| lucian212 a întrebat:

Se zice ca avem liberul arbitru nu? atunci de ce daca facem pacate ajungem in iad? ( unde e liberu albitru). Mie mi se pare ca e ceva de genul ori ma iubesti ori ajungi in iad ( nu e nimic "liber" in asta )

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Noi am fost inzestrati cu liberul arbitru, ca sa decidem ce vrem sa facem cu viata noastra, dar cand noi nu vrem sa facem ce zice Dumnezeu nu ajungem in iad pentru ca majoritatea traducerilor a Bibliei, folosesc termenul iaz nu iad care inseamna moartea a doua, adica distrugere eterna. Apocalipsa21:8.Noi suportam consecintele actiunilor noastre. De exemplu, daca nu ai grija de sanatate te imbolnavesti, nu Dumnezeu ti-a dat boala ci sunt consecintele actiunilor tale ti-ai folosit liberul arbitru si ai decis sa nu te ingrijesti.Ne lasa sa facem cum vrem, dar pentru ca el ne-a facut, stie mai bine ca noi unde vom ajunge, si e bine ca ne spune, dar decizia ne apartine, nu ne obliga.

| dragos9234 a răspuns:

Nu ajungem in iad daca facem pacate, nu ducem intr-un rai mai diferithappy

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Pai o faci cu buna ta stiinta: alegi o viata mizera si plina de desfrauri samd cu stiinta ca vei sta departe de Dumnezeu (iadul nu este ca in povesti cu cazane cu smoala si altele, in Iad pur si simplu nu ii simti iubirea lui DUmnezeu) sau o viata mai linistita si stii ca vei ajunge in Rai. Tu cand ai o minge si spargi un geam, desi stii care sunt consecintele tu totusi il spargi nu ai liberul arbitru (presupunand ca ai vrut sa spargi geamul)? Si mai invata romana!

| unbaiatanonim a răspuns:

Ala e liberul arbitru. Alegi dintre bine si bine. Oricare alt raspuns adaugat de tine duce pe drumul gresit si risti iad.

P.S. dumnezeu NU exista

| RaduMD a răspuns:

Liber arbitru înseamnă că poţi alege să fii cu Dumnezeu timp de o eternitate, sau poţi alege să fii despărţit de Dumnezeu timp de o eternitate. Aceasta este iadul.

| Leutzbv a răspuns:

Tu alegi ce faci cu viata ta. Dumnezeu, despre care @unbaiatanonim spune ca nu exista, ne-a lasat scris in Scriptura care sunt lucrurile care nu ar trebui sa le facem pentru ca sunt pacate. Ptr ca in rai nu exista pacat, nu vei putea ajunge acolo fiind plin de pacate. In schimb, vei ajunge foarte usor in iad, daca nu-ti vei cere iertare din toatat inima pentru pacatele tale si daca nu le vei mai face. Dumnezeu ne-a lasat optiunile si noi alegem. Unii dintre tinerii astia de pe aici vor comenta din nou ca ce spunem noi sunt prostii, dar va veni si timpul lor cand din pacate va fi prea tarziu. Cum spuneam..., liberul albitru happy

| DAVID_6313 a răspuns:

"liberu albitru"
Avem printre noi un viitor ateu.Succes. rolling on the floor

| dragos9234 a răspuns (pentru DAVID_6313):

Si ce vrei sa spui prin asta? ca ateii nu stiu sa scrie?

| raymusik19 a răspuns:

Vrajeli

| ExodusLaVey a răspuns:

Avem "liberul albitru" tot timpul.
PS: Dumnezeu NU exista happy
Daca vrei sa te lamuersc cu anumite chestii in legatura cu ateismul ma gasesti la ID-ul : pk_bull_florin@yahoo.com