| ExprimareLibera a întrebat:

Sunt evreii aleșii lui Dumnezeu?

6 Căci* tu eşti un popor sfânt pentru Domnul, Dumnezeul tău; Domnul, Dumnezeul tău, te-a ales** ca să fii un popor al Lui dintre toate popoarele de pe faţa pământului.
7 Nu pentru că întreceţi la număr pe toate celelalte popoare S-a alipit Domnul de voi şi v-a ales, căci voi sunteţi cel mai* mic dintre toate popoarele.
8 Ci pentru că* Domnul vă iubeşte, pentru că a vrut să** ţină jurământul pe care l-a făcut părinţilor voştri, pentru aceea† v-a scos Domnul cu mâna Lui puternică şi v-a izbăvit din casa robiei, din mâna lui Faraon, împăratul Egiptului.
Deuteronom 7:6, 7,8
Dacă Gizaz vine doar pentru evrei? Pe voi cred că v-a uitat happy

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

YHWH nu a ales nimic.
A mostenit acel popor.De la cine, dracu stie.
Deuteronom 32:9

" Căci partea Domnului este poporul Lui, Iacov este partea Lui de moştenire."

Gizaz a zis ca a venit doar pentru oile ratacite ale lui Israel.
A vindecat-o pe cananeiancă in scarba de gura ucenicilor si ca sa scape de ea.

"Şi iată o femeie cananeiancă, din acele ţinuturi, ieşind striga, zicând: Miluieşte-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; şi apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozeşte-o, că strigă în urma noastră. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci câinilor. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar şi câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinţa ta; fie ţie după cum voieşti. Şi s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela." (Matei 15, 21-28)

| ExprimareLibera explică (pentru TrăieşteClipa):

"Slobozeste-o, ca strigă în urma noastră."
Oare a slobozit-o?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Au fost, dar din cauză ca l-au respins pe Mesia si l-au omorat, Dumnezeu si-a îndreptat atentia spre națiuni. Fapte15:14-18

| ania a răspuns:

Sunt convinsă că da. E singurul care își alege singur moștenirea.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca evreilor le-a placut sa creada ca zeul lor tine la ei, si-i ajuta in mod regulat. Credinta asta i-a ajutat sa treaca peste unele momente grele din istoria lor. Pana la urma, cam fiecare popor are sau a avut candva o credinta intr-un zeu sau in mai multi zei care aveau rolul sa-i protejeze de diferite pericole, fie ele naturale, fie venite din partea altor popoare. Unele popoare au rezistat, si atunci a rezistat si credinta lor. Altele au pierit, iar religia a pierit deodata cu ei. Cine mai aude acum de zeii in care credeau hunii, cumanii sau chiar dacii? Au trait pe teritoriul asta atatea secole, dar noi suntem complet indiferenti in legatura cu credintele lor. Cine il mai venereaza pe Zamolxe azi? Cam asta e soarta popoarelor si religiilor. Daca trece suficient timp, pana si cea mai raspandita si puternica religie isi va cunoaste sfarsitul. La fel si cu popoarele si zeii lor.

| ExprimareLibera explică (pentru sublime89):

Intr-adevar, orice început are si un sfârșit. Pentru milenii viețile oamenilor au fost influențate de religie. E totuși timpul să trecem peste.
Merci ca ti-ai făcut timp să îmi răspunzi la întrebări, apreciez. Mi-ai dat niste răspunsuri bine structurate si argumentare.

| 6684464 a răspuns:

Parca ti-am mai spus, nu mai comenta daca nu stii de ce Biblia este despartita in VT si NT.

| ExprimareLibera explică (pentru 6684464):

Hai baga o rugăciune și culca-te la loc. Nu te mai salvează Gizaz