| anonim_4396 a întrebat:

Salut vrau sa aud argumente despre neexistenta lui dumnezeu

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dar este scris in cea mai citita si cautata carte.De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei dorind ca sa o distruga, dar au uitat ca Autorul ei este Dumnezeu.
,, Un secol urmează altui secol – Biblia rămâne.
Impărăţiile se ridică, se clatină, cad şi sunt uitate – Biblia rămâne.
O dinastie urmează după alta – Biblia rămâne.
Regii sunt încoronaţi şi li se ia coroana – Biblia rămâne.
Este dispreţuită şi ruptă în bucăţi – Biblia rămâne.
Furtuni de ură trec peste ea – Biblia rămâne.
Ateii o ocărăsc şi o critică – Biblia rămâne.
Agnosticii zâmbesc cinici – Biblia rămâne.
Necredincioşii o abandonează – Biblia rămâne.
Criticii îi neagă inspiraţia divină – Biblia ramane.
Fulgere de mânie o izbesc – Biblia rămâne.
Păgânii profeţesc pieirea ei – Biblia rămâne.
Modernismul încearcă să demonstreze că nu e necesară – Biblia rămâne.
I se dă foc – Biblia rămâne.
Dinţii timpului o rod, dar nu o consumă – Biblia rămâne.,,

119 răspunsuri:
| PreaSfintitu a răspuns (pentru EmaS):

Cum ai ajuns sa traiesti atat timp fara creier? Da-mi dovezi ca unicornii nu exista, dar n-ai de unde sa le scoti, de ce? Pentru ca unicornii exista! Asta e logica ta de rahat

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Mdea, m-am nascut intr-o familie protestanta, am auzit mii de ore de predici, dar odata si odata a trebuit sa fiu sincer cu mine si sa recunosc adevarul, ca Dumnezeu nu exista, sau cel putin nu cel crestin. Crezi ca am ales sa fiu ateu din placere? Eram mult mai fericit cand credeam in Dumnezeu, dar nu am putut sa continui sa traiesc intr-o minciuna si am devenit ateu, unul nihilist.

| anonim4565 a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Dumnezeu exista
dovada esti yu eu si orice

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Ateismul meu a fost intarit de acest "cuvant al lui Dumnezeu", probabil daca nu as fi cunoscut nimic ca marea majoritate a romanilor despre acest Dumnezeu crestin, as fi continuat sa am o credinta in Dumnezeu, una superficiala este adevarat, dar tot o credinta.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Ti-am zis asa pot spune si eu, ca energia din care a aparut big bangul este etern, fara inceput si fara de sfarsit( sunt si astfel de teorii), dar nu o sustin deoarece nu o inteleg. Sunt sigur ca Dumnezeu iti raspunde la rugaciuni printr-o tacere insuportabila, deoarece cand ma rugam si eu lui Dumnezeu, raspunsul era acesta: *liniste totala*.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Cum poti sa faci acesta afirmatie? Cum adica te rugai, cand de fapt tu nu crezi in El? Orice vom cere de la Dumnezeu trebuie sa credem ca am si primit.Si vom primi.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Asculta! dumnezeu asculta ruga celui ce crede in el si miai spus ca nu prea ai crezut

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ai fost dus la binecuvantare?

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dami idu
pls

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Pai pot spune ca 16-17 ani din viata am crezut si eu in Dumnezeu si chiar ma gandeam sa ma botez, ani dar inca aveam prea multe intrebari legate de Dumnezeu, mai mult despre moralitatea lui, cu cat citeam mai mult despre el, cu atat credeam mai putin.Cam de la 4-5 ani am fost invatat sa ma rog, iar in toti anii acestia raspunsul a fost acelasi. Sunt ateu cam de 3-4 ani, deci iti poti da seama ca o mare perioada din viata am fost crestin.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru anonim4565):

Altu care are o logica de ****, mai gandeste-te putin si poate iti dai seama de ce iti zic ca ai logica de ****

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Singura mea tangenta cu crestinismul este in muzica clasica:
http://www.youtube.com/watch?v=MS3vpAWW2Zc
http://www.youtube.com/watch?v=JBi2ULZAFIY
http://www.youtube.com/watch?v=FNLDou-uChQ
in a doua si a treia melodie, Gloria in excelsis Deo= Glorie lui Dumnezeu în locurile prea inalte

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dami si tu idu sa vorbim

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Superb,inaltatoare,minunate. Daca ai vrut sa te botezi, inseamna ca ai anumite cunostinte despre Dumnezeu.Sa stii ca este o lupta puternica spirituala.Este vocea lui Dumnezeu care te cheama si este glasul celui rau care nu vrea sa te piarda din mana lui. Sfatul meu este sa iti deschizi inima inaintea lui Dumnezeu sa citesti Biblia si Dumnezeu iti va vorbi si iti va arata calea.Isus este Calea, Adevarul si Viata. Nu sta nepasator fata de o mantuire asa de mare.Este vorba de vesnicia ta.
Eu cand am gustat din bunatatea lui Dumnezeu am renuntat la toate placerile acestei lumi si la gloria ei si Il urmez pe Domnul Isus.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu am devenit ateu, ca sa ma bucur de placerile lumii laughing. Oricum aceasta moralitate crestina, m-a influentat de mic, nu pot spune ca traiesc in destrabalare ca nu ma simt eu confortabil cu acte oarecum imorale. Sunt ateu pentru ca am analizat crestinismul mai amanuntit si mi-am dat seama ca este creatia omului si nu a vreunui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Atunci cum de ai putut sa renunti la aceasta comoara credinta?
Cauta si vei gasi.Bate si ti se va deschide.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Pentru ca ai fost crescut in acea familie ai avut un mare har ca a ramas in tine constiinta.ai grija si fi constient si realizeaza ca exista dumnezeu.ma bucur sa aud asta ca e ceva bun in tine

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Cati ani ai?

