| klau95 a întrebat:

Salutare Cine stie o carte crestina am o tema la Lit.Crestina si trebuie sa fac urmatoarele: Sa prezint cartea sa zic editura, autoru, titlu, anul si ce vrea sa zica acea carte. daca nu stiti macar ziceti-mi titlu sa caut pe net. Pentru maine mai trebuie tema urgent va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

O carte care să-ti arate ce inseamnă să fii cu adevărat multumită in toate imprejurările este Linisteste-mi inima îngrijorată, publicată in 2002 in colaborare cu Fundatia EBE(Educatie Biblică prin Extensie). Este distribuită in România de Fundatia EBE, Cluj-Napoca, tradusă si publicată in limba română cu permisiunea editorului.Autoarea cărtii este Linda Dillow si relatează:,,această carte este povestea călătoriei mele alături de Dumnezeu(...)Mai am drum de străbătut si aventura este captivantă! Vă invit să mă insotiti in această călătorie,să vă adânciti in intelegerea adevăratei multumiri si să vă schimbati felul de a vedea situatiile din viata voastră,pe voi insevă, rolurile si relatiile voastre; să vedeti cum vă pot impiedica barierele nelinistii, lăcomiei si ale întelegerii gresite să fiti multumite.Si in cele din urmă,vă invit să descoperim puntea încrederii care vă duce dincolo de aceste bariere, la multumire. Cînd înveti secretul multumirii, Îl vezi pe Dumnezeu înt-un mod diferit.''

2 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Eu as merge pe Quo Vadis http://ro.wikipedia.org/wiki/Quo_vadis_%28roman%29
Poti vedea si filmul

| Catalinnna a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cele mai bune carti pentru literatura crestine sunt ale parintilor nostri romani, ce si-au petrecut intreaga viata dedicandu-se Domnului, unii alegand chiar si pustiul