| AvalohAlyn a întrebat:

Stiati ca primele scoli din Romania au fost sustinute, infiintate si finantate de Biserica? Stiati ca Biserica Ortodoxa a cheltuit in ultimii ani 19 milioane de euro pe acte social-filantropice? Stiati ca la capitolul CARITATE Biserica Ortodoxa detine suprematia? Asta am scris-o pentru ca sunt unii care tot se plang ca vor spitale si scoli dar nu catedrale,dar nu stiu ca de-a lungul timpului Biserica Ortodoxa Romana s-a implicat intens,activ in finantarea,sustinerea,infiintarea a sute de asezaminte si proiecte social-filantropice?
Nu se poate spune ca Biserica Ortodoxa Romana nu a avut un rol important in ajutorarea nevoiasilor, saracilor si oamenilor cu anumite nevoi sociale? BOR si crestinismul in special chiar a facut ceva pentru omenire...mai putin au facut cei care se bat cu pumnul in piept ca religia nu are ce cauta intr-un stat laic sau in scoli..de teapa lui Cernea.happy
Studiati va rog si aflati cate acte social filantropice a savarsit Biserica Ortodoxa Romana de-a lungul timpului in Romania..si o sa vedeti ca, CRESTINISMUL si Biserica are un rol important pentru omenire si se implica.happy
Ce parere aveti de ce am scris? Considerati ca am dreptate? De ce oamenii vad doar gunoiul din ochii altora si nu vad si lucrurile bune care sunt destul de multe ale Bisericii Crestine?happy

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Potrivit raportului, activitatea social-filantropică pe 2012 a Patriarhiei Române s-a desfăşurat prin intermediul a 679 de instituţii sociale, dintre care:

154 cantine sociale şi brutării cu 16.139 beneficiari,
44 instituţii medicale şi farmacii cu 16.735 beneficiari,
61 centre de zi cu copii cu 2.715 beneficiari,
34 centre educaţionale cu 1.199 beneficiari,
22 centre de zi pentru vârstnici cu 1.089 beneficiari,
34 centre rezidenţiale pentru vârstnici cu 786 beneficiari,
20 centre comunitare cu 1.989 beneficiari,
37 centre de tip familial cu 528 beneficiari,
34 grădiniţe sociale şi tip afterschool cu 965 beneficiari,
14 locuinţe protejate cu 126 beneficiari, 105 centre de informare, consiliere şi resurse cu 35.563 beneficiari,
4 instituţii de învăţământ pentru adulţi cu 580 beneficiari,
18 centre de urgenţă (pentru persoane fără adăpost, victime ale violenţei domestice şi ale traficului de persoane) cu 910 beneficiari,
12 campusuri de tabără cu 3.489 beneficiari

şi alte 86 instituţii sociale cu 6.743 beneficiari.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cred că s+a pornit un război în România, finanţat de occidentul ateu, pentru a submina credlţinţa românilor şi încrederea lor în Biserică, în special în Biserica Ortodoxă. Cred că mulţi ortodocşi fac lucrări filantropice extraordinare, cum e părintele Tănase din Valea Plopului, care a salvat de la avort sute de copii şi le+a diăruit un viitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A cheltuit 19 milioane in cativa ani si au incasat miliarde... vezi aici e problema.

Ridica catedrala de 180 milioane de euro si se ca.ca pe ei ca dau cateva milioane in cativa ani la filantropie.

| milan9 a răspuns:

Exemple de instituţii sociale deschise de Biserică: 52 de centre de diagnostic şi tratament, cabinete medicale şi farmacii sociale; 121 de centre pentru copii; 35 de centre pentru vârstnici; 106 cantine sociale; 23 de centre de consiliere şi asistenţă a familiilor în dificultate; 2 centre pentru victimele traficului de fiinţe umane.
Există bineînțeles și alte inițiative individuale în parohii, care nu intră în calculul de mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ce parere aveti de ce am scris?"... ca faci propaganda ieftina si ca omiti niste detalii exagerat de importante.

