| fllu07 a întrebat:

Stie cineva de ce murim?!

43 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din cauza pacatului mostenit de la primii parinti.Romani5:12

| Musique a răspuns:

Orice început are și un sfârșit; nimic nu e veșnic.

| Kalla a răspuns:

Pentru ca ne-a sosit timplul si asa vrea Dumnezeu.Cum spune Musique:nimic nu e vesnic (in afara de Dumnezeu)

| sublime89 a răspuns:

Intrebarea asta ar fi trebuit pusa la stiinta si filosofie, nu la religie. Si asta pentru oamenii mor dupa aceleasi legi dupa care moare orice alt organism. Pur si simplu ne uzam.

| Inferno a răspuns:

Da.

| Polonic1 a răspuns:

Degeaba.

| CristiB93 a răspuns (pentru sublime89):

Asa-i suntem doar niste masini care vor ruginii, doar niste animale fara suflet minte sau scop in univers.

| Cyrano a răspuns:

Moartea este efectul pacatului...

| dragos38 a răspuns:

Pentru ca asa am fost programati, sa traim o anumita perioada de timp dupa care pa. tot programul este inscris in A.D.N. nostru, si nu numai intral nostru, ci si in al plantelor, pasariilor(corbul traieste 300 de ani daca nu ma insel) si al animalelor.Chiar si planeta aceasta va muri peste 4-5 miliarde de ani, de fapt se va transforma va aparea alt sistem solar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"de ce murim?"... sa le zici asta si lor :

http://en.wikipedia.org/wiki/Turritopsis_dohrnii

| Mădă0611 a răspuns:

Dap, multi stim.

| Miauti a răspuns:

Toti ne intrebam "De ce murim?" sau "De ce corpul nostru moare?"

Pentru ca celulele noastre imbatranesc si mor. Fiecare parte din corpul nostru are un rol bine stabilit. Celulele, dupa ce isi fac treaba mor, lasand loc unor noi celule. Bun, dar urmeaza intrebarea : daca celulele mor pentru a fi inlocuite cu altele noi asta nu inseamna ca ar trebui sa 'renastem' nu sa imbatranim?

Moartea este un fenomen care a ridicat multe semne de intrebare tuturor civilizatiilor. Inca din cele mai vechi timpuri oamenii au incercat sa afle ce se petrece dupa moarte.

Corpul fizic în sine nu este singurul lucru. Un corp este format din organe si fiecare organ e compus din anumite celule, fiecare celula este formata din molecule si fiecare molecula din atomi. Daca divizam un atom eliberam energie. Atomii sant compusi din ioni, care se rotesc in jurul electronilor, protoni, neutroni, etc. etc. etc. Toate acestea sant cunoscute din fizica nucleara.
O teorie spune ca omul nu moare neaparat din cauza bolilor sau imbatraniri ci din cauza informatiilor stranse pe parcursul vieti.
De exemplu exista o teorie care spune; "creierul uman poate retine informati maxim 140/145 de ani", odata ajuns la acel an omul moare".
Asa este cu celule care nu se uzeaza ci pur si simplu exista ceva ce declanseaza moartea dupa ce este plin de informatii.

Exemplu creierul uman il putem asemana cu un hard de PC. Atunci cand un hard e plin de informatii se deterioreaza. Dar chestia este ca la creier nu poti sterge informatia si nici nu poti transfera.
Atunci de ce uitam informatiile? Raspunsul este usor. Daca pe un hard plin incercam sa gasim informatia X, nu vom putea deoarece nu vom sti unde a fost stocata.

Cum am spus mai sus orice celula este formata din molecule si fiecare molecula din atomi - energie - orice energie este informatie sau detine o informatie.
Celule comunica intre ele. Asta inseamna ca "comunicarea" inseamna informatie. Atunci unde se duce acea informatie dupa ce "mesajul" a fost trimis?
Unele informati sant stocate in ADN alte?
Sa fie oare telomerul?

Rolul principal al telomerilor este de a impiedica unirea a doi cromozomi prin recombinare omoloaga sau unirea neomoloaga a capetelor. De asemenea, datorită prezentei telomerilor, pierderea informatiei genetice in timpul procesului de replicare este minima. Telomerii se scurteaza odata cu trecerea anilor si din cauza unor maladii. Exista teorii care leaga micsorarea lungimii telomerilor de procesul imbatranirii si de aparitia unor boli specifice batranetii, si implicit, lungimea telomerilor de durata vietii individului. Odată cu dispariția completa a telomerilor, cromozomul isi pierde informatia genetica, iar celula moare (apoptoza), sau intra intr-o stare de senescenta.

