| AteulPaSchimbaNumeleInAteul a întrebat:

Spuneati ca Dumnezeu exista, ca isi apara oamenii credincioși dar fix tarile astea cele mai musulmane si cele cu evrei, inclusiv Israel, sunt in continuu razboi civil sau au atentate criminale cu sute de raniti sau morți, cum este si in cazul Israelului de azi. Dumnezeu a adormit?
Tarile abudente in tehnologie nefiind atat de credincioși, multe aproape deloc, o duc extrem de bine.

8 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeu exista punct.

Ce se întampla in Palestina este cauzat de rautatea umană. Daca oamenii sunt răi și îl uită pe Dumnezeu atunci Dumnezeu îi lasă să facă ce vor ei. Și ei vor conflicte și violență

| nicucostea855 a răspuns:

Palestinienii ( vechii canaaniti ) cred ca ei au ocupat acel teritoriu ( teritoriul unde e Israelul ) inainte de Avraam iar evreii cred ca Dumnezeu tine si acum cu ei.

| Whateverrr a răspuns:

Care-i faza cu musulmanii? Ca ei n-au nicio treaba cu Dumnezeu. Iar daca Israelul se departeaza de Dumnezeu, suporta consecintele. Ca si in vechiul testament: le mergea bine doar cand stateau aproape de El

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Dumnezeu e doar un personaj inexistent de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Din aceasta cauza, oamenii prostiti cu asemenea povesti au un comportament primitiv, barbar, inuman, salbatic. Ceea ce diferentiaza omul de un animal e ratiunea, inteligenta, stiinta. Superstitiile si credinta in lucruri neadevarate sunt opusul stiintei si apropie omul de speciile inferioare, nu il ridica la nivelul la care poate si trebuie sa fie.

| doctorandus a răspuns (pentru Whateverrr):

Ei n-au credinta adevarata. Credinta adevarata este catolicismul Zensunnit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice răutate de pe pământ este efectul liberului arbitru al omului, nu al faptului că Dumnezeu a adormit.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Dumnezeu ii lasa in legea lor, daca nu vor Legea Lui, care este iubirea! Auzi ce spune Sfantul Apostol Pavel? "Iubirea nu face rau nimanui, iubirea este deci implinirea Legii". - Romani 13:10
De ce nu pot sa se iubeasca? Fiindca ei nu cred in Hristos Dumnezeu, si fara El nu pot face nimic bun! Hristos este adevaratul liant intre oameni.
Cu bogatia nu treci dincolo de mormant! Auzi ce spune Hristos? "Vai voua bogatilor ca va luati mangaierea voastra pe pamant!" -Luca 6:24
Si "omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului asa va inflori, ca vant a trecut peste el si nu va mai fi si inca nu se va mai cunoaste locul lui!" - Psalmul 102
Unde e bogatul de altadata? Unde e cercetatorul de altadata? Unde e inteleptul de altadata?!
Adevarata viata este in Hristos!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Raul natural: cutremure, tsunami, vulcane, astea au existat dinainte sa existe oameni.