| anonim_4396 a întrebat:

Sunt practicanti de ocultism pe aici?

43 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

NikFlorian ce e fals? versetul din biblie sau ca hinduismul e mai veche ca iudaismul, nu ai habar de propia ta religie

| SG1995 a răspuns:

Am un grup de genul, îmi dai adresa de Facebook pe prv și te bag.

| Mclaren12 a răspuns:

Chiar daca sunt nu cred c-o sa-ti zica nimeni.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sa zicem, ca daca ai gasi pe unul, de ce ai fi interesat?

| SG1995 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pe bune? Și ce practici? laughing

| IIIshaneIII a răspuns:

Presupun ca nu e ceva asa popular adica ar fi ceva sa verzi iluminati pe aici

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ocultismul nu are legatura cu Illuminati!

| NikFlorian a răspuns:

Eu nu practic acestea dar cunosc multe şi te pot ajuta, dar te avertizez că sunt creştin-ortodox şi nu am voie şi nu practic ocultism, dar te pot ajuta cu răspunsuri la întrebări.

| anonim_4396 explică (pentru NikFlorian):

Eu is ateu, dar ma fascineaza ideologia asta oculta/ satanista

| NikFlorian a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant. Nu prea îi aşa fascinantă cum pare la prima vedere,cu ritualurile ei şi alte lucruri caracteristice acestui cult, are rânduieli, preoţi şi tot tacâmul.
Acesta este un cult doar că este opus creştinismului deoarece acest cult venerează partea opusă, am putea spune antagonistul din toată această poveste, iar acest cult este opus şi ateismului deoarece contravine de la ideologiile ateiste şi le contazice. De aceea ateii nu se preocupă cu astfel de lucruri absurde în care din punct de vedere al ideologiei ateiste, nu există şi este o mare pierdere de vre3me şi timp. Ateul nu crede nici în Dumnezeu dar nici în Satan sau Lucifer ci se concentrează asupra vieţii pe care o are bucurându-se de ea până la moarte.

| anonim_4396 explică (pentru NikFlorian):

Ehh, In primul rand ocultsimul/ paganismul este destul de poplar ca trend in special tariile nordice. (in tariile care se trag din triburile germanice)
https://www.youtube.com/watch?v=nLgM1QJ3S_I
Dar eu ma gandeam asa la o distractie gen: sa se adune cateva persoane mai "diferite" intr-un cimitir/ padure. asa de amuzament

| NikFlorian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie să fi Satanist ca să mergi în cimitir, oricum nu ai ce să vezi nimic special doar pietre funerare și flori putrede. Iar la pădure aceeaș poveste. E fain să mergi vara în cimitire și să sperii pe cei de lângă tine cu fel și fel de povești inventate. Este adevărat că în țările nordice îi la modă Satanismul cum îi la noi Ateismul., fiecare țară cu trecutul ei.

| anonim_4396 explică (pentru NikFlorian):

In tariile nordice e la moda paganismul nu satanismul
Paganismul era inaintea aparitiei crestinismului/satanismului. In tariile Nordice e un fel de "cultura" adica fiind atei, readuc la viata vechile obiceiuri.
Pe la noi Ateismul nu e la moda, romanii is foarte religiosi.

| NikFlorian a răspuns (pentru anonim_4396):

Păgănismul tot din Satanism își are originea, doar că acum Satanismul a căpătat o altă formă, dar tot aceiaș sunt deoarece tot la zeități se închină. Iar legat de ateism, cel puțin eu am observat că în zona mea îi la modă.

| RAY a răspuns (pentru NikFlorian):

Scrii prosti mari, popoarele germanice asa erau numite de crestini pentru ca nu credeau in zeul avramic, ce satanism, visezi

| NikFlorian a răspuns (pentru RAY):

