| anonim_4396 a întrebat:

As dori cateva sfaturi din partea voastra, a celor ce sunteti aproape de Dumnezeu intoarceti-va privirea si spre mine 1 minut, problema mea e ca am inceput sa sa simt ca nu traiesc bine, ca traiesc in pacat si ca nu pot fi bun chiar daca mi-am propus asta de multe ori.
Am zis ca voi incepe sa merg la biserica mai des, am zis ca nu voi mai injura excesiv, am zis ca voi incepe sa merg pe calea Domnului dar e din ce in ce mai greu.
Cateodata cand ma rog incep sa simt putin din acea caldura placuta, sa simt o picatura din dragostea lui Dumnezeu dar nu mereu. Cand fac o fapta buna e acoperita cu 3 fapte rele in scurt timp, invataturile zic sa fim buni cu lumea, sa ajutam o persoana daca avem posibilitatea, sa ne rugam Domnului dar e o vorba a Domnului care nu o pot indeplinii, aceea care spune "iarta daca vrei sa fi iertat", eu am avut multe probleme in viata incepand cu varsta de 11 ani cand am inceput sa inteleg ce se petrece in familia mea, certurile care erau la ordinea zilei, probleme cu banii, tata se certa cu mama mereu, mama care se enerva pe el se descarca pe mine, deci nu aveam liniste.
Dupa certuri parintii mei au ajuns la divort, dupa divort am aflat ca actualul tata vitreg ne-a distrus familia sa poata fi cu mama, cu tatal vitreg nu ma inteleg deloc, mereu ma cert cu ele, asta a facut sa fiu mereu tensionat si nervos, am ajuns cand mergeam pe strada sa cred ca fiecare persoana pe care o vad e rea si trebuie sa o tin departe de mine, cum mereu eram cu nervii la pamant prietenii au disparut unul cate unul nimeni nu m-a inteles, am incercat sa explic ce e cu mine dar prietenii mei se plictiseau in primele 2 minute sa ma ascute deci singura solutie a fost sa rup legaturile, nu mai simt iubire fata de familie, si ce a mai ramas sunt oamenii care imi vor raul.
Nu pot fi bun, nu pot face asta cu persoanele care vor sa ma vada doborat, cand ma provoaca imi vine dorinta sa le fac rau ceea ce e impotriva invataturilor lui Dumnezeu, ura mea incepe sa fie mai puternica decat bunatatea, incep sa ma indepartez de Dumnezeu din ce in ce mai mult chiar daca am incercat sa IL tin aproape si daca continui in ritmul asta voi zice mereu lasa ca ma schimb pana ma voi trezi in pragul mortii fara sa fi facut ceva si usile iadului ma vor astepta larg deschise, chiar daca sunt mai tare de spirit acest gand ma sperie cumplit.
Vreau sa ma schimb dar nu pot cand toata lumea vrea sa-mi faca rau, nu pot dori binele acelei persoane ce imi vrea raul, nu pot ierta o persoana care m-a ranit, nu pot.
Cum sa-l tin aproape pe Dumnezeu cand raul, ura si sentimentul de dispret fata de oameni plutesc in jurul meu.
Vreau sa inlatur intunericul din mine cu lumina dar nu stiu cum, eu de mic am fost singur si acum nu am nici o indrumare, degeaba ma rog seara daca stau cu gandul la altceva, degeaba merg la biserica daca dupa ce ies in cateva minute pacatuiesc, stiu Isus s-a rastignit pentru noi a suferit pentru noi si noi la randul nostru trebuie sa suferim pentru El, sa induram la fel cum a indurat si El, sa nu avem resentimente fata de cei care ne fac rau asa cum nici Isus nu a dorit raul celor ce l-au omorat, dar eu nu sunt Isus, eu nu am in mine bunatatea pe care a avut-o El si dragostea pentru oameni, eu am in mine doar furia si dorinta de a intoarce favoarea celor ce imi fac rau, acum mult timp l-am si criticat, am strigat la El, l-am injurat, eram furios pentru ca nimic bun nu se intampla in viata mea, nu vreau sa mai ridic vreodata glasul la cer.
Deci problemea mea e ca nu stiu cum sa ma schimb, nu stiu cum sa fiu o persoana buna, nu stiu cum sa il tin pe Dumnezeu aproape si nu stiu cum sa iert. Vreau sa fac ceva in privinta asta, stiu ca Domnul ma poate ierta, ma poate ajuta si indruma pe drumul cel bun dar nu stiu cum sa-i cer ajutorul, chiar nu stiu... sad

