| numepublic00 a întrebat:

Sotul meu la servici are niste probleme cu un nou angajat care vrea cu orice pret sa il dea afara pentru a aduce el pe altul in locul sotului meu.
Dupa multe nereusite ultima oara a facut un lucru diabolic. Ia pus otrava in apa pe care o consuma. Sotul meu a inceput sa se simta rau de fiecare data cand bea acea apa,avea ameteli dureri de cap iar in urina ii aparau niste pete.
Cu ajutorul lui Dumnezeu si-a dat seama ca de fapt este otrava si a incetat sa mai bea din acea apa insa continua sa se roage pentru ca Dumnezeu sa il faca bine, iar acum am vorbit cu el la telefon si mi-a zis ca se simte bine, totul a revenit la normal fara nici o interventie medicala si ca Dumnezeu nu a permis ca otrava aceea sa ii faca rau.
Persoana respectiva este de religie ortodoxa cu 3 copii care va plati scump pentru faptele sale.
Credeti ca sanatatea sotului meu si faptul ca acea otrava nu i-a facut nimic este pura coincidenta?
daca da atunci cum explicati asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca este o simpla coincidentahappy
Dumnezeu chiar lucreaza si in zilele noastre numai ca nu toti au puterea de a crede lucrul astahappy

32 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, este vina lui Dumnezeu că otrava a fost eliminată din corp și cum n-a mai băut din apa aia n-a mai avut probleme. Câtă logică...

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Este ciudată postarea ta.
Nu ai explicat, cum a otrăvit ăla apa!

Dacă ai povestit ceva real, este treaba procurorilor, iar dacă sunt halucinațiile soțului tău este treaba medicilor psihiatrii.

( scopalamină= substanță utilizată de naziști, ca să afle totul)

Răspuns utilizator avertizat
| n0matterman a răspuns:

:jesusfacepalm:
It's really bad when your savior does it.

| William a răspuns:

Am observat ca tu si sotul tau va dati mari credinciosi, daca este asa nu ar trebui sa ai nicio problema in a rasplati raul cu bine si a ierta pe omul cu otrava. Iti amintesc ca iertarea fara de uitare este ca si cand nu ar fi, asa ca daca nu uiti intamplarea asta inseamna ca nu ai iertat, valabil si pentru sotul tau. Vad ca mai pe la sfarsit zici ca acel om va plati scump pentru faptele sale, cred ca iti doresti asta din toata inima dar nu este bine sa doresti raul aproapelui tau ''Aşadar, pe toate câte vreţi să vi le facă vouă oamenii, întocmai faceţi-le şi voi lor; că aceasta este legea şi profeţii (Evanghelia dupa Matei, cap. 7)''. Cred ca Dumnezeu l-a aparat pe sotul tau, dar pentru orice eventualitate ''Mă, faceţi semnul sfintei cruci pe tot ce mâncaţi: apă, ceai, cafea, prăjitură... De ar fi dat chiar şi cu otravă, Sfânta Cruce anulează tot ce este otrăvit.'' (Arsenie Boca). Inca ceva NU EXISTA COINCIDENTE, Dumnezeu nu face nimic la intamplare.

| numepublic00 explică (pentru William):

Sotul meu il ajuta oridecate ori are nevoie, ca el nu stie ca si-a dat seama de lucrul acesta si nici nu o sa-i spuna pentru ca si asa e batut el saracu de soarta ca sa ii vrem si noi raul.
Cand sunt zile de sarbatore ca e sfantu nu stiu care, il suna pe sotul meu sa ii faca in locul lui, ca el nu lucreaza de sarbatori e mare crestin insa stie sa ucida oameni chiar i-a zis in fata ca vrea sa il aduca pe unchiul sau aici si de aia el se lupta cu orice pret sa il scoata afara.
noi nu facem semnul crucii pe mancare, noi il avem pe Dumnezeu si comunicam cu El pentru ca noi trebuie sa avem o relatie personala cu Dumnezeu nu prin cruci.
Oridecate ori am venit inaintea Lui cu problemele noastre ne-a ajutat si fara semnul crucii.

| ZvT a răspuns:

Dumnezeu de ce nu îi vindecă pe acei oameni ce suferă de boli incurabile cum ar fi cancer, sida sau altele? Şoţul tău e mai cu 3 ****, încearcă şi cu alte substanţe să vezi la câte vindecări miraculoase are dreptul. Şi de câte ori calci în spital îi pui puterea la îndoială şi ai grijă că-i aprig la mânie.

| muffy1 a răspuns:

