| RealRap a întrebat:

Scrie undeva prin biblie ca Dumnezeu a creat universu', adica cu toate planetele, intelegeti voi, sau se precizeaza ca el a creat doar Terra?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La început Dumnezeu a creat cerurile și pământul( Genesa 1-1)
La început era Cuvântul (Iisus) și Cuvântul era cu Dumnezeu...Toate lucrurile au fost făcute prin El și nimic din ceea ce a fost făcut n-a fost făcut fără El(Ioan 1-1, 3)
Pentru că prin EL(Iisus)au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri și pe pământ, cele văzute și cele nevăzute.El (Iisus )este mai înainte de toate și toate se țin prin EL( Coloseni 1-17)
La început Tu Doamne ai întemeiat pământul și cerurile sunt lucrarea mâinilor tale( Evrei 1-10)
EL a făcut Ursul mare, luceafărul de seară și Ralițele și stelele din ținuturile de miazăzi(Iov 9-9)
Vrednic ești Doamne și Dumnezeul nostru să primești slava, cinstea și puterea căci Tu ai făcut toate lucrurile și prin voia Ta stau în ființă și au fost făcute (Apocalipsa 4-11
Cel ce este viu în vecii vecilor...a făcut cerul și lucrurile din el, pământul și lucrurile de pe el(Apocalipsa 10-6)

| sublime89 a răspuns:

In biblie nu scrie nimic despre planete, pentru ca cei care au scris-o nu stiau ca Pamantul e o planeta, sau ca mai exista alte planete. Intr-un cuvant, nu stiau ce e aia o planeta. Vorbim de niste oameni care credeau ca Pamantul e plat si fix, si ca cerul e solid, iar Soarele se invarte in jurul nostru. Mai mult, in geneza scrie ca a facut stelele (deci restul universului) dupa ce a facut Pamantul. Asta ar insemna ca Pamantul sa fie cel mai vechi obiect din cosmos. Mai vechi decat orice alta stea, planeta, satelit, sau orice alt corp ceresc. Asta e complet fals. Universul avea deja aproape 10 miliarde de ani in momentul in care sistemul nostru solar s-a format, deci inclusiv Terra. La fel, cei care au scris biblie nu stiau ce sunt stelele, sau ce e Soarele. Erau doar "luminatori" pentru ei. Credeau ca stelele sunt corpuri mici, care pot cadea pe Pamant. E o gluma sa pretinda cineva ca acei oameni aveau habar de Universul in care traiesc, sau ca zeul creator in care credeau ar putea fi real. De la cineva care nu stie pe ce lume se afla, nu te poti astepta sa-ti spuna adevaruri supreme despre origini.

| sublime89 a răspuns (pentru sublime89):

Si am uitat sa spun ca cei care au scris biblia credeau ca Universul are doar cateva mii de ani vechime, ca apoi stiinta sa ne demonstreze ca are miliarde de ani. Erau paraleli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma scrie.vezi ca iti arat cu deshtul;;; uite colea.

| Peridava a răspuns:

Ca a creat universul.

| doctorandus a răspuns (pentru Peridava):

Unde scrie asta?

| Peridava a răspuns (pentru doctorandus):

Ti-am raspuns la intrebare. Daca stiai sa o pui altfel...
Dar vad ca ti s-a raspuns deja.

| Mașka98 a răspuns:

Citeste Geneza capitolul 1, primul verset spune ca a creat pamantul si cerurile, iar mai departe arata ca a creat soarele, luna si stelele...in versetele 14-19.

| Andidaniel a răspuns:

Da scrie! Daca chiar vrei versetul acesta este ( Din Biblia Mea) :
Isaia 40:21
21 Nu ştiţi? N-aţi auzit? Nu vi s-a spus de la început? N-aţi înţeles de când s-au pus temeliile pământului?
22 El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit
26.„Ridicaţi-vă ochii şi priviţi! Cine a creat aceste lucruri? Este Cel ce face să iasă, după număr, armata lor (a stelelor). El le cheamă pe toate pe nume. Datorită marii lui energii dinamice şi puterii sale nemărginite, niciuna nu lipseşte.