| somios a întrebat:

Ca parere aveti despre Biblie?
Este oare Biblia o carte deosebit de periculoasa tinand cont ca pe baza continutului ei s-au comis zeci de milioane de omucideri, ba chiar mama ucigasa din Brasov, cea care si-a transat bebelusul, si-a justificat crima prin faptul ca ea a facut un sacrificiu asa cum scrie si in Biblie?
Oare ar fi bine ca aceasta mama criminala sa fie lasata sa se pocaiasca, astfel ca Isus sa-i poata ierta pacatele, si prin pocainta sa devina un alt om, bineinteles liber, sau trebuie sa fie pedepsita exemplar pentru crima ei abominabila?

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

''Sau si daca scrie, se refera ca daca il iubesti pe cel de langa tine adu-l la Dumnezeu, adica sa il aduci la Pocainta. ''
Prea mult rahat spoit, nu inteleg de ce trebuie tu sa modifici un singur cuvant din aceasta fraza dupa cum iti convine tie... Apoi, femeia aceasta era o penticostala, si sustine ca dumnezeu i-a cerut sa faca aceasta crima, nu mai rastalmaci si schimba cuvinte dupa bunul tau plac, in acel verset se face referire la JERTFA, NU LA POCAINTA. Sunt sute de exemple in biblie in care se cere jertfa sub diferite forme, se cere jertfirea de animale, acolo ce faci?! Pui egal in dreptul jertfei si al pocaintei?! Se cere sa aducem animalele sa pocainta?! Lasati-va de meseria asta urat mirositoare... spoirea de rahat!

76 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia interzice astfel de fapte.,, Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."
1Cor 6.9-10; Gal 5. 19Fiecare trebuie sa plateasca pentru faptele pe care le face.Ca cetatean al acestei tari va trebui sa suporte pedeapsa legala, iar inaintea lui Dumnezeu va suporta consecintele divine. Evident ca aceasta fapta nu este din pricina convingerilor ei religioase, ci cu siguranta ca este vorba de o boala psihica.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ce vorbesti?! Aceasta crima si multe altele demonstreaza contrariul, caci femeia aceasta si-a ucis copilul pentru ca asa scrie in biblie, argumentand cu un verset care facea referire la jertfa care trebuie adusa lui dumnezeu si la scaparea de suferinta a copilului.

''Evident ca aceasta fapta nu este din pricina convingerilor ei religioase, ci cu siguranta ca este vorba de o boala psihica''
laughing In toata mass media a aparut justificarea acelei femei conform careia a urmat ceea ce scria un verset din biblie si tu spui ca nu este din pricina convingerilor religioase?! laughing Femeia avea 6 copii pentru ca nu se proteja tot din pricina convingerilor religioase, era penticostala.
Nu mai spoi tu rahatul ca tot rahat ramane.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Evident ca aceasta fapta nu este din pricina convingerilor ei religioase, ci cu siguranta ca este vorba de o boala psihica. ''

Vrei tu oare sa nu mai minti?! Vrei tu oare sa nu mai spoiesti rahatul?! Ma scarbesti!
''Femeia care si-a omorat, vineri, copilul, a declarat ca micutul nu a suparat-o, dar ca a facut acest lucru pentru ca Dumnezeu i-a cerut asta.

Pentru a fi convingatoate, tanara de 27 de ani a citat urmatorul pasaj biblic: "Iubeste-ti aproapele, iar daca il iubesti adu-l ca jertfa Domnului" ''

Aceasta crima a fost comisa ca URMARE A CONVINGERILOR RELIGIOASE.
Femeia sustine ca asa i-a cerut dumnezeu, dumnezeu, acelasi personaj care indeamna la omoruri.
"Iubeste-ti aproapele, iar daca il iubesti adu-l ca jertfa Domnului"
Cum ramane cu dumenzeu nu indeamna la crime?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Tu iti dai seama ca daca pocainta ar instiga la crima aceasta nu ar mai fi acceptata de lege? Cum puteti voi sa ganditi ca o mama in deplinatatea facultatilor mintale ar fi in stare sa faca o asemenea fapta abominabila?
Este o exceptie, un caz izolat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tu iti dai seama ca daca pocainta ar instiga la crima aceasta nu ar mai fi acceptata de lege? ''
Tu nu discerni ca pocainta nu este acelasi lucru cu jertfa.