34 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Tu ai nevoie de un psihiatru nu de rugaciuni, cineva iti spune aici "Nu cred ca te placi prea mult pe tine insuti" si asa e, ai draci multi in cap si esti un tip rau iar totul depinde de tine. Gandesti numai negativ si pozezi ca un tip dur din filmele pe care le-ai vazut si sau dus dracu toti de pe langa tine.
"cum mereu eram cu nervii la pamant prietenii au disparut unul cate unul nimeni nu m-a inteles, am incercat sa explic ce e cu mine dar prietenii mei se plictiseau in primele 2 minute sa ma ascute deci singura solutie a fost sa rup legaturile, nu mai simt iubire fata de familie, si ce a mai ramas sunt oamenii care imi vor raul."
Esti un plangacios plicticos si ai in cap numai halucinatii ca-ti vrea lumea raul, in fapt tu nu esti in stare sa te comporti civilizat si tocmai de aceea esti evitat de toti. Ai impresia ca "si ce a mai ramas sunt oamenii care imi vor raul."crezi ca acestia nu au alta treba decat sa-ti vrea tie raul, esti vreo marca in vreun domeniu sa starnesti invidii, pe dracu, esti un nimeni un parlit care isi plange de mila singur si crede ca e neanteles. Trezete-te la realitate, intra in normalitate si nu te mai plange ca o curva neputincioasa.

| MarianWLF a răspuns (pentru Hombre):

"Curva neputincioasa", hmm prietene eu am dat detalii din viata mea sa stiti cam care e treaba, nu am spus sa-mi rezolvati problemele si nu am cautat cuvinte de alinare, subiectul intrebarii mele a fost cum sa fiu mai aproape de Dumnezeu nu ce intelegi tu ca imi plang de mila, nu am spus ca am nevoie de persoane langa mine, am spus ca am nevoie de Dumnezeu atat mi-ar fi de ajuns, daca eram un plangacios eram termiant de mult, am fost o persoana buna pana am vazut ca daca esti bun esti luat de prost de exemplu cum m-ai luat tu pe mine acum, nu ma cunosti, nu stii cate persoane am ajutat, nu-mi stii personalitatea si nu stii cum ma comport in viata de zi cu zi, nu sunt genul care sa se ia de om asa aiurea, genul ala de "smecher prost", la liceu cand alti ii terorizau pe cei mai slabi de inger de la mine din clasa eu ii lasam in pace si le luam apararea, cand vad un om care cerseste pe strada si am bani mereu ii ofer, in mediul in care traiesc eu e o lume periculoasa, de aceea m-am intors imporiva multora, nu cred ca ti-ar placea sa ti se ia bani de buzunar in cartier, sa fi luat in ras si capacit, asta as fi patit daca nu m-as fi impotrivit, nu incerca sa fi marele filozof care citeste omul, vrei sa judeci pe cineva, fa-o dupa ce il cunosti, mie nu mi s-a oferit totul pe tava, pot spune ca daca asta este personalitatea ta nu esti un om prea cult :
"Esti un plangacios plicticos si ai in cap numai halucinatii"
"esti un nimeni un parlit care isi plange de mila singur"
De unde stii ca sunt un nimeni? Prin asta nu vreau sa spun ca "ce tare sunt eu", dar termina cu prostiile si nu mai judeca lumea aiurea, chiar nu era nevoie sa ma jignesti, cine stie poate tu ai avut viata usoara dar eu nu, de curiozitate cati (14) ani ai?

