| Herp a întrebat:

De ce murim?happy

32 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca orice inceput are un sfarsit.

| FucktheSystem a răspuns:

De plictiseală. Te gândești ce nașpa ar fi viața veșnică?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce este veșnic pe pământ?
Pa, pa.

| DorelSudoru a răspuns:

Pentru ca altfel te-ai plictisilaughing

| Necrophagist a răspuns:

Ca să vedem esenţa vieţii.Ah da şi ca să nu avem cancer la peste 100 de ani datorită oxidării celulelor.

| DianaScorpio a răspuns:

Iti voi raspunde cu un citat din Luceafarul:

"Caci toti se nasc spre a muri
Si mor spre a se naste."

| chelstone a răspuns:

Sa nu ne chinuim la infinit aici

| bluebios a răspuns:

Din punct de vedere biologic:

Pe tot parcursul vietii unui organism pluricelular, multe dintre celulele din care este alcatuit mor, dar acestea acestea sunt inlocuide de altele prin diviziune celulara. Dar diviziunea celulara nu poate sa aiba loc decat de un numar finit de ori, datorita telomerilor. Telomerii sunt o structura de la sfarsitul fiecarui cromozom care se scurteaza la fiecare diviziune. Scurtarea telomerilor detemina la un moment dat un mecanism care blocheaza diviziunea celulara. Deci la un moment dat anumite celule din corpul nostru care mor nu vor mai putea fi inlocuite cu altele, acesta ducand la o degradare progresiva a functiilor organismului si in final la moarte.

Din punct de vedere evolutiv:

In cadrul ficarei specii se nasc indivizi care difera putin de ceilati memebri ai speciei (variabilitate), iar dintre toti indivizii care se nasc nu supreavietuiec ca sa aiba urmasi decat o parte din ei (selectie). Deci de fiecare data este transmis ADN-ul al unor indivizi care au supravietuit pana la varsta reproducerii ce se intampla mai departe cu ei nu mai conteaza. Daca un indivit poseda un ADN care in face sensibil la o anumita boala dupa varsta la care se reproduce acest ADN este transmis mai departe la urmasi fara a fi blocat de selectia naturala. Deci practic noi posedam un cod genetic care ne face sa fim rezistenti la boli pana la o anumita varsta.

| Eღilia62 a răspuns:

Pentru ca altfel am suprapopula planeta.Si in plus dupa ce murim,ne transformam in materie, deci nu murim de tot, mai ramane ceva din noi.Materia nu se pierde, se transforma.

| spxinsane a răspuns:

Bună,

Celule organismului îmbatrânesc, aşa îmbătrânim şi noi pe urmă încetăm din viaţă.
Ne petrecem toată viaţa să învăţăm foarte multe lucruri care o să se piardă intr-un moment.
Poţi să zici că trăieşti degeaba dacă nu ajuţi pe alţii cu ceea ce ştii.

O zi bună

| BRG a răspuns:

Răspunsul la această întrebare este foarte simplu, și bineînțeles că bazat pe Biblie, nu pe ce au răspuns cei dinaintea mea, care văd că au un chef de mișto la greu, deci să revin la întrebarea pusă de tine, de ce murim? Murim deoarece Adam nu a ascultat de porunca lui Dumnezeu de a nu mînca dintr-un anume pom din acea grădină, dar de fapt nu a fost doar Adam de vină, ci Eva ea a fost înșelată și atrasă spre acel pom și implicit spre acel fruct interzis cu desăvîrșire de către Dumnezeu Creatorul omului, care are tot dreptul să stabilească reguli, și legi clare pentru om, fiindcă omul este creația lui D-zeu, iar dacă Eva și implicit Adam ar fi ascultat de acea poruncă divină, de a nu mînca din pom, noi astăzi nu a m fi cunoscut durerea, bătrînețea, boala și în sfîrșit moartea, dacă din întîmplare ai acasă o Biblie, poți citi această relatare despre Adam și Eva consemnată în vechiul Testament la Geneza capitolul 3 :1, merită să citești aceste pasaje Biblice deoarece ele conțin tot adevărul celor petrecute în grădina Edenului, acum mii de ani. O seară frumoasă î-ți doresc, și dacă crezi că răspunsul meu merită acea faimoasă fundiță, o să o primesc cu plăcere.Cu bine Cristi.

| CrysisMD a răspuns:

1.Ca sa nu fim prea mulți pe pămînt (Homeostază).
2. Ca sa ne continuăm viața în cealaltă lume.

| ombladon a răspuns:

Pai un motiv ar fi asta... daca nu am muri nu iti dai seama ca planeta ar fi plina de oameni?

| Biby a răspuns:

Buna!
Ce are un inceput, are si un sfarsit.Asa e si cu omul.
Nu putem trai vesnic.

| aumih16 a răspuns:

laughing ce intrebare e asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim pentru a ne mantui si murim pentru a fi cu Dumnezeu in veci happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi nu murim niciodata,corpul nostru, ca fizic, da.Sufletul,tau,duhul tau, vor exista totdeauna, in alta lume. Sper sa intelegi.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca tesuturile iti putrezesc, iar inima iti oboseste.

| chelie91ptm a răspuns:

Ca asa vrea Dumnezeu. El ne-a creat el ne ia.

| chelie91ptm a răspuns:

De ce te-ai nascut, intrebare? E cam acelasi raspuns. Pentru ca asa a vrut Dumnezeu.

| Angelofdarkness862 a răspuns:

Ca trebuie sa facem loc la altii

| YOUdriveMEcrazy a răspuns:

De ce trăim? happy

| KONSTANTIN a răspuns:

Din cauza lui adam si eva murim noica a muscat din marul discordiei

| ancutzika27 a răspuns:

Pentru ca altfel nu am mai avea loc pe planeta si am muri de foame si saracie oricum.Deci zi mersi ca o sa mori in conditii decente.

| MiauMiauPisiPufoasa a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu are nevoie de sufletele noastre pentru a face loc la alta viata! un lucru iti spun : trebuie sa te nasti sa luminezi si abia apoi sa te stingihappy

| Angeloxd a răspuns:

S-ar putea sa ne naștem din nou în alt corp...

| CASANDRAAAAAAAA a răspuns:

Ca sa seintrebe reptilele :p funda?smug

| AnotherWayToDie a răspuns:

Pai...Asa a fost dat inca de la crearea lumii. Noi murim pentru a'i lasa pe ceilalti sa traiasca. Fiecare om are o perioada limitata de viata de care trebuie sa profite, dupa ce s-a terminat aceasta perioada omul moare, se spune ca sufletul merge in cer si trupul ramane in pamant. Gandeste'te daca am trai la nesfarsit si am face cu totii copii si tot asa? Planeta ar fi suprapopulata nu ar mai fi mancare nimic, Asa ca mai bine murim si ii lasam si pe ceilalti sa traiasca. funda?

| fuckU a răspuns:

Deoarece din pamant ne-am nascut in pamant ne-ntoarcem

| nekovivie a răspuns:

Cum dumnezeu iti da viata asa ti-o si ea.

Întrebări similare