| Steregoi a întrebat:

Conflictul intre palestinieni ( fostii canaaniti ) si israeliti ( evrei ) e din timpul cand traia Avraam. Acest conflict e inca o dovada ca Dumnezeu exista. Acest conflict este cel mai vechi si cel mai sangeros dintre oameni. Trump se chinuie sa faca pace intre evrei si palestinieni dar nu va reusi. Cand va crede ca a reusit de fapt va fi doar o declaratie de pace formala asa cum e prezis in Biblie dupa care va incepe Armaghedonul descris in Apocalipsa. Razboiul intre palestinieni si evrei e un razboi simbolic ce reprezinta razboiul dintre credinciosi si necredinciosi sau rebeli desi Israel nu mai e natiunea lui Dumnezeu. Ce puteti spune?

19 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Care este dovada ca palestinienii aia sunt cananitii de care tu vorbesti? Bati campii,du-te informeaza'te si vezi cine si pe cine a numit palestina,apoi vii sa ne spui si noua laughing
Dar sa te scutesc de cautat,afla ca palestina,deci si palestinieni a fost numele dat de catre romani,de catre Roma locuitorilor ce locuiau in acea zona,adica evreilor laughing ca sa vezi si tu ce chestie nu?
Deci Dzeu tau nu exista nicium,ai crezut ca gata ai descoperit America,tu de abia acum ai observat asta si te gandeai ca dai pe spate pe toti.
Intre palestinieni,adica arabi care traiesc prin zona aia si evrei,nu este nici un razboi,razboiul sau aia care incearca sa bage fitile si care si baga sunt niste arabi fanateci,care n-au nici o treaba cu locuitorii din zona,doara se infiltreaza si instiga pe aia la violenta,ori se amesteca cu aia si apoi da vina sau arata cu degetul ca locuitorii respectivi ar avea ceva cu evreii.
Unde pui ca arabi aia dusi cu pluta indoctrinati de la tata lu masa,normal ca e pus numa pe scandal zilnic.Dar aia care rascolesc si baga fitile sunt arabi de prin Iran in special,restul is ceva mai pasnici.
Cam asa stau lucrurile. Iara Trump nu cred ca vrea sa faca pace cu arabii,cu astia nu ai ce discuta,Trump si altii discuta cu evreii ca ai ce discuta cu aia,cas oameni normali,oameni care isi vad de treaba lor,iar Israel este un stat pasnic care a incercat sa aplaneze orice conflict,le-a dat alora si libertatea, ia lasat stati singuri in fasia lu bunica, iar diferenta se vede, aia sunt in epoca de piatra, evreii daca ai vazut orasele lor, terenurile lor cum arata atunci stii cum sta treaba.
Ce dracu vor arabii astia nu stiu.Eu Iasi lua pe toti si i-as duce pe marte si acolo i-as lasa laughing ori pe o insula pustie, de unde sa nu mai poata pleca.Astia sunt exact din pestera, sunt oamenii cavarnelor, poate mai rau.
In sf am plecat de la ceva, am dato de gard si eu laughing deci dzeul tau nu exista, nu esti bine informat.palestinienii sunt de fapt evrei, adica numele de palestina era dat de catre Roma tinutului locuit de evrei.Eu din cate stiu, asa era, sper sa nu ma insel.

| Hanryk a răspuns (pentru relian):

N-ai nici o treaba cu gramatica.

| Steregoi explică (pentru relian):

Canaaniti nu au disparut adica ceva din samanta si inversunarea lor contra evreilor a trecut la arabi. rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru Hanryk):

