| Axel22 a întrebat:

Stricatorii de parte barbateasca, si stricatorii de animale, si ucigasii, si fermecatorii, si adulterii, si idolatrii sunt vrednici de aceeasi pedeapsa; drept aceea, aplica si la acestia dispozitia ce o ai in privinta celorlalti. Iar in privinta celor ce treizeci de ani s-au pocait pentru necuratirea pe care au facut-o intru nestiinta, nu se cuvine nici a ne indoi despre primirea lor; caci atat nestiinta ii face pe ei vrednici de iertare, cat si marturisirea de bunavoie si prelungirea pedepsei ce s-a facut atata timp; fiindca aproape un veac de om intreg s-au dat Satanei, ca sa li se dea corectiune spre a nu comite imoralitati; drept aceea, porunceste ca acum sa se primeasca fara prelungire de pedeapsa, mai ales daca au si lacrimi care indupleca milostivirea ta si daca arata viata vrednica de indrumare.

Am dat copy paste la textul de mai sus, deci ce trebuie sa fac pentru sodomie? Ca la aia se refera mai sus.

Va mai dau un text aici sa mi-l explicati, va rog frumos explicati-mi!

Canonul al 4-lea al lui Grigorie de Nyssa exclude de la impartasanie pentru optsprezece ani pe cel ce comite necuviinta cu barbatii; iar canonul al 62- lea al Iui Vasile cel Mare, pentru cincisprezece. Noi insa socotim ca pentru trei ani sa se excluda de la impartasanie unul ca acesta, plangand si ajunand, si spre seara mancand mancaruri uscate si 200 de metanii facand. Iar daca se deda mai mult trandaviei, sa implineasca cincisprezece ani.

Explicati-mil putin va rog, cam spre seara ce sa manc? (ca asta e canonu gasit de mine) Si imi ziceti pls si cum se fac metaniile?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e suficient sa faci niste matanii sau sa te spovedesti cand cineva comite un pacat asa de grav.Trebuie sa se caiasca sincer inaintea lui Dumnezeu si sa nu mai practice pacatul.

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa te lasi de obiceiuri neplacute inaintea lui Dumnezeu, vino la El asa cum esti.
Multi "gândesc că nu pot veni la Domnul Hristos până când mai întâi nu se pocăiesc şi că pocăinţa îi pregăteşte pentru iertarea păcatelor lor. Este adevărat că pocăinţa precede iertarea păcatelor; căci numai inima zdrobită şi smerită va simţi nevoia unui Mântuitor. Dar oare trebuie ca păcătosul să aştepte până când va fi pocăit şi numai după aceea să vină la Domnul Isus? Trebuie oare să facem din pocăinţă un obstacol între păcătos şi Mântuitor?"
Sursa: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html Citat din cartea "Calea catre Hristos".
Cu deplina incredere iti recomand sa citesti cartea aceasta.
Cauta sa consumi cat mai putin din alimentele care trezesc apetitul sexual: carne, oua, telina, banane...