| somios a întrebat:

Stiati ca "mama" criminala din Brasov cea care si-a transat bebelusul era pocaita din tribul penticostalilor?
Stiati ca pocaitii din acest "trib"/secta/cult isi pregatesc copii pentru moarte inca din frageda pruncie, pentru ca moartea pentru ei este momentul culminant al vietii, adica clipa cand ai "fericirea" sa te intalnesti cu Dumnezeu!
Stiati ca sunt "triburi" de pocaiti care plang atunci cand se naste un copil si sarbatoresc bucurosi moartea unui om?

40 răspunsuri:
| ligiutza07 a răspuns:

Of nu e adevarat pentiscostalii nu fac asa ceva toti. daca unul dintre ei a facut lucruri oribile nu e cazul sa-i puneti si pe restul in aceiasi oala cu el.sau ea in cazul nostru...si-a transat copilul pentru ca nu-l mai avea clar pe Dumnezeu in viata ei.sa te ajute Dumnezeu sa nu ajungi in aceiasi stare deplorabila ca ea.

Răspuns utilizator avertizat
| ligiutza07 a răspuns:

Men nu e cazul sa o judeci in primul rand pe femeie si in al doile rand pe restul penticostalilor. daca ea a facut lucrul asta inseamna ca nu-l mai avea pe Dumnezeu in viata ei...da-ti si u seama de anumite lucruri inainte sa comentezi...

| Nuvăsufăr a răspuns:

Ştiai că religia străbunilor tăi daci era originală prin faptul că dacii plângeau când se năştea cineva şi râdeau când murea cineva?
Tot pe acest principiu, ei ştiau că acel nou-născut va avea de îndurat multe pe această lume, iar când moare ajunge în una mai bună alături de Zamolxis.
Creştinii nu-s prea originali.

| EmaS a răspuns:

Tu iti dai seama ca daca pocainta ar instiga la crima aceasta nu ar mai fi acceptata de lege? Cum puteti voi sa ganditi ca o mama in deplinatatea facultatilor mintale ar fi in stare sa faca o asemenea fapta abominabila?
Este o exceptie, un caz izolat.Biblia interzice astfel de fapte.,, Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."
1Cor 6.9-10; Gal 5. 19Fiecare trebuie sa plateasca pentru faptele pe care le face.Ca cetatean al acestei tari va trebui sa suporte pedeapsa legala, iar inaintea lui Dumnezeu va suporta consecintele divine. Evident ca aceasta fapta nu este din pricina convingerilor ei religioase, ci cu siguranta ca este vorba de o boala psihica. este suficient sa vezi stirile de la ora 17 ca sa vezi cate nenorociri asemanatoare se intampla.Acest lucru nu inseamna ca toti ortodocsii sau ateii fac gesturi asemanatoare.In randul penticostalilor asemea gesturi se intampla extrem de rar.Pentru ca Dumnezeu ne indeamna la dragoste.

Doar unul dintre exemple de inversiune este este Exod 21:23: care cere ochii pentru ochii, dinte pentru dinte. Dar în Matei 5:38: "Aţi auzit că s-a zis:,, Ochi pentru ochi, şi dinte pentru dinte. 39 Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviţi celui ce vă face rău. Ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce -i şi pe celalt."

| ligiutza07 a răspuns (pentru EmaS):

In sfarsit cineva care gandeste normal.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit altceva; ca ateii satanistii si necredinciosii si idolatrii sunt de fapt neprihaniti si a inceput a le creste aripi inca din fasa.si am mai auzit ca tu care judeci vei pus la dreapta tatalui, cu multumirile de rigoare, cu comitet de primire aplauze ma rog tot circul pentru munca ta asidua pe acest pamant trecator.si am mai auzit ca inca nu ai trcut de epoca tribala in celelalte tipuri de organizare sociala, de vrme ce penticostalii sunt un trib.si am mai auzit mai somios ceva foarte cert si anume ca intrucat credem in viata vesnica noi crestinii nu trebuie sa jelim atat de tare un adormit vremelnic, fiindca oricum ne vom intalni iarasi, si jelirea asta ar insemna ca de fapt nu credem in ce credem.si cred ca asa e. drept e sa plangem pentru cel plecat dintre noi.dar sa nu jelim de parca ar fi plecat pentru vesnicie.mai multe se aud ca despre lica samadaul.si din acestea multe, multe vor fi adevarate si multe minciuni.alege si tu ce de folos, asa cum domnul Hristos ne invata iar raul aruncal.adeca trece totul prin sita culturii generale ce o posezi, si prin ciurul teligengei ce o detii si mergi inainte nu inapoi in societatea tribala.ma faci sa cred ca ai un mers aplecat si mainile iti trec de genunchi.