''Cum puteti voi sa ganditi ca o mama in deplinatatea facultatilor mintale ar fi in stare sa faca o asemenea fapta abominabila?''
Pai cine a spus ca era in deplinitatea facultatilor mintale?! Acesta este rezultatul indoctrinarii si al cuvantului lui dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Extraordinar! Afla draga ca in spitalele de bolnavi psihic sunt mai multi oameni necredinciosi, decat credinciosi.Aceia nu au nici o nadejde.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Extraordinar! Afla draga ca in spitalele de bolnavi psihic sunt mai multi oameni necredinciosi, decat credinciosi.Aceia nu au nici o nadejde.''
Ce vorbesti?! In majoritatea acestor tipuri de spitale exista biserici, nu cred ca sunt pentru necredinciosi, iar majoritatea au la pat cate o icoana de aia de buzunar.
Apoi nu vad ce treaba au necredinciosii in aceasta speta, plus ca nu exista niciun document care sa ateste ca acea femeie are probleme psihice. In acest caz vorbim despre o persoana credincioasa, iar crimele ce au mai fost facute ca urmare a scrierilor biblice tot de credinciosi au fost facute, nu de necredinciosi.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Credinciosii nu omoara.Este impotriva Legilor lui Dumnezeu. Locul celor ce fac astfel de fapte este in iad.Ori nadejdea credinciosilor este raiul.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

La spitalul socola (boli psihice) din Iasi exita o biserica care a fost manastire in trecut, asa ca partea cu ''mai multi oameni necredinciosi'' este o alta aberatie de-a ta.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Credinciosii nu omoara.''
Acestea sunt vorbe goale, o intreaga istorie te contrazice.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Eu ma refer la credinciosii adevarati care au un mod de viata corect dupa principiile Cuvantului lui Dumnezeu, nu la cei care Il cauta pe Dumnezeu numai cand sunt la necaz.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Nu ma lua tu pe mine cu razboaiele crestine.Noi vorbim de evenimente care se petrec in zilele noastre si in special de penticostali.Nu se practica asa ceva in bisericile noastre.Nimic contrar Noului Testament, dar nici in Vechiul nu se practica asa ceva.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''un mod de viata corect dupa principiile Cuvantului lui Dumnezeu''
Tocmai, femeia aceasta si-a omorat copilul pentru ca ''asa i-a cerut dumnezeu'', si si-a argumentat fapta printr-un pasaj biblic.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Da-mi tu trimiteri in Biblie unde cere Dumnezeu sa aducem jertfe, dupa ce am primit mantuirea prin jertfa Domnului Isus.Desi niciunde in Biblie nu gasim crestini sa faca asemenea fapte.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Este un caz izolat. Femeia nu era in deplinatatea facultatilor mintale.Pe cei care nu se conformeaza statutului sunt exclusi din comunitate, deci cu siguranta ca aceasta femeie va fi exclusa din randul credinciosilor.Nu ne reprezinta.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune. De ce? Cel mai simplist raspuns este ca omul nu poate fi strict rational sau strict spiritual. Dumnezeu are grija de suflet iar stiinta are grija de partea rationala a fiecaruia, de creier, de gandire, de nevoia de a explica anumite procese sau fenomene din punct de vedere tehnologic. Omul ideal este un om echilibrat sau care se afla in cautarea acelui echilibru, adica un om care are grija atat de sufletul sau cat si de ratiunea sa pe care i-o impune felul sau de a gandi. Un om echilibrat care stie totdeauna sa actioneze conform gandurile sale, sa-si dea seama cu claritate ceea ce simte si sa-si exprime dupa acest mod si sentimentele, un om care stie clar care-i sunt scopurile si intentile si care stie sa stie sa si-le puna in practica.

| Raniia a răspuns (pentru chelstone):

