| spookydrums a întrebat:

Se naste un copil handicapat (spre ex. orb, surd, fara o mana, cu autism etc.), care nu are nici o sansa de a fi normal si a carui viata (in cazul in care macar o va percepe sau constientiza) va fi chinuitoare. E bine sa il omori sau nu? Argumentati.

27 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Cum adica sa il omori? Tu, ca mama, sa il omori dupa ce se naste? Normal ca nu este bine. Daca malformatiile nu s-au depistat la timp, la controalele care se fac in timpul sarcinii, si copilul s-a nascut, nu poti sa il omori. Chestia asta intra la omor calificat si se pedepseste cu inchisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
In tara noastra eutanasia nu este legala.
Deci raspunsul la intrebarea ta este NU.

| spookydrums explică (pentru TiffanyღBJ):

Intrebam din punct de vedere moral, nu legal.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru spookydrums):

Din punct de vedere moral, raspunsul este acelasi. NU.
La fel si din punct de vedere religios.
Inteleg foarte bine care sunt implicatiile unor astfel de malformatii si care este impactul asupra familiei si asupra copilului, dar nimeni nu se da dreptul sa luam viata unei persoane, indiferent de circumstante.

| 1dintrevoi a răspuns:

Oamenii astia nu au o viata normala pentru ca "oamenii normali" sunt prea incuiati sa creada se poate si altfel! Am cunoscut persoane oarbe de-a dreptul geniale si copii autisti cu memorii uluitoare! Am o prietena care a facut performante remarcabile cu un copil autist la sah! Este nevoie de multa rabdare cu un asemenea diagnostic (nici macar nu pot sa-i spun boala sau handicap), dar lucrurile se pot imbunatati. In strainatate exista programe educationale speciale pentru autisti, la noi...ramane ca la noi! Tatal meu a ramas fara ambele picioare la varsta de 11 ani. A terminat o scoala si si-a facut o familie. A muncit toata viata si n-a cerut nimic nimanui. Este un om respectat si fericit. Ce suna anormal in toate astea? Nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui.

| Inferno a răspuns (pentru spookydrums):

Daca el accepta, Da. Daca nu, Nu.
Daca nu e constient de faptul ca traieste, atunci suferinta lui nu cred ca va fi prea mare.

| dragos9234 a răspuns (pentru spookydrums):

Nu este nici moral si nici legal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum sa nu? de ce sa se chinuie? si mai omoram si betivii si vilatorii si criminalii si hotii si mincinosii si puturtosii.sa ramanem numai noi astia NORMALII.da eu sant mic de statura.de la ce inaltime incepem sa lasam in viata?

| danay72 a răspuns:

Faptul de a face acest lucru e o crima care pe o persoana sensibila ar afecta-o toata viata, plus ca de multe ori medicii au dat gres si copiii au iesit perfect sanatosi.Dar o persoana care respecta Biblia nu ar putea face asa ceva.

| spookydrums explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ai inteles. Ma refeream la copiii care nici macar nu vor sti ca traiesc, vor fi doar niste simple organisme fara capacitatea de a evolua. Nu vorbeam de defecte precum statura sau statul intr-o carja. Si daca ma intrebi pe mine, da, sunt pentru omorarea criminalilor si violatorilor daca tot ai adus vorba.

| spookydrums explică (pentru danay72):

Nu sunt o persoana care respecta biblia, ba chiar din cotra. Din punct de vedere rational, ar fi cea mai buna decizie sa omor copilul, ba chiar cred ca ar fi o cruzime sa il tin in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar despre cei ce sant omorati in pantece si care nu apuca sa traiasca ce parere ai? spooky? nu santem in masura sa judecam sau sa hotaram viata si moartea.si-au revenit din coma oameni sau asa zis legume, dupa ani intregi de coma. tinuti in viata de aparate.si am vazut orb care a facut doua facultati, citind cu degetele, si prosti sanatosi care nu au reusit sa ia bacul la sfarsitul liceului.

| dragos9234 a răspuns (pentru spookydrums):

Si crezi ca ei nu pot simti durere?
P.S:Nu poti fi sigur ca violatorul sau criminalul sunt cei vinovati, exista riscul de a face o greseala si sa omori pe cine nu trebuie asa ca pedeapsa cu moartea ar trebui sa dispara de peste tot din lume.