Sigur, BOR o arde caritabil ocazional (ca deh, trebuie sa dea bine la oi) dar sa fim seriosi. Ei au exagerat de multi bani (de unde?).

Au terenuri, au bani, nu platesc impozit, etc.

Faptul ca BOR doneaza din cand in cand 100 lei nu inseamna nimic daca ei castiga 10000 de lei pentru fiecare 100 lei donati.

Cat despre cine a facut prima scoala in Rromania, e irelevant din motive exagerat de evidente.

"un rol important in ajutorarea nevoiasilor"... lasa tu rolul din trecut. Ia-te dupa rolul din prezent.

"de-a lungul timpului in Romania"... nu destule. La averea uriasa pe care o au cei de la BOR se putea mult mai bine.

Acum cateva luni era chestia aia cu colectivul. Ce au facut cei de la bor? Pai nimic. Ei cica "nu se duc unde nu sunt invitati" (decat atunci cand trebuie sa mearga din usa in usa la cersit bani si alte chestii de genul acesta). Numa DUPA ce s-a revoltat tara a iesit un ciumpalac de la BOR sa ragaie 2 - 3 cuvinte si chiar si atunci, cei de la bor erau tupeisti.

Catolicii si cei din alte ramuri au iesit sa ajute, au donat, etc. Asa de curiozitate, cat a donat bor la treaba cu colectivul ca tot suntem la acest capitol?

Cand a donat BOR la un spital ultima data si cat?

Pot sa-ti arat sate si orase cu exagerat de multe biserici ce apartin de bor care sunt uriase dar mai tot timpul goale si cu spitale pline dar care stau sa se darame si conditii mizere.

"Considerati ca am dreptate?"... doar faci propaganda ieftina.

"doar gunoiul din ochii altora si nu vad si lucrurile bune"... pentru ca gunoiul este de 1000 de ori mai mult decat acele 2 - 3 lucruri bune.

Daca Vasile e violator si criminal in serie dar a donat 50 de lei in fiecare an, il lasam in pace?

"care sunt destul de multe"... la averea pe care o are BOR acele 2 - 3 acte caritabile sunt nimicuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau câteva zeci de milioane de euro din când în când pentru diferite scopuri doar cât să mai aibă populația încredere în ei. Dar la ce ne folosesc nouă câte 4 biserici în fiecare sat și o catedrală imensă când în unele sate nici măcar nu este școală? Poate vei spune că sunt prea puțini copii pentru care să se aducă profesori, dar de ce pot fi plătiți preoți când toți oamenii din satul respectiv pot parcurge același număr de km pe care îi parcurge un copil spre școală?

Răspuns utilizator avertizat
| HowdidIgethere a răspuns:

Nu te simti bine? aici biserica este injurata 24 din 24. Vrei sa fii raportat?

| 熊Panda熊 a răspuns:

Poate nu stiati, dar ajutorul social a fost inventat de crestini. Pana a nu exista crestinismul, probabil pe vremea aceea, daca erai orfan, bolnav, etc., nu te prea baga nimeni in seama. Dar imparatul Iulian Apostatul a vazut ideea crestinilor si a aplicat-o in Imperiul Roman, sub forma ei politica.
Primele spitale au fost inventate de Sf. Vasile cel Mare, care le construia din banii lui si a Bisericii. Sf. Vasile construia niste orasele unde erau numai si numai orfelinate, spitale, aziluri,...
Si apropo de "vrem spitale, nu catedrale", daca vreti spitale, umpleti-le! Daca vreti spitale, mergeti la spitale si umpleti-le. La spital mergi de 2-3 ori in an, la biserica stai inghesuit cu vreo inca 300-400 de oameni in fiecare duminica si sarbatoare. E absurd sa construiesti un spital intr-o localitate cu o mana de oameni, dar o bisericuta poti construii. Si in plus, un spital costa enorm de mult fata de o biserica (simpla). Ar trebui mai intai ca statul sa renoveze spitalele existente, caci sunt groaznice. Si totusi, nu e datoria Bisericii sa construiasca spitale, scoli, aziluri si orfelinate si totusi o face, unele institutii fiind parca mult mai dotate decat cele ale statului.