Tu ai facut testare psihologica? sa stii ca poti fi apt din punct de vedere psihic in urma evaluarii psihologice si debutul unei boli poate sa apara brusc,acum poti fi perfect sanatos si peste cinci minute sa spargi tot in jurul tau; De ce nu lasi specialisti sa decida daca aceea femeie era sanatoasa? Se poate intampla si la tine,maine ar putea toate stirile sa fie legate de chelstone,cum ca ai omorat pe cineva? De ce totul de la religie,bolile psihice pot afecta pe toti oamenii, crestini sau necrestini.,, Fii sincer fata de tine insuti si atunci nu mai poti fi fals de cineva''.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru Raniia):

''Tu ai facut testare psihologica?''
Am facut testare psihologica in ultimul timp si sunt ok, am avut destule probleme si am umblat prin spitale, fii sigura ca daca aveam ceva sesizau doctorii.

''sa stii ca poti fi apt din punct de vedere psihic in urma evaluarii psihologice si debutul unei boli poate sa apara brusc, acum poti fi perfect sanatos si peste cinci minute sa spargi tot in jurul tau''
Hai nu ma innebuni... hahaha, eu cred ca ai niste doage lipsa, cum adica sa fii acum sanatos si peste 5 minute sa nu mai fii (dpdvd psihic), esti prea inapta sa-ti dai seama ca astfel de lucruri nu se intampla, ce sa vezi, doctor in operatie facand ca maimuta brusc... Alte aberatii mai ai?!

''Se poate intampla si la tine,maine ar putea toate stirile sa fie legate de chelstone,cum ca ai omorat pe cineva?''
Si totusi tu esti mai aproape...

''De ce totul de la religie,bolile psihice pot afecta pe toti oamenii, crestini sau necrestini.,, Fii sincer fata de tine insuti si atunci nu mai poti fi fals de cineva''. ''
Cine a spus ca bolile psihice nu pot afecta toate categoriile de oameni?! Doar ca in acest caz vorbim despre o indoctrinata religios care si-a ucis copilul.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune. De ce?''
Ratiunea nu are legatura cu inima, procesele psihice senzoriale, cognitive, afective sunt 3 procese alternative ale creierului uman, poti sa bati campii cu inima ta cat vrei, n-ai decat sa bravezi, insa ce spun eu sunt lucruri demonstrate, iar doctorii lucreaza in baza acestor notiuni cu pacientii. De altfel sunt notiuni usor de asimilat daca n-ai un cap indoctrinat si daca nu incerci tu sa schimbi logica sau o ordine logica a proceselor psihice ale creierului uman.

| Raniia a răspuns (pentru chelstone):

Informeaza-te la un medic psihiatru despre debutul bolilor psihice(schizofrenie)daca pe mine nu ma crezi.La unele cazuri de schizofrenie simptomele pot sa apara brusc, cum ar fi posibil si la femeia din Brasov.Si ideea ta fixa,, indoctrinata religios'' te poate inbolnavi.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu o sa incepem iar discutiile contradictorii pe care le-am mai purtat.Fiecare crede ce vrea.Eu ti-am scris si atunci ce am citit din carti de specialitate, dar tu una si buna: Batman si Batman.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru somios):

De ce sa te fereasca Dumnezeu, pentru ca tu crezi in El?

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru somios):

De ce nu crezi?,, Nu te teme! Eu sunt Cel dintai si Cel din urma.Cel viu.Am fost mort si iata, sunt viu in vecii vecilor.Amin''.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Eu ti-am scris si atunci ce am citit din carti de specialitate''
laughing In ce carte de specialitate ai citit ''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune.''?! Te-as ruga sa-mi dai un link de pe un site de specialitate sau un articol din care sa reiasa ceea ce ai spus tu, ca eu peste tot am gasit doar ceea ce am specificat, si anume, procesele pshihice care explica toate procesele creierului uman, fie ele cognitive, senzoriale sau afective.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Http://referate.educativ.ro/referat-Procese-psihice.html
http://www.e-psiho.ro/procese-psihice
Aici gasesti si tipurile de senzatie:
Tipuri de senzaţii

o După natura analizatorului ce stă la baza formărilor deosebim între:
• Senzaţii vizuale → ochiul
• Senzaţii auditive → urechea
• Senzaţii gustative → limba
• Senzaţii cutanate → pielea
o După natura informaţiilor pe care ni le oferă:
• Senzaţii ce ne dau informaţii din mediul extern (vizuale, auditive)
• Senzaţii care ne dau informaţii din mediul intern (foame, sete,
oboseală, greaţă, sufocare, durere, frig, etc.)
• Senzaţii care ne dau informaţii despre poziţia corpului capului, membrelor
→ propreoceptive (ne ajută să ne ţinem poziţia verticală)
→ de echilibru (ne ajută să ne ţinem echlibrul)
→ chinestezice (despre mişcări)