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e foarte greu sa ramai marcat de certurile/neajunsurile familiare si mai ales divortul celor dragi..insa.
daca te gandesti la iad/la furia Domnului, inseamna ca totusi ai credinta in tine si iti este frica, asta este un semn bun..ai putea sa mergi la un preot sa te spovedesti, face si conteaza foarte mult, asta inseamna sa te descatusezi si sa iti usurezi apasarea si furia ce ai acumulat-o in tine. bunul Dumnezeu ne pune la incercare sa vada cat de mult suntem aproape de el, am fost si sunt pusa la incercare de 13 ani de cand sunt bolnava, am trecut pe langa " cumatra cu coasa" de 3 ori grav..si si sunt mereu in pericol, dar bunul Dumnezu ma insoteste si ma ridic mereu, am inceput sa tin posturi/ma rog mergand la biserica si nu numai, caut sa fac fapte bune si nu astept rasplata, caut sa evit sa rostesc ceva ce ar putea sa il maniez si uite ca sunt inca in viata, multumeste-i ca esti sanatos/ca ai brate/picioare/ochi si o minte cu care poti judeca si te poti conduce.te-au parasit prietenii? inseamna ca nu iti erau adevarati prieteni, un prieten e mereu aproape de tine si gata sa iti intinda o mana..inteleg ca ai probleme de la 11 ani, dar acum cati ani ai? nu mai cauta sa vezi raul in toti si in toate, stropeste-ti camera cu aghiasma/da cu tamaie, iar daca faci o fata buna, nu regreta si nu injura, incearca sa te bucuri ca existi/ca esti sanatos si ca poti sa iti castigi existenta pe mai tarziu, ar fi fost mult mai grav daca erai tintuit la pat. oare asta nu este un semn ca Dumnezeu te iubeste si esti inca intreg?
acorda-ti incredere, daca tu nu iti acorzi, nimeni nu iti va da sansa asta.
O zi frumoasa sa aihappy

| RAY a răspuns:

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Bunul Dumnezeu iarta pe toti copii Lui...
E bine sa realizezi ca ai gresit si ca vrei sa faci ceva in acest sens.
Eu cand vreau sa ma recueg merg la biserica care e deshisa tot timpul.Cand nu este slujba, cand agitatia nu este asa mare reusesc sa ma reculeg.Citesc din cartile sfinte, ma rog.Asa mai reusesc sa trec peste probemele care apar.
Cauta-l pe parintele tau dovovonic, vorbeste cu el, cerei un sfat, spovedeste-te. Eventual cauta o manastire, unde sa petreci cateva zile in rugaciune.
Cauta sa faci fapte bune, ajuta pe cineva mai nefericit ca tine.Sunt atatea oameni care stau pe strazSunt atatia oameni care nu ce manca.
Bunul Dumnezeu ne pune la incercare. Fiecaruia ne da o cruce care o purtam dupa puterile noastre.
Nu te ruga la Dumnzeu sa te scape de necazuri, ci sa-ti dea putere sa scapi de ele.
Doamne ajuta!

| M?d?0611 a răspuns:

Salut!
Te-ai gandit ca poate tot raul ala e doar incercare la care te supune dumnezeu? adica e aproape de tine si iti da doar cat poti duce, dar tu stai cu mainile incrucisate si te impotrivesti mereu, astfel se aduna tot mai multe de dus. Si apoi, desi e veche vorba, e adevarata, nu exista nu pot, ci doar nu vreau, asta doar cand vorbim de psihic, iar tu nu vrei sa fii bun.

| amuzanta a răspuns (pentru M?d?0611):

Ma bucur ca am gasit o credincioasa aici!

| milan9 a răspuns:

E nevoie doar de rabdare, de sinceritatea de a te bucura de fiecare progres, de fiecare lectie de viata, de fiercare calire. Nu fericirea raiului este etalonul dupa care ne analizam conditiile de viata. Viata este spatiu de formare, de intelegere a sensurilor ei, de cautare a unei identitati, a unui statut. Zona de siguranta, de fericire, de rezolvare a deceptiilor, este aceea a legaturii cu Dumnezeu, cu "Sursa". happy

| milan9 a răspuns:

Persoanele care ne dezamagesc sunt persoane aflate "pe cale", sunt persoane "în tratament" (pentru minusurile de care suferă).

Nu aceasta este realitatea ultimă, nu acesta este etalonul existenţei umane! Aceasta arată doar un test al libertatii, libertate care, in îndepartarea de Dumnezeu experimentează dezamăgirea, căderea.

| milan9 a răspuns:

Dacă noi suntem morali iar ceilalţi nu sunt, dacă realitatea ne dezamăgeşte aşteptările, efortul şi implicarea, asta e pentru că lumea cu caracterele ei este un imens şantier în lucru în care fiecare gest are ecou şi influenta.

