| lifeForJesus a întrebat:

Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata, - Evrei 9:27

Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut când trăia în trup. 2 Cor 5:10

Tie când îți va veni rândul, vei fi pregătit/a sa te întâlnești cu Creatorul tău?
Daca nu esti pregatit atunci pregateste-te!

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ma pregatesc in fiecare zi pentru marea intalnire cu Mantuitorul meu. Noi vom trece din moarte la viata.http://www.youtube.com/watch?v=kAmdAOz6mAo

| antireligiosu a răspuns (pentru EmaS):

Cum te pregatesti?
Mintind si prostind lumea cu minciunile tale?
Mie, in locul tau, mi-ar tremura si chilotii stiind ca sunt membru al unei biserici care il batjocoreste pe Dumnezeu si pe deasupra ii mai incalca si Legile!

| EmaS a răspuns (pentru antireligiosu):

Eu nu fac decat lucrarile Tatalui care este in ceruri. Daca vorbesc din Cuvantul Sau, este pentru ca imi pasa de voi. Eu cred ca cuvintele tale ucid, dar cele pe care eu le vestesc aduc viata, zidesc credinta multora. Il cunosti, este fratele tau? http://www.tpu.ro/utilizator/bynv

| antireligiosu a răspuns (pentru EmaS):

Evident ca nu contest ca tu asculti de Tatal tau din ceruri, pe care Biblia il numeste si Tatal Minciunii, Tata caruia tu ii asculti toate cuvintele mincinoase.
Cuvintele mele au chiar scopul de a ucide MINCIUNA, asta in timp ce cuvintele tale ucid mintile si spiritul oamenilor inrobindu-iasa cum esti si tu inrobita, minciunii!

| EmaS a răspuns (pentru antireligiosu):

Ha! Ha! Daca toti oamenii ar trai in adevar si ar fi corecti si cinstiti asa cum ne cere Dumnezeul meu, nu ar mai cheltui statul atatia bani cu Politia, Judecatoria si Penitenciarele.

| antireligiosu a răspuns (pentru EmaS):

"Dumnezeul" tau este un personaj care nu a facut niciodata bine omenirii, dar daca nu a facut niciun bine, rele sub forma de nenorociri, bestialitati si bicisnicii, a facut zeci de milioane!
Nu ti se pare ca e cam strigenta si chiar lamuritoare diferenta intre nimic bine si zeci si sute de milioane de milioane de fapte rele ca de exemplu... bicisnicii, boli, moarte?

| EmaS a răspuns (pentru antireligiosu):

Din pricina neascultarii, Dumnezeu a ingaduit suferinta.,, Femeii i-a zis :,, Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta.Cu durere vei naste copii si dorintele tale se vor tine dupa barbatul tau, iar el va stapani peste tine,,. Omului i-a zis :,, Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul care iti poruncisem sa nu mananci deloc din el, blestemat este acum pamantul din pricina ta.Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale; spini si palamida sa-ti dea si sa mananci iarba de pe camp.,,
Boala este tot o consecinta a neascultarii de Dumnezeu, si cel rau este acela care o aduce la oameni.Iov2:7,,Si satana a plecat dinaintea Domnului si apoi a lovit pe Iov cu o buba rea din talpa piciorului pana in crestetul capului.Luca 13:16,, Si femeia, care este o fiica a lui Avraam si pe care satana o tinea legata de 18 ani, nu trebuia oare sa fie dezlegata de legatura aceasta in ziua Sabatului?,, Cine asupreste oamenii prin boala? Gasim raspunsul in Fapte 10:38,, Cum Dumnezeu a uns cu Duhul Sfant si cu putere pe Isus din Nazaret, care umbla din loc in loc, facea bine si vindeca pe toti cei ce erau apasati de diavolul, caci Dumnezeu era cu El.,,
Ce promite Dumnezeu ca va face poporului Sau daca va asculta? Exod15:26,,El a zis:,,Daca vei asculta cu luare aminte glasul Domnului, dacavei face ce este bine inaintea Lui, daca vei asculta de poruncile Lui, si daca vei pazi toate legile Lui, nu te voi lovi cu nici una din bolile cu care i-am lovit pe Egipteni, caci Eu sunt Domnul, care te vindeca.,,

| Raniia a răspuns:

Sufar dupa voia lui Dumnezeu si -mi incedintez sufletul credinciosului Creator pentru ca sa pot face ce este bine si sa fiu pregatita.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pot sustine ca da, dar niciodata nu esti indeajus pregatit pentru ceva.

