| roxystomp a întrebat:

De ce este gandirea omului atat de diferita? (de la persoana la persoana)

7 răspunsuri:
| JiTerra a răspuns:

Buna intrebare o.o [serios]
Dar daca te gandesti thinking e mai bine sa fim si sa avem pareri diferite. Nu stiu exact de cethinking la o adica...e dreptul fiecaruia de a se exprima liber ^^ daca am gandi toti la fel si am avea aceeasi paere x.x ..doar eu cred ca am fi ca niste roboti, "copy-paste-uri" ieftine?

| Delicacy a răspuns:

Pentru că fiecare are personalitatea sa şi implicit propriile concepţii după care se ghidează.Ne asemănăm doar din punct de vedere anatomo-fiziologic, dar universul psihic diferă de la cantitate până la calitate.

| kiv1990 a răspuns:

Fiecare are propria sa conceptie. de aia si gindurile sunt diferite

| ImiUrascViata a răspuns:

Putem face o comparatie foarte interesanta si amuzanta in acelasi timp dar sper sa nu fiu considerat nebun daca iti dau exemplul meu.

Sa zicem ca trupurile oamenilor sunt ca si cutiile de cereale.

Cutia e facuta de creator ca si trupul omului de alt Creator de un infinit de ori mai superior.

Iar gandirea sa o comparam cu ceea ce am pune in cutie si anume cerealele tongue. Am putea puncta aici ca precum fiecare molecula din acele cereale pica aleatoriu dar toate formand un tot unitar. asa si gandurile omului sunt puse la locul lor incat modul in care pica aleatoriu cauzeaza diferenta de gandire sau uneori mici similaritati.

Mai pe scurt. Asa cu o cutie de cereala a fost facuta cu un invelis al lui si savoarea sa asa si Omul cu propiul sau trup si gandire diferita (ratiunea sa difera precum aromele din acea cutie).

Sper ca ai putut intelege, cel care ne a creat a facut o cu un scop de a realiza adevarate capodopere pentru ai putea diferentia si deosebi unii de altii, care se pare ca unele au scapat de sub control din pacate de cand cu acel pacat din gradina raiului.

(O parea ciudat sau nebunesc teoria mea dar o sa vezi ca am dreptate odata ce o analizezi happy ).

| roxystomp explică (pentru ImiUrascViata):

Esti genul de om care da o interpretare ciudata unui simplu fleac...asa fac si eu si sa stii ca nu e asa de dubios precum pare. Eu am acelasi tip de gandire si cred ca prin reprezentarea problemei prin ceva simplu ce poate fi "asimilat" de orice te poti face inteles pana si de cei cu cea mai deplorabila gandire. Concluzie: super explicatie rolling on the floor

| ImiUrascViata a răspuns (pentru roxystomp):

Ma bucur ca ti a placut big grin

| ROCK30STM a răspuns:

Fiecare avem personalitatii diferite, percepem viata altfel... unul face din viata o drama, altul o comedie, unii nici nu se obosesc sa treaca cat de cat prin ea, toti suntem diferiri, avem probleme diferite. Unii sunt sunt realisti altii ideealisti sau artisti happy Toate astea influenteaza gandirea. Toti tercem prin viata asta prin felul nostru, nuni calmi altii irascibili, nebuni, veseli, deprimati etc.