| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema! Sunt intr-o relatie cu un baiat, relatie serioasa, urmeaza sa stam impreuna la facultate, studenti la medicina respectiv faculta de chimie. Dar am aflat de curand ca mama lui e penticostala, tata ortodox. Si observ ca si el are inclinatii spre religia penticostala : nu isi face cruce, nu se inchina la icoane, bunica lui are harul de a vorbi in limbi. Si e o familie atata de frumoasa si diferita de multi altii. Dar eu sunt o ortodoxa inraita. Nu pot sa concep faptul ca el nu isi face cruce macar. Inteleg si Biblia, rolul ei... dar nu sunt obisnuita. Si cred ca in viitor el va trece la religia penticostala. Eu cu siguranta nu vreau sa ma convertesc la alta religie. Ar putea fi un impediment asta in relatia noastra? E atata de complicat....Deja incep sa il vad cu alti ochi.nu stiu. sad

31 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Daca religia incepe sa-ti afecteze relatiile, inseamna ca nu este buna.

| ErrorFound a răspuns:

De ce? El nu te poate obliga sa te convertesti, fato.
Daca va iubiti, va iubiti.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă v-aţi iubi cu adevărat, religia ar conta mult prea puţin sau deloc. Poate ar trebui să-ţi reevaluezi sentimentele pentru acest băiat.

| ErrorFound a răspuns:

De ce? Am vazut cupluri si mai ciudate ca voi. Baiatul era un egiptean american venit in Romania, cu mama romanca, tatal german stabilit in Egipt si era musulman. straight face
Ea era un sfert evreica, jumatate romanca si un sfert unguroaica si era catolica. rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Este un impediment şi încă unul foarte puternic!
Imginează-ţi cât de complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la "dreapta credinţa"...

Este foarte important să fie amândoi de aceiaşi religie. Relevant în acest sens este şi II Corinteni 6, 14.

Un şir întreg de aspecte ce privesc "familia lărgită", "dreapta credinţă", cea de care depinde mântuirea sufletului, vor genera în timp, la tot pasul, compromisuri, frustrări tacite, reproşuri, foarte multe dispute, toate fără rezolvări posibile, contraziceri şi concurenţă, tensiuni nerezolvate, etc…

Chiar şi un lucru mai simplu, precum data sărbătoririi unui eveniment, poate să conducă la situaţii complicate. Cunosc cazuri ale unor familii (în care unul fiind ortodox iar celălalt catolic) în care, din cauza diferenţelor, lipseşte armonia, chiar dacă aceste diferenţe nu sunt atât de mari precum în cazul contrastului dintre alte culte.

| milan9 a răspuns:

Confesiunea copiilor este un alt subiect disputat… Este important să fie de la început în cadrul aceloraşi convingeri. Sunt evitate astfel foarte multe probleme.

Dragostea e mare, dar se spune că după câteva luni de "dragoste", ceea ce mai ţine relaţia în picioare este doar echilibrul ei firesc, neîntreţinut în mod artificial prin effort suplimentar, nesimulat…

Ori tensiunile inter-religioase, numai relaxare, pace şi echilibru nu oferă sad

Este deci un nedorit început al unui tunel fără vreo "luminiţă" la capătul lui…

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Totul depinde cat de fanatici sunteti fiecare... si da poate devein un inpediment la unmoment dat

Răspuns utilizator avertizat
| RisenLight a răspuns:

