| catalynx a întrebat:

Salutare TPU astazi im propun sa vorbesc despre bunatate, iubire si pace. Vedeti voi tot raul de pe aceasta planeta este format din anumite parti, este suficient sa ti activa o parte si deja se pot declansa si alte parti. Am sa dau cateva exemple

Neintelegerile, barbaria, hotia toate astea pot duce la Razboi.

Lipsa iubirii, dusmania duce la rau si atrage oameni impotriva ta

Dorinta de mai mult adica lacomia duce chiar la inebunire si la conflicturi grave.

Parerea mea este ca daca am incerca sa fim mai buni unii cu altii, daca nu am mai dusmanii atata, daca am lasa minciuna si hotia balta, daca am incerca sa nu mai facem fapte necurate si am fi plini de iubire.etc raul nu va mai exista pe aceasta planeta, caci unde este iubire, intelepciune si bunatate raul nu are sanse. De ce credeti ca in momentul de fata o ducem rau, ca avem necazuri si durere?, pai va zic eu ca noi am vruto, omul si-o mai provoaca si cu mana lui. Parerea mea este ca ar trebui sa incercam sa fim mai buni unii cu altii indiferent din ce secta facem parte, nu trebuie sa ne uram intre noi, nu trebuie sa facem rasism. Singura noastra salvare este iubirea si bunatatea, daca implinim aceste doua lucruri o sa avem si pace.

Pentru ce ne trebuie noua arme, pentru ce ne trebuie noua razboaie, pentru ce ne trebuie noua dusmanie?, de ce nu putem renunta la o mare parte din tot ceea ce este rau?, noi avem putere sa decidem daca vrem sa facem ceva bun sau nu. Parerea mea este ca ar trebui sa nu ne mai razboim unii cu altii si sa incercam sa fim mai buni fiindca asta ne va salva de tot ce este mai rau. Ar trebui sa incetam cu amenintarile si cu acuzatiile caci nici unul din noi nu este sfant pe aceasta planeta.

Care este parerea voastra?

Va rog sa aveti un limbaj decent.

5 răspunsuri:
| unul1 a răspuns:

1. Pacea se mentine cu armele! Nu vreau alte teorii despre dezarmarea mondiala.
2. Totul este in balans, exista si rau si bine la fel cum exista polul nord si polul sud, la fel cum exista barbat-femeie etc
3. "daca am incerca sa nu mai facem fapte necurate si am fi plini de iubire.etc raul nu va mai exista pe aceasta planeta, caci unde este iubire, intelepciune si bunatate raul nu are sanse"
Astept solutii. Exista un acel ceva care se numeste ambitie. Ambitia poate fi pentru bunuri materiale, pentru putere etc.

Tu propui ceva ce seamana a comunism(socialism) mondial dar spus cu alte cuvintewinking.

| catalynx explică (pentru unul1):

Adica stai sa inteleg democratia in opinia ta inseamna sa faci rau, sa nu fie pace si iubire?

| unul1 a răspuns (pentru catalynx):

Acum sa presupun ca prin rau te referi la un razboi.
Sunt tari mai sarace si mai bogate. Fiecare isi mentine cetatenii in siguranta prin armata. Armata este garantul respectivei tari ca nu vor veni alte popoare peste ei sa le anexeze. Tari gen SUA isi gasesc motive de razboi, mai reale sau mai imaginare. Cum ti s-ar parea daca o tara islamica, ca Iranul ar detine o arma nucleara? Nu este destul ca o tara ca Corea de Nord detine arme nucleare?
Cum ti s-ar parea daca ar exista un singur stat mondial? DEZASTRU! Ar fi puterea in mana a cativa oameni deci o dictatura comunista.

Oricum teoriile acestea cu iubire si pace sunt niste fantasme si asa vor ramane. Pacea mondiala este de asemenea o fantasma.

| catalynx explică (pentru unul1):

Ok dar acum eu ma refer in general nu ma limitez la populatia noastra. Daca ar fi peste tot in lume asa cum spun fara ca cineva sa influenteze asta da eu cred ca ar fi ok ceea ce spun. Nu inteleg prea bine faza cu comunismul, cand ai zis comunism mondial te refereai cumva la ceva ce face referire la o putere comunista mondiala?

| unul1 a răspuns (pentru catalynx):

Atata timp cat exista mai multe state in lume vor exista si divergente. Ca sa nu existe divergente ar trebui sa fie un singur stat mondial. Ca sa nu fie de pomana acest stat mondial ar fi socialist (comunist) pentru ca majoritatea populatiei ar fi in clasa de jos sociala si ar cere drepturi de sanse si de egalitati. Daca ar exista un singur stat mondial ar avea si un singur grup de conducere mondial deci ar fi dictatura.
Asa cum oamenii dezvolta iubire asa dezvolta si ura. O lume numai cu iubire si abureli dinestea fantasmice sunt prezente doar in biblie. Doar o evolutie spirituala semnificativa ar putea aduce lumea intr-o evolutie dar razboaie exista si vor exista.