''Te iubest rege Selassie
Promit ca voi tine sus coroana ta''
-Alborosie

| MasterOfDisaster a răspuns:

''oamenilor le este rânduit să moară o singură dată''
Si cei care au intrat in moarte clinica si apoi au revenit la viata?

| milan9 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Se cheamă excepţie de la "rânduială"! Ce, nu ai mai auzit?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru milan9):

Ah, ei sunt 'exceptia care intareste regula'?

| milan9 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Da, dacă "regulă" înseamnă realitatea continuării nestingherite a existenţei sufletului după sfârşitul vieţii!

| C0nstantin a răspuns:

"Daca nu esti pregatit atunci pregateste-te!" Tineti-va propaganda ieftina la voi in biserica ca deja sunteti plictisitori.

| lifeForJesus explică (pentru C0nstantin):

O fi ieftina acum dar mai tarziu vei tanji dupa ea! happy
Crede-ma!

| C0nstantin a răspuns (pentru lifeForJesus):

Tu crezi ce zici? laughing

| Zenicide a răspuns (pentru lifeForJesus):

"Crede-ma!"
De ce? happy

| C0nstantin a răspuns (pentru Zenicide):

Ca asa scrie in Biblie rolling on the floor "Crede si nu cerceta!"

| Zenicide a răspuns (pentru C0nstantin):

Bill Burr disagrees :)) http://www.youtube.com/watch?v=UvpTXZ1VjUA

| EmaS a răspuns (pentru C0nstantin):

In Biblie scrie:,, cercetati toate lucrurile si luati ce este bun.,,

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

In Biblie mai scrie "Misterioase sunt caile domnului" Ce se intelege din asta?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Adica de multe ori noi ne rugam pentru ceva anume.Sa iti dau un exemplu eu ma rog ca Domnul sa imi dea multa dragoste.Si Domnul imi da in schimb prieteni care imi gresesc, utilizatori care ma fac in tot felul si eu vad cat de minunat lucreaza Dumnezeu. El ingaduie acestea ca dragostea mea sa creasca si eu sa ii iubesc neconditionat. Intelegi?

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Eu cred ca la "Misterioase sunt caile domnului" i se potriveste mai bine renumita afirmatie "Crede si nu cerceta" decat ceea ce sustii tu.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu exista acest verset in Biblie de ce nu vrei sa intelegi? Este unul asemanator care se refera la invierea Domnului Isus.,, „Tomo", i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Stiu ca nu exista, dar din citatul "Misterioase sunt caile domnului" si cel dat de tine "Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut." se poate deduce acel "crede si nu cerceta". Citatul dat de mine ne spune ca degeaba cercetam, degeaba vrem sa-l intelegem, iar cel dat de tine ne indeamna ca este mai bine sa credem aprioric...

| s3v3n7 a răspuns:

Credinta asta internauta e din ce in ce mai raspandita.
Eu iti recomand sa mergi inaintea mea si sa vezi cum sta treaba apoi sa te intorci sa imi explici si mie sa ma pregatesc din ce in ce mai bine.
Nu sunt iau la misto ce ai spus dar ii cam deplasata.
"Tie când îți va veni rândul, vei fi pregătit/a sa te întâlnești cu Creatorul tău?
Daca nu esti pregatit atunci pregateste-te!"
Cand va fi randul meu voi fi acolo si orice ar fi sper sa primesc 3 de DA

| GumiFreeStyle a răspuns:

Eu una nu am nici o problema. Icerc sa ma bucur cat pot de mult de viata nu dau atentie ''fitosilor'' ca sa nu regret nimic pantru cand va veni acea zi.
Eu una zic ca sunt pregatita oricand.

| milan9 a răspuns (pentru GumiFreeStyle):

Din păcate în acea zi vei gândi numai la PREZENT (acel prezent), şi nicidecum la iluziile trecutului. Trecutul te va predispune şi el la "meditaţie" în privinţa oportunităţilor pe care le-ai avut dar le-ai ratat forever. Poate nu lăsăm să se întâmple chiar asta!

| milan9 a răspuns (pentru GumiFreeStyle):

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfideze pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce îndepărtare de Sursă te ţine fitilul...

| GumiFreeStyle a răspuns (pentru milan9):

La ce te referi?

| milan9 a răspuns (pentru GumiFreeStyle):

La credinţa că Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, "lumânarea" din cauza căreia ne tot lăudam că avem lumină (că suntem tineri rebeli cu lumea la picioare)...