| Utilizatoare123 a întrebat:

Stiti cumva cum se numesc slujbele de dinaintea Pastelui in care se merge doar seara/noaptea la biserica? Si cand se tin mai exact?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Denii! se merge seara in saptamna mare adica in saptamna dinaintea Pastelui, Cele mai importante sunt zille de miercuri, joi si vineri

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Inviere! Slujba de inviere a Domnului Isus si este una nu mai multe si care se tine mereu dupa ora 22 cum este stabilit de fiecare parohie in parte.

| Utilizatoare123 explică (pentru lpavel):

In Postul Pastelui se fac mai multe, dimineata si seara.Eu ma refeream la cele dnainte de Inviere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că Acatistul Bunei Vestiri.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna Vestire nu are legatura cu Pastele.
pe 25 aprilie ingerul Gavril a dat vestea nasterii pruncului Isus.Adica fix peste 9 luni.
Faptul e in preajma Pastelui e altceva.

| PaterLivius a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceasta slujba se face in saptamana a 5-a din post.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Denii se cheama.

| PaterLivius a răspuns:

Cred ca te referii la Deniile din saptamana mare.