| DanGD a întrebat:

Bună sper sa ma puteți ajuta eu sunt recent divorțat din motive de neînțelegere sunt de religie ortodoxa și am cunoscut o domnișoară de religie penticostala eu îmi doresc sa ma convertesc la penticostali și îmi doresc sa ma recasatoresc cu ea religios și civil pot face asta sau religia penticostala nu permite acest lucru va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dupa botez vei fi nascut din nou si ti se iarta toate pacatele, asa ca da, poti reincepe de la zero.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu prea e clar care e planul tău de fapt. Dacă, să zicem, totul merge bine, te converteşti, te căsătoreşti, totul în regulă, ce vrei să faci după aia? Să rămâi pentru totdeauna penticostal? Sau să revii la vechea ta religie? Adică să te faci frate cu penticostalul doar până treci lacul? Sau cum?

| DanGD explică (pentru sabin89):

Nu nici vorba de asea ceva eu vreau sa fac asta definitiv sunt hotărât nu doar pentru ea o fac și pentru mine dar îți dai seama ca îmi doresc o familie dar dacă prin pocăință nu pot face asta atunci mai bine nu o fac intelegi

| RAY a răspuns:

Nu vor fi probleme man.

| DeyCj a răspuns:

Dacă numai pentru a te căsători cu ea vrei să sari din lac în puţ cu credinţa(şi ăştia-s tot creştini, la fel ca ortodocşii, dar comparativ cu primii sunt mult mai biblici, nu tolernaţi ca doxa dreaptă), atunci de ce nu va căsătoriţi la ortodocşi.Nu spuneţi că ea e de alta religie şi voila; Gata nunta în beserică. Ştiu cazuri de-astea care au făcut manevra asta şi le-a ţinut.Nu văd de ce în cazul vostru n-ar merge happy. Ideea e să nu zici la popă că ea e de altă religie.Cununia o poţi face la tine-n parohie.

| DanGD explică (pentru DeyCj):

Cere certificat de botez știu ca am mai fost căsătorit iar familia ei nu ar accepta asta nu vreau sa fenteze știu și eu parohii unde cu bani rezolvi tot dar nu vreau asta

| SG1995 a răspuns:

Poti, teoretic nu erai penticostal pana atunci, deci secta nu iti va imputa nimic.

| DanGD explică (pentru SG1995):

Da nu sunt încă penticostal dar vreau sa ma convertesc aicea nu am problema pentru ca ma accepta urmez toți pași și ma botează pe urma problema ii ca mi-e frica ca ne vor refuza când vom vrea sa facem cununia religioasa sa vrea sa fie cu mine dar nu vrea sa renunțe la religie asta ii singurul obstacol

| SG1995 a răspuns:

Iar daca e tipa e abuzata si divorteaza, si mai si paraseste secta, tot ea e diavolita. laughing

| CarolineF a răspuns (pentru SG1995):

Nu e adevărat, nu știu de unde le scoateți. Sunt baptistă(asemănător cu penticostalii) și sunt cazuri de femei divortate în biserică pe motiv că au fost abuzate, bătute, înșelate și ele au decis să divorteze și nimeni din biserică nu a dat vina pe ele pentru asta.

| DanGD explică (pentru CarolineF):

Stii care ii problema eu am fost deja la 3 adunări diferite și am vorbit cu 3 pastori diferit toți mi-au zis ca se poate dar și ea a vorbit cu cineva și ea zis ca nu se poate eu știu ca părinți ei nu ma accepta pe mine pot face orice pentru ca sincer sunt încuiați dar cine sunt eu sa ii judec sincer din păcate se pare ca incaodata lumea ii mai mare decât dragostea dintre doua persoane ii trist dar cred ca ma resemnez eu oricum sunt pocait din pântece de la mama mea pentru ca in afara de divorțul asta nu am păcătuit nimic în viata asta și am sa continui sa fiu asea dar decât sa ma lupt cu morile de vânt sau sa încerc sa le schimb mentalitatea unor oameni care nu știu și nu înțeleg numa ce vor ei mai bine îmi vad de treaba mea cu speranța că poate într-o buna zii va răsări soarele și pe strada mea

| mentholinks a răspuns:

Depinde din ce adunare face ea parte. Tu e clar ca vrei sa te convertesti doar pentru a te casatori cu ea. Dar la unele adunari ca sa te accepte e nevoie si de martori care sa spuna ca intr-adevar ti-ai schimbat viata si simti o dorinta puternica de a te pocai ca sa te accepte. Nu e asa usor sa te convertesti la ei.

| DanGD explică (pentru mentholinks):

Bine eu știu ca în adunarea ei nu va fi usor asta îmi este clar dar ce ma macină pe mine și ce nu știu ii ca după toate la final ne vor face cununia religioasa sau totul va fi în zadar eu sunt un om deschis la minte și familia mea la fel eu sunt constient ca am greșit în trecut dar vreau sa ma îndrept da nu doar pentru ea și pentru mine pentru ca mi-a schimbatviata în bine și nu ma vad fără ea dar nici nu vreau sa își schimbe credință pentru mine pentru ca stiu ca nu va fi fericita știu ca existe soluții nu are cum ca doar sa fii trecut prin asta

| xerxes1 a răspuns:

Se poate rezolva cu decesul.
Daca il boteaza oricum i se sterg pacatele.

| CarolineF a răspuns:

Nu e adevarăt. E permis divortul în caz de adulter sau în caz că el e violent, se îmbată etc.

| Holiday a răspuns (pentru CarolineF):

Doar in caz de adulter e permis, nu si in celelalte cazuri. Dar nu-l ajuta cu nimic, pentru ca problema intervine la recasatorire in cazul lui.