| anonim_4396 a întrebat:

Salut vrau sa aud argumente despre neexistenta lui dumnezeu

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dar este scris in cea mai citita si cautata carte.De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei dorind ca sa o distruga, dar au uitat ca Autorul ei este Dumnezeu.
,, Un secol urmează altui secol – Biblia rămâne.
Impărăţiile se ridică, se clatină, cad şi sunt uitate – Biblia rămâne.
O dinastie urmează după alta – Biblia rămâne.
Regii sunt încoronaţi şi li se ia coroana – Biblia rămâne.
Este dispreţuită şi ruptă în bucăţi – Biblia rămâne.
Furtuni de ură trec peste ea – Biblia rămâne.
Ateii o ocărăsc şi o critică – Biblia rămâne.
Agnosticii zâmbesc cinici – Biblia rămâne.
Necredincioşii o abandonează – Biblia rămâne.
Criticii îi neagă inspiraţia divină – Biblia ramane.
Fulgere de mânie o izbesc – Biblia rămâne.
Păgânii profeţesc pieirea ei – Biblia rămâne.
Modernismul încearcă să demonstreze că nu e necesară – Biblia rămâne.
I se dă foc – Biblia rămâne.
Dinţii timpului o rod, dar nu o consumă – Biblia rămâne.,,

119 răspunsuri:
| Esperança a răspuns (pentru anonim4565):

Eu nu stiu nimic. Dumnezeu e Cel care vede totul, cunoaste totul si stie totul!
Fii binecuvantat!

| anonim4565 a răspuns (pentru Esperança):

Mersi la fel

| anonim4565 a răspuns:

Ce legatura are cai pus tu cu topicu acesta?

| Shottas a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ai foarte mare dreptate, dar nu te inteleg de ce le dai la "incnuiati" atetea explicati stintifice ca ei oricum nu inteleg, ei o sa inteleaga abia dupa ce mor... daca intelegi unde vreau sa bat... tot ce spui tu acolo inseamna evolutie, de exemplu vita de vie are niste firicele care tot cresc din ea si cand se ating de o sarma se prind asa a fost si la oameni "au evoluat" de la mic la mare, ca si atunci cand se naste un om dintr-un ovul ajunge ditamai malacu de 200kg, cum se face asta? il vedeti voi pe dumnezeu cum sta si face copilu? nu. pur si simplu evolueaza. Cititi teoria evolutionista a lui charles darwin si daca o intelegeti peaia raspunsul e mult mai simplu de cat pare.

| anonim4565 a răspuns (pentru Shottas):

Cum explici proorociile din biblie care se implinesc si s-au implinit?

| Shottas a răspuns (pentru anonim4565):

Dupa cum i-am mai si explicat si altuia care intreba ces aia masoni asa, iti spun si tie si biserica e tot un fel de fracmasonerie daca nu o fi acelasi lucru care traieste dupa urma fraierilor care cred in povesti de adormit copii... citeste si invata chimie si biologie si ai sa intelegi de ce... Daca dumnezeu ii iubeste pe tot cum a zis unu mai sus de ce mor atatia copi? din iubire?

| anonim4565 a răspuns (pentru Shottas):

Serios si raspunsul la intrebarea mea unde e?
biserica mea n-are niciun profit de la mine pentru ca la biserica mea nu dau nimanui la pastor sau etc, la noi se face colecta pentru diverse cum ar fi la unii le-a ars casa si trebuie ajutati, etc sau pentru intretinerea biserici.nimeni nu traieste de pe urma mea

| 0rlando a răspuns (pentru EmaS):

Donșoară, Bibilia a fost scrisă de cei 12 apostoli care umblau cu Iisus, nu de Dumnezeu.

| anonim4565 a răspuns (pentru Shottas):

