| marinelpop a întrebat:

Sunt dezastrele naturale o dovadă că Dumnezeu este crud?

46 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt o consecinta a pacatelor.

| YumiSukinanda a răspuns:

Ce prostie! Sa te gandesti putin, cine ne-a creat? el ne-a creat, face ce vrea cu noi, daca noi il facem crud, atunci suntem niste oameni perfecti pentru ''iad''

| Adryan17 a răspuns:

Iti zic parerea mea. Eu cred in divinitate. Dezastrele naturale nu sunt o dovada ca Dumnezeu e crud. Dezastrele naturale sunt provocate de anumiti factori. uite un exemplu: furtuni violente provocate in anumite parti ale tarii sunt provocate datorita defrisarii padurii. Tot ce este rau pe planeta asta e datorita omului. Nu putem acuza pe Dumnezeu pentru greselile noastre.

| RAY a răspuns:

Care dumnezeu?
ala islamic da dezastre peste crestini
ala crestin da deazastre peste mulsulmani
ala evreu peste crestini si mulsulmani
zeii hindusi nu le convine ca nu iubim vacile
zeii se razbuna unul pe altu chiar yahve spune ca trebuie distrusi pagani
sper ca yahve sa castige ca doar e cool, barosan, in plus evrei sunt cei mai destepti

| marinelpop explică (pentru Mădă0611):

CE SPUN OAMENII? Intrucât este conducătorul lumii, Dumnezeu cauzează dezastrele naturale, inseamnă că este un Dumnezeu crud.

| andreiush25 a răspuns (pentru Mădă0611):

You deserve a FUNDA!; D

| Mădă0611 a răspuns (pentru marinelpop):

Care e faza cu "ce spun oamenii? ce spune biblia? ce spune stiinta?"

Ehe, daca te iei dupa oamenii care este, da, el este responsabil pentru tot, dar nu e rau, e iubitor, de aceea omoara tot ce misca, din iubire.

| Ex89 a răspuns (pentru marinelpop):

Marinel nu poti sa dai fundita la Raymusic pentru raspunsul cu HIV mi se pare cel mai corect raspuns happy

| milan9 a răspuns:

Nu! Potrivit referatului biblic al cărții Facerea (Geneza), dezastrele naturale sunt consecințe ale intrării în lume a păcatului, împreună cu toate relele ce decurg de aici, îndepărtarea dintre om și Dumnezeu fiind una dintre acestea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie sa dam vina pe Dumnezeu ca omul si-a construit casa pe malul marii sau pe albia unui rau, omul a luat pitre din dig sa-si paveze curtea si a taiat padurile si vrea sa nu fie inundat; e logic nu?

| M25M a răspuns:

Nu, dezastrele naturale tine strict de fenomenologia naturii.

| DDCC a răspuns:

Nu, la câte face omul nu mă mai miră.
http://youtu.be/UhH_HbCJOjQ
P.S. Dumnezeu nu există.
El ESTE.

| HueyFreeman a răspuns (pentru DDCC):

A EXISTÁ exíst intranz. 1) A se afla în realitate; A FII; a ființa. 2) (despre ființe) A se afla în viață; a fi viu; a trăi; a viețui. /

| Thunderstruck a răspuns (pentru DDCC):

Nu stiu de ce am avut o criza de ras dupa ce ti-am citit raspunsul!rolling on the floor

| DDCC a răspuns (pentru Thunderstruck):

Detaliază.

| andrei a răspuns (pentru HueyFreeman):

Definitiile din DEX se schimba des.

| HueyFreeman a răspuns (pentru andrei):

Da, doar ca in acest moment a exista= a fii.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Cine ti-a spus tie ca Dumnezeu nu este crud, te-a mintit.

| Narfundo a răspuns:

Nimic nu poate dovedi cruzimea energiei vitale ce a creat acest univers.Pana la urma el este creatorul nostru.Tu daca creezi ceva ce nu iti mai place si distrugi o parte ca sa ramana frumos asa cum iti place esti crud? Eu cred ca esti optimist si inteligentwinking

| Zenit313 a răspuns:

