| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Catolicii isi fac cruce? Am o colega catolica care spune ca la ei nu se face cruce, dar o vecina de-a mea, tot catolica, o vad facandu-si mereu cruce doar cu 2 degete. straight face Pana la urma cum e?

16 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Isi fac cruce altfel decat ortodocsii, am auzit ca sunt mai multe stiluri : cu 2 degete si de la stanga la dreapta sau cu toata mana sidegetele strans lipite si putin curbate. Noi, ortodocsii, ne facem cruce de ca dreapta spre stanga, cu degetele mare, aratator si mijlociu impreunate si cel inelar si cel mic lipite de podul palmei

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Si la ei se face cruce.

| francesca89 a răspuns:

Eu sunt romano catolica si DA ne facem cruce dar invers, adica, stanga-dreapta.La fel si greco catolicii.

| Siracuzia a răspuns:

Bună! Şi catolicii îşi fac cruce, dar diferit faţă de ortodocşi.

| Rockart a răspuns:

Buna! Catolicii isi fac cruce cu 2 degete, din cate stiu eu doar reformatii nu isi fac.

| Rockart a răspuns:

In loc de 3(Tatal, Fiul, Sfantul Duh) isi fac doar cu 2 pentru ca au o alta semnificatie(pe care nu o cunosc).

| Rockart a răspuns:

Hm.Ok,asta n-am stiut-o.Noua asa ne explicase profa de religie prin clasa a 6-a, ca isi fac cu 2 degete ca sa o arate pe Maria si ...ma rog, nu mai stiu cine inchinati in fata Domnului. Oricum nu prea ma intereseaza chestiile astea, dar mersi de informatie.

| oliviaaa a răspuns:

Catolicii este cea mai asemanatoare religie cu crestin ortodox ca a mea a noastra pur si sinmplu ei isi fac cruce cu doua degete pentru a se deosebi de noi ( eu asa am invatat la ora de religie) sper ca te-am ajutat

| AleAnyo a răspuns:

Pai exista doua tipuri de catolici:
-romano catolici si
-greco catolici.
Presupun ca exista o diferenta intre ei: Unii isi fac cruce, altii nu. big grin

| IGM a răspuns:

Catolicii se inchina cu doua degete.

| Zuzzy05 a răspuns:

Eu cand eram mai mica si ma jucam cu mingea imi faceam cruce si pe urma imi pupam degetele,dar nici nu stiu de ce faceam asta, poate ca sa am noroc sa-mi iasa schema cu mingeahee hee.M-a vazut o vecina si mi-a zis sa nu mai fac asa ca asa isi fac cruce catolicii. Sincer, nu stiu cat de adevarata e chestia asta.

| Zuzzy05 a răspuns:

Apropo,cum faceam eu atunci, am vazut si in telenovele.In telenovele personajele sunt in general de religie catolica, ei fiind din America Latina(Mexic etc.).

| DND a răspuns:

Cum zice vecina tawinking

| Maria_Claudia_2001 a răspuns:

Normal ca isi fac cruce si nu cu 2 degete, cu 5. Adica toata mana care inseamna cele 5 patimi ale lui Isus Cristos.

| retiani a răspuns:

Da se face dar de la stanga la dreapta adica sus jos stanga dreapta