Nu am nici o treaba cu gramatica? Pai ce sa zic,poate am gresit eu,sincer nu ma uitai la ce categorie suntem aici,dar din cate stiu pe aici nu e nici o categorie de genul asta,gramatica vreunei limbi,deci cred in continuare ca sunt ok.
Daca te deranjeaza asa de mult cum scriu,ori ce scriu,ocoleste,nu citi,iar daca esti atat de interesat de gramatica,propune astora sa mai bage o categorie,gramatica limbi romane,acolo nici o problema daca scriu ceva si este naspa poti sa ma tragi de maneca,aici in schimba ma poti trage de altcevalaughing nici nu te salut ca nici nu meriti,esti un idivid banal, care nici macar nu a incercat sa raspunda celui care intreaba, dar a gasit timp si efort sa judece, sa traga pe altii de mana pfff sincer esti un roman clocit, iti convine sau nu cam asta esti.
Nu vad sa fi raspuns aici, celui care a pus intrebarea.Deci ai aparut si tu asa din balarii, si hop pe primul vazut dai la cap laughing du-te man citeste intrebarea, da raspuns omului, asta daca esti capabil, lasa ce scriu altii sau cum scriu altii.Macar daca ai fi dat un raspuns, apoi sa zic sa atragi atentia altora.Esti praf

| RoCkKiD a răspuns:

Daca asta iti pare cel mai sangeros conflict mai ai nevoie de lectii de istorie.

Conflictul asta n-are nici o treaba cu biblia ci cu istoria si dreptul la proprietate. In plus cu exceptia guvernului israelian si a catorava organizatii teroriste nu-i pasa nimanui de povestea aia. Atat arabii cat si evreii isi traiesc linistiti viata in zona.

| Steregoi explică (pentru RoCkKiD):

Daca nu e cel mai sangeros e cel mai de durata.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Steregoi):

Tie iti place sa te inseli de fiecare data cand zici ceva? Evreii au disparut din zona dupa ce i-ai batut Romanii. poate, tineau la ura de la distanta dar conflictul efectiv e din 48 cand au infiintat statul Israel.

| Superior a răspuns:

Am o clonaaa firai tu de scarbaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu vrei un raspuns, ci o confirmare la ce crezi, Am sa-ti dau totusi un raspuns, nu de alta dar imi plac subiectele legate de orientul mijlociu. Dumnezeu n-are nici ce-a mai mica legatura cu conflictul ala, Acolo sunt doar oameni care se urasc reciproc pentru o bucata de pamant si aplica legea junglei in desert. Dupa mii de ani de persecutie. Evreii se simt indreptatiti sa aiba o mica tara unde se pot apara singurei, iar Palestinienii considera ca aia e tara lor.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

M-am referit la cauzele de unde a pornit acel conflict care persista si in prezent.

Răspuns utilizator avertizat
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Te boicotez la fel cum fac la referendum?

| Andy888 a răspuns:

Deci Armaghedonul o sa inceapa cat timp Trump o sa fie la putere? Deci asta se va intampla peste cativa ani, tare... chiar vreau sa vad.
Poate ca pana incepe Armaghedonul scapi si tu de virginitate tongue zic si eu.

| Steregoi explică (pentru Andy888):

Daca nu e Trump va fi alt "nebun" care va declara pacea formala dupa Trump ce va declansa Armaghedonul.

Armaghedonul e inceputul dezvirginarilor. Orice pamantean supravietuitor Armaghedonului va avea bucata sa complementara de carne vie. Si mortii ce vor iesi din pamant vor avea bucata lor complementara de carne vie. rolling on the floor

| Andy888 a răspuns (pentru Steregoi):

S-ar putea sa inceapa si ala, dar slabe sanse avand in vedere ca marile puteri detin bombe nucleare, daca da rusia cu bomba in europa, da si sua alaturi de aliatii ei cu bombe in rusia, apoi dau aliatii rusiei cu bombe in SUA si tot asa... deci nu s-ar ajunge nicaieri, s-ar distruge reciproc, fara scop.
Avand in vedere ca forma de conducere nu mai e monarhala si ca puterea se imparte in parlament, alaturi de curtea constitutionala, nu exista nici o sansa ca decizia unuia, sau a 10 nebuni sa porneasca razboiul.

| Steregoi explică (pentru Andy888):

Exact cum e profetit. Acum se tinde spre acea declaratie de pace formala sau mincinoasa la scara globala sub ONU.