Participarea noastră dezinteresată la acest "şantier" oferă satisfacţia infinit mai mare de a ne şti "colaboratori" cu Cel ce este Viaţa, Veşnicia, Bunătatea. happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spovedeste-te si fa canonul ce ti se va da, si nu mai promite ca vrei sa faci ceva pentru ca vei fi impiedicat de draci prin diferite persoane

| oprescudorin11 a răspuns:

De ce nu asculti pe Trinitas, in fiecare seara la ora 12PM, Paraclisul Maicii Domnului si dimineata la 6 Acatistul zilei respective. Si aeu am patit asa, apoi intr-o saptamana am vazut mai altfel lumea. Nu conteaza ce fac cei din jurul tau. Tu trebuie sa-ti echilibrezi cu incredere viata.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci in primul rand sa-ti schimbi atitudinea fata de oameni. Nu-ti vrea nimeni raul. Stii ca Dumnezeu zice: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti. Cata vreme ai aceasta gandire negativa, n-ai cum sa te simti impacat.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Este bine să fim conştienţi de schimbările pe care ar trebui să le facem, dar în acelaşi timp aceste gânduri nu ar trebui să ne descurajeze deoarece Dumnezeu este conştient de neajunsurile noastre şi nu aşteaptă perfecşiune din partea noastră. Iată ce citim în Psalmul 103:13, 14: "Aşa cum un tată arată îndurare faţă de fiii lui, tot aşa Iehova a arătat îndurare faţă de cei ce se tem de el. Căci el ştie bine din ce suntem făcuţi, îşi aduce aminte că suntem ţărână."
Dumnezeu nu este nerezonabil în aşteptările ce le are cu privire la noi, de aceea în timp ce vrem să facem schimbări este înţelept să nu ne lăsăm pradă descurajării.