Dumnezeu trebuie pus pe gratar daca este crud!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yehova nu exista: www.sarpele666.blogspot.com

| pozeanimate a răspuns:

Nu este o dovada
Dumnezeu nu este crud
citeste cartea dreptului Iov din Biblie si vei intelege multe

| marinelpop explică:

Pentru cei care studiază Biblia există şi un alt motiv pentru care intensificarea dezastrelor naturale nu este surprinzătoare. Cu aproape 2 000 de ani în urmă, Isus Cristos a prezis că ‘încheierea sistemului de lucruri’ avea să fie marcată, printre altele, de „lipsă de alimente şi. . . cutremure de pământ dintr-un loc în altul" (Matei 24:3, 6–8, NW). Biblia a mai prezis că în „zilele din urmă", oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, fără afecţiune naturală şi neiubitori de bine (2 Timotei 3:1–5). Aceste trăsături fac deseori ca omul să acţioneze împotriva sistemului său ecologic, ceea ce îl face mai vulnerabil la forţele naturii. Dezastrele provocate de om sunt, totodată, un vlăstar al societăţii lipsite de iubire în care trebuie să trăiască cei mai mulţi dintre noi.

| marinelpop explică:

E mâna lui Dumnezeu?
Spune Biblia că Dumnezeu se află în spatele dezastrelor naturale din prezent? Nicidecum! Potrivit relatărilor biblice, modul în care şi-a executat Dumnezeu judecata asupra oamenilor diferă mult de modul în care se produc dezastrele naturale. În ce sens? Dumnezeu pedepseşte în mod selectiv: el citeşte inima oamenilor şi îi distruge doar pe cei pe care îi consideră răi (Geneza 18:23–32). În plus, Dumnezeu îi avertizează pe oameni, dându-le astfel celor drepţi şansa de a se salva.
Dezastrele naturale, în schimb, lovesc fără să avertizeze, ucigând şi mutilând la întâmplare. În plus, distrugând mediul şi construindu-şi case în zone expuse cutremurelor, inundaţiilor şi condiţiilor climaterice extreme, omul a accentuat într-o oarecare măsură urmările acestor dezastre.

| iceyps a răspuns:

Nu.

| Ex89 a răspuns:

De ce il implicati in toate povestile voastre pe Dumnezeu, daca imi dau cu ciocanul pe deget Dumnezeu este de vina? Nu dumnezeu pedepseste lumea ci diavolul, dumnezeu ii da doar aprobare si daca iti este scris sa mori in momentul respectiv ai sa mori daca nu atunci o sa fi plecat de acasa cand se intampla dezastrul :)
Mada am vazut zeci de oameni care erau mult mai atei decant tine si cand i-a lovit o boala (cancer, HIV) se milogeau de Dumnezeul in care nu credeau, sa ii scape, este patetic, ridicol
Uite si niste exemple http://www.youtube.com/watch?v=YVPFHvH7BLA

| Ex89 a răspuns:

Mada daca esti atat de ateu punctul ala din care s-a produs bing bangul din ce a aparut? A fost din veci de veci?
Daca ziceti de noi crestinii ca suntem slabi in dovezi voi sunteti mai jalnici laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

Daca vrei raspunsuri, da click pe Raspunde.
Din nimic, si in nimic se produc fluctuatii cuantice. Daca teoria Big-Bang spune ca galaxiile se departeaza si Universul se raceste iar acest lucru se poate dovedi, nu e dovada ca teoria e adevarata? Oricum, deocamdata e teorie, dar daca esti atat de crestin ar trebui sa iti cer si eu dovezi pentru tot ce afirmi, insa stiu ca e imposibil cu crestinii. laughing

| RAY a răspuns (pentru Ex89):

Mada daca esti atat de ateu punctul ala din care s-a produs bing bangul din ce a aparut? A fost din veci de veci?
cum a aparut dumezeu?
cum a creat totul din nimic?
nu vad nimic de ras

| Ex89 a răspuns (pentru RAY):

Ti-am pus intrebare ca sa imi raspunzi nu sa imi raspunzi prin alte intrebari

| RAY a răspuns (pentru Ex89):

