Întrebare recomandată | SaveTheNature a întrebat:

Sa nu ucizi! spune porunca a 5 -a cine ucide face un pacat de moarte. Atunci cum se face ca stefan cel mare in loc sa fie declarat doar sfant sau erou, a mai fost delcarat pe deasupra si sfant?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Deci daca ma pun si omor toti ungurii din Romania, apoi construiesc cateva manastiri sunt sfant?

41 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Vezi ca ai o eroare de tastare "doar sfant sau erou"-doar erou poate ai vrut sa spui.
Chestiunea cu Stef cel Bour facut sfant este o aberatie ca si biblia, numai ea poate tolera si inobila un criminal si sfant.

| trolololo a răspuns:

A construit biserici și mănăstiri. Daca faci lucrul asta ești erou național și primește pensie de revoluționar. In plus te plimbi gratis cu autobuzul.

| Biscuiti a răspuns:

Pai vezi tu, in general Stefan cel Mare a luptat cu otomanii care sunt de alta religie. Sa nu uitam ca Stefan cel Mare afost atact, deci el doar s-a aparat. Sa spunem ca ajung intr-o problema medicala, si atunci diavolul incearca sa ma atace (in sensul ca ma gandeesc ca Dumnezeu nu ma iubeste, sau ca nu exista etc), si eu daca nu ma apar, acesta ma domina. Noi asociem cuvantul diavol cu raul, iar Dumnezeu cu binele. Spre urmare, tu de ce ai vrea sa fii dominat, daca pot spune asa. sau mai bine, cu cine vrei sa fii prieten cu binele sau cu raul?

| qTe a răspuns:

Stefan cel Mare a fost unul dintre cei mai slabi conducatori ai Moldovei, El a luptat la Vaslui in fata Imperiului Otoman, unde i-a si batut. A fost declarat sfant. Stefan cel Mare e un curvar, pentru ca a avut 50 de copii din flori.

| danay72 a răspuns:

Doar cei din Biblie care au privilegiu de a merge la cer alaturi de Cristos sunt declarati sfinti de catre Dumnezeu.Restul sunt doar inventii omenesti.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Vrei sa spui ca yahve apreciaza un erou roman?

| milan9 a răspuns:

Analiştii istoriei spun că acest voievod a apărat ceea ce numim creştinism în Europa (care pe vremea aceea nu era dezbinat prin mii de secte), oare asta înseamnă puţin lucru? A fost considerat "sfânt" pentru binecuvântările pe care le-a primit prin el ţara aceasta. A fost văzut "sfânt" în primul rand de oamenii din vremea sa şi din întreaga istorie a neamului. Nu a făcut el minuni, dar a fost "sfânt" cu sensul de om drept, de erou naţional...

Iar unii vin să arunce cu noroi în memoria sa. Asupra celui care a trăit în legalitate "matrimonială" (chiar dacă a avut trei căsătorii- a cinstit această instituţie a familiei) vin să arunce cu noroi tocmai cei care probabil au cunoscut în viaţa lor deplin desfrânarea. Mai bine le-ar fi ruşine de ei înşişi!

| milan9 a răspuns:

Ştefan cel Mare a fost cel datorită căruia mai există astăzi creştini, în spaţiul nostru şi al Europei. Altfel, am fi devenit nişte fanatici închinători la Mahomed. Înainte de a-şi apăra mănăstirile construite, el şi-a apărat neamul de sclavia Imperiului Otoman, de transformarea în paşalâc turcesc (cum au suferit sârbii, ungurii şi grecii, o dominaţie sufocantă din partea islamiştilor), a apărat femeile acestui neam de necinstirea deportării în imperiului islamic, şi-a apărat ţara de distrugere şi robie, şi-a apărat limba, vatra şi istoria.