Ce te poate ajuta să faci aceste schimbări? În 1 Timotei 2:4 se spune că "Dumnezeu vrea ca orice fel de oameni să fie salvaţi şi să ajungă la cunoştinţa exactă a adevărului." Faptul de a studia Biblia este principala metodă de a-l cunoaşte pe Dumnezeu. Poţi solicita un studiu biblic gratuit accesând site-ul www.jw.org/ro
Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare. Vreau pentru inceput sa te consolez putin, nu cu ideea ca foarte multi tineri si copii sufera azi din cauza parintilor sau chiar a gandirii lor probabil mai putin instruita moral si spiritual, ci cu ideea ca incurand Dumnezeu v-a aduce mari schimbari peste pamant, iar oamenii care nu-l accepta pe Dumnezeu in viata lor si nu pot sa-si iubeasca fratii vor fi distrusi intr-un mare necaz. Acum daca ne gandim multi oameni au nevoie de mangaiere, de atentie, de iubire, dar, daca in inima noastra atat demult s-a adancit ura fata de terte persoane, foarte greu se poate scoate, insa la oameni putine lucruri sunt cu putinta dar la Dumnezeu totul este posibil, si daca doresti sa citesti doua versete biblice, te rog daca ai Biblie fa un pic de efortpentru o conversatie scurta, ca tu ai cerut doar 1minut de atentie, eu iti ofer mai mult timp, in dorinta de a-ti face ceea ce este bine, asadar citesti(daca nu ai Biblie o cauti pe net, si incet cauti ) deci cauti in 2Corinteni1:3-7; Isaia 48:17-20; Ieremia 10:23. iata doar cateva ca sa ne fie de folos, iar Isus spune ca adevaratii crestini vor fi recunoscuti prin iubire, daca te gandesti acolo unde esti tu nu exista iubire, deci credinta in Dumnezeul orcarei mangaierii nu este, acum este important sa vrem sa invatam ce este iubirea (NU imorala )cea care se dovedeste adevarata adica iubirea de sacrificiu, in care cauti favoarea celui de langa tine, nu favoarea ta.Ori a nu avea iubire, pentru ca ura i-a luat locul, atat de mult poate sa se hraneasca inima si mintea cu acest sentiment incat sa ajungi la crima, ori cred ca nu vrei sa ajungi acolo.Nu? Isus asa spune ca ura profunda este identica cu crima. Matei5; 43-45. (Daca doresti mai vorbim cuPsalmul 133 :1-4.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca te placi prea mult pe tine insuti. Cred ca de-acolo ar trebui sa incepi toata schimbarea. Incearca sa traiesti si sa tratezi totul cu bun simt (despre asta este vorba in toate religiile in fond), iar restul va veni de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfatul meu ar fi sa mergi la biserica, sa discuti eventual cu preotul, sa iti cumperi carte de rugaciuni cu acatiste unde gasesti si sfaturi/indrumari.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A, era sa uit : ar mai fi indicat si sa te spovedesti.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Te inteleg cu mult mai bine decat ai crede tu ca o fac.Si eu aveam/am probleme mari cu parintii, in ciuda faptului ca au divortat si ei, situatia financiara nu-i una foarte stralucita, aveam si probleme cu unii colegi, dar pana la urma le-am rezolvat cu ura si intimidarea.In familie, uneori mai are loc cate o bufnitura.Inteleg ce spui.
Si mie imi este foarte greu sa devin una cu Dumnezeu, cand cineva ma insulta fara motiv.Si da, am simtit si eu acea iubire, dar si o ura foarte dulce.Dar cu toate astea, nu cred cu adevarat in Dumnezeu, in mare parte ma declar ateu.Si astfel, in legatura cu a fi o persoana buna, mereu o iau de la 0.
Dar partea buna e ca nu trebuie s-o iau de la capat cu respectivii.Insa cu parintii imi e foarte greu si mereu ma resemnez.Din ce am citit in intrebare esti o persoana care-i sincera si chiar vrea sa se schimbe, dar ce se intampla zi de zi o transforma.
Si daca Dumnezeu exista mi-e neclar ca totusi pentru a fi respectat trebuie sa-ti dovedesti aptitudinile si pentru asta trebuie sa calci in picioare pe cineva.De multe ori ma intreb:"Cum pl.m sa fiu bun si sa iert, daca mereu e cate un retard care sa comenteze aiurea?"Practic sunt pus la mijloc, intr-un fel.Ori ma las calcat in picioare, ori raspund si apoi iadul ma asteapta.Si apoi ma intreb:"Asta presupune sa fii crestin? Sa te lasi umilit de toti retarzii? Cum a castigat Hristos? A fost scuipat intre ochi si batut in cuie si nu s-a schimbat nimic.Tot ura este peste tot,intr-un fel".
Pana la urma nu toti sunt rai s.a.,asa credeam si eu,dar multi vor sa para duri cand de fapt poate-s la fel de afectati ca tine
.Cum sa te schimbi si sa-L respceti pe Dumnezeu nu prea stiu,eu am fost lasat in pace cand am aplicat Legea Talionului, iar iubirea chiar nu m-a ajutat, am fost ignorat tot mai tare, luat la misto tot mai tare s.a.
Totusi, nu inseamna ca trebuie sa-ti ghidezi viata dupa o inventie. Dumnezeu nu exista. Poate e vreo sansa.De 1 la un mil.Fii rau cu cei care sunt rai cu tine.Si ajuta-i si fii bun cu cei care merita.Altfel spus ce vrei de fapt? Sa rada toti de tine toata ziua si sa stearga cu tine pe jos pentru ca ai fost luat de prost pentru ca vrei sa te schimbi? Nu-ti fa griji,daca mori si esti bun cat poti Dumnezeu nu te va da in foc oricum pentru ca a stiut in ce situatie ai fost. happy Si ca nici n-ai motive sa crezi in El.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi schimbat.Te porti frumos, dar daca cineva nu se comporta tocmai adecvat cu tine, ii spui frumos, daca nu, Legea Talionului.Pana la urma nu faci decat sa-ti iei apararea.Si uite ca astfel ramai o persoana buna.Doar sa nu pornesti prosteste conflicte. Sfarsit happy.

| Kazumi a răspuns:

