| xXPsychO983 a întrebat:

Tarile protestante in Europa? saddar musulmane.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

16.2% din populatia Europei este protestanta si o intalnim in tari precum Germania, Marea Britanie, Franta, Italia, Norvegia, Austria, Suedia, Cehia, Irlanda de Nord.

In acest moment, in UE si Elvetia traiesc intre 21 si 23 milioane de musulmani, in Bulgaria, numarul musulmanilor este estimat la 990.000 de persoane, reprezentand 13% din populatia tarii. Bulgaria se claseaza pe primul loc in UE dupa numarul total al celor care propovaduiesc islamul, in raport cu majoritatea populatiei autohtone. Pe locurile doi si trei se situeaza Franta cu 10 procente si Olanda cu 5, 2 procente.
Daca nu ne mai raportam la procente si ne ghidam dupa numarul total al cetatenilor musulamani dintr-o tara, atunci Franta ocupa detasat primul loc avand pe teritoriul sau aproximativ 8 milioane de islamisti. Germania vine din urma cu 4 milioane, apoi urmeaza Marea Britanie cu 2, 5 milioane de musulmani.

Cei mai putini musulmani traiesc in Ungaria, unde numarul acestora atinge un procent de 0, 02 din populatia tarii, adica 2900 persoane. In Lituania, procentul musulmanilor atinge 0, 08 procente din populatie, iar in Estonia acest procent se situeaza in jurul valorii de 0, 1.
Se estimeaza ca in jurul anului 2050 majoritatea copiilor in Austria sub 15 ani, vor fi musulmani.

Sper, ca te-am ajutat!

| xXPsychO983 explică (pentru elena):

Mersy mult ...

| Oprean_Cristi_1991 a răspuns (pentru elena):

Italia nu e majoritar protestanta in veci... ii mai catolica ca papa