nony
| nony a întrebat:

Daca ai fi gravida.si in ultima luna cand ai putea sa faci avort afli ca vei naste un copil handicapat (diverse motive). l-ai da afara? sau l-ai naste cu acest risc?

Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

Recunosc! la o intrebare ca aceasta e foarte greu de raspuns! Dar sa fiu sincera, cred ca e foarte dureros si greu sa te aflii intr-o asemenea situatie, dar trebuie sa decizi corect spre binele vostru(al tau/al copilului)
In cazul acesta din puctul meu de vedere, desi cred ca as fi deprimata, as alege spre binele familiei si al lui, avortul, indiferent de consecinte.Si de ce nu! As avea incredere ca voi avea un copil sanatos urmatorul.

29 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

De ce sa il plastrez stiind ca toata viata lui va suferii?

nony
| nony explică:

Pentru @Legiuitoarea.Am zis in ultima luna cand ¨poti¨sa faci avort.nu in luna a 8-awinking.ai optiunea de a face avort...

nony
| nony explică:

Pentru @ Dmonik.Eu as zice sa nu-l pastram.Copiii mai putem face, dar o boala incurabila nu are tratament. Poti trai vazand ca toti copiii il evita, este marginalizat in societate, dragostea adevarata nu o va simti poate dor din partea parintilor? Poti sa plangi in fiecare zi si sa-ti fi dorit sa nu se fi chinuit atat? Poti? Macar cand este in pantece, nu apuca sa vada lumea asta.

| Botea_Ioana_1985 a răspuns (pentru nony):

Dar suporti sa-i vezi crucea si p el ingropat in pamant? stiinta avaseaza p zi ce trece poate ca are o sansa la viata...

| nony explică (pentru Botea_Ioana_1985):

Suport mai mult sa-i vad crucea, stiind ca nu a suferit, decat sa-l vad trist si indepartat de societate doar pentru ca s-a nascut cu defecte.Stiu, esti dragostea parintilor, poate mai puternica decat indiferenta celor din jur, dar nu cred ca este de ajuns.Raman la parea pe care o aveam si atunci, acum 4 ani.
Apropo, cum ai gasit intrebarea asta dupa atata timp? happy

| Leea1234 a răspuns:

Grea decizie! nu cred ca as avorta, mai degraba as incerca sa descopar cu ce fel de handicap s-ar naste copilul, si dupa aceea as cauta cei mai buni medici in domeniu, sa le explic situatia in care sunt, si daca dupa ce se va naste copilul se poate face ceva pentru el! ma gandesc, ca, daca i-au masuri inca din primele luni de viata, poate voi reusi sa il fac bine! la avort nu m-as gandi nici chiar daca imi va spune medicul, ca am sa mor la nasterea copilului, poate gresesc, gandind asa, dar as prefera sa traiasca el!

Janina
| Janina a răspuns:

Eu nu l-as naste!
as renunta la sarcina! nu reau sa nasc un copil care sa fie chinuit si mereu aratat cu degetul in societate!

| Klara a răspuns:

Bolile se depisteaza si mai devreme. Inca de cand incepe copilul sa se miste. La ecograf se poate afla daca fatul se dezvolta normal dar se pot depista boli ca hidroencefalia (capul este foarte mare fata de restul corpului ), anencefalia ( lipsa completa a cutiei craniene si a encefalului ), spina bifida ( aparitia unei tumori pe spatele copilului ), ihtioza de tip harlequin ( prima caracteristica este gura copilului, enorma, se poate vedea foarte bine pe ecranul ecografului ) sau alte boli. (nu-mi vin in minte)
Avort nu poti sa faci in ultima luna, decat daca iti scoate copilul si il lasa sa moara in spital, sau ii da o injectie letala.
Este o intrebare foarte grea... dar totusi cred ca l-as pastra

| buburuzAndreea a răspuns:

L-as pastra. Are dreptul la viata. Chiar si cu deficiente mintale. Viata e frumoasa, cine sunt eu sa spun ca nu va fi fericit?

| Brigitta a răspuns:

Pfuu... Foarte grea intrebare. M-am mai gandit la asta.
In primul rand acela e un copil, o fiinta, o viata. Cum sa omor pe cineva? Chiar si nenascut.
Apoi ma gandesc ca daca eu as fi in locul acelui bebe, as vrea sa traiesc incatusata intr-un trup bolnav? Sa nu traiesc tot ce am trait pana acum, sa nu ma bucur de viata... Nu prea.
Pana in ultima clipa as intreba la toate clinicile din lume daca l-ar putea insanatosi. Si daca nu ar exista nici o sansa... Nu stiu.

| Diva a răspuns:

Deci va citesc raspunsurile si nu pot sa cred ca uni dintre voi nu au suflet. Poti sa nasti un copil sanatos si sa dea masina peste el si ajunge o leguma.La asta v-ati gandit? Poate uni chiar au probleme dar lupta sa se faca bine. Bucurati-va de sanatate caci e relativa

| alma a răspuns:

Buna, acel copil are dreptul la viata ca oricare altul, eu mi-as suma responsabilitatea de-al creste asa cum este, are deptul la viata.

| andreea89 a răspuns:

Daca ar fi posibil avortul in ultima luna cum zici tu, si as stii ca nasc un copil cu... dizabilitati, nu l-as tine.si nu e vorba de mine, ci de faptul ca s-ar chinui el si n-ar fi corect fata de un copil, n-as vrea sa-si doreasca pe tot parcursul vietii sa nu se fi nascut.