Eu nu m-am referit la popoarele germanice ci la păgânii care se închină la idoli, și are origini pe Satan conform învățăturii creștine deoarece se închină îngerilor lui Satan, adică demonilor cu diferite nume și li se aduceau jertfe de sânge. Știu ce vrei să zici și ai parțial dreptate, tot ce nu are legătură cu Dumnezeu de la Satan provine, iar păgânismul de la Satan provin.

| RAY a răspuns (pentru NikFlorian):

Tu nu intelegi ca nu are legatura una cu alta, satanismul este o inventie crestina, hindusi sunt satanisti sau budisti?

| NikFlorian a răspuns (pentru RAY):

Exact,păgânismul îi religia unde oamenii se închină unor zeități inventate de ei. Dar tot de la Satan provin, Dacă nu te superi cercetează mai multe lucruri legate de Căderea lui Lucide pe Pământ și nu te bate cu cărămidă în piept pentru că nici eu nu o fac.
La această temă îi mult de dezbătut și nu o să găsești soluția de la articole de pe internet și numai dacă studiezi, pe mine nu mă fascinează păgânismul și am timp să studiez pe acesta.

| RAY a răspuns (pentru NikFlorian):

Omule hinduismul e o religie mai veche si decat iudaismul,cum sa fie ma sataniste laughing
faza cu caderea lui satanel,nici unde in biblie nu scrie asa ceva, e vorba de un rege atat,lucru recunoscut de evrei,mulsulmani si teologi crestini, satana asta este doar un slujitor a lui iahve,scrii acolo ca cica pagani au inventat zeii, evrei lau inventat pe iahve,ei fiind politesti =nu ai habar de propia biblie, apoi au trecut la monoteism, mult mai tarziu, ce articole baiete, eu vorbesc de istorie, biblie

| RAY a răspuns (pentru NikFlorian):

16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa

| NikFlorian a răspuns (pentru RAY):

Fals.

| Darksoul12 a răspuns (pentru NikFlorian):

Eu sunt de parere ca pe parcurs ce Crestinismul s-a raspandit ca religie, toti zeii popoarelor inglobate au fost transformati in "demoni". Multi dintre acei zei au fost cunoscuti inca de dinaintea aparitiei Crestinismului.Asadar, demonizarea lor a avut ca singur scop instaurarea monopolului noii religii in zona cucerita.Simplu.

| anonim_4396 explică (pentru NikFlorian):

Paganismul exista in mai toate popoarele, INAINTEA APARITIEI Crestinismului
Iar Satanismul este o ramura a Crestinismului
Paganismul nu are legatura cu Satanismul., Singura legatura este ca in epoca medievala cei care practicau ritualuri vechi "pagane" au primit porecla de satanisti. Din cauza inculturii generale din epoca respectiva

| NikFlorian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o oarecare dreptate,dar fiind ateu nu ai cum să zici că Păgânismul de la Satana vine,deoarece aceasta îi perspectivă creștină și cum nu ești creștin, nu vei face niciodată legătură între demonii lui Satan și zeii păgânilor ba chiar poate zici că Satanismul și Creștinismul de la Păgânii au originea, din punct de vedere creștin îi așa cum zic eu, iar din punct de vedere artist este așa cum zici tu și fiecare dintre noi susținem că zicem Adevărul, deoarece așa ne stă în firea umană.

| anonim_4396 explică (pentru NikFlorian):

Eu spun din perspectiva istorica, cronologica.
Consider Biblia ca o adunatura de intamplari reale/sau cu un sambure de adevar prezentate metaforic
De exemplu si Potopul a fost identificat cronologic, si prin dovezi archeologice datand aproximativ cu 13.000 de ani in urma.

| NikFlorian a răspuns (pentru Darksoul12):

Nu îi chiar așa simplu cum zici.
Ai fi tentat să zici asta dar înainte de 313 ce a fost?
Atunci când Creștinii erau persecutați pentru credința în Hristos.
Iar demonii nu există numai în creștinism ci și în iudaism, islamism, de aceea părerea ta nu îi bună, dar are un sâmbure de adevăr.