| Wøodenpints a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Păi şi e mai bine să-l laşi să se chinuie toată viaţa?

| reihiuke a răspuns:

Nu e bine sa-l omori. Suferinta vine doar din interior. Daca e educat cum trebuie, nu va suferi happy

| doctorandus a răspuns:

Pe vremuri in Olanda copiii handicapati erau considerati produse ale Diavolului, asa ca erau omorati repede.

| SergiuOsan a răspuns:

Din punct de vedere religios nu ai dreptul sa iei nici o viata deoarece nu ai dreptul nici sa o creezi. Din punctul meu de vedere (eu cred in reincarnare) trebuie sa traiasca pentru a-si purifica sufletul. Daca are un handicap, atunci o merita datorita vietii anterioare pe care a trait-o.

| Allrc24 a răspuns:

NU, Dumnezeu hotaraste cine moare si cine traieste.prin suferinta te mantuiesti.

| Allrc24 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Nu exista reincarnare.e minciuna diavolului asta. nu vei mai avea o alta sansa in alta viata.totul e aici si acum.aici iti hotarasti destinul.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai cine iti da dreptul sa il omori? Daca gandim asa, ar trebui sa omoram toti bolnavii de cancer sau alte boli incurabile. Si totusi nu o facem. De ce? Pentru ca nu avem dreptul asta. Tocmai asta e si motivul pentru care eutanasierea este ata de controversata chiar si atunci cand bolnavul isi exprima dorinta aceasta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Păi eu mă refeream să fie omorâţi la cererea lor. Sunt mulţi care ar prefera să moară decât să trăiască în chinuri, şi odată cu ei, să-i chinuie şi pe cei din jur care-i îngrijesc.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu se poate nici la cererea lor, cel putin nu in Romania. Nu stiu daca se poate face un proces sa se obtina o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Dar aici intrebarea se referea la un nou-nascut...

| Nonono a răspuns:

Normal ca nu e bine sa omori un copil, mai ales ca e nevinovat si inocent.
In general un copil handicapat, cu autism, etc, se naste asa din cauza pacatului parintilor si bunicilor, ori din alte cauze.

| Holocaust a răspuns:

Doar cu acordul respectivului, care ar trebui să fie îndeajuns de matur şi fără handicap mintal.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu, in nici un caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar dacă după standardele noastre viața unora e de o calitate deplorabilă și judecăm că le-ar fi mai bine dacă...nu ar mai fi, nu avem dreptul de a le-o lua. Eu cred că oricine are, și că totul se intâmplă cu un scop.
Un exemplu uimitor de oameni care, in pofida dizabilităților, au găsit acel scop, acea menire, și se bucură de viață e Nick Vujicic (http://www.youtube.com/watch?v=0DxlJWJ_WfA).
Cert și bătut in cuie e faptul că niciun om sau instituție nu are autoritatea de a decide cine să trăiască și cine nu (chiar dacă aparent e in beneficiul suferindului).
Dreptul la viață e unul fundamental.

| SergiuOsan a răspuns (pentru Allrc24):

Da? atunci hai sa reflectam asupra unui lucru: Daca Dumnezeu este Dreptatea suprema (adevar incontestabil) atunci de ce ne nastem diferiti? de ce nu pornim cu sanse egale? de ce unul e geniu din nastere si unul sufera de sindrom down? Si De ce avem sentimente de "Deja vu" atunci cand ajungem in locuri pe care nu le-am vazut niciodata sau persoane care nu s-au intalnit niciodata se cunosc oarecum reciproc? Reincarnarea a fost o credinta acceptata de crestinism pana la Al doilea sinod ecumenic, cand au fost extrase versetele din Biblie care atestau reincarnarea pentru ca oamenii credeau ca daca mai traiesc o viata de ce sa se purifice in aceasta? (aceasta idee fiind una distrugatoare )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa il omor eu?
Daca el crede ca nu poate trece peste problema asta se sinucide.Am vazut foarte multi psihologi care incearca ei sa explice ca nu trebuie sa se sinucida si viata-i frumoasa, vorba aia de zis e usor, dar nici unul dintre noi nu ar rezista nici o ora fara sa vorbeasca si sa auda, dar o viata.