Uite priveste situatia astfel :
1. Va iubiti... asta e clar
2. Incearca sa afli care sunt motivele pentru care are acele inclinatii spre secta aceea apoi prezinta-i si tu motivele inlinatie tale si incercati sa ajungeti la un consens (bineinteles cred ca pentru tine solutia ar fi ca el sa deprinda religia tatalui sau, insa inainte de toate daca spui ca esti ortodoxa inraita prezinta-i farmecul acesteia happy )
3. Trebuie sa te aprob e o situatie delicata insa fara o discutie serioasa si sincera pe tema asta nu rezolvi nimic.
4.Nu trebuie sa il vezi cu alti ochi ci dimpotriva, daca il iubesti si el te iubeste fi sigura ca aceasta iubire va ajunge la un consens in ceea ce priveste problema ta. Bineinteles conteaza fericirea voastra, insa sunt singur ca pentru tine aceasta fericire trebuie sa fie placuta si in ochii tai si in ai lui Dumnezeu pentru a te bucura de relatia asta.
5. Sigur ca nu poti lasa lucrurile asa cum sunt pentru a fi fericita cu adevarat, insa nici nu e cazul sa pui problema unei despartiri pe baza "diferentelor religioase".
8. In final sfatul meu (ma pun in situatia ta ) : Poate ca putin mi-ar fi greu sa ii spun in fata insa as incepe discutia aceea de care am tot amintit.
In cazul in care baiatul ar incerca sa aprofundeze putin ortodoxia si incetul cu incetul sa o descopere as spune misiune indeplinita, insa daca nu da semne ca ar vrea sa o descopere un singur lucru iti spun - sa nu incerci sa ii impui ortodoxia ca nu cumva sa o accepta cu sila, pentru ca asa nu ai facut nimic decat sa il impotrivesti mai tare ortodoxiei.
Cunosc si eu un prieten care era in situatia ta insa nu a pus cultul pe primul plan ci doar relatia in sine.S-au despartit intr-un final insa au fost fericiti.
Unde vreau sa ajung : lucrul acesta poate fi un impediment doar in cazul in care vrei tu sa fie.
Pentru mine personal in situatia ta cred ca ar fi un impediment doar daca as simtii in sufletul meu ca nu sunt cu adevarat fericit. happy
Sper ca te-am ajutat. Astept reply happy

| Dumniezău a răspuns:

Vezi ce patesti daca crezi in dumnezeu. Fate atee si nu o sa mai ai probleme legate de religie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca religia reprezinta o piedica spre fericirea ta, las-o deoparte!

| RisenLight a răspuns:

Am inteles : Uite chiar nu vreau sa te alarmez insa daca nu iti gasesti fericirea adevarata langa el si crezi ca libertatea ta si manifestarile personalitatii tale vor fi limitate va urma inevitabil ceva nu tocmai placut.
Incearca ca prin obiceiurile tale sa il deprinzi si pe el si sa ii explici de ce faci asta si ce simti cand faci asta. Daca te iubeste va intelege si iti va oferii libertate si credibilitate.
Cunosc famili mixte insa e cam greu sa pot spune ca o duc excelent.
Nu exista alta solutie decat sa fiti pe aceeiasi lungime de unda si cred ca imi poti da dreptate aici... oricat ai cauta asta e solutia.E greu si poate nu o sa ai rezultatul dorit insa cateodata in viata "daca nu risti nu castigi" (un lucru pe care o sa il tin minte in viata si eu deoarece cand dai inapoi ai mult mai mult de pierdut )

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RisenLight):

Cand ii de baut, bea, cand ii de fumat, fumeaza... muzica asculta. si manele si bug si tot ce apuca. Ii perfect laughing pana cand ajungem la partea in care nu se inchina la icoane... si nu isi face cruce. numa mor laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Normal ar fi ca daca intelegi biologia si/sau chimia sa nu fii crestin, poate devine ateu, ceea ce e mai bine decat penticostal, si daca religia desparte oameni, bravo ei, e dovada ca nu e benefica. Pentru tine sufletul e mai important decat trupul, de ce ai fi trista ca pierzi ceva material (trupul lui), dar iti pastrezi sufletul?
"Riscurile meseriei."

| 22SWAG22 a răspuns:

Ioanna94...
Eu nu sunt nici ortodox, nici penticostal, nici baptist, nici evreu, nu sunt nici un cult, sunt ateu. Ti-am spus aceste lucruri ca sa nu crezi ca tin partea vreunui cult crestin.
Uite care-i treaba, ortodoxia este cel mai de rahat cult religios posibil, cel mai primitiv, si cu sute de dogme care nu au nici o treaba cu Biblia, aici intrand si! CRUCEA!, care vad care are o relevanta foarte importanta pentru tine, dar ea este irationala...tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

" Nu pot sa concep faptul ca el nu isi face cruce macar. Inteleg si Biblia, rolul ei... dar nu sunt obisnuita."