Ti-am pus intrebare ca sa imi raspunzi nu sa imi raspunzi prin alte intrebari

mie nu miai pus nici o intrebare, eu te-am intrebat

| Ex89 a răspuns:

Ateii incearca sa te faca sa te vezi slab, sa crezi ca nu exista Dumnezeu, si ei spun ca tu ii ranesti prin vorbele pe care le spui, de ce ca le vorbesti de Dumnezeu?
Dar ei te ranesc foarte mult prin vorbele pe care le spun, zicand ca ai un dumnezeu mai slab ca tine, ca tu esti mai rational decat el...etc. Prin asta nu te raneste?
Nu mai suntem in evul mediu ca oamenii sa se foloseasca de Dumnezeu pentru a ajunge putere mondiala, Dumnezeu a fost de vina pentru ca oameni erau rai? (diavolul este de vina, dumnezeu te lasa sa alegi binele sau raul)

| Ex89 a răspuns:

In timp ce tu savurezi niste teorii spuse de oameni care presupun un lucru, eu savurez teori spuse de oameni care au vazut acel lucru.
Am sa elaborz si eu o teorie in premiera pe TPU: in anul 30 inainte de bing-bang sufletele oamenilor zburau in vazduh, aaa stai ca nu avea cum...
Peste cativa ani o sa imi fie recunoscuta teoria laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

laughing Nici nu stii ce inseamna teorie. Vai.

| Ex89 a răspuns:

De ce nu se descopara antidot la HIV, sau ceva ca oamenii sa nu mai faca cancer, de ce nu sunteti atat de rationali? Sunteti rationali doar in contrazis.

| RAY a răspuns (pentru Ex89):

De ce nu se descopara antidot la HIV, sau ceva ca oamenii sa nu mai faca cancer
dar de ce sa se gaseasca daca asa vrea dumnezeu

| Ex89 a răspuns (pentru RAY):

Deci raspunsul asta imi place ai 10 fundite din partea mea bravo, tu singur te dai de gol ca, exista dumnezeu chiar daca te consideri ateu.

| Ex89 a răspuns (pentru RAY):

Vezi acum esti de acord cu mine, daca Dumnezeu nu vrea ca un om de stiinta sa descopere un antidot nu descopera, pentru ca dumnezeu este antidotul

| RAY a răspuns (pentru Ex89):

Tu ai zis ca asa vrea dumnezeu, de ce sa intervina stiinta, lasa-i sa moara cei care vor la domnul, restul sa cautam un antidot sa traiasca mai mult

| RAY a răspuns (pentru Ex89):

Depinde care dumnezeu ca atatia sunt, posibil zeus nu lasa sa se descopere un antidot pentru sida

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

Si daca dumnezeu e antidotul si e atotputernic, de ce nimeni nu s-a vindecat de sida?

| tudorviorel a răspuns:

Dezastrele natutale sint din cauza dezechilibrului din natura pe care noi il provocam cu poluarea cu defrisarea padurilor cu schimbarea cursurilor riurilor.acestea sint principalele cauze ale dezastrelor,

| ClassyAsFuck a răspuns:

Nu Dumnezeu face dezastrele naturale, ci Diavolul cu putearea ateilor.ateii sunt oameni fara inima, fara dragoste, fara credinta, fara suflet.Repet:nu Dumnezeu face dezastre(Dumnezeu nu face nici un fel de dezastru, nici natural nici sulfetesc)ci Diavolul face dezastre

| Thethinker30 a răspuns:

Nu, poate o dovada ce El este drept.

| ctlaida a răspuns:

NU, dezastrele naturale sunt dovezile cele mai clare ca noi oameni suntem cruzi si am uitat sa ne mai rugam lui Dumnezeu, si cu atatea astea cand suntem in necaz, boala, nevoi ne intrebam : de ce mie, Doamne? cu ce ti-am gresit? si tot asa.
De aceea toate nenorocirile ca suntem din ce in ce mai rai cu aproapele nostru si multora li se pare rusinos sa se roage si asa il maniem noi pe Dumnezeu in loc sa credem si sa ne rugam Lui.