La care dintre puncte este prezentata inima ca un organ senzorial?!

http://www.referat.ro/referate_despre/procese_psihice.html
http://www.1referat.ro/201_referat_procese_psihice.html
http://www.ipedia.ro/gandirea-un-proces-psihic-79/

Daca vrei iti mai gasesc articole pe tema proceselor psihice. In care dintre acestea gasesti aceasta concluzie: ''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune.''?!
In care dintre aceste articole se vorbeste despre ratiune ca un proces dependent de inima?!
In ce carte ai gasit tu ca ratiunea este dependenta de inima, Alba ca zapada si cei 7 pitici, pinochio, ursul pacalit de vulpe?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Sa inteleg ca tu nu ai inima?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Pai da pentru tine si pentru el care aveti o inima impiertita este normal sa nu simtiti nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sa inteleg ca tu nu ai inima?''
Dupa tot ce am scris si dupa aceasta intrebare a ta, urmeaza o intrebare legitima: Sa inteleg ca tu nu ai creier?!
Eu iti explic de luni bune ca inima nu este un organ de simt, iar tu ce intelegi?! Ia adu un tratat din medicina, un referat, un articol ceva, in care gasesti ''''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune.''. in care carte de specialitate ai gasit concluzia sau aceasta fraza?! Tu ori te faci ca nu intelegi, ori...

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Pai da pentru tine si pentru el care aveti o inima impiertita este normal sa nu simtiti nimic.''
Gradinita, gurpa pregatitoare:
Lectia 1: ORGANELE DE SIMT:
http://www.scritube.com/medicina/ORGANELE-DE-SIMT916241915.php
1. Ochii si simtul vazului.
2. Urechile si simtul auditiv.
3. Nasul si simtul olfactiv.
4. Limba si simtul gustativ.
5. Pielea si simtul tactil.

La care punct din acest articol gasesti descrierea inimii ca organ de simt?!

INIMA
Aorta
Vena cava superioara
Atriu drept
Valva atrioventriculara dreapta
Ventricul drept
Vena cava inferioara
Veme pulmpnare
Atriu stang
Valva pulmonara
Valva atrioventriculara stanga
Ventricul stang

Rolul acestor elemente este de coordona circulatia sangelui in inima. Inima joaca un rol mecanic in organismul uman sau cel animal, inima nu este un organ de simt.

''http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/inima_1223''
Pe sfatul medicului gasesti rolul inimi:
Inima - organ vital care are rolul de a pompa sange spre alte organe si tesuturi.
In care carte ai citit tu ca inima si ratiunea sunt interdependente?! Scaneaza pagina respectiva si posteaza pe site in format pdf, in care articol de pe internet ai gasit tu aceasta concluzie?! Eu iti pun intrebari legitime, dar va ca le ocolesti, iti este foarte simplu sa-ti porti masca, deviezi inutil.
Despre inimi impietrite vorbesti cand povestesti basme la nepoti dar nu intr-o conversatie ''de oameni mari'' in care incerci sa explici ceva.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Sincera sa fiu, cred ca tu si cu Soimos, chiar sunteti bolnavi.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

O inimă veselă este un bun leac dar un duh mâhnit usucă oasele.
Autor: Solomon

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sincera sa fiu, cred ca tu si cu Soimos, chiar sunteti bolnavi. ''