Aoleu..de cate ori mi-am zis ca trebuie sa ma schimb sa numai fiu rea sa am mai multa iubire in inima mea da frate cand ii vad pe toti cum comenteaza la adresa mea si se iau de mine imi vine sa ii tavalesc putin.Eu am gasit calea de mijloc.Stii cum e, daca nu bagi in seama lucrurile ce iti provoaca nervi nu te mai enervezi nici tu.Detaseaza-te de toate chestiile astea rele de lume, de probleme. Dumnezeu are pregatit ceva bun si pentru tine.Macar tu ai noroc ca faci sportul ala unde te descarci...mi-ar fi placut si mie sa fac box dar na, nu m-a lasat tata ca eu sunt "fata" si nu e bine.Sunt o persoana credincioasa mai fac si rele dar pot sa iti spun ca pentru mine biserica ca si institutie nu reprezinta nimic.Nu trebuie sa te duci des la biserica, eu de exemplu mi-am facut un mic loc de rugaciune.In ziua de azi trebuie sa fii mai rece ca gheata ca sa supravietuiesti si chiar daca nu-s prea mare mi-am dat deja seama.Privire rece, inima rece fara iubire intr-un cuvant niste oameni carora le-au fost racite sentimentele si am devenit roboti.Eu mereu m-am intrebat cum pot sa-i fac un bine tipului\tipei care se ia mereu de mine si comenteaza.E greu sa uiti ce ti-au facut altii i-as injura de toti mortii! Dar trebuie sa fim buni.Eu cand ma enerveaza cineva imi iau o foaie de hartie si ii scriu toate injuraturile posibile apoi rup foaia si o arunc.asa ma linistesc sau imi mai place sa dau in sac, dau pana il rup.Am suferit si eu mult, dar am gasit antidotul: muzica....ma face sa fiu libera si sa ma exprim. Daca azi te-ai decis ca vrei sa fii mai bun, incepe prin a nu face oamenilor nici bine dar nici rau, incepe prin a fii mediocru. Daca treci de etapa asta si rezisti poti incepe sa faci din ce in ce mai multe lucruri si fapte bune.Eu asa am inceput dar este foarte greu.De multe ori mi-a venit sa ii rup in bataie.Adica tu ce ai face daca niste baieti asa din senis te-ar scuipa pe strada intentionat? M-am abtinut cu greu si stii ce s-a intamplat? Tipii sau impiedicat si au cazut happy. Dumnezeu te ajuta si tot ce iti cere e sa respecti poruncile pe care El le-a dat pentru a te proteja.Nu stiu daca ceea ce am zis eu e corect, e doar parerea mea.
Uite cateva melodii:
Gani & Liry - Intrinsec
Cedry2k - Rugaciune
Haarp Cord - Lacunele istoriei
Deliric - Fraiere
SCZ poate nu am raspuns concret la intrebarile tale...m-am straduit.Bafta frate!

| MarianWLF a răspuns (pentru Kazumi):

Multumesc,si eu folosesc muzica sa ma simt mai bine, si da s-a luat un tigan de mine pe strada din senin dar cum am zis rautatea mea e mai puternica ca bunatatea si nu l-am putut ignora, l-am doborat cu usurinta sunt in forma maxima nu e problema de puterea fizica, puteam sa il lesin cu un picior in fata cum era pe jos dar nu am facut asta, l-am lasat sa se ridice el s-a simtit rusinat s-a uitat la mine cu o privire care spunea "de ce nu m-ai lovit" si a plecat rusinat.
Vad ca intelegi putin, adica e greu sa rezisti tentatilor si provocarilor si m-am gandit si eu la faza ca nu trebuie sa mergem chiar mereu la biserica, si eu la nervi dau cu toata forta in sacul de box, am lovit cu bandajele pe maini pana mi-a dat sangele o saptamana nu am mai putut participa la antremanent abia puteam tine o cana cu apa in mana de durere, acum nu stiu ce sa zic, poate Dumnezeu ma ajuta dar eu nu prea rasplatesc inapoi cu fapte bune dar poate cu ajutorul religiei voi reusii sa fiu mai bun, sper sa inceteze sa ma atace toti, dupa cum ai vazut ca a facut si userul Hombre in raspunsul dat mai sus, ce sa zic nici aici nu scap de astfel de oameni.
Voi asculta melodiile date de tine, daca iti place haarp cord iti recomand sa asculti piese Haarp Cord - Da pana cand

| robroy a răspuns:

