| Antisistem11 a întrebat:

Sunt valorile morale ale ateilor superioare celor creștine având în vedere că ele nu la baza frica de iad sau existența vreunei divinitati?

38 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Valorile crestine nu se bazeaza pe frica de iad ci pe faptul ca crestinii il iubesc pe Dumnezeu si sunt convinsi ca doar respectarea principiilor Creatorului asigura valorificarea la maxim a potentialulu uman, aduce o fericire adevarata si durabila in sufletul oricarui om.Cata moralitate au ateii se datoreaza constiintei pe care Creatorul a pus-o in ei si pentru care nu sunt recunoscatori su sunt mandrii de capacitatea lor de a face bine celor din jur de parca ei singuri si=ar fi fabricat constiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate sa creada cine ce vrea.Eu il iubesc pe Dumnezeu, e o bucurie si o onoare sa ma inchin inaintea Lui, Mantuitorul Hristos mi-eluberat sufletul, constiinta de vinovatie, cobdamnare, vreau sa ascult de poruncile lui pentru ca sunt convinsa ca Le - a dat pentru binele si fericirea mea si sunt incantata ca mersul istoriei e in mana Taticului meu din ceruri care ma iubeste cu o dragoste infinita si ma vrea cu gelozie pentru Sine.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Da. Morala care vine din minciuna si fantezie primitiva si absurda reflecta doar gandirea si interesele creatorilor de povesti pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Exista două lucruri profund greșite în întrebarea asta.

În primul rând valorile morale ale ateilor nici măcar nu există. Serios.
De unde îți vine moralitatea? Sistemul moral ateist, dacă există, e profund subiectiv și diferă de la individ la individ.
Ceva subiectiv nu e obiectiv, desigur, deci nu există în mod obiectiv.

Și înainte să-mi vina un IQ mic și să mă întrebe "păi ce ateii nu pot sa fie morali?"
Desigur că poti sa fii moral ca ateu. Din perspectiva creștină, dar nu din perspectiva ta personală sau dintr-o perspectiva obiectiva in care tu crezi.

Altfel spus esti dependent ca ateu de morala creștină. De morala crestina in care chiar tu spui ca nu crezi. Lmao. Sau cel putin o parte din ea.

În al doilea rand, morala crestina nu are la baza frica de iad. Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o astazi si o s-o mai aud de multe ori. Morala crestina are la baza iubirea fata de Dumnezeu si fata de aproapele.
"Iubeste pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta si din tot sufletul tau si din tot cugetul tau, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti"

Unde scrie aici de frica de iad? Ia sa-mi arata-ti ateilor unde apare cuvantul "iad" sau "frică" în porunca Domnului? Nimeni, dar absolut NIMENI nu se va mantui doar din cauza ca îi e frica de iad.

Puteti afla un secret de la mine, ateilor. Nimanui nu îi e frica de iad. Da, asa este. Poate va vine greu sa credeti, dar asa este happy

Pai cum asa?

Pai uite asa: crestinii adevarati fac bine din iubire, iar crestinii falsi se simt prea confortabili cu viata lor ca sa le fie frica de iad.
Deci pana la urma aceasta "frica de iad" vesnic invocata de cei mai prosti si ignoranti dintre atei e doar un MIT!