Ti-o spun rece si succint, intelegi pe dracu', esti dusa cu pluta si tu vei fi cea care va pune capat relatiei prin lipsa capacitatii de a fi toleranta. Incheie relatia inainte de a ajunge un spectacol al crucilor facute si nefacute.

| danut a răspuns:

"Si cred ca in viitor el va trece la religia penticostala. Eu cu siguranta nu vreau sa ma convertesc la alta religie."
Eu cred ca "el" va trece la alta religie, nici ortodoxa si nici penticostala (in curand) dar problema este la tine, nu la el. Tu iti faci probleme, tu esti mai "hotarata" in convingerile tale. De regula familile neoprotestante (si penticostalii) sunt mai unite dar daca au soti de aceiasi confesiune. Sincer cred ca daca veti face o familie veti avea probleme destul de mari ca : nunta, botezul nebiblic al copiilor (botez la nastere), mersul la biserica, sarbatori, obiceiuri religioase si multe altele. Fa-ti o lista cu bune si rele iar apoi vezi "scorul" iar in functie de acesta alege. De data asta trebuie sa alegi cu MINTEA si nu cu inima cum te indeamna uni. Succes.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,nu va afecta.
Religia se identifica cu tipul de om, nu poate schimba ceva la tine, daca te iubeste, te iubeste asa cum esti, si tu la fel.

| sabrina103 a răspuns:

Daca vreti sa stati amandoi impreuna nici nu trebuia sa pui intrebare legata de diferentele de religii.

| Musique a răspuns:

Nu trebuie să lași religia să se bage într-o relație.E un moviv atât de banal.
Până la urmă avem același Dumnezeu, nu?

| Kalla a răspuns:

Cunosc doi de la mine din scoala, ea e crestina iar el e satanist modern si se inteleg foarte bine cu toate ca amandoi isi urmeaza propria religie.

| milan9 a răspuns (pentru Kalla):

Scuzp-mă, dar ăia doi sunt precum capra si varza...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dracul e cel mai frumos, daca te incurci cu el acum vei fi acaparata cu totul, dracii de la ei iti vor gasi o slabiciune; deci da-i de ales, cu multa prietenie un ortodox practicant

| Kalla a răspuns (pentru milan9):

Dar este asa romantic! Ca un inger si un demon care traiesc o iubire imposibila!

| milan9 a răspuns (pentru Kalla):

Scuză-mă iarăşi, dar numai o femeie ar fi în stare să gândească în termenii ăştia, în care o victimizare este văzută ca o "frumoasă poveste de dragoste"!?! big grin

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Pentru Kalla la varsta ei chestiunea se trateaza a la Sandra Brown, dar ce te faci cu Ioana care se joaca de-a mama si tata, uite crucea nu e crucea.

| Nicoleta a răspuns:

Da, va fi un impediment.
Ma gandesc la ce ai spus tu. ce inseamna "ortodoxa inratita"? Stii cu adevarat ce crezi incat poti spune garantata ca ceea ce face el e gresit?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Asta e o idiotenie comico-tragica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca a-ti fi mai tineri ca ateii de pe aici v-as spune ca doar iubirea conteaza.dar santeti studenti, oameni cu educatie, care vor sa lupte cu suferintele oamenilor.va pot sfatui sa luptati lupta cea buna cu suferinta dar sa nu va faceti sa suferiti pe voi insi-va.in privinta credintei santeti crestini. foarte laudabil.si credinciosi.{luati aminte cei inteligenti, realisti si atei.}dar in privinta asta, puteti ajunge la o intalegere avand in vedere ca Dumnezeu Doar este.nu ortodox, nu catolic, nu peti, adve, ori altcumva.ci doar este, si are asteptari de la noi dupa talerii cu care ne-a inzestrat pe fistecare.va doresc mult succes, si sa va iubiti si respectati crestineste.ca frumoasa religie avem si cu bune randuieli, chiar de or zice cine ce o zice.