Fraze ca aceasta si multe altele care le-ai postat pe TPU ''Ratiunea este legata de inima, iar inima de ratiune'' demonstreaza clar cine este bolnavul. Eu ti-am demonstrat de fiecare data ceea ce am afirmat.
Bolnava poti fi tu pentru ca nu rationezi in mod logic, pentru ca sustii existenta unui zeu fara dovezi, comportament tipic oamenilor incapabili de a sustine ceea ce afirma. Faptul ca nu intelegi mecanisme logice si te bizui pe lucruri incerte carora le dai premise de adevar demonstreaza fapul ca esti ignoranta.
Numai o minte bolnava poate sustine ca ratiunea si inima sunt interdependente, numai o minte bolanva poate sustine ca inima este un organ de simt.
Tu imi spui mie ca sunt bolnav?! Soimos e bolnav?! Noi gandim, boala e la tine, tu dai credintelor premise de adevar, nu noi. Ratiunea este mai presus de toate, si cu atat mai mult peste credintele pe care le ai tu si a caror importanta in lumea reala sunt egale cu zero.
Cand iti dau demostratii, cand iti arat clar clasificarea organelor de simt, iar tu continuii sa sustii in continuare aberatiile tale pe care nu le poti justifica in niciun fel, lasa-ma sa cred ca tu esti cea bolnava, de fapt, pentru tine realitatea demonstreaza ca esti asa.
Tu nu poti sa afirmi ca eu si Soimos suntem bolnavi, cu atat mai putin cu cat tu esti cea care slaveste un zeu inexistent, merge prin biserici, linge icoane si poate chiar si moaste, acesta nu este un comportament de om normal.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''O inimă veselă este un bun leac dar un duh mâhnit usucă oasele.''

''Fericirea isi are originea in suferinta, si, oricat de mult am dori sa traim numai in fericire, este absolut imposibil, intrucat fara suferinta, aceasta niciodata nu-si va arata miraculosul spectru.''

''Oamenii aleg drumuri diferite in cautarea realizarii si a fericirii. Daca nu sunt pe drumul tau, nu inseamna ca s-au pierdut.''

Sa stii ca fiecare isi creeaza drum spre fericire, cat despre duhul mahnit, nu ma caracterizeaza, eu nu ma plang niciodata, mai bine mor decat sa plang... In schimb imi pun intrebari, iar raspunsul la ele fac parte din drumul meu spre fericire.

| EmaS a răspuns:

Biblia este o Carte sfanta daca asculti de Ea, ajungi in rai.Iar daca ascultam de tine, ajungem in iad.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Biblia este o Carte sfanta daca asculti de Ea, ajungi in rai.''
Biblia este e o porcarie si daca asculti de ea ai sanse mari sa ajungi la balamuc.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Mai mari sanse ai tu ca sa ajungi acolo.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Adevarata fericire vine de la Dumnezeu.Pe mine poti sa ma minti, dar pe tine nu te poti minti.Eu stiu ca nu este precum spui tu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Fericirea intotdeauna este adevarata, orie esti fericit ori nu. Poate pe tine te face fericita un zeu imaginar, insa e trist daca pentru tine fericirea vine doar de la zeul tau imaginar.
Pentru mine sunt lucruri mai importante care ma fac fericit decat un zeu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Eu n-am nicio sansa sa ajung la balamuc pentru ca sunt o persoana bine ancorata in realitate si n-am niciunul din simptomele pe care le au pacientii care ajung acolo, gen prieteni sau zei imaginari, inimi rationale, etc

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Diferenta dintre noi o face credinta.Si eu am multe motive ca sa fiu fericita,dar nu pentru ca eu le meritam, ci ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu pentru ca datorita bunatatii si indurarii Lui le am.,, Căci ce sunt eu şi ce este poporul meu, ca să putem să-Ţi aducem daruri de bunăvoie? Totul vine de la Tine şi din mâna Ta primim ce-Ţi aducem.,,

| Urzi23 a răspuns:

