| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce il face sfant pe Stefan cel Mare?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banii dati la biserica...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Faptele sale: 46 de razboaie si 2 infrangeri, a construit 44 de biserici si manastiri.
In secolul XV d.Hr. la marginea Europei se aflau trei tari mici si neinsemnate cu o polulatie mica si saraca.
Moldova la vremea aceea din ce ne spune primul cronicar modovean Grigore Ureche avea doar 500-600.000 de mii de locuitori.
Stefan cel Mare sa luptat cu Regatul Poloniei, Regatul Ungariei, Hanatul Crimeiei unde erau mongolii (tatarii) si cu Imperiul Otoman.
Sultanul Mahomed al-II-lea nu vroia decat tributul 500 de copii pe an pentru armata otomana si o suma de 30.000 de galbeni cetatiile Chilia, Cetatea Alba, Tighina pentru a controla comertul din Delta Dunarii si Marea Neagra.
In momentul in care a venit la domnie peste 3 ani nu a mai platit tributul care era ca un fel de taxa de protectie (exact cum fac camatarii si interlopii de la noi) au inceput razboaiele una dupa alta. Sultanul a angajat spioni care ii aduceau informatii de la boierii tradatori si asasini care sa il omoare dar nu au reusit.
A avut 3 sotii si 19 copii de toti.

Papa de la Roma la numit aparatorul crestinitatii pentru faptele sale.

In cei 2000 de ani de istorie noi romanii am fost niste amarati niste saracii de asta toti cei care au trecut pe aici au vrut aurul si argintul din munti si din acest motiv au fost razboaie in zona asta pentru ca noi am fost la intersectia mariilor puteri.

| Werrich a răspuns:

A aparat Moldova de turci.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns:

Reputatia presupun...

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, posibil, insa chiar nu am idee, si google nu ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al treilea prenume.
La fel ca în cazul manelistilor.Nu esti manelist daca nu te cheama Florin Peste, Ionut cercelul de aur, Florin Salam etc.

Sfantul Mare Mucenic Gheorghe este unul dintre cei mai cunoscuti si onorati sfinti ai crestinismului. Stefan cel Mare e mic pe langa el, fiindca asta era si mucenic.(martir)

| Whateverrr a răspuns:

Nimic

| Onisim10 a răspuns:

Faptul caci dupa fiecare batalie, a construit cate o biserica, sau manastire.

| Mihai45665445676 a răspuns:

Cascati astia de ortodoxi