| Kalla a întrebat:

"Sunt de partea bisericii atata timp cat Dumnezeu este pe primul loc." -Ioana D'Arc.Eu sunt de acord cu spusele ei.Biserica,mai ales in trecut a fost mai mult lucrarea celui rau,aveau doar avere si putere in cap, mai ales biserica din Vatican.Sunteti de acord cu spusele acestei sfinte?

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Atunci de ce n-o urmezi?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Tu nu urlai acum cateva zile pe aici, ca pleci?
Nu mai pleci?hee hee
Ai incalcat porunca Domnului!

| Kalla explică (pentru мιнαɛℓα36):

Problem? smug E ca nu pot sta departe de ateii mei preferati laughing

| danay72 a răspuns:

Intotdeauna un crestin ar trebui sa se bazeze pe Biblie, pentru ca asa isi va da seama daca biserica din care face parte aplica ceea ce spune Dumnezeu prin Cuvantul sau si nu va fi indus in eroare.

| imale a răspuns:

Corect. Din nefericire in bisericile de astazi, Dumnezeu ocupa un loc mai pe urma. avand prioritate alte lucruri ne-crestinesti.

| Mădă0611 a răspuns:

Tanti aia era schizofrenica. Probabil ca daca si alti "sfinti" traiau acum, diagnosticul era acelasi, sau mai grav.
http://www.youtube.com/watch?v=9oSJdSL8YOE

Pai cred ca dumnezeu e pe primul loc in orice biserica crestina, doar ca fiecare are un dumnezeu personal, asa ca dumnezeul unora vrea bogatii, al altora vrea baietei, al altora vrea necrestinii sa fie omorati in chinuri, altuia ii place vinul, altuia mancarea, s.a.m.d.

| milan9 a răspuns:

Rainbowling, nu te-ai saturat sa umbli cu CIOARA VOPSITA?

Dacă ai deschis măcar o dată Biblia, ştii atunci că Dumnezeu Şi-a întemeiat Biserica şi a confirmat-o de fiecare dată când a avut ocazia! Doar câteva citate (cred că le ştii pe de rost dar vrei să le ascunzi) dintre sutele care există pe această temă:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18;
-,, Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ea a devenit sfantalaughing? Nu sunt de acord. Ea era manipulata de biserica. Toti stim ce rol important avea Biserica in acea vreme! Practic ea nu vedea toate posibilitatile, ea vedea doar crestinismul ca unica religie care sustine existenta lui Dumnezeu! Iti spun eu ca daca ea ar fi trai in anul 2013 ar fi avut cu totul alte opinii!

Răspuns utilizator avertizat
| 22SWAG22 a răspuns:

Nu exista sfinti, Ioana D'Arc nu a avut pacate? Sau s-a nascut si a murit, si primele ei cuvinte au fost citatul care l-ai expus tu la intrebare.

| benny34 a răspuns:

Ti se pare ca Dumnezeu ar fi pe primul loc in planurile bisericilor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny34):

Nu, din pacate, nu.

| Rainbowling a răspuns (pentru benny34):

Da!
Mai exact Dumnezeul numit "Banul"!

| benny34 a răspuns (pentru Rainbowling):

Asta da, e pe primul loc sigur.

| Rainbowling a răspuns (pentru benny34):

Poi nu cumva credeai ca ei propovaduiesc toata ziua minciuni, asa pe gratis?
Pai chiar Rabinul Isus ne invata in Matei 6, 24 ca popii ii slujesc pe Mamona!
Crezi ca Isus nu stia ce le poate chielea?

| Rainbowling a răspuns:

Ioana D Arc a trait in evul mediu intunecat inainte de aparitia Iluminismului, deci ratacirea ei este scuzabila!
Daca ar fi citit Biblia ar fi inteles ca insusi Isus interzice mersul la biserica in Predica de pe Munte, si ar fi stiut ca NU biserica este Casa Domnului ci corpul omenesc.
Asa ca intre biserica si Dumnezeu relatiile sunt inexistente, dar intre spital si Dumnezeu sunt evidente in milioane de cazuri ZILNIC!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rainbowling):

Soimos,ti-ai facut alt cont, ce celalalt ti-a fost blocat?

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns:

E aberant sa acuzi Ortodoxia de inchizitie!
Arderile pe rug nu au legatura cu noi, incearca la Vatican.
Despre masacrele facute in numele bisericii se stie foarte bine cine si de ce a procedat in acel mod. Intrebarile astea adreseaza-le Vaticanului.

Au tradat inclusiv ortodoxia, acele masacre au fost recunoscute chiar de catre "Cetatea Eterna".
Ba chiar Inchizitia s-a ocupat in Ardeal prin 1700 de terorizarea romanilor, prin aplicarea pedepsei cu arderea pe rug.
Generalul catolic Bukow a distrus cu tunurile peste 150 de biserici si manastiri ortodoxe, ortodocsii au fost persecutati, amendati, judecati, executati, si aproape toate Bisericile lor au fost confiscate.

In orice caz, fratii tai "ateo-iluministi" au facut de ras Inchizitia.

Romano-catolicii s-au scremut cateva sute de ani sa friga max 500.000, in schimb voi in mai putin de 100 de ani ati generat cel mai mare genocid al tuturor timpurilor.

Copilul "iluministior", avortonul cu pentagrama rosie pe frunte, nu are rival in istorie la capitolul crima.

| Kalla explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

Tampitule,sunt ortodoxa, sunt de partea Ioanei D'Arc si nu sunt de partea Vaticanului.Inainte sa ma acuzi ca-s atee, invata sa ma cunosti!