| anonim_4396 a întrebat:

Si traducatorii bibliei au fost posedati de Sfantul Duh?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai bine ar fi "posedat" copistii manuscriselor Bibliei.

„Dată fiind iuțeala cu care se răspândea creștinismul, e lesne de imaginat și repeziciunea cu care manuscrisele autografe erau copiate în zeci și sute de exemplare pentru aria, din ce în ce mai largă, a comunităților creștine. Așa se explică faptul că o bună parte din ele au înfruntat secolele și că până în zilele noastre au ajuns nu mai puțin de 2500 de manuscrise, dintre care 167 cuprind Noul Testament în întregime. Desigur, originalele nu ni s‘au păstrat, dar codici precum Sinaiticus (sec. IV), Vaticanus (sec. IV), Alexandrinus (sec. V), Parisiensis (sec. V), Freesianus (secolele IV-V), ca să cităm doar pe cele mai importante, se constituie în tot atâtea mărturii asupra vechimii textelor noutestamentare. De aici, și imensele posibilități ale filologilor biblici de a alcătui ediții critice tot mai bune și mai utile, pe care le pun la îndemâna traducătorilor. Evoluția acestor ediții, pe de-o parte, și evoluția fiecărei limbi naționale, pe de alta, sunt principalele rațiuni pentru care Biblia se cere tradusă – sau cel puțin revizuită – periodic, spre folosul și desfătarea cititorilor ei."
—Bartolomeu Anania, Biblia, 2001

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, astfel unii, nu spun care, dar îi găsești tu, ca să fie mai cu moț spun că nu a fost răstignit pe cruce ci pe un par, ei îl numesc stâlpul de tortură. Alții au mai găsit o biblie dosită pe undeva prin USA, care are și un sfânt Moroni, moron înseamnă tâmpit. Astfel poți observa că posesia are multe nuanțe bine făcătoare care îmbogățesc spiritualitatea.