| Mircea08 a întrebat:

"Şi a zis: O, tu cel plin de toată viclenia şi de toată înşelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmaşule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 13/10)
Ce inseamna "a stramba caile Domnului"?

Răspuns Câştigător
| RaulAlmășan a răspuns:

Pai daca citesti biblia e usor sa stii cine strâmbă caile Domnului.
Si religia ortodoxă, catolică.etc
Dacă vrei pot sa iti spun si in ce fel greșesc ei

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Inseamna ca deruta adevarul lui Dumnezeu.
Cum mai sunt unii astazi de se iau de unele versete sa dovedeasca ca Dumnezeu este rau, nedrept sau ca este ilogic, sau preotii si taramul lor dintre rai si iad.hee hee

| BogdantheDreamer a răspuns:

Invatatura mincinoasa, opusa Evangheliei.

| Mircea08 explică (pentru BogdantheDreamer):

Corect. Cine sunt aceia care propovaduiesc invatatura mincinoasa?

| RaulAlmășan a răspuns:

Inseamna ca anumite organizatii religioase ii păcălește pe creștini, le da invataturi greșite care nu sunt in Cuvântul Domnului si ii face sa creadă ca ceea ce fac ei e bine.

| PreaDistinsul a răspuns:

Caile sunt legile nu cuvintele de aceea se numesc cai.

| Mircea08 explică (pentru PreaDistinsul):

Interesanta observatie!
Eu insa am aflat de aceste legi prin cuvant, iar legile (dupa parerea mea ) nu pot fi strambate decat tot prin cuvant. Deci cine a strambat cuvantul lui Dumnezeu, a strambat odata cu acesta si perceptia asupra legilor lui Dumnezeu, a celor ce il asculta
Nu stiu daca am fost explicit, dar raspund la orice intrebare pe care o puneti pentru a lamuri asta

| temporarPE5minute a răspuns:

După cît se pare se referă la faptul de a calomnia cuvîntul și învățăturile, a pune piedici, a persecuta pe cei ce le respectă și le predică și la alții.

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Nu
Inseamna a stramba intelesul cuvantului, adica a face in asa fel incat sa se inteleaga altceva. Cine sunt cei care au facut si fac in continuarea asta? cu alte cuvinte cine sunt acei fii ai diavolului specializati in a face pe oameni sa nu inteleaga cuvantul lui Dumnezeu, si sa inteleaga in locul cuvantului orice altceva cu conditia sa fie gresit?

| temporarPE5minute a răspuns (pentru Mircea08):

"Inseamna a stramba intelesul cuvantului, adica a face in asa fel incat sa se inteleaga altceva." - și aceasta tot

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Cine sunt aceia care stramba intelesul cuvantului? Raspunsul la aceasta intrebare ESTE FOARTE IMPORTANT, lumea trebuie sa se pazeasca de teoriile celor care stramba cuvantul deoarece SUNT INAFARA ADEVARULUI

| Mircea08 explică (pentru RaulAlmășan):

Asa este! Toti cei care au creat religii asa-zis crestine, toti au facut cate o dogma in care invatatura lui Iisus este serios deviata. Am spus "serios deviata" deoarece credinciosii nu se mai suporta unul pe altul din cauza ca fiecare spune despre ceilalti ca sunt pe un drum complet gresit.
Stiu ca e greu pentru un credincios sa se gandeasca la faptul ca el slujeste lui Dumnezeu ASA CUM L-A INVATAT UN FIU AL DIAVOLULUI! Cred ca fiecare credincios este dator ca sa verifice daca dogma bisericii din care face parte este identica cu invatatura lui Iisus. Daca nu este identica, atunci sa isi aminteasca versetele urmatoare:
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Iar Iisus a zis :
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Mircea08):

Asa este..multi sunt indoctrinati sa creadă in spusele preoților si nu in Cuvantul Domnului.
Si dacă incerci sa ii ajuți fac scandal.
Preotii spun ca cei care nu se roaga la icoane sunt secte..si e total eronat sa spuna asta

| Mircea08 explică (pentru RaulAlmășan):

Da. Exista o singura biserica crestina, biserica lui Iisus Hristos.
"Am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Şi pe acelea trebuie să le aduc, şi vor auzi glasul Meu şi va fi o turmă şi un păstor."
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 10/16)
"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)
E usor sa ne dam seama cine este pastorul platit, care de fapt nu e pastor, ale caror oi nu sunt ale lui, sau mai bine zis cine e preotul platit care nu e preot, care are ca enoriasi crestinii si care nu sunt ai lui, ci ai lui Iisus.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Mircea08):

Pai daca citesti biblia e usor sa stii cine strâmbă caile Domnului.
Si religia ortodoxă, catolică.etc
Dacă vrei pot sa iti spun si in ce fel greșesc ei

| Hackintosh22 a răspuns:

Inseamna ca diavolul lucreaza la firma de drumuri a martorilor lui Jehova
Caile Domnului sunt drepte, dar martorii lui Jehova le fac strambe.