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Te contrazic.Si orice om normal ar face asta.Tu nu esti unul dintre cei normali.Noi suntem mantuiti prin jertfa Domnului Isus.De unde scoti tu toate aceste ineptii, nu stiu.Iti dai seama ca este ilegal ceea ce scrii tu? La Ministerul Cultelor nu s-ar accepta asa ceva, daca pocaitii ar face fapte care sunt impotriva legilor tarii si firesti.,, Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduieşte că Isus este Hristosul? Acela este Antihristul, care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul.
1Ioan 4.3;
23 Oricine tăgăduieşte pe Fiul n-are pe Tatăl. Oricine mărturiseşte pe Fiul are şi pe Tatăl.,,

| EmaS a răspuns:

Fiecare persoana are dreptul sa faca ce doreste. Daca asta este convingerea lor personala, nu ai ce sa faci.Eu nu sunt impotriva tranfuziei de sange.

| EmaS a răspuns:

Una din prioritatile mele este aceea de a veni in ajutorul semenilor mei.Cunosc acest lucru si din educatie dar si din Biblie.

| 220V a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Asta am vrut sa-i spun eu, chestia cu dacii, dar nu radeau, se bucurau ca mortul a scapat de chinurile vietii

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru 220V):

Am greşit, am gândit că se bucură, dar am scris că râdeau. Dar râsul e tot o manifestaţie de bucurie.
Chefuiau în cinstea morţii lui. happy

| 220V a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Mi-am dat seama ca la asta te-ai referit, dar am vrut sa raspund. De chefuit, chefuiau cu Grase de Cotnari si palinca

| EmaS a răspuns:

Eu pun in practica ceea ce scriu.De exemplu si ieri am fost plecata de dimineata la azilul de batrani, apoi la cateva vaduve.Am ajuns acasa destul de tarziu si de obosita, dar cu inima plina de fericire ca am vazut pe obrajii lor lacrimi de bucurie ca exista cineva care ii cauta si carora le pasa de ei., se simt importanti si iubiti.

| 愛日本 a răspuns:

Woow.Ăia nu sunt pocăiţi mai de grabă ar fi satanişti rolling on the floor

| EmaS a răspuns:

Ai vrea tu sa ne bagi in aceeasi oala cu tine. Diferenta intre noi doi este ca de la cer la pamant.Si vesnicia va fi la fel.Vom fi in locuri total diferite.Eu in cer si tu, stii tu bine.

| EmaS a răspuns:

Defineste acesti termeni, ce intelegi tu prin pocaiti dar prin satanisti? Sau ai probleme cu ratiunea? Acestea sunt două lucruri diametral opuse.

| ligiutza07 a răspuns:

Nu ma intereseaza ca ma gandesti ar fi cazul s nu o mai chiar asa personal ca nu este, la urma urmei care e problema ta ca aia si-a omorat plodul? e libera sa faca orice, si iarta-ma insa eu am zis sa nu bagi pe toti penticostalii in oala cu ea...de asta e bine ca atunci cand cineva face parte dintr-o religie sa-si asume anumite responsabilitati ca lumea care o vede pe ea si afla ca e de anumita religie sa judece si pe restul, cu toate ca nu e normal sa judecibatting eyelashes si totusi oamenii fac asta...sad in fine ceea ce vreau sa zic este ca atata timp cat nu stii bine nu mai vorbihappy(nu o lua personal)

| EmaS a răspuns:

Tu esti un om fara nici un pic de caracter.Cum poti sa faci astfel de afirmatii? De ce nu te implici si tu in astfel de actiuni, de ce nu dovedesti ca iti pasa de cei din jurul tau? Cu ce esti tu mai bun decat un crestin care se pune in slujba Domnului si a semenilor? Ii indrepti spre iad pe multi cu invataturile tale.Nu vrei sa mergi singur nu?

| EmaS a răspuns:

Pocait inseamna un om care a primit iertarea Domnului Isus si care s-a pocait de faptele lui rele si traieste dupa standardele lui Dumnezeu.El nu mai apartine lui ci lui Hristos care a platit pretul.Tu ti-ai vandut sufletul diavolului si doresti sa duci pe multi in ratacire.Aspru vei fi pedepsit.Mai bine te-ai pocai si ti-ai cere iertare de la Dumnezeu.

| ligiutza07 a răspuns:

Fratioare tu esti intreg? cum poti sustine asa ceva?

| EmaS a răspuns:

Cuvintele tale arata ce fel de om esti si ce ai adunat in inima ta. Dupa roade ii veti cunoaste, scrie Biblia. Pomul bun aduce roade bune, iar pomul rau aduce roade rele.Normal ca eu cu un grup de femei nu putem sa rezolvam toate problemele sociale, dar daca fiecare dintre noi s-ar implica, multe probleme s-ar rezolva si am avea o societate mai buna.Crestinii nu sunt o problema a societatii, ci o solutie pentru multe probleme.

