| NYØ2002 a întrebat:

Salutare am o nelamurire:Eu sunt de Religie Romano-Catolica si sunt din jud.Vaslui.La noi la scoala preotul ortodox spune ca singura Religie adevarata este Ortodoxa.Eu nici nu mai stiu ce sa cred adica daca mai exista Dumnezeu sau nu ca se spun multe chestii, ca am citit pe net niste pacate si una scria ca e pacat sa te casatoresti cu un catolic.Si ma intreb de ce catolicii isi fac cruce cu toata mana si ortodoxi cu 3 de degete. La posttongueostul la catolici este mai bland decat cel ortodox adica numai carne nu ai voie sa la voi Lapte,Carne Branza, Oua.
Nici nu stiu ce sa mai cred.

11 răspunsuri:
| LupusDei1993 a răspuns:

Nu există religie adevărată, știința seculară al secolului 21 respinge existența vreunui zeu imaginar.

| anonimg a răspuns:

Păi nici lui Satana nu-i este greu să-ți spună că religia lui este adevărată.
Chiar și dacă pe pământ ar exista doar două confesiuni creștine, una din ele este adevărată, iar cealaltă falsă -chiar dacă amândouă mărturisesc că Îl slujesc pe Dumnezeu. De aceea rămâne ca fiecare om născut pe pământ să cerceteze singur care este adevărul.
Iată un exemplu:
"Iudeii aceştia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna şi cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este aşa." (Faptele apostolilor.17:11)
Cine nu face așa va fi găsit vinovat.

| leo59 a răspuns:

Gabriel! A raspuns cineva mai jos. O mie de ani cele 2 Biserici au fost unite. Papa a voit putere politică și a trecut peste comuniunea cu sinoadele din Răsărit. De atunci Roma tot a mai adăugat învățături străine Constantinopolului și Sf. Scripturi. Te-ai născut într-o credință creștină, fie ea și catolică; harul mântuitor există și în ac. Bis. Dar cine vrea să cunoască adevărul și să cerceteze cine a dezbinat Biserica cea una va afla că Ortodoxia a păstrat unitatea ei. Dacă nu dispui de toate tratatele la ac. temă, te ajută oarecum și netul. S-auzim de bine.

| Jardelin a răspuns:

Are dreptate. Ortodoxia este credinta adevarata. Restul sunt mai mult sau mai putin aproape de adevar.

| NYØ2002 explică (pentru Jardelin):

In lumea asta sunt 1 miliard si ceva de catolici si ortodoxi vreo 300-400 de milioane

| Jardelin a răspuns (pentru NYØ2002):

Cantitatea nu este o garantie a veridicitatii.

Se scrie "ortodocsi" la plural si "ortodox" la singular.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar Biblia este adevarata! In rest nici o religie, si nici o denominațiune fie ea si "creștină". Daca citești Biblia si o confrunți cu doctrina fiecărei denominațiuni creștine, chiar daca nu ești un expert vei observa ca fiecare are ceva in doctrina ce nu e după Biblie.Si asta la toate. Eu am preferat sa plec din Biserica si sa nu ma mai afiliez alteia pentru ca fara sa îmi dau cu seama am împlinit ceea ce sta scris in Apocalipsa la cap 18/4:" Ieșiți din mijlocul ei, poporul Meu, ca sa nu fiți părtași la păcatele ei, si sa nu fiți loviți cu urgiile ei."

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare biserică interpretează Biblia in felul ei (plus că au și alte practici diferite). Eu îți recomand decât să citești din Biblie dacă vrei să aflii adevărul, ca să nu te mai deruteze nicio religie, pentru că până la urmă contează relația ta cu Dumnezeu (Cel Adevarat), nu biserica din care faci parte. Uite de ce este bine sa citești Biblia : în Biblie ne spune decât să ne închinăm lui Dumnezeu, iar catolicii și ortodocșii se închină la moaște. Nu sunt împotriva religiei, încerc sa te ajut, iar alegerea îți aparținewinking.

| Panamax a răspuns:

Iisus a fost evreu si nu a zis ca vrea o alta religie.

| mentholinks a răspuns:

Ai 20 de ani si gandesti ca un copil de 10. Plm crede ce vrei, studiaza, cerceteaza. Nici macar n-ai pus o intrebare, nu-ti mai arunca frustrarile pe aici.

| NYØ2002 explică (pentru mentholinks):

De unde stiu ca gandesc ca unul de 10 ani, Am 17.Si ce *** nu am voie sa pun si eu o intrebare?