| AvalohAlyn a întrebat:

Suferintele ne sunt ingaduite de Sus, totul se intampla cu un scop, voi ce credeti? Are treaba Providenta cu suferintele oamenilor? Sunt ingaduite multe de Sus?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu ai fost prost si te-ai dus dupa femei si astea te-au tradat, e strict vina ta ca esti in depresie.

Răspuns utilizator avertizat
| xXAnnoyingOrangeXx a răspuns:

Mulţi oameni de diferite religii îi întreabă pe învăţătorii şi pe conducătorii lor religioşi de ce există atât de multă suferinţă. Deseori li se spune că aşa a vrut Dumnezeu şi că el a hotărât cu mult timp înainte tot ce se întâmplă, chiar şi evenimentele tragice. În opinia altora, nimeni nu cunoaşte căile lui Dumnezeu. Alţii susţin că Dumnezeu îi ia la el pe oamenii buni, chiar şi pe copii. Dar, aşa cum ai învăţat deja, Dumnezeu nu face niciodată rău. Biblia arată: „Departe de adevăratul Dumnezeu să facă ce este rău şi de Cel Atotputernic să facă ce este nedrept!" Iov 34:10
Isus n-a contestat niciodată că Satan este conducătorul acestei lumi. Odată, Satan i-a arătat lui Isus printr-un miracol „toate regatele lumii şi gloria lor". Apoi i-a promis: „Toate aceste lucruri ţi le voi da ţie dacă te vei prosterna şi te vei închina o dată înaintea mea" (Matei 4:8, 9; Luca 4:5, 6). Gândeşte-te: Ar fi fost aceasta o ispită pentru Isus dacă Satan nu era conducătorul tuturor regatelor lumii? Isus nu a negat că guvernele lumii îi aparţineau lui Satan. Cu siguranţă, dacă Satan n-ar fi fost puterea din spatele lor, el ar fi făcut lucrul acesta. Fără îndoială, Iehova este Dumnezeul Atotputernic, Creatorul impresionantului univers (Revelaţia 4:11). Totuşi, Biblia nu spune nicăieri că Iehova Dumnezeu sau Isus Cristos ar conduce această lume. De fapt, Isus a arătat în mod clar că Satan este „conducătorul lumii acesteia" (Ioan 12:31; 14:30; 16:11). Biblia chiar afirmă că Satan Diavolul este „dumnezeul acestui sistem" (2 Corinteni 4:3, 4). Cu privire la Satan, adversarul lui Dumnezeu, apostolul Ioan a scris: „Întreaga lume zace în puterea celui rău" (1 Ioan 5:19).
.

| xXAnnoyingOrangeXx a răspuns (pentru xXAnnoyingOrangeXx):

Și nu-s Martor al lui Iehova, știu dintr-o Biblie de acasă pe care scrie că numele Lui Dumnezeu este Iehova(YHWH). cupă cum scrie și aici "https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH"

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru xXAnnoyingOrangeXx):

De ce nu spui tot adevărul. Nu esti martor, dar ai fost; sau eşti acum în devenire.

| xXAnnoyingOrangeXx a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu sunt martor, sunt ortodox cu acte in regula și nici nu am degnd sa devin unul căci am vazut despre ei destule la știri ce au facut în USA!

| minrest a răspuns (pentru xXAnnoyingOrangeXx):

Omule, daca nu esti Martor, chiar daca ai citit o editie in care apare Iehova, nu ai de ce sa te atasezi de ideea numelui Domnului, mai degraba te atasai de semnificatia tetragramei (YHWH), ''Eu sunt'', decat de tetragrama plus vocale aruncate cu furca. Ai fost sub influenta martorilor, nu e nici o rusine. Te referi la cazul de abuz sexual audiat la Turnul de Veghere, sau la ce anume in SUA?

| minrest a răspuns (pentru xXAnnoyingOrangeXx):

Deci stii de cazul asta. Omule, ce oribil au sarit pe biata victima, doar-doar si-or scoate nevinovat omul lor, deja condamnat in instanta. Astia sunt o societate pe actiuni, cu vreo 400 de membri, care conduc toti Martorii, din intreaga lume, Martori care nu au nici o influenta asupra Bible and Tract Society.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Punct ochit, punct lovit!