Scuze daca scriu asta de doua ori dar vreau sa-ti spun ca biserica mea nu face un busines din bani care trebuie adusi pentru intretinere lemne curent etc
ca sa-ti spun eu tie moartea nu e o tragedie pentru cel care l-a slujit pe Isus cat era in viata, moartea e poarta prin care trebuie sa treci ca sa ajungi in rai in aceasta situatie in care ai fost un adevarat credincios altfel e o mare mare mare tragedie ca daca nu l-ai slujit e poarta spre iad
deci copii pana la o varsta ajung in rai pentru ca copii sunt inocenti
dar odata cu cresterea ti sse dezvolta mai mult rationamentul si atunci poti fi judecat de faptele tale.si sa stii cai iubeste pe copii. daca tu ai fi parinte si copilul tau nu vrea sa vina acasa nu te intristezi?
e un fel de pilda
sa-ti explic parinte=DUMNEZEU
copil =oricare pers de pe pamant
El nu se intristeaza nu ii e dor de acea pers
El vrea sa fie cu el
el te asteapta ca sa vioi la el
nul refuza cat inca mai e har

| quartz1999 a răspuns:

Religia spune: Crede si nu cauta explicatii.

| anonim4565 a răspuns (pentru 0rlando):

Pai da dar inspirati de Dumnezeu

| 0rlando a răspuns (pentru anonim4565):

Să scrii o carte cu fapte adevărate nu ai nevoie de inspirație, doar scrii ce s-a petrecut. Ori spui că au fost ispirați, păi asta înseamnă că ei au scris o carte de povești, ce nu conține nimic adevărat.

| iRaul a răspuns (pentru anonim4565):

@ 2 protoni... Din cate stiam eu, a fost o lovitura intre doua antimaterii...

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

Lucruri frumoase? Le'ai vazut tu? Sti pe cineva care stie ca le'a facut el? Ai vreo dovada ca le'a facut el? Sau. "Am simtit, am simtit adanca in spiritu mea". Dragule/o Cat timp, biserica este o institutie bugetara, cat timp biserica e in politica si cat timp Dumnezeu nu da un semn(unu clar, in care sa zici si eu, da frate, am gresit imi pare rau pentru tot ce am spus si etc., etc.) raman la ale mele.happy Si sa intreb, de ce argumentul meu e invalid?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Stai putin, tu imi spui ca tu iti puneai intrebari in gand da? Iar un necunosct iti raspundea exact la acele intrebari cu un raspuns exact la subiectul intrabarilor? Adica raspunsurile se potriveau perfect? Si pana la urma ai luat legatura cu acea persoana sa vezi cine era de fapt?

| Esperança a răspuns (pentru iRaul):

Din partea mea poti sa ramai la ce vrei, ca nu ma deranjeaza oh go on De ce argumentul tau e invalid are rost sa-ti spun? Fi serios!

| iRaul a răspuns (pentru Esperança):

Da, are, chiar te rog. Sa stiu unde gresesc, sa nu repet.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Exact! (mai multe detalii ti-am dat in privat)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MortemAeternum):

Asta-i argumentu tau? du-te frate si studiaza nu vii aici cu argumente din astea pe care le poate aduce un copil de clasa a-V-a.si te mai dai mare om de stiintawinking

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu s-a dat nimeni nici un om de stiinta si de care argument te-ai luat? Nu intelegi ca nu exista o astfel de demonstratie cum ar fi neexistenta lui Dumnezeu? Nu poti face o demonstratie a neexistentei cuiva, si doar o demonstratie a existentei, este o eroare logica aici, du-te si invata logica si apoi mai vorbim.
Eu cred in zane, demonstreaza-mi ca nu exista. Apropo zane care nu au inceput nici sfarsit si care nu se arate lumii deoarece sunt prea perfecte ca sa le vedem noi.Deci astept demonstratii ca zanele nu exista.Cam asa este si cu Dumnezeu.

| anonim4565 a răspuns (pentru iRaul):

Mare diferenta oricum a existat doua antimaterii daca asa zici si tot spun ca dz a creeato si pe aia

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Da ma crede ca e adevarat sincer eu o cred

| iriona a răspuns:

Dumnezeu exista si n-o sa gasesti destule argumente ca sa crezi de neexistenta Lui

| Seby80 a răspuns (pentru anonim4565):