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Nu a fost usor sa renunt, trebuie sa recunosc, dar nu m-am trezit intr-o zi si am zis gata sunt ateu.Totul s-a petrecut treptat, dupa multe studii si multe dezbateri pe tema unui Dumnezeu pe care le-am urmarit.Dar acum s-a terminat, sunt ateu si stiu care este adevarul meu personal care intra in contradictie cu adevarul tau, intr-un timp intram in dezbateri pe aceasta tema, dar nu puteti sa aduceti si argumente cat de cat rationale si am renuntat. Cand vreau sa aud argumente pe tema Dumnezeului crestin, ascult o dezbatere in care John Lennox este implicat. iar cand vreau argumente impotriva acestui Dumnezeu il ascult pe Richard Dawkins sau pe Christopher Hitchens.

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim4565):

Poti deduce din id, oricum mi-am amintit ca sunt in sesiune si am examen, hai ca v-am lasat...

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

29 de ani?
sau cat

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

A da 20 de ani ok multi inainte

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Domnul sa te ajute.Bafta!

| LaraClarice a răspuns:

Dumnezeu exista! Ar fi bine sa nu mai cauti asemenea argumente!

(semneaza te rog petitia http://www.ptroa.co.il/petition/)

| anonim4565 a răspuns (pentru LaraClarice):

Cu mine vorbesti?

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim4565):

Exact!

| anonim4565 a răspuns:

Exista tu eu inashi suntem dovezi ca el exista
suntem creeatia lui dumnezeu

| iulian69 a răspuns:

Sigur acest blog iti va fi de mare ajutor aici gasesti argumente pro si contra http://justmeiuly.wordpress.com/

| Shottas a răspuns (pentru EmaS):

Emas... asa cum a zis si MortemAeternum, dumnezeu exista in mintea ta si atat.In mintea fiecaruia dumnezeu este vazut altfel (deia fiecare om e si unic) dumnezeu dupa biblie e un fel de "harry poter" numai ca nu foloseste baghetalaughing, nu exsta o fiinta supra naturala cara sa fi creat oameni pamantul si universul. Biblia exact cum a spus si MortemAeternum este o creatia a omului bine slefuita dealungul anilor. Divinitatea a existat in mintea ingusta a oamenilor inca de cand traiau in pesteri. Fiinca oameni nu sau nascut dintr-o data puternici si apti sa munceasca si a existat doriinta asta de a te ajuta cineva pana te pui pe picioare, adica pe romaneste pana te descurci singur esti doar un milog la parinti si societate. Iar neputiinta oamenilor de a se descurca singuri de la nastere la creat si dumnezeu din cauza ca atunci cand a fost creata biblia nu exista teoria evolutionista sau logica. Un mos a spus canva ca "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga ci totul se transforma". Daca e so luam dupa argumente logice exista mi de argumente stintifice care arata neexistenta lu dumnezeu. Daca tot exista dumnezeu explicami si mie emas urmatoarele fenomene : 1. Inchizitia 2. Cruciadele 3.Copii si oameni care mor zi de zi fara sa greseasca cu nimic Unde a fost dumnezeu cand sau intamplat toate astea? Si da emas suntem o intamplare a hazardului > explicatie : odata ce universul e infinit sunt infinite sanse sa mai existe /sau sa se mai fi creat planete asemanatoare sau exact ca a noastra. Si sa stii si tu ca fiinta suprema care sa le fi creat pe toate nu exista deoarece acel lucru nu mai e fiinta. Finta / lucrul suprem care a creat tot este hazardul, tot ce este in univers se bazeaza pe hazard, zi-mi si mie in cate parti poate fi impartit un atom? iar acele parti (neutroni protoni si electroni) in cate alte parti s-ar putea imparti? iti spun eu in "infinite" nu o sa existe ceva care sa fi creat infinitatea deoarece un lucru fara margini nu poate fi creat deoarece ar fi o creatie continua iar continuitatea nu e o creatie. Ps. Daca imi raspundeti nu imi aduceti critici la felul in care am scris sau nu imi spuneti ca nu am scris corect, deoarece sunt constient de aceste lucruri si nu vreau sa mi le repetati, fiindca lenea nu ma lasa sa asz in pagina si sa pun virgula mai ales pe un forum, cine are creier sa inteleage bravo lui cine nu traiti de geaba...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand biblia aia care e plagiat egipten, apoi ne uitam la istorie nu apare vreun personaj sau intamplare ca a existat ceva vreo divinitate, omul a creat de mii de zei deci care din ei e mai real ca altu? stinta monderna ofera dovezi despre univers, evolutia vieti, acel personaj dumnezeu cum o aparut? cine la creat? cum s-a creat? a spune ca e infinit sau ca suntem limitati sal intelegem nu este un argument si o fuga de stinta si de ratiune