Ce iti place sa faci cel mai mult? daca parintii tai sunt dispusi sa iti dea bani destui eu iti zic sa faci ce te pasioneaza cel mai mult, ma refer la muzica, pictura, alpinism, curs de pilotaj, sunt multe si cred ca poti alge, acolo vei cunoaste alte pers. si care te pot ajuta sa treci peste, incearca sa iti cladesti viata ta gandindute la tine, daca cei de langa tine se cearta e problema lor, cat timp tu iti faci mofturile si iti cladesti un viitor eu zic ca e bine si asa vei trece peste greutati si nu in ultimul rand si cel mai important, nu conteaza ca simti caldura sau nu sa te rogi in fiecare dimneata si seara la Dumnezeu si vei vedea ca te va linistii, iti va da speranta, si raspunsuri la intrebarile tale, si inca ceva, eu am o vorba, daca te rogi, Dumnezeu iti raspunde dupa cum esti tu, nu este un duh din lampa care daca dai din palme apare ceea ce iti doresti, daca te rogi si intr-un anumit timp reusesti sa fi bun si ascultator te va rasplatii, cel putin asa merge la mine, asa patesc eu big grin.

| MarianWLF a răspuns (pentru robroy):

Pai dimpotriva, parintii mei nu imi dau bani si nu imi fac mofturile, am muncit de mic, acum am un hobby practic kickboxingul unde ma mai descarc de nervi si ies mai linisit din sala de antrenament, dar si pentru asta nu imi dau parintii bani, a trebuit sa mucesc sa imi cumpar echipamentul, sa merg la competiti iar acum bursa mea scolara intra in plata lunara a antrenamentelor, eu nu astept bani de la parinti si in vara care vine cand voi implinii 18 ani ma voi muta de la ei, concluzia e ca nu stau pe spatele parintilor si nu am asteptat niciodata nimic de la ei, daca am avut nevoie de un lucru a trebuit sa muncesc pentru el mereu, e greu sa stau aproape de Dumnezeu cand totul merge prost in viata mea.

Răspuns utilizator avertizat
| robroy a răspuns (pentru MarianWLF):

Ai incercat un alt stil de lupta ca de exemplu aikido, e preferatul meu nu am avut bucuria de a incepe un antrenament, dar sigur e un stil frumos, iti zic de acest stil ca din punctul meu de vedere e unul bun pentru psihic si de a devenii mai puternic psihic, dar presuspun ca sti despre stiluri de lupta, eu sper, si eu tot cam asa am fost ca si tine cu partea financiara, sprijin eu nu am avut din nici-o parte dar am stiut ca e cineva sus care are grija de mine, si am reusit, acum am 27 de ani, sunt casatorit si imi vad de viata mea, si iti doresc la fel, adica sa fi fericit, si vei ajunge doar sa crezi in Dumnezeu, in firea a de luptator.

| MarianWLF a răspuns (pentru robroy):

Da stiu despre aikido dar voi continua sa practic kickboxingul pentru ca nu e cel classic, e combinat cu Ashihara Karate si mental ma ajuta foarte mult, exact asta e si telul meu sa ajung exact in situatia ta, sa-mi fac o familie si sa ma pot intretine singur.
Cred in firea mea de luptator m-a ajutat mult pana acum, nu voi lasa viata sa ma doboare asa cum nu las nici adversarul sa o faca.
Multumesc pentru gandurile bune asta ma face sa ma simt mai bine, mult noroc in viata si ai mare grija de famile, pazeste-o la fel cum isi pazeste un tigru teritoriul.

| milan9 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

"Trebuie sa te schimbi sa nu mai lasi ura sa intre in tine, ura nu inseamna dreptate si pentru toate greselile tale poti sa mergi la un preot sa te spovedesti, Dumnezeu iarta imediat. Sau mergi in biserica cand este goala si stai acolo si vorbeste cu Dumnezeu, spune-i problemele tale, eu asa fac de multe ori, ma rog si pentru mine, ma rog si pentru ceilalti si seara spun Tatal nostru si ma rog pentru mine si pentru cei cu care m-am intalnit in acea zi. Gandeste-te si la ceilalti oameni, crestinismul inseamna iesirea din egoism, sunt colegi, vecini in jurul tau care au nevoie de un sprijin la un moment dat"

Frumos spus happy...