Nu stiu ce e mai trist. faptul ca logica e la pamant, si cumva, de e pe bune ce spui, pentru tine si un lucru normal e cumva magic si supranatural, sau faptul ca mai sunt unii ce chiar au raspuns ca e minune, si dovada ca dzeu lucreaza.
sanse mari sa faci misto cu intrebarea, da multi din cei care au raspuns chiar au probleme psihice grave, de iei 1000 de copii pana in 7 ani si le pui intrebarea, cred ca toti iti raspund folosind o logica mai buna ca cea din raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai aruncat frumos vina pe ortodocsi.ai ocolit ai ocolit si tot asa ai nimerit.nu e exclus sa fie asa cum spui.dar daca nu e? cine greseste cine plateste? ca intr-adevar ortodocsii sant niste criminali, eu insa-mi sant unul dintre ei.santem rai din caleafara, ar trebui sa fim scosi in afara legii, sociale si religioase.dar nu tin minte sa se fi rupt ortodocsii de alta religie si sa infiinteze o secta crestina, ci a fost tocmai invers.aruncand vina.vad ca esti tocmai pocaita dar nu indeajuns.mai trebuie ceva.dar nu-ti fa probleme, eu nu sant deloc.vei vedea raiul dar aruncand cu acuzatii nu prea cred.

| numepublic00 explică (pentru anonim_4396):

Nu am aruncat vina pe ortodoxi am zis doar ca persoana respectiva este de religie ortodoxa asa ca daca ai vreo problema ar trebui sa vorbesti cu persoanele care fac astfel de lucruri.
Noi nu ne-am desprins din ortodocsi noi suntem crestini, din apostolii Domnului Isus.
Daca noi nu suntem pe placul lui Dumnezeu si suntem rataciti cum spuneti voi atunci de ce Dumnezeu lucreaza in viata noastra si ne asculta rugile? De ce ar asculta Dumnezeu rugile unor oameni care nu mai sunt in "credinta dreapta"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste si te minuneaza.sant ortodox si nu prea sant pocait, inca traiesc in pacat fiindca sant slab in fata ispitelor, dar mantuitorul Iisus m-a ajutat mereu, de cand ma stiu, ca un bun si de oameni iubitor.dovada ca sant mai multe poteci, dar toate duc spre varful muntelui.mai sant si fundaturi,dar alea sant pentru deplina trezire a unor rataciti, pentru a invata bine calea cea dreapta si sa nu mearga dupa oricine, fiindca biserica ortodoxa este apostolica la fel ca multe altele.s-ar parea ca nu trebuie sa fim decat buni crestini. iaca noi santem mei rai, dar ne-o ierta bunul Dumnezeu, in numele mantuitorului nostru, ca mare este mila lui.

| ateuNEGATIV a răspuns:

E clar barbosul e in nori

| numepublic00 explică (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu nu e barbos si nu sta in nori, Dumnezeu e in control, in mana lui este viata dupa cum bine se vede.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru numepublic00):

De unde sti ca nu are barba?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Astea sunt vrajeli ieftine e un crestin care sia schimbat usernameul si acum scrie asa zisul miracol mare ce minune
poti demonstra ca daca isi dau cianura supravetuiesti?

| numepublic00 explică (pentru ateuNEGATIV):

Poti sa crezi ce vrei eu mi-am facut mai demult cont pe TPU, nu acum pentru a va zice cum s-a intors sotul meu la Dumnezeu el inainte a fost ateu dar nu am mai avut timp sa intru, dar intamplandu-se lucrul asta am vrut sa spun si altora ca Dumnezeu exista.
Eu mi-am facut datoria, restul ramane la atitudinea ta.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru numepublic00):

Esti pocaita doresti cotizatia de 10 la suta de ce cult aparti? de ce nu o demonstrezi ca el supravetuineste la cianura

| numepublic00 explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu platesc cotizatie pentru ca momentan nu muncesc, deci nu am salariu.
Sa stii ca zeciuiala nu inseamna numai bani ci si ajutor material (haine, mancare )dar avand in vedere ca banii care se dau nu ii ia pastorul ci din ei face platile lunare pentru biserica iar cu altii ajuta oamenii.
De ce mereu priviti doar partea negativa a lucrurilor? Ai impresia ca lumina din biserica e pe gratis? Sau mancarea data la saraci, imbracamintea, incaltamintea crezi ca ne-o da statul pentru a ajuta vaduvele si orfanii?
Nu am cum sa iti demonstrez decat sa vii aici si sa iti dau apa aceea. Poti sa bei si tu daca vrei sa te convingi ca are otrava in ea.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru numepublic00):

De ce te-as crede?

| iKronstadt a răspuns:

Cu ce l-a otrăvit, cu zahăr?

| Coyotul a răspuns:

Otrava aceea poate nu era foarte puternică dar totuși cred că se poate numii o minune de la Domnul.Eu sunt elev la Seminar și învăț ca Domnul face minuni numai prin rugă.

| Here4you a răspuns:

Coincidenta este felul lui dumnezeu de a ramane anonim o: )

| numepublic00 explică:

Vezi cum vorbesti ca nu te-am jignit! Te voi reclama la contact.

| numepublic00 explică:

Tot ce am zis este adevarat. daca tu nu crezi, nu inseamna ca e o inventie sau o aberatie,
Dumnezeu exista, dovada clara este ca El asculta rugaciunile copiilor sai.

| iuliaalexandra12 a răspuns:

Eu cred ca aceasta este o minune cereasca nu o pura coincidenta sau n-a avut efect otrava

| candela a răspuns (pentru iuliaalexandra12):

Ceia ce nu stii tu este ca minunatia Domnului o vad doar cei curati cu inima.

Întrebări recente