| anonim_4396 explică (pentru NikFlorian):

Crestinii au fost persecutati, deoarece Crestinismul ca religie presupunea sa te inchini la 1 singur Zeu, care era superior tuturor. Asta contrazicea normele societatii din perioada respectiva care presupunea ca oamenii se pot inchina la oricine atata timp cat il vad pe Imparatul Roman ca "zeu"/conducator(depinde de expresie) absolut
Ca urmare Crestinii au provocat o revolta armata care a fost zdrobita de Romani

| NikFlorian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu îi chiar așa, legat de potop ai dreptate și nu, istoria îi cea mai controversată poveste și ca să susții anumite teorii istorice ai nevoie de dovezi foarte bune.
Iar Biblia nu spune chiar tot deoarece ea nu este o carte științifică și mai mult umanistă, eu sunt conștient și știu cum stă treaba cu actul creației dar îi mult de spus și nu se poate discuta această temă pe internet, pentru că îi prea amplă și îi mult de povestit.

| anonim_4396 explică (pentru NikFlorian):

Acuma 13.000 de ani un meteorit a lovit Greenlanda ce a provocat schimbari climatologice extreme
--->in consecinta nivelul mariilor/oceanelor de pe tot globul a crescut brusc--->inundatii masive
Luand in considerare ca majoritatea zonelor populate(atat mai demult cat si azi) se afla in apropierea tarmurilor. Imagineaza-ti ce or fi crezut oamenii aia in perioada respectiva...
+ In anii urmatori atmosfera s-a racit brusc cauzand ca America de Nord, si Europa sa fie acoperite de zapada permanent. Ce a dus la extinctia multor mamifere
Sa nu mai spunem ca primele state/asezari dateaza de undeva la 12-11.000 de ani. Si aici era problema deoarece se stie ca noi oamenii existam in forma de azi de acu circa40.000 de ani, Dar era o intrebare nerezolvata : Daca de acu 40.000 ani aveam acelasi capabilitati, ce am facut pana acum 11.000 de ani? Se presupune ca am avansat si in trecut,(NU pana la nivelul de azi), dar progresul atins a fost distrus de cataclism

| Darksoul12 a răspuns (pentru NikFlorian):

Da.Se poate discuta mult despre acest subiect.
Peresecutarea crestinilor a dus la crearea multor martiri si nu a facut decat sa intareasca credinta oamenilor, astfel, se pare ca dupa ce persecutiile au incetat mai existau inca destui crestini pentru a duce la expansiunea religiei.Vechiul Testament, care a pus bazele Crestinismului si Iudaismului exista deja inainte de persecutia crestinilor din timpul Imperiului Roman, deci argumentul meu ramane valabil.
Pe de alta parte, faptul ca demonii sunt prezenti si in Islamism nu face decat sa confirme existenta acestora, pe care eu nu o neg.Ce vreau eu sa spun este ca termenul de "demon" este subiectiv, la origine fiind folosit pentru a descrie atat spirite bune, cat si rele.
Dupa parerea mea, aceste spirite au existat de mai mult timp decat religiile cunoscute astazi, sub multe masti si nume in diferite culturi, la inceput sub forma de zei, apoi de demoni(termen ce si-a schimbat in timp sensul original) in religii precum Crestinismul, Iudaismul si Islamismul.

| NikFlorian a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil să ai dreptate!

| NikFlorian a răspuns (pentru Darksoul12):

Posibil să ai mare dreptate!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista ideologie (Adica corp de idei) in ocultism. Iar satanismul are cel putin 3 ramuri: traditional, modern si ocult!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clarificare: paganismul este vechea religie, intoarcerea la radacini.
Spre exemplu, in tarile nordice - Suedia, Norvegia, Danemarca - au renuntat la crestinism si s-au intors la vechea religie.
Acum se cheama asatru. Adica oamenii se intorc la vechii zei precum Thor, Odin, Freya sau la vechile spiritualitati si ideologii pagane.
La fel wiccanii si altii.
Asta nu inseamna ca fac vraji sau alte prostii.