Nu a fost providenţa divină alături de voievodul Ştefan cel Mare? Dar oare cine l-a apărat jumătate de secol în aproape 48 de bătălii şi tot atâtea victorii obţinute, în care logic nu ar fi putut câştiga dacă Divinitatea nu ar fi fost alături de el? Întotdeauna depăşit numeric (având uneori de până la 10 ori mai mulţi adversari), nu a fost însă depăşit şi de situaţie, pentru că legătura lui cu Dumnezeu a fost puternică prin Biserică şi prin duhovnicul pe care îl avea, la care se spovedea şi de la care lua sfatul împreună cu binecuvântarea lui Dumnezeu.

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Bulgarii au fost sute de ani sub dominatie otomana -vreo 600 de ani daca ma gandesc bine si sunto ortodocsi exact ca romanii. Deci nu are relevanta ce spui.

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Biblia spune in Matei 26:52 "Atunci Isus i-a zis: „Pune-ţi sabia la loc, pentru că toţi cei care iau sabia de sabie vor pieri" Ce se intelege de aici?!
Ca oricine va ridica sabia (sau orice alta arma) impotriva altui om nu va mosteni "Imparatia (Regatul) Cerurilor". Oamenii care lupta impotriva altui om, indiferent de motiv, nu se dovedesc a fi adevarti crestini chiar daca la prima vedere ar parea ca "e pentru o cauza nobila". De ce? Deoarece Petru a vrut sa-l apere chiar pe Fiul lui Dumnezeu si totusi el a spus 'NU!'. Exista o cauza mai nobila din punctul de vedere al unui crestin pentru a ridica arma impotriva altcuiva?! Eu cred ca nu!

Si exista si profetia din Iasaia 2:4 "El va face judecată între naţiuni şi va îndrepta lucrurile cu privire la multe popoare. Din săbiile lor vor făuri brăzdare şi din suliţele lor, cosoare. Nicio naţiune nu va mai ridica sabia contra altei naţiuni şi nu vor mai învăţa războiul."
Eu spun ca aceea grupare religioasa care respecta porunca lui Isus si profetia lui Isaia detin adevarata inchinare si sunt crestinii aprobati de Adevaratul Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Practic nu există nici o dovadă că Ștefan ar fi ucis! De unde stereotipul acesta că Ștefan ar fi ucis? De fapt el nu a ucis pe nimeni! Parcă te-am mai întrebat o dată, fără ipocrizie tu ce ai face, ți-ai apăra familia într-o situație limită sau nu? Dacă nu, te poți încadra ușor într-o anumită categorie.

Ștefan și-a apărat această familie, națiunea sa, cu prețul vieții sale și al tulburării neîntrerupte pentru acest deziderat!

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Turcii nu ne faceau nimic daca le dadeam pamanturile si aurul. De aici bataia pentru material... acum eram si noi ca bulgarii adica -ortodocsi. Daca tot ne-am batut cu turcii noi din fericire am ramas ortodocsi nu am devenit ca bulgarii ortodocsi.Mi-e mila de ei.

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Stii tu cum se spune capul plecat palosul nu-l taie. Daca romanii le-ar fi dat turcilor aur, pamant etc. nu ar mai fi fost nevoie de varsare de sange. Dar stii tu banu-i ban. pamantu-i pamant si femeile sunt femei.
Iti ataca familia?
Hai sa iti spun eu parerea mea.Cam cum apar crimele in general.:
Talhariile apar pentru ca respectivul /respectiva ataseaza iubirea fata de material -aur, bani, haine scumpe etc.
Barbatii gelosi care isi ucid femeia care curveste cu altii.
Se stie ca cele mai mari motive ale crimelor in lume sunt banii si femeile, sexul.
Cam asa a fost si cu Stefan cel Vanjos. Ca si in zilele noastre ..cine taie porcul de craciun? -unu mai zdravan-mai cu sange rece. Cine vaneaza animale in padure -astia cu bani, cu sange rece -de la pleace cum cade animalul sub bataia pustii.
Cine era pus in fruntea unei osti -unul cu sange rece, viteaz, care are puerea sa vada un carnagiu, mate imprastiate, sange etc.
Dupa cum am mai spus -o fi el Stefan cel Mare- erou, viteaz, etc! dar nu sfant fratele meu! Un sfant pazeste si iarba de sub talpa. e bland, umil si iertator.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

A fost considerat "sfânt" pentru binecuvântările pe care le-a primit prin el ţara aceasta. A fost văzut "sfânt" în primul rand de oamenii din vremea sa şi din întreaga istorie a neamului. Nu a făcut el minuni, dar a fost "sfânt" cu sensul de apărător al dreptății, al națiunii sale, al poporului său, om drept, erou naţional...