Se mai gaseste cite unul mai jmeker care incepe sa croncane pe craca vezi doamne zeci de milioane si daca o muiere,,,,, face nu stiu ce rezulta vezi Doamne ca toate femeile sunt,,,, si sunt cu atit mai,,,,,,, cu cit sunt CRESTINE, Du-te coane si cinta la alta masa si foloseste functia ignora utilizator. Vezi ma ca ai mina grea si pe forumul tau vrednic de mila si refuzat de soarta sunt banat pina in 2038 rolling on the floor si daca Hasym da faliment tu cui mai ridici banul, pai de coane adevarul doare prea am maturat cu tine asfaltul mereu, de amaritii aia de apopii,,,, nici nu pomenesc ei intra la chestii neglijabile Apropo de forumul tau amarit sa ma,,,,,,,,,,,,,,
Mai omule tu in primul rind trebuie sa te hotarasti, pe undeva scriai de 2 miliarde, acum o dai cu niste zeci de milioane, prin alta parte spuneai ca pina la 1500 casapisera ca la 350 de milioane.Tu dai sumele in functie de schema de tratament, vezi ma ca ai incurcat bulinele rolling on the floor
Bun exemplu ai dat cu o,,,,,, de unde tragi concluzia ca toate mamele crestine sunt,,,,,,, poate cu ceva exceptii rolling on the floor Si uite asa conform teoriei tale,,,,,,, tot omul explica de ce pe glob sunt doar 5-6 crestini rolling on the floor De ce nu bagi si chestia cu cei care au murit otravindu-se cu cianura, asteptind sa ii ia nava extraterestra, o sa sari cu gura mare ca aia erau atei.

| Raniia a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si Cuvantul este Adevarul. Oare ar fi bine ca mintea tacriminala sa nu mai judece pe nimeni? Sunt foarte multi oameni bolnavi psihici in tara noastra lasati in libertate.Numai mintea ta demonica ar putea crede ca un om normal-clinic sanatos-ar putea sa-si omoare propiul copilas

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Eram sigura ca el va profita repede de aceasta nenorocire si va folosi acest lucru impotriva lui Dumnezeu,exact cum face cu Inchizitia, de parca Dumnezeu ar fi de vina, nu oamenii care s-au folosit de religie ca sa faca ceea ce vor ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru somios):

Oare minte ta este la fel de bolnava ca acelei femeii?

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru somios):

Eu inteleg, eu sunt pocaita dar nu sunt bolnava psihic, dar tu lasi de ...prin comportamentul tau.Criminali sunt peste tot in lume indiferent ce religie sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns:

Mă mir că te-au ratat tocmai pe tine. De fapt cred că o parte din creier nu l-au iertat când au trecut pe lângă domnia ta. Aşa s-a mai pricopsit lumea cu un ( o ) semidoct ( ă ).

| chelstone a răspuns:

Trebuie sa ia pedeapsa maxima, sunt cateza zeci de astfel de cazuri anual in Romania, am mai postat si eu anul trecut alte cateva exemple.

| ZvT a răspuns:

Religia o înţelege fiecare după propriul interes.

| doctorandus a răspuns:

Sa vedem ce scrie-n Biblie: Avraam dorea sa-si sacrifice fiul, viteazul Iefta si-a sacrificat fata si cum zicea Dawkins povestile biblice de invadare a Canaanului au acelasi nivel de moralitate cu "invadarea Poloniei de catre Hitler sau masacrarea kurzilor si arabilor din mlastini de catre Saddam Hussein."

| Annie2498 a răspuns:

Din cate stiu eu in Biblie nu scrie asa ceva. "Daca iti iubesti aproapele adu-l jertfa pentru Dumnezeu". Sau si daca scrie, se refera ca daca il iubesti pe cel de langa tine adu-l la Dumnezeu, adica sa il aduci la Pocainta.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Este o porunca a lui Dumnezeu.Isus spune sa ne pocaim.,, El zicea: „S-a împlinit vremea, şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie."
Daca Isus porunceste sa ne pocaim, iar tu spui contra lui Isus inseamna ca esti un anticrist!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Este o porunca a lui Dumnezeu.Isus spune sa ne pocaim. ''
Dumnezeu in biblie cere si jertfe de animale, atunci nu mai interpretam jertfa = pocainta, sau se cere pocainta animalelor?!
In acel verset se cere clar jerfa, si sa stii ca interpretarea nu se face doar asupra unui cuvant ci asupra intregii fraze. Mai mult de atat, am aflat de la tv contextul acelei fraze, dumnezeu ceruse jertirea unui copil insa acesta a fost salvat in ultima clipa de un inger, deci in mod sigur se face referire la jertfa si nu la pocainta.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Doar unul dintre exemple de inversiune este este Exod 21:23: care cere ochii pentru ochii, dinte pentru dinte. Dar în Matei 5:38: "Aţi auzit că s-a zis:,, Ochi pentru ochi, şi dinte pentru dinte. 39 Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviţi celui ce vă face rău. Ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce -i şi pe celalt."Biblia interzice astfel de fapte.,, Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Isus este Dragoste si Adevarul iar satan este ura si minciuna.

