| Inferno a întrebat:

Se poate face o analogie intre Dumnezeu si lucrurile pe care le cunoastem in Univers?
Daca da, care ar fi cea mai buna analogie pe care o putem face?

6 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Prefer o analogie geometrica: Dumnezeu este pentru noi cum este un hipercub pentru un patrat.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Un hipercub este pentru un patrat cu o dimensiune mai complex, dar cum este posibil sa existe 11 dimensiuni, Dumnezeu trebuie sa fie mult mai complex. Cum este un cub cu 11 dimensiuni pentru un patrat.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Metaforic vorbind vroiam doar sa subliniez ca diferenta dintre om si Dumnezeu nu este una temporala sau spatiala ci fiintatoare.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Exista si diferenta spatiale incomensurabile.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeu = Spatiul gol. ceva prezent oriunde

| lalaboca a răspuns:

Soarele= Sfanta Treime. Discul solar=Tatal, Razele=Fiul, Caldura=Duhul Sfant. O stea care se manifesta in trei moduri.