat(sunt milioane si milioane de ani)tot ce stiu eu nu se rezuma doar la asta sunt luni de cautare.sunt atat de multe lucruri care voi credeti ca vin de la d-zeu dar va inselati.

| Misterryo a răspuns:

Dumnezeu e insusi Universul...dar oamenii l-au reprezentat sub forma de persoana la fel cum orice creatura inchipuita de om seamana cu ceva vazut. Nu iti poti inchipui ceva total diferit de ceea ce ai vazut. De aceea se zice ca Dumnezeu e tot ce exista, si a creat tot ce exista.el de fapt este insusi Universul.toata energia care exista.

| quartz1999 a răspuns:

Religia spune: Crede si nu cauta explicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand biblia aia care e plagiat egipten, apoi ne uitam la istorie nu apare vreun personaj sau intamplare ca a existat ceva vreo divinitate, omul a creat de mii de zei deci care din ei e mai real ca altu? stinta monderna ofera dovezi despre univers, evolutia vieti, acel personaj dumnezeu cum o aparut? cine la creat? cum s-a creat? a spune ca e infinit sau ca suntem limitati sal intelegem nu este un argument si o fuga de stinta si de ratiune

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a fost este si va fi si nu ai dovezi impotriva acestui lucru

| LaraClarice a răspuns:

Dumnezeu exista! Ar fi bine sa nu mai cauti asemenea argumente!

(semneaza te rog petitia http://www.ptroa.co.il/petition/)

| anonim4565 a răspuns (pentru LaraClarice):

Cu mine vorbesti?

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim4565):

Exact!

| LaraClarice a răspuns:

Dar tu in ce divinitate crezi?

| iulian69 a răspuns:

Sigur acest blog iti va fi de mare ajutor aici gasesti argumente pro si contra http://justmeiuly.wordpress.com/

| iriona a răspuns:

Dumnezeu exista si n-o sa gasesti destule argumente ca sa crezi de neexistenta Lui

| Mefics a răspuns:

Argumente despre inexistenta lui Dumnezeu sunt multe dar te asigur ca nici una nu este corecta.Chiar si oamenii de stiinta au ajuns intr-un punct mort si de acolo nu au gasit alta explicatie decat existenta unei fapturi mult superioare nouabig grinumnezeu.

| Rio a răspuns:

Nu exista dumnezeu. nici nu a existat. aceasta creatura a fost creata de om. la fel si diavolul. eu vorba de bine si rau. oamenii erau greu de controlat acum mii de ani. trebuia sa le fie frica de cineva...sau ceva care are niste puteri divine. dumnezeu nu exista. daca ar exista de ce ar lasa copii nevinovati sa moara de foame in lume? de ce ar inghiti milioane de euro pe an in intreaga lume? de ce bisericile sunt scutite de orice taxa? de ce preoti sunt pedofili homosexuali sau curvari? de ce conduc masini de lux? pentru ca asta vrea dumnezeu. nu? eu am vazut cu ochii mei cum s-a creat universul. si poate vedea oricine cautand anumite documentare pe net. sunt fapte dovedite. despre dumnezeu sunt doar mituri. numai bine. ATEISMUL VA FI LA PUTERE! credeti in libertatea voastra! nu va lasati manipulati!

| libercugetator a răspuns:

@MortemAeternum,
prietene ai parte de tot respectul meu pentru ca am obs ca esti un om intreg la minte cu privire la blasfemia aia spurcata care se numeste biblie si care este 100% nascocire omeneasca care se cheama turma de boi neganditori la care se inchina o turma si mai mare de boi neganditori;
@emanuel1,
tu in primul rand nu stii sa te exprimi prietene si 'dumnezeu' se scrie cu majuscula.Nu trebuia sa deschizi subiectul acesta pentru ca din pacate cireada de boi neganditori care cred in biblie(confunda religia cu credinta in adevarata Divinitate) este prea numeroasa si oricum fiecare comenteaza ce a 'auzit' nicidecum ce a citit.
@EmaS,
draga mea, daca vei citi si tu(recomandat tuturor celorlalti) niste carti de psihologie,parapsihologie,literatura de specialitate,reviste stiintifice etc vei ajunge la concluzia la care am ajuns eu:
'RELIGIA,CA SI HOMOSEXUALITATEA,ESTE O BOALA PSIHICA CE SE TRANSMITE PRIN CONTAGIUNE PSIHICA'
Doar un nr f mic de oameni tari dpdv psihic scapa de aceasta boala printre care ma numar si eu.
Bibia nu reprezinta decat o blasfemie la adresa Divinitatii,un act grav de prostitutie,destrabalare,furt, crima, antisemitism etc.
Cititi biblia si folositi-va creierele ca s-o intelegeti; din pacate multi citesc si putini pricep...adica sunt prosti facuti gramada si cu un discernamant redus.