| Octavian199 a întrebat:

Stefan cel mare si sfant? Un 'sfant' nu ucide oameni si ataca alte teritorii.Cum ma sa ataci foste teritorii din Polonia, acum teritorii din Ucraina?

18 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

N-a fost (și nu e) sfânt. L-au numit alții.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Si Ilie? Tot numit de altii este?

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Si Ilie? Tot numit de altii este? Sau Constantin cel Mare

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Nu, Ilie chiar a fost un om sfânt și drept urmare a fost urcat la cer fără să guste moartea.

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Constantin cel Mare nici vorbă. Mai vezi prin istorie.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Si-a ucis parintii Ilie. https://a1.ro/......80194.html

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Si Constantin si-a ucis fiul cel mare pentru adulter, si pe sotia s-a.

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

„Si-a ucis parintii Ilie." - De unde scoți minunea asta? Ilie a fost profetul lui Dumnezeu, cum să-și ucidă părinții?

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Ia cauta pe 'goagle'

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

BOR a fost dat in judecata pentru promovarea de criminali.

| Helper07 a răspuns:

Era o necesitate cateodata.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Serious? Era necesar sa omori barbati, femei si copii, the auzi CE zici?

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Daca nu faceau asta atunci ei erau cei omorati, trebuiau sa-si infrunte dusmanii astfel nu supravietuiau. Daca Dumnezeu ar fi facut asta in locul lor, ei s-ar fi facut comozi si l-ar fi uitat (unii) pentru ca asa cum am mai spus, ei nu aveau "nevoie" de Dumnezeu decat cand erau in pericol. Dumnezeu i-a ajutat sa castige aceste lupte, chiar crezi i-ar incinui apoi de moartea dusmanilor. Dusmanii lor faceau lucruri care nu-I placeau lui Dumnezeu, iar El le-a spus sa-i cucereasca. Nu e absurditate ci necesitate. Erai vinovat de crima atunci cand omorai pe cineva dintr-un motiv pacatos.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Serios? Ce cautau peste polonezi?'Ce razboinici erau copiii si femeile ' rolling on the floor