Iar ocultismul este cu totul altceva: https://mythologica.ro/category/demistificari/mituri/pseudostiinte/

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru NikFlorian):

Complet eronat.
Paganismul este astazi, in fiecare tara, cea mai veche religie. Spre exemplu, la noi, datinile ramase de la daci. La nordici, cele de la vikingi. La francezi, cele de la celti etc. etc.

Satanismul, in forma instutionalizata, apare odata cu LaVey.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru NikFlorian):

Toti suntem pagani. Chiar si astazi. Chiar si crestinii. Inainte de crestinism, toata Europa era "pagana". Crestinii ii numeau pe toti "pagani".
Astazi, Europa, cea civilizata desigur, preia initiativa si refuza crestinismul. Intorcandu-se la origini. Popoarele mai putin evoluate - romanii, sarbii, bulgarii - vor mai ramane prinsi in acest carusel pana ajung la maturitate psihica.

| anonim_4396 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Sa te corectez putin: in tariile nordice paganismul este un trend: adica isi reamintesc istoria veche: faza cu vikingii etc. Ca credinta sufleteasca is atei. Paganismul este considerat asa o miscare/un stil nu intelesul spiritual.
Religia in mai toate tariile civilizate este mai mult o traditie (nationala) dacat ceva real.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma poti corecta, dar poti comenta. Trendurile merg in materie de moda, mobila, mancare. Nu si in ideologii. Ele acapareaza. La paganism ne vom intoarce toti. Este o miscare naturala in "lumea religiilor". Unii specialisti cred ca globalizarea ne va indrepta spre un singur mega-stat si o singura mega-religie. Eu cred mai degraba in renaturalizarea religiilor.
Oamenii se vor indrepta mai degraba spre animism si tehnologie.

| anonim_4396 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

In europa de vestic religia: Crestinismul (si paganismul, care la situatia actuala este doar "o moda" (ceva cool) ) au mai mult rol de "Traditie". Dar situatia sta diferit in celelalte parti ale pamantului:
-in europa de est oamenii is crestini - credinciosi
-in asia : in mare parte ATEI, la ei Hinduismul sau celelatle religii au mai mult rol traditional
-In mare parte din africa: Crestinismul este in mare crestere (deoarece organizatiile bisericesti ajuta saracii din Africa)
In orientul mijlociu (la arabi) Islamismul le este indoctrinat in radacini, ei nu o sa se schimbe niciodata
In America de nord (SUA) : Daca mai demult in Sua religia nu avea importanta, acum SUA a devenit tara gazda a fanaticilor religiosi: sectele de pocaiti.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai date statistice, sondaje? Pe ce te bazezi?
Paganismul nu este o "moda". Este la fel de legitim ca si alte religii. Dar este o filosofie inainte de toate, nu o religie per se.
Crestin nu inseamna si credincios. Si nici viceversa. Incurci termenii.
In Asia exista una dintre cele mai credincioase populatii. Vorbim de buddhism. Hinduism in toata India. Shinto in Japonia.
In Africa majoritar este islamul.
Nu stiu de unde ai aceste pareri, dar par sa fie tare indoctrinate.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religious_populations

| anonim_4396 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

"crestini - credinciosi" ma refeream ca aia is crestini SI credinciosi. Deoarece si tariile vestice is crestine, dar is mai putin credincioase (religioase) adica trateaaza religia cu mai putina importanta: sa ma explic clar, ca s-a creat o mica neintelegere.

In africa de nord la arabi categoric islamismul este la putere, dar in sud crestinismul este raspandit
(mica neintelegere a fost ca in momentul cand am spun "Africa" nu am inclus si arabii din Nordul africii

| Darksoul12 a răspuns:

Si ce vrei sa afli de fapt de la un astfel de practicant?