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Omul spre deosebire de cimpanzei şi alte primate, mai dispune si de ratiune,ceea ce ar trebui sa faca o mare diferenta.Dar, vad ca tu nu prea faci uz de ratiune, iei cateva citate si nu incerci sa intelegi contextul din care au fost extrase.O tii una si buna:Batman si Batman.

Răspuns utilizator avertizat
| Annie2498 a răspuns (pentru somios):

Poi stiu laughing si eu sunt pocaita. Si spune-mi tu un verset sau doua in care Christos isi spune Lucifer si in care se lauda ca e seful Iadului.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Impotriviti-va lui tari in credinta si el va fugi de la voi.Sau biruind raul prin bine.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru Annie2498):

''Sau si daca scrie, se refera ca daca il iubesti pe cel de langa tine adu-l la Dumnezeu, adica sa il aduci la Pocainta. ''
Prea mult rahat spoit, nu inteleg de ce trebuie tu sa modifici un singur cuvant din aceasta fraza dupa cum iti convine tie... Apoi, femeia aceasta era o penticostala, si sustine ca dumnezeu i-a cerut sa faca aceasta crima, nu mai rastalmaci si schimba cuvinte dupa bunul tau plac, in acel verset se face referire la JERTFA, NU LA POCAINTA. Sunt sute de exemple in biblie in care se cere jertfa sub diferite forme, se cere jertfirea de animale, acolo ce faci?! Pui egal in dreptul jertfei si al pocaintei?! Se cere sa aducem animalele sa pocainta?! Lasati-va de meseria asta urat mirositoare... spoirea de rahat!

| On3St4r a răspuns:

Trebuie a fie pedepsita

| Kit_Lilu_1988 a răspuns:

Dumnezeu in acel verset pune la incercare credinta lui Avraam, a vrut sa vada daca el asculta si inainte de a il omori pe fiul sau Dumnezeu il opreste. Femeia aceea a avut probleme, ea de fel era foarte credincioasa, dar mintea i-a fost intunecata, ea nici acum nu cred ca si-a dat seama ce a facut. Toata povestea nu are legatura cu credinta, pur si simplu a cedat nervos, a luat-o razna. Nu inteleg de ce totul a pornit spre religie, de ce din start cand s-a intamplat ce s-a intamplat toti au zis ce religie are. La restul stirilor de la ora 17 nu se spune ce religie au avut cei in cauza, ca ala care a omorat-o pe tipa de 15 ani e ortodox sau catolic sau ca aia care s-a aruncat de la etaj s-a aruncat ca un grup de 4-5 ortodoxi vroiau sa o violeza. De ce nu se specifica religia fiecaruia? Cand e penticostal sau membru altui cult imediat apare titlu''o mama penticostala..." Eu cred ca majoritatea criminalilor si puscariasilor sunt ortodocsi, de ce nu le critica nimeni religia lor cand fac ceva rau sau de ce nu ii critica pentru faptul ca au ajuns dupa gratii, sa se dea vina pe religia lor ca ii invata numai la rau. Femeia aceea nu a facut avort tocmai din cauza convingerilor religioase, pentru ca aia inseamna crima, pur si simplu a cedat nervos, pentru ca poate nu avea o viata ca a multora de pe aici, care se plang ca nu stiu care laptop sau care telefon e mai misto, mai scump sau ce masina sa isi ia sa aiba de toate. E usor sa critici cand mama si tata iti cumpara ce doresti, nici atunci nu esti multumit, poate ai primit de ziua ta iphone 4 nu 4s si plangi si spui ca viata nu e dreapta si ca nu mai rezisti. Cand ajung sa apese pe umerii vostrii probleme adevarate sa vedeti atunci... Numai bine la toata lumea!