| Axel22 a întrebat:

Am primit de la preot un Canon Martea asta, trebuie ca sa citesc acatistul mantuitorului toata saptamana viitoare plus inca 3 luni doar miercuri si vineri, daca nu tin canonu si la urmatoarea spovedanie spun ca n-am reusit sa tin canonu, preotu imi iarta si pacatele pentru care am primit canonu sau imi da alt Canon? P.S daca reusesc sa tin canonul dupa ce l-am terminat mi s-a spus sa merg din nou sa ma spovedesc. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Probabil ti se va da un alt Canon...
Indiferent care este "canonul" dat la spovedanie, niciodată acesta nu e o pedeapsă ci formă de terapie ce îl va ajuta pe credincios să lupte mai eficient cu păcatul în vederea părăsirii lui...
E necesar sa-l intrebi pe duhovnic (cu prima ocazie cu care il vezi).

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

A ajuns @Moisie, cel mai aprig persecutor al crestinilor sa-ti dea sfaturi "crestine"? laughing

Referitor la spovedanie, trebuie spus ca imediat dupa Invierea Sa (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos a transmis apostolilor harul Sau şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute" (lucrare a harului incredintat Bisericii).

| Moisie a răspuns:

Nu ai inteles nimic din crestinism daca recurgi la un sarlatan de popa iti iarta pacatele!
Pacatele ti le-a iertat deja Isus, deci nu ai nevoie nici de popa si nici de acatistele inventii bisericesti si cu atat mai putin spovada, ca tu esti iertat si mantuit de toate pacatele prin sangele lui Isus, si nu prin popi lacomi si sarlatani.

| eternitate15 a răspuns:

Pacatele doar Isus Hristos prin jertfa de pe calvar ti le iarta, preotul nu are aceasta puterecde a.ti ierta pacatele...

| PoneiulFERICIIIIIT a răspuns:

Lasa canonu omule...