| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, toți creștinii - de toate confesiunile - cred în sfinți, icoane care plâng și în icoane care fac minuni așa cum cred creștinii - ortodoxi?
Creștinii Romano - catolici, adică catolicii cred în sfinți, icoane care plâng și în icoane care fac minuni așa cum cred creștinii - ortodoxi?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din crestinism cred ca ortodoxia e de departe cea mai habotnica ramura. Si e raspandita si in tarile cele mai sarace si mai putin educate, numai bine sa fie un mediu propice pentru icoane care plang si sfinti care fac minuni

| lpavel a răspuns:

Categoric NU! Scris este: Numai Domnului Dumnezeului tau sa te INCHINI si NUMAI LUI sa-i SLUJESTI!
In religia catolica sa crezi in asa ceva e un pacat!

| Magie2525 explică (pentru lpavel):

Eu am găsit pe internet că și catolicii cred în sfinți așa cum o fac ortodoxi.
Catolicii cred în icoane care fac minuni și în icoane care plâng așa cum o fac și catolicii.
CCREȘTINII SE ROAGĂ SFINȚILOR SĂ ÎI AJUTE, NU ÎI DIVINIZEAZĂ PE SFINȚI. CREȘTINII ÎL DIVINIZEAZĂ DOAR SFÂNTA TREIME : TATĂL, FIUL ȘI DUHUL SFÂNT!

| Magie2525 explică (pentru lpavel):

Creștinii nu se roagă icoanei, ci celui care este reprezentat în icoană.

| lpavel a răspuns (pentru Magie2525):

Nu ai voie sa te rogi altcuiva decat lui Dumnezeu! Ca sunt catolici care se mai roaga la icoane, asta e altceva, dar nu inseamna ca asa e bine! Si nu o spun eu, ci Isus! Isus zice: cand va rugati atunci spune-ti: Talal nostru, care esti in ceruri etc. Eu mi-am zis parerea tu alegi in ce crezi!

| T0Teu a răspuns (pentru lpavel):

Exact

| Xox0 a răspuns:

Nu mai sunt crestina, dar iti spun la sigur ca nu sunt adevarate. Am vazut cu ochii mei o icoana din asta si ghici ce... Nu aveai voie sa o atingi, era si pusa cumva suspect. Pai de ce? Daca izvoraste lichidul ala din ea, sa ne uitam cu totii sa vedem minunea, nu?

| sabin89 a răspuns (pentru Xox0):

"Nu mai sunt crestina"
Acum ce ești (dacă nu sunt indiscret)?

| Xox0 a răspuns (pentru sabin89):

Panenteismul imi este mai credibil.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Catolicii cred și ei în sfinți, la fel ca unele ramuri ale protestantismului. Alte culte protestante (cele mai recente) nu cred.

| Magie2525 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Creștinii - armeni creștinii - copți și creștinii - catolici cred în sfinți așa cum cred creștinii - ortodoxi?
Armenii, copții și catolicii cred în icoane care fac minuni și în icoane care plâng sau regulile lor le interzic să creadă în ele - icoane care plâng și icoane care fac minuni?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Magie2525):

De catolici ți-am zis deja că da. Despre copți și armeni (nu există vreo diferență teologică între cele două grupuri, doar una de jurisdicție) cred și ei în sfinți. Asirienii - cei care-l urmează pe Nestorius - la fel.
Puteai căuta pe net toate astea, nu înțeleg de ce trebuie să întrebi pe TPU.
Nu înțeleg nici de ce folosești exprimarea asta repetitivă de copil de clasa I, dar în fine.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Numai cei care nu sunt crestini nu cinstesc icoana al carei prototip este Iisus Hristos, "Chipul lui Dumnezeu celui nevazut" - Coloseni 1, 15. Respingerea icoanei este echivalenta cu respingerea lui Hristos, Dumnezeul-Cuvantul intrupat, care S-a facut trup si S-a salasluit intre oameni (Ioan 1, 14), si care poate fi reprezentat fiindca are trup si poate fi inchinat fiindca este Dumnezeu-Omul.
Icoana singura nu poate face nimic fara prototipul ei, de aceea si cinstea si puterea apartin lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu si Mantuitorul lumii.

| T0Teu a răspuns:

Nu. Protestanții nici vorba sa venereze acești idoli sau să creadă în "minunile" lor.