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Si Mihai Viteazu?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Restul" NU sunt invenții omenești, cum spune "dannay"! "Restul" sunt confirmați de Noul Testament ca fiind mijlocitori ai oamenilor în fața lui Dumnezeu!

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

De 2000 de ani, creştinii i-au văzut pe sfinţi, pe oamenii drepţi, ca fiind persoane ale căror rugăciuni sunt ascultate de Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pe cine a cotropit?

| dragos9234 a răspuns:

""in loc sa fie declarat doar sfant sau erou, a mai fost delcarat pe deasupra si sfant?"
Adica?

Răspuns utilizator avertizat
| Bizzle a răspuns:

Hey.
Da mai scrie ca oricine are dreptul la viata si nu trebuie sa ucidem. Dar nu inteleg o omorat atatia oameni o facut 2-3 manastiri si gata cu pacatele lui?
Succes!

| raducuu a răspuns:

Pentru ca a ucis pentru tara( cu un scop nobil, pentru binele celorlalti nu conta daca el moare in lupta) cred eu

| SaveTheNature explică (pentru raducuu):

Si nu era suficient sa fie erou national?

| SaveTheNature explică (pentru William):

Crima e un pacat.

| lucadaniel a răspuns (pentru SaveTheNature):

Habar nu ai ce înseamnă noțiunea de „păcat". Sunt multe lucruri care pentru unii sunt păcate iar pentru alții nu sunt!

Iar ca să știi Biserica Ortodoxă consideră că crimele din războaie (de apărare de cotropitori) nu se canonisesc ca crime, adică penitentul dacă a fost într-un război nu primește Canon pentru crimă adică oprire de împărtășanie pentru 20 de ani.

Virtuți creștine nu sunt doar nepomenirea răului, îngăduința, supunerea, blândețea sau răbdarea, ci și hotărârea, îndrăznirea, bărbăția, deosebirea și mustrarea. Îngăduința sau toleranța nu trebuie să desfințeze bărbăția, nici să îi ia locul, atunci când alți oameni sunt nedreptățiți sau când predomină legi sociale nedrepte. Credinciosul e dator să fie îngăduitor și să se jertfească pentru aproapele, nu însă și să accepte, fără a protesta, nedreptatea ce se face aproapelui sau întregii societăți. Astfel, îngăduința se deosebește de lașitate și îndrăznirea de obrăznicie. Îngăduință înseamnă să rabde cineva nedreptatea ce se face asupra sa, iar lașitate înseamnă să îngăduie nedreptatea ce se face asupra celorlalți. Îndrăznire înseamnă să se lupte pentru ceilalți, iar obrăznicie este atunci când se luptă pentru interesul propriu în defavoarea celorlalți. Așadar când se accentuează accentuează importanța îngăduinței și toleranței, este bine să se sublinieze și însemnătatea bărbăției și a îndrăzniri.

| SaveTheNature explică (pentru lucadaniel):

Tot ce ai spus tu sunt pur si simplu inventii. Nu scrie asa ceva in Biblie. astea sunt niste interpretari gresite, care bineinteles te vor duce la pacat.
Dupa teoria pe care ai descriso tu mai sus as p[utea gasi scuze la orice pacat.
Stefan cel Mare a aparat o religie. O religie dni multe altele, pentru care nimeni nu are garantia ca e cea dreapta, decat simple supozitii.
Eu sunt impotriva razboaileor si a luptelor de orice fel.
Oricine stie bine ca Isus a adus cu el legea iubirii, a iertariii a "intoarcerii obrazului".
Crimele nu au scuze -decat daca sunt facute fara discernamant.
O fi Stefan cel mare erou... dar nu sfant. Sa fim seriosi acum, sa fi fost Isus de fata in acea batalie ce i-ar fi spus lui Stefan cel Mare in momentele in care lua capete? Bineinteles materialul avea intaietate -sa nu piara aurul, pamanturi si alte foloase pamantesti care duc omul la orbire si crima.
In fine fiecare cu parerea lui.