Răspuns utilizator avertizat
| angelica02 a răspuns:

Dupa cum spui tu asa patesc majoritatea nu esti tu primul! si ma gandesc ca noi oamenii suntem buni doar sa spunem ca facem un lucru ca nici nu trece bine o zi gata s-a terminat nu mai ma duc nici la biserica ca mi-e greu"sa ma trezesc", nu-i asa?
Multi dintre oamenii se intreaba mereu cate ceva si nu gasesc raspunsuri niciodata pentru ca nici ei nu se tin de promisiune daca nu stii ca faci un lucru mai bine taci si pastreaza-l in tine daca nu te tii de promisiune pentru ca mai mare e pacatul asta sa minti! si in primul rand nu trebuie sa gandesti negativ daca ti se intampla un lucru rau nu inseamna ca esti singurul si noi toti suntem la fel ca tine niste rataciti care ne punem intrebari si astept un raspuns care sa cada din cer! dar nu e bine, cel mai bine este sa te rogi dar cu credinta ca sa simti acea caldura sufleteasca incearca-i sa vorbesti prin rugaciuni si in ultimul rand nu uita sa-i multumesti! sper ca te-am ajutat!

| fightBack a răspuns:

O sa incep prin ati spune ca cel mai sincer si puternic sentiment de pana acuma de pe pamant e ura, asta oricat ar striga oricine ca nu e asa. Si e normal sa o simti mai puternica, sa nu crezi ca ai vreo problema!

Apoi am o sa iti spun ca daca ai citi Vechiul testament ai vedea ca Dumnezeu nu iarta nimic acolo, ba mai degraba plateste inzecit pentru orice rau.

Ti-am raspuns pentru ca si eu am avut experienta de viata neplacute, cum cred ca o avut destul de multi de altfel, tot de la varste f fragede si am ajuns si eu sa nu mai pot ierta si tot timpul sa plec capul si sa nu fac nimic, asa ca am ales sa incep sa fac lucruri care sa rezolve incet intrebare dupa intrebare si asa documentandu-ma si cititind biblia, invataturi si coreland cu studii, stiinta si realitate am vazut ca problema mea era doar in capul meu! Pentru ca nu era valabila in realitatea in care ma aflam.
Trebuie sa te ridici in picioare si sa privesti de mai sus, sa ai o imagine de ansamblu, nu doar sa crezi intr-o religie si s-o iei de buna tot timpul invinovatandu-te pe tine!

Toti cei care se cred niste buni credinciosi o sa te indemne sa te cufunzi mai mult in invatatura crestina, ca si cum asta te-ar ajuta, dar tu stii ca ranile care ti-au adus acea ura nu o sa dispara in modul asta

| TheDrink a răspuns:

Buna daca vrei sa ti se indeplineasca dorinta trebuie sa ii ceri domnului printr o rugaciune cu toata forta si tipatu tau dzeu te va auzi si v a lucra nu-i asculta pe toti ortodocsi eu sunt pendicostal ascultama pe mine si totu va fi bine putea fi mult mai rau tu tot ce trebuie e sa te rogi si sa incerci sa fi un om bun renastee din nou daca mai vr sa imi pui intrebari facebook enache.eduard77
Funda?

| inamata001 a răspuns:

Poi am si eu cateva cuvite sa iti spun:
1. Apucate si citeste biblia de la cap la coada si cu atentie.
ca sa intelegi mai multe lucruri
2. Poti merge la o biserica Adventista de ziua a saptea. De obicei oameni te primesc foarte calduros. si intreaba cum iei legatura cu pastorul respectivei biserici la care ai fost.
si dupa acea ia legatura cu el si pune-i intrebarile care le ai.

Sper sa iti fiu de folos. daca vrei sa vb mai multe chestii da-mi add la ID asta de mess: brezoianu10ro

| andreipavelbartos a răspuns:

In primul rand Dumnezeu iti alege soarta. dar ceea ce ti se intampla nu prea e de bine. eu zic sa mergi intr-o vacanta la o manastire (macar o saptamana) si sa te spovedesti acolo. in fiecare zi mergi la biserica si la sfarsitul saptamanii iti vei da seama ca ai revenit ``la normal``. iti zic din propria experienta. Funda?

| Ionuzz a răspuns:

Salutare! Daca doresti sa vorbim as dori sa imi transmiti o modalitate de a face schimb de id-uri.Astept un raspuns de la tine. Ciao! Ciao! O seara placuta si FRUNTEA SUS caci PENTRU TOATE EXISTA O REZOLVARE sau altfel spus ORICE PROBLEMA/NECAZ/TRISTETE vine si cu rezolvarea. Oare care ar fi rezolvarea?