| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Care sunt cauzele care duc la slabirea mintii umane?
2. E posibil ca mintea umana sa judece de cele mai multe ori gresit situatia in care se afla respectiva persoana? adica sa realizeze ca a gresit pe moment sau ca nu a facut prea bine diferenta dintre ce e bine si ce e rau facandul pe respectivul om sa para ca un prost pe moment sau ca un nestiutor.
3. Religia in sine (nu mentionez care religie pentru ca sunt multe ar putea sa fie oricare din ele sau chiar toate religiile) sa aiba un efect asupra mintii umane adica sa o influenteze cumva negativ sau pozitiv?
4. E adevarat ca cei de la putere (sau care conduc lumea prin diferite mijloace) vor ca oamenii din mai toate clasele sociale sa devina si sa fie prosti, ca sa aiba control mai usor asupra populatiei?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SINGURATATEA
Suntem fiinte sociale, singuratatea ne afecteaza mai mult decat un stil de viata nesanatos.
De multe ori stilul de viata nesanatos :abuzul de alimente, alcolul sunt consecintele singuratatii : ca metoda de compensatie mintea noastra incearca sa inlocuieasca senzatia singuratatii
La punctul 2 : este o debatere filozofica : Pe scurt: Ce e bun si ce e rau? Iar daca suntem supusi sa luam o decizie urgenta de multe ori ulterior gandind ajungem la concluzia ca nu am facut cea mai buna alegere
3. Religia are efectul placeboo, Iar cei care cred mai profund in religie categoric ca mentalitatea lor e afectata de religia cutare.
4. DA Imagineaza-ti ca tu ai domni peste 10 oameni, ti-ar conveni ca aia sa puna la indoieala actiuniile tale? Mai demult se folosea religie ca mijloc de supunere.
Acuma mass-media, internetul supravegheat, camerele totul digitalizat - mai nou controlul maselor de populatie a devenit usoara.