| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, ce mentioneaza religiile (daca ar fi sa le luam pe toate la rand) despre slabirea mintii si despre gandirea redusa a omului? Probabil ca e cineva acolo sus care doreste ca noi sa fim prosti, ca sa ne distruga.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Multe,fiecare se contrazice una pe alta desi au acelasi carte, uite crestini au 6000 de secte, culte, religi

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mintea fiecărui om este la fel cu a celui căruia o dam sa o conducă.
Studii științifice arata ca lobul frontal este tronul spiritualității, moralității si al voinței. Spiritualitatea, caracterul, moralitatea si voința sunt caracteristicile care ne conferă individualitatea noastră specifica. Iată ce spune Scriptura despre importanta lobului frontal:
"Si ei Ii vor vedea fata; iar Numele Lui va fi in frunțile lor (Apocalipsa 22/4 traducere engleza). Acest text sugerează ca Dumnezeu Își reproduce caracterul (Numele Sau) in caracterul nostru ( manifestat prin lobul frontal, care se afla exact in spatele frunții).
Apocalipsa 14/1:" Apoi m-am uitat, si iata ca Mielul stătea pe muntele Sifonului; si împreună cu el stătea o suta patruzeci si patru de de mii, care aveau scris pe frunte Numele Sau si Numele Tatălui sau".
In contrast cu acestia, Apocalipsa 13/16-18:" Si a făcut ca toți: mici si mari, bogați si saraci, slobozi si robi sa primească un semn pe mana dreapta sau pe frunte, si nimeni sa nu poată cumpăra sau vinde, fara sa aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei.
Aici e înțelepciunea. Cine are pricepere, sa socotească numărul fiarei.Caci este un număr de om.Si numărul ei este: sase sute șaizeci si șase.
In care categorie ne aflam?
Daca Biblia este adevărata, majoritatea oamenilor din ziua de azi au semnul fiarei, adică numele fiarei.Așa ca de ce te miri Marius de ceea ce se întâmpla cu omenirea? Mai bine sa te preocupe cum sa ajungi sa nu ai semnul fiarei pe fruntea ta, ci sigiliul lui Dumnezeu, adică Numele Mielului si numele Tatălui Sau.