| Mixum a întrebat:

Se spune că mitologia egipteană, o persoană după ce murea, sufletul său (Ba-ul) ajungea la porțile zeilor. Acolo trebuia să răspunzi la două întrebări:
1. Ai găsit în viață fericirea? (natura ei)
2. Ai adus cuiva această fericire?
Vreau să știu dacă este adevărat sau e doar o poveste (dacă este canonică sau apocrifală). Am căutat pe wikipedia, dar nu am găsit nimic de genul.
Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Am gasit doar asta: http://leroywatson4.wordpress.com/......afterlife/ Acum nu stiu cat de credibil e nenea daca "Felice Leonardo "Leo" Buscaglia PhD also known as "Dr. Love," was an American author and motivational speaker (...)". E clar ca pentru a castiga viata vesnica, raspunsurile trebuie sa fie afirmative, asta inseamna sa gasesti fericire in ajutorarea altora (sa-i ajuti sincer, cu drag), e "motivational", exact cu ce se ocupa.

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Scriptura NU LASĂ POSIBILITATE de interpretare haotică şi confuză! Nu există nici o dispariţie a sufletului!

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti real? ori doar o inchipuire? fericirea este ceva concret? ori un concept? ori un vis? poate nu ajungi la poarta zeilor. poate or fi schimbat intrebarile, de atunci.pe wikipedia sant zei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Egyptian_religion#Afterlife

"dacă este adevărat sau e doar o poveste"... este la fel de falsa sau adevarata ca restul versiunilor din alte religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este.
Acelasi lucru sunt intrebati si crestinii.
Dar ei spera sa-i intrebe de cate ori au fost la biserica, daca biserica lor este mai cu mot, daca au dat bani pentru pictura bisericii, si daca s-au inchinat de cate ori li s-a parut ca au văzut o cruce.
Iar Wikipedia este enciclopedia cea mai incompleta si cu cele mai multe erori.

| nomad19 a răspuns:

Da