| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va pun o intrebare. Din cate am vazut pana acum la aceasta categorie de intrebari, cele mai multe persoane spun ca dreapta credinta este cea ortodoxa. As vrea sa imi spuneti voi, daca ortodoxia este credinta cea dreapta, de ce nu este respectata biblia in totalitate in biserica ortodoxa? Dece ortodocsii au icoane in biserici si se inchina la sfinti cand biblia interzice astfel de inchinari inca de la a 2-a porunca din legea data de Dumnezeu lui Moise. Dece in biserica ortodoxa botezul se face cand copilasul este mic.cand Biblia nu arata nici macar un copil sa fie botezat, din contra, toti au fost botezati la maturitate, inclusiv Isus a fost botezat la varsta de aproximativ 30 ani.Ma limitez ...desi ar mai fi multe de intrebat in aceasta directie. Astept parerile voastre. Tnks.

15 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Nu se stie care este credinta 'cea mai dreapta', asa cum nu se stie daca exista Dumnezeu.

| Anonymus314 a răspuns:

Referitor la icoane, eu nu ma inchin la lemnul ca atare, eu ma inchin la personajul reprezentat de ele.
Referitor la moaste, sunt parti din corpurile Sfintilor care au luptat pentru dreapta credinta si care la sfarsitul vietii lor nu au putrezit si miros a mir.
Religia Ortodoxa este singura religie adevarata( daca n-ai chef, nu crede)
Apocalipsa 22: 11-15:
11. Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă.
12. Iată, vin curând şi plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui.
13. Eu sunt Alfa şi Omega, cel dintâi şi cel de pe urmă, începutul şi sfârşitul.
14. Fericiţi cei ce spală veşmintele lor ca să aibă stăpânire peste pomul vieţii şi prin porţi să intre în cetate!
15. Afară câinii şi vrăjitorii şi desfrânaţii şi ucigaşii şi închinătorii de idoli şi toţi cei ce lucrează şi iubesc minciuna!
Oamenii incearca sa fie perfecti chiar daca nu se poate, nu poti cere perfectiunea.

| mariusg1923 a răspuns (pentru Anonymus314):

Probabil ca esti una din persoanele care au un duhovnic si ceea ce zice duhovnicul respectiv, aia faci fara ezitare nemaicercetand daca e bine sau nu.Cunosc si eu astfel de persoane.Cat despre moaste...e parerea ta.Numai bine!

| NinelHell a răspuns:

Religiile sunt doar instrumente care ne ajuta sa descoperim divinitatea ascunsa in interiorul nostru.Trebuie doar sa o descoperi pe cea care ti se potriveste cel mai bine.

| DeliaDaniela a răspuns:

Bine punctat...
mai completez si eu : de ce sarbatorim craciunul in 25 Dec. daca niciunde nu scrie ca aceasta este data nasterii lui Iisus?
De ce credem in trinitate, cand Iisus nu e acelasi cu dumnezeu, nu are aceeasi putere ca el... in plus, nu sunt aceeasi persoana, asa cum unii sustin
de ce idolatrizam atatia sfinti? scrie undeva in biblie sa ne inchinam la icoana lui vasile, nicolae sau a altor sfinti?

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Ţi-ai găsit răspunsul. Pentru că, credinţa "dreaptă" nu este cea ortodoxă. Ca să fiu oleacă cinică...

Ei, dacă ar trebui să se respecte vreo biblie, cred că cea originală ar trebui scoasă la vedere, ca să aruncăm şi noi o privire, de probă, măcar.

La faza cu botezu' mă gândesc la explicaţia cum că, Iisus a fost botezat atunci când era... "cu adevărat" Iisus. Asta dacă poţi fii aşa ceva. thinking
Şi ar mai fi şi faza cum că, aveam atâtea iconiţe, şi chipuri pe clădiri, deoarece s-ar presupune că sunt şi ei importanţi şi sfinţi şi sunt ca un model de urmat... "Ei au reuşit!" Parcă asta strigă fiecare perete al bisericii.
Nu te limita, e bad, bad...
M-am plictisit. Zi faină!

| imale a răspuns (pentru RelaţiiCuClienţii):

Parerea mea este ca pentru a te boteza trebuie ca persoana respectiva sa fie constienta de ceea ce face, nu cum se face in zilele noastre ca.copilul este botezat de mic si pe cand creste mare poate nici nu crede in Dumnezeu.Si faza cu iconitele si chipuri pe cladiri, hmm thinking mi se pare o totala ironie, oamenii se inchina la acele picturi, spunand ca ei de fapt se inchina la chipul din imagine, ceea ce duce la contrazicerea poruncii a2-a care zice in felul urmator: " Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ" -citat din biblia ortodoxa.Pentru ortodoxie, si nu numai, pentru toti cei care practica astfel de ritualuri oare porunca aceasta nu este valabila? S-a ajuns sa ascultam de oameni, de popa, si biblia este de multe ori ignorata.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru imale):