| lucadaniel a răspuns (pentru SaveTheNature):

Bagă id cionca_andrey și continuam pe mess dacă vrei...

| lucadaniel a răspuns (pentru SaveTheNature):

Unde scrie în Biblie că aceasta este exhaustivă în ceea ce privește revelația dumnezeiească? Unde scrie în Biblie că aceasta este singura autoritate?
Bagă id meu dacă vrei să discutăm despre canonizare și sfințenie.

| William a răspuns (pentru raducuu):

Deci daca ma pun si omor toti ungurii din Romania, apoi construiesc cateva manastiri sunt sfant?

| tsunami11 a răspuns:

Pai de exemplu tu salvezi 1mil de oameni insa pentru asta trebuie sa ucizii 1 000 deci tu vei fi cosiderat erou apoi costruiesti manastiri si spui ca faci totul in numele domnului si pe timpul ala oameni nu mai stiau de cele 10 porunci.Insa pentru mine Stefan Cel Mare a fost un erou si curvar insa nici intr-un caz nul cosider sfant.

| Al99 a răspuns:

Esti prea mic ca sa intelegi actiunile unui Om asa de mare.
Nici macar sa scrii corect nu esti in stare.

| Sarai a răspuns:

Eu cred ca Stefan cel Mare nu a ucis pentru ca asa avea el chef, ci a ucis in scop nobil pentru a-si apara tara si pe oamenii din ea happy

| K13 a răspuns:

A si preacurvit si a devenit Sfant.

| 12faly56 a răspuns:

Cind lupti pentru o cauza nobila nu este de condamnat.si poporul evreu a purtat razboaie si totusi Dumnezeu la ales ca popo al sau. daca este sfint se va vedea la sfirsitul vremurilor.a fost declarat sfint de catre oameni ca si noi(preoti).

| lucadaniel a răspuns:

Nota bene!
Dacă ești bolnav, atunci mergi la medic pentru tratament. Dacă ai o problemă la mașină mergi la mecanic. Dacă te interesează filosofia, citești filosofie. Dacă nu știi să rezolvi o problemă de matematică, mergi la profesorul de matematică.

DECI dacă ai o problemă care privește teologia, logic întrebi pe cineva competent să-ți răspundă: un preot, teolog, profesor de religie.
Eu nu cred că teologii stau toată ziua pe TPU să vadă că a avut unul „o sclipire" și s-a gândit că nu se poate să fi și sfânt și să ucizi!?
Apoi despre subiect în primul rând s-au scris multe studii, tratate și cărți de morală care ating aceste probleme care privesc crimele și războiul.(vezi de exempul Morala Creștină de Georgios Mantsaridis). Pe lângă aceasta tot întrebarea ta privește și probleme referitoare la canonizare de care sunt explicate și dezbătute Dreptul Canonic Bisericesc.

Totuși mai nou există site-uri sau forumuri unde se dezbat probleme de teologie și unde activează persoane anume pregătite și specializate teologi, preoți, profesori de religie, studenți la teologie, care vă pot oferi lămuriri la problemele și întrebările dumneavoastră. De exemplu un forum unde puteți primi răspunsuri este http://forum.teologie.net/.

Iar referitor la canonizarea Sfântului Ștefan cel Mare există și pe internet multe lămuriri, dar pe noi nu ne interesează adevărul ci doar să intrăm în polemică și denigrăm ortodoxia.
Nu spun ca site-ul TPU nu este folositor căci și eu m-am folosit de multe ori de el, dar în materie de religie nu prea avem de ce ne folosi.