| diavolitza a răspuns:

Deci as prefera sa ma sinucid pe bune, o astfel de veste strica viata oricui. dar ma gandesc in primul rand la copil : dupa ce creste si constientizeaza va suferi mult. de ce sa nu-i curmi suferinta inainte ca ea sa existe?

| diavolitza a răspuns:

Da nony ai dreptate, decat sa te chinui si tu si el atunci mai bine doar tu sad parerea mea. si cred ca e bine sa ne punem intrebarea, nu stii niciodata ce se poate intampla, ma bine sa ne gandim dinainte sa se intample, sa ne asteptam la orice. bv o intrebare de nota 10.

| diavolitza a răspuns:

Da nony ai dreptate , decat sa te chinui si tu si el atunci mai bine doar tu sad parerea mea . si cred ca e bine sa ne punem intrebarea , nu stii nicodata ce se poate intampla , ma bine sa ne gandim dinainte sa se intample , sa ne asteptam la orice . bv o intrebare de nota 10 .

| Stefff a răspuns:

Nu stiu ce asi facestraight face... mi-ar fi foarte greu sa aleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg curiozitatea asta a oamenilor... mai ales in situatia prezentata care este destul de grava si grea.
Cum am mai spus, sunt de parere ca pana nu esti pus in fata faptului nu ai cum sa preconizezi cum ai reactiona sau ce ai face. Poate eu zic una acum si as face altceva atunci. Puterea sentimentelor care te incearca atunci este mult mai mare, presiunea la fel deci nu pot spune. Cu toate ca daca stau sa ma gandesc la rece as spune ca as face avort pentru a nu chinui copilul si implicit a nu ma chinui pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
La opt luni nu ai cum sa mai faci avort cu exceptia, daca moare copilul in pantec.
Te resemnezi si cresti copilul ca pe unul absolut normal. Trebuie sa-ti faci datoria de parinte, indiferent daca ai un copil sanatos sau mai putin sanatos.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El se refera la utlima luna cand ai putea sa faci avort nu la ultima luna adica a-8-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Circula ceva pe mail-uri... ceva de genul: daca ai avea cativa copii cu probleme de sanatate si ai fi insarcinata cu al n-lea copil, ce ai face? Daca raspundeai ca ai apela la o intrerupere, ti se raspundea ca l-ai ucis pe Beethoven! Ei, bine, la intrebarea ta ipotetica, raspund cu o intrebare: daca tu ai fi tatal, ce decizie crezi ca trebuie sa luam? Banuiesc ca are si mama si tata! Eu as zice sa-l pastram!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Circula ceva pe mail-uri...ceva de genul: daca ai avea cativa copii cu probleme de sanatate si ai fi insarcinata cu al n-lea copil, ce ai face? Daca raspundeai ca ai apela la o intrerupere, ti se raspundea ca l-ai ucis pe Beethoven! Ei, bine, la intrebarea ta ipotetica, raspund cu o intrebare: daca tu ai fi tatal, ce decizie crezi ca trebuie sa luam? Banuiesc ca are si mama si tata! Eu as zice sa-l pastram!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Circula ceva pe mail-uri...ceva de genul: daca ai avea cativa copii cu probleme de sanatate si ai fi insarcinata cu al n-lea copil, ce ai face? Daca raspundeai ca ai apela la o intrerupere, ti se raspundea ca l-ai ucis pe Beethoven! Ei, bine, la intrebarea ta ipotetica, raspund cu o intrebare: daca tu ai fi tatal, ce decizie crezi ca trebuie sa luam? Banuiesc ca are si mama si tata! Eu as zice sa-l pastram!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca poti face intrerupere de sarcina e mult mai bine desi stiu ca tu va fi greu si vei avea nevoie de o perioada de recuperare psihologica ca sa treci mai usor peste aceasta situatie. E pacat dar decit sa chinui un suflet toata viata si multi pe linga el mai bine asa dumnezeu te va ierta pentru pacatul facut. Mergi la biserica si roaga-te pentru tot si cel de sus sigur iti va asculta ruga. Fi credincioasa. ok sa auzim de bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noni, draga, nu mi-ai raspuns la intrebare si se va naste daca mai amani!

| colette_3263 a răspuns:

Curiozitatea... emmm + 1... Pentru ce astfel de întrebări? De ce ne complicăm singuri viaţa?

| Botea_Ioana_1985 a răspuns (pentru colette_3263):

Prt ca sunt oameni care au trecut prin asa ceva si poate au nevoie de incurajari.

| Botea_Ioana_1985 a răspuns:

Eu am trait experienta asta la 7 luni jumatate cand am aflat ca avea hidroencefalie si un orificiul al inimii blocat, eu nu am avut sansa de a alege pentru ca daca as fi avut as fi ales sa traiasca, dar a murit in pantec nu a rezista el... exact cu o sapt inainte de cracuin.

| Botea_Ioana_1985 a răspuns:

Nu poti gandi asa nu suntem noi D-ZEU sa alegem daca traieste sau nu daca il nasti asa cu deficiente inseamna ca D-ZEU stie de ce face lucrurile si poate mai tarziu va exista un remediu pentru el...acum am gasit site-ul de asta am raspuns si pentru ca si mi-e mi s-a intamplat asa ceva dar nu eu am haotarat ci D-ZEU.