| EmaS a răspuns:

Domnul Isus ne invata sa facem binele sa umblam in faptele pe care le facea El cand traia pe acest pamant.El ajuta pe cei saraci,ii vindeca pe bolnavi, le spunea cuvintele lui Dumnezeu cuvinte de mangaiere de imbarbatare, pline de nadejde.

| cuvant a răspuns:

Cine esti tu sa judeci? Ti-as recomanda doar din curiozitate sa vezi ce inseamna secta si ce inseamna o confesiune protestanta si neoprotestanta.
Ceea ce ne prezinti tu sun doar cateva extreme pe care le cauti tu ca sa iesi in evidenta. Crede-ma ca multi dintre tineri si nu numai ar avea de castigat daca ar incerca sa vada beneficiile spiritualitatii.

Penticostalii nu sunt un trib (pe aceia ii gasesti in africa), nu e o secta (secta sunt aceia care se folosesc de crestinism pentru a face alte lucruri, gen satanism - care au interpretat totul ce au gasit), cult - sa zicem. Penticostalii e o confesiune religioasa cum e ortodocsia, cataolicii si multe altele. Sunt putin mai radicali dar te asigur ca nu-i instiga sa-si omoare copii

| Raniia a răspuns:

Stiati ca Soimos are mintea bolnava?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Când am auzit la ştiri că soţul femeii respective credea că e posedată de Satan nu ştiam dacă să râd sau să plâng.

| cuvant a răspuns:

Ma faci sa rad. Nu esti dotat cu puterea de a judeca decat cu puterea de a gandi lucrurile si a vedea esenta lor asa cum au facut si cei mai sus relatati.
Nu am numit religia ca fiind spiritualitate deoarece nu sunt un om religios si chiar deloc dar pot zice ca sunt un om spiritual.
Am tot respectul pentru creatorii de mai sus si crede-ma ca i-am studiat pe fiecare in parte (nu in totalitate), atat cat am avut timp si am reusit sa tin un echilibru persnal. Un singur lucru pot spune despre acest subiect si e o parere personala. Ceea ce au facut ei este o arta, pentru mine nu e spiritualitate. Poate pentru ei si pentru tine asta inseamna spiritualitate dar pentru mine nu. Spiritualitatea nu o gasesti in biserica asa cum imi spui mie ca o fac. In biserica de cele mai multe ori gasesti traditii iar mie cum spui si tu nu-mi plac.

As vrea sa stiu care sunt acele preocupari deoarece si eu fac acelasi lucru cu tinerii cu care lucrez. Poae ma ajuti cu ceva idei pentru a putea influenta benefic viata lor.

Nu stiu de ce ai impresia ca esti alt nivel fata de altii poate cultura ta generala e mai bogata in unele domenii dar in altele lipseste cu desavarsire.
Din pacate observ ca esti o persoana nemultumita de ceea ce ai. Esti complexat si incerci sa iti vindeci aceste complexe prin arta (te felicit ca faci asta). Daca vrei cu adevarat o persoana care influenteaza viata unui tanar coboara la nivel lui si intinde-i o mana nu-i da cu ciocanul in cap.

Acum nu stiu exact unde ai citit tu despre Isus fiind vagabond sau sarlatan. Ca inmultit painea si pestele si le-a dat peste 5000 de oameni de mancare, ca a transformat apa in vin si a ajutat niste miri sa se bucure de nunta lor, ca le-a aratat fariseilor ca fura si se folosesc de traditii pentru a manipula poporul (cum se intampla si in zilele noastre), ca a inviat din morti oameni?, ca a vindecat oameni de diferite boli?, ca a invatat oamenii in stilul acelor vremi si parabole si pilde?, ca a distrus comertul din templu (cum se face si astazi in strainatate supermarket in biserici), ca a sugerat oamenilor sa se ajute intre ei?
Vagabond poate ti se pare pentru ca nu s-a casatori. Da nu s-a casatorit ca nu pentru asta a venit pe pamant. Ceea ce a facut el a fost ca trecut la un alt nivel, asa cum zici ca incerci sa faci si tu cu tinerii din ziua de astazi.

Nici mie nu-mi place cum arata societatea in zilele noastre dar nu arat cu degetul catre altii cand eu personal stau in rahat pana in gat.
Mi-ar place sa stam de vorba mai mult si ca se vede ca esti o persoana de caliate, iar daaca vrei asta scrie-mi pe privat.
o zi faina

| Raniia a răspuns:

Da,te asigur ca sunt clinic sanatos, nu sunt in evidenta cu boli psihice sau cronice; dar legat de comportamentul tau demonic nu ma tem, binele invinge raul.

Răspuns utilizator avertizat