Interesantă opinie. Totuşi, botezu' nu reprezintă cine ştie ce... Ok, un bebe este băgat în apă şi se recită o poezie şi mai ştiu eu ce. Nu mi se pare cine ştie ce, sinceră să fiu.
Din punctul meu de vedere nu înseamnă nimic, iar faptul că sunt botezată nu mă opreşte să am propriile credinţe. Ţine foarte mult de tradiţie, aici... Superstiţii, vrajeli. Deja nu mai este credinţă legată de un aşa-zis Dumnezeu.
Nu e ironie, e contral. laughing Spălarea creierului. şi se spunea că nu există extratereştrii laughing
Şi totuşi, biblia asta a nouastră nu este... originală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incep cu botezul, deci dupa cum mult sti multi dintre "noi" nu apuca acasta frumoasa varsta de 30 de ani,
multi dintre noi mor de tineri sau ba chiar mor la cateva zile dupa nastere, am vazut ca multi dintre
parinti care afla ca copii lor la nastere vor muri, primul lor gand este de a boteza copilul repede
de a nu muri nebotezat, deci daca noi ne-am boteza la 30 de ani multi dintre noi nu ar apuca.

In legatura cu icoanele dragul meu am cateva argumente bune:
Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu
Iisus Hristos, ca om, este chipul lui Dumnezeu, deci Iisus este chipul fiintei lui Dumnezeu
In lisus Hristos, Dumnezeu S-a aratat in Trup
Sfantul Duh S-a aratat la Iordan in chip de porumbel
Sfantul Duh la Sfanta Cincizecime S-a aratat in chip de limbi ca de foc si toate acestea sunt chipuri fara sa fie idolatrie.
In Testamentul Vechi icoanele au fost facute chiar cu porunca lui Dumnezeu
Dumnezeu Insusi - Care a poruncit categoric prin porunca I a Decalogului a nu ne inchina la idoli - a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce inseamna ca acesti heruvimi lucrati de mana de om sunt icoane si nu idoli.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Mi-am dat seama ca tu nu ai ce face si esti un sectant, ca oricare altul care nici acum nu ati inteles.
Unde ai vazut tu ca nu ortodocsi nu respecta Bibilia?
Ortodocsii se inchina nu la lemn, ci la icoana, la anumitul Sfant care este acolo, icoana fiind sfintita prin Duhul Sfant, ceea ce voi nu puteti face.
Dumnezeu cum era in Vechiul Testament un semn de legamant cu Dumnezeu taiere imprejur, de la Hristos incoace este botezul.
LOL... cei din Biblie erau botezati la maturitate pentru ca abia atunci la aceea varsta ajunsese a ajuns crestinismul.
Insa, garantie nu ai ca persoana mai traieste pana la maturitate si este botezata inca din copilarie, caci fara botez nimeni nu poate ajunge in Imparatia lui Dumnezeu.
PS: ereticule, nici daca iti voi scrie 100 de pagini nu vei intelege, pentru. ca esti ORB

| imale a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

"Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!
5 Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam,
6 Şi Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele." (Exod-iesirea cap 20 ver 4-5-6 citat din Biblia Ortodoxa).
Te cotrazici cu biblia nu cu mine. In mai multe locuri biblia interzice inchinarea la icoane sau cum vrei tu sa le zici, la sfinti si la oricare alta persoana, decat lui Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant.; Si cand a ajuns crestinismul, spune-mi tu mie, cel care nu esti orb, inteligentule, oare nu erau si copii pe vremea aceea? LOL vorba ta...erau doar oameni maturi?:-o Dece nu arata biblia ca erau botezati si copilasii mici? Iti zic eu de ce? pentru ca toate astea sunt inventii ale popilor care au schimbat lucrurile dupa voia lor, fara a face voia Domnului. Inteligentule, de ce Isus, care este un exemplu pentru intreaga omenire nu a fost botezat de mic copilas? Niciodata nu vei afla in biblie ca trebuie botezati copii de mici, in schimb vei gasi daca o sa citesti ca botezul se face atunci cand omul este destul de constient de ceea ce face. Si pentru cultura ta generala, nu sunt sectant!

| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Asa se face din mosi stramosi de aia.

| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Nu dar asta e religia si asa fac toti de religia respectiva

| mariusg1923 a răspuns:

"Ortodox"tradus din greceste inseamna drept credincios.Intelegi? Poate ca de asta foarte multa lume confunda ortodoxia cu adevarata credinta.Ca si cum ar fi o fata care se numeste Bella (tradus din italiana inseamna "frumoasa") dar asta nu inseamna ca fata trebuie sa fie si frumoasa.Fiecare e liber sa creada ce vrea.In ziua de azi religiile sunt "unelte"de incepere a certurilor, a razboaielor etc.Nici eu nu sunt de acord cu moastele si icoanele. Daca te pui sa studiezi religiile o sa-ti dai seama ca la un momentdat toate gresesc pe undeva.Cel mai important e sa crezi in Dumnezeu si sa traiesti dupa cuvantul Lui - Biblia- caci nu religia te mantuieste.o seara faina!