Sunt de parere ca MortemAeternum, nu vreau sa ma luati in deradere, dar acum va spun tuturor, de unde stiti ca nu eu am creat pamantul? sau planetele, sau tot ce exista? daca eu sunt adevaratul creator. Vorbele astea le spun sa va arat cum credeti si voi, oameni buni, pai pur si simplu, ziceti de ce totul e perfect, de ce planetete exista si noi desigur, ca toate animalele, dar noi suntem o specie mai superioara, cum e un elefant fata de un gandac, si prin toate astea, daca se intampla ceva si nu era big bangul, sau ce o fi fost, pur si simplu nu mai eram, nu mai discutam aici, si totul era disparut, poate apareau altfel de oameni, verzi, sau albastri, etc, v-ati pus intrebarea asta? Luati totul logic si prelucrati fiecare lucru care il credeti, de ce nu se arata Dumnezeu? ca biblia exista, si eu fac o carte cum eu as fi zeu si creator, si poate nimeresc 10-20 prosti care incep sa creda, v-ati gandit? In final, ganditi-va ce vorbiti!

| anonim4565 a răspuns (pentru Seby80):

Arata dovada ca tu ai creeat tot si te cred
Dz mi-a aratat dovada

| libercugetator a răspuns:

@MortemAeternum,
prietene ai parte de tot respectul meu pentru ca am obs ca esti un om intreg la minte cu privire la blasfemia aia spurcata care se numeste biblie si care este 100% nascocire omeneasca care se cheama turma de boi neganditori la care se inchina o turma si mai mare de boi neganditori;
@emanuel1,
tu in primul rand nu stii sa te exprimi prietene si 'dumnezeu' se scrie cu majuscula.Nu trebuia sa deschizi subiectul acesta pentru ca din pacate cireada de boi neganditori care cred in biblie(confunda religia cu credinta in adevarata Divinitate) este prea numeroasa si oricum fiecare comenteaza ce a 'auzit' nicidecum ce a citit.
@EmaS,
draga mea, daca vei citi si tu(recomandat tuturor celorlalti) niste carti de psihologie,parapsihologie,literatura de specialitate,reviste stiintifice etc vei ajunge la concluzia la care am ajuns eu:
'RELIGIA,CA SI HOMOSEXUALITATEA,ESTE O BOALA PSIHICA CE SE TRANSMITE PRIN CONTAGIUNE PSIHICA'
Doar un nr f mic de oameni tari dpdv psihic scapa de aceasta boala printre care ma numar si eu.
Bibia nu reprezinta decat o blasfemie la adresa Divinitatii,un act grav de prostitutie,destrabalare,furt, crima, antisemitism etc.
Cititi biblia si folositi-va creierele ca s-o intelegeti; din pacate multi citesc si putini pricep...adica sunt prosti facuti gramada si cu un discernamant redus.

| Rio a răspuns:

Nu exista dumnezeu. nici nu a existat. aceasta creatura a fost creata de om. la fel si diavolul. eu vorba de bine si rau. oamenii erau greu de controlat acum mii de ani. trebuia sa le fie frica de cineva...sau ceva care are niste puteri divine. dumnezeu nu exista. daca ar exista de ce ar lasa copii nevinovati sa moara de foame in lume? de ce ar inghiti milioane de euro pe an in intreaga lume? de ce bisericile sunt scutite de orice taxa? de ce preoti sunt pedofili homosexuali sau curvari? de ce conduc masini de lux? pentru ca asta vrea dumnezeu. nu? eu am vazut cu ochii mei cum s-a creat universul. si poate vedea oricine cautand anumite documentare pe net. sunt fapte dovedite. despre dumnezeu sunt doar mituri. numai bine. ATEISMUL VA FI LA PUTERE! credeti in libertatea voastra! nu va lasati manipulati!

| Misterryo a răspuns:

Dumnezeu e insusi Universul...dar oamenii l-au reprezentat sub forma de persoana la fel cum orice creatura inchipuita de om seamana cu ceva vazut. Nu iti poti inchipui ceva total diferit de ceea ce ai vazut. De aceea se zice ca Dumnezeu e tot ce exista, si a creat tot ce exista.el de fapt este insusi Universul.toata energia care exista.

| Mefics a răspuns:

Argumente despre inexistenta lui Dumnezeu sunt multe dar te asigur ca nici una nu este corecta.Chiar si oamenii de stiinta au ajuns intr-un punct mort si de acolo nu au gasit alta explicatie decat existenta unei fapturi mult superioare nouabig grinumnezeu.