| Kabuto79 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu noi... si corpul nostru... si DA. corpul nostru este doar o masinarie.
Si mai mult respect fata de animale crestine. ca nu esti superior lor.

| fllu07 explică (pentru Musique):

Observa te rog ce se spune in Psalmul 37:29 : "ce drepti vor mosteni pamantul/tara (depinde ce traducere folosesti) si vor locui pentru todeauna pe el" ai observat pentru cat timp vrea Dumnezeu sa traim?

| fllu07 explică (pentru Kalla):

Pai uite, in geneza 2:15-17 Dumnezeu ii vorbeste lui Adam si-i spune ca daca va manca din pomul interzis, va muri. daca nu manca, crezi ca murea?
adam a avut de ales intre viata si moarte. iti fac un exemplu: daca tu ii spui fratiorului tau: nu pune mana pe soba ca te arzi. el are de ales intre a te asculta si a nu te asculta. daca totusi el vrea sa puna mana pe soba, se poate spune ca asa ai vrut tu, ca el sa se arda? evident ca nu. tu l-ai avertizat. asa a facut si Dumnezeu cu Adam si Eva.
in plus sunt multe lucruri vesnice, in afara de Dumnezeu, pe care le putem vedea: pamantul (eclesiastul 1:4) soarele, luna, (psalmul 72:5)

| fllu07 explică (pentru sublime89):

Si nu se poate face nimic sa nu ne mai uzam?

| fllu07 explică (pentru dragos38):

Interesant. unde ai citit informatiile astea?

| fllu07 explică (pentru Miauti):

Iti poti da singur seama ca aceasta este o teorie falsa. de unde? simplu.
cati oameni au trait pana la 145 de ani? ehh?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant. Oare de ce iese de sub normele pacatului initial? Vad ca nici martorii lui Iehova nu stiu raspunsul...

| Musique a răspuns (pentru fllu07):

Acel "pentru totdeauna" poate însemna și -pentru tot restul vieții- poate nu se referea neapărat la veșnicie.
Chiar și infinitul reprezintă capătul.

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

In legatura cu moartea sistemului solar? pai oamenii de stiinta au estimat ei asa in urma observatiilor, care se fac asupra soarelui.se stie ca exploziile de pe suprafata soarelui sau intensificat norocul nostru este ca suntem protejati de un scut de ozon, si asa exista o gaura in ozon din cauza efectului de sera. daca ai urmarit pe diferite canale ai putut observa cum blocuriile acelea de gheata de la polul nord incep sa se topeasca din cauza schimbarii climei, in fine cica peste 4-5 miliarde de ani planeta aceata se va transforma intr-o minge de foc, si (va muri)de fapt se va transforma, va aparea alt sistem solar, alte planete.moartea este un fenomen natural nu ai cum sa scapi de el. noi nu murim din cauza marului pe care la mancat adam.din potriva marul este sanatos si este indicat pentru oranism

| oprescudorin11 a răspuns:

Murim pentru sanatatea societatii. Gandeste-te daca ai trai tu la nesfarsit! Nu te-ai plictisi? Dar gandeste-te sa traiasca for ever : Stalin, Hitler, si astia din ziua de azi! Ar fi frumos? Ti-ar place? Ca si la memorii e nevoie de un 'refresh'.O improspatare! De aia murim! Ca sa nu ne plictisim!

| fllu07 explică (pentru oprescudorin11):

Eh, sa traiseti vesnic intr-o lume noua, nu sa tot fii bolnav, sau sa nu ai siguranta zile de maine, tot in razboaie, si alte probleme. in situatia asta viata vesnica ar fi un chin. ai dreptate. dar in conditii perfecte, este o binecuvantare, un cadou. evident tiranii, nici ei nu vor mai exista.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Adica?

| CristiB93 a răspuns (pentru Kabuto79):

Da doar o masinarie care s-a creat singura, interesant...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru fllu07):

Eu speram sa intrebi invers(mai ales pe gaia)big grinE CE TRAIM?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Pai nu stiai? Misterioase "ie" caile domnului.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Doar daca stiinta va descoperi ceva in viitor care ne va da posibilitatea sa nu mai imbatranim.

| a3e6u9 a răspuns:

Evoluția nu poate exista fără moarte, din simplul motiv că versiunile îmbunătățite vor câștiga în defavoarea celor care stagnează și viață veșnică înseamnă stagnare.

Știința zice că murim fiindcă telomerii se scurtează la fiecare diviziune celulară. Când dispar telomerii, celulele nu se mai divid.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i adevarat., adevarul este chiar simplu de inteles. si este voia lui Dumnezeu ca oamenii sa nu bajbaie in intuneric spiritual, si sa cunoasca EXACT vointa sa. cius. 1Timotei 2:3-5