| EmaS a întrebat:

Sunteti constienti ca traim vremea sfarsitului?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Cred ca ema (ca si mine) ne refeream la 'sfarsitul' in viziunea biblica, si anume apocalipsa urmata de venirea lui Isus. Te rog citeste mai atent data viitoare tongue

90 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da! Anul dragonului este anul schimbărilor, se sfârșește cu vechiurile obiceiuri și dobândim obiceiuri noi.

| Esperança a răspuns:

Este exact ca pe vremea lui Noe. Oamenii vand,cumpara,beau,mananca,se insoara.Iar daca le zici ceva despre venirea Domnului te iau in ras si zic ca nu este adevarat, la fel cum a fost si cu potopul. Iar cat despre sfarsitul lumii va fi exact ca in povestea cu lupul. Cand baiatul acela tot mintia ca vine lupul, vine lupul si cand chiar a venit lupul nu a mai crezut nimeni. Cuvantul lui Dumnezeu ne spune ca El va reveni ca un hot. si pe multi ii va luat pe nepregatite!
Dumnezeu sa aiba mila de noi.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dar de unde stiti dvs asta?
Parca in biblie scrie ca doar dumnezeu stie cand va fi sfarsitul...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Cand aud de lovendal ma iau dracii (scuti-mi expresia)
Ce site, care scrie lucruri serioase, ar publica asa ceva?
http://www.lovendal.net/......-casa-lor/

| Woodenpints91 a răspuns:

Sfârşitul cui?

| EmaS explică (pentru Woodenpints91):

A lumii.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Nu există sfârşitul lumii.

| EmaS explică (pentru Woodenpints91):

Vom trai si vom vedea.

| William a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ce as mai vrea sa te aud spunand asta si cand va fi sfarstul lumii, cand o sa apara semnul Crucii pe cer si o sa vina Iisus.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru William):

Ok,dă-mi numărul tău de telefon, şi o să mă auzi spunând asta.

| Kitty20 a răspuns (pentru EmaS):

Ce religie esti?

| EmaS explică (pentru Kitty20):

Sunt crestina.

| Kitty20 a răspuns (pentru EmaS):

De care?

| EmaS explică (pentru Kitty20):

Neoprotestanta.

| monstrulet a răspuns:

Asta zic toti crestinii, de 2000 ani incoace. Propaganda tipica, ca sa te "pocaiesti" cat mai curand.

| EmaS explică (pentru monstrulet):

Vei vedea ca vin vremuri si mai grele.

| monstrulet a răspuns (pentru EmaS):

Doar n-o sa fie mai bine vreodata laughing

| Wehrmacht a răspuns:

De ce spui asta?

| William a răspuns:

Da, dovada este faptul ca in SUA deja sunt oameni care si-au implantat cipurile alea desi nu is prea populare si costa 200 de dolari unu.

| florin1979 a răspuns:

Ema, doar nu crezi in prostiile cu calendaru mayas si cu sfarsitu lumii pe 21-12-2012 happy

| EmaS explică (pentru florin1979):

Nu,draga Florin.Singura carte pe care o cred este Biblia.Acolo sunt scrise semnele sfarsitului.Si eu vad ca se implinesc cu fiecare zi.

| florin1979 a răspuns (pentru EmaS):

Nu stiu ce semne vezi tu! ca in biblie nu scrie exact ce se intampla in zilele noastre! nu se pomeneste de dictaturi in coreea de nord, de cutremure in asia, de tsunami, de riscul accidentului nuclear de la fukusima, de cernobal! daca aia ce au scris biblia sunt profeti, de ce nu spun EXACT, cuvant cu cuvant, lucrile(deci japonia sa zic) unde s-a intamplat o tragedie! Si nu imi amintesc ca Hitler sa fie pomenit in biblie! sa ii zica HITLER! Asta e parerea mea sper ca nu te-ai suparat pe mine ca nu ai motiv!

| EmaS explică (pentru florin1979):

Nu vrei sa vezi tu.Scrie despre razboaie despre criza economica si morala despre necredinta oamenilor.

| paranteză a răspuns (pentru florin1979):

Nu se pomeneste de asa ceva pentru ca se zice ca scrie in biblie ca omul nu are voie sa vada viitorul.Ce rost ar mai avea viata!?

| alexhandsport a răspuns (pentru florin1979):

Nu e vorba de 2012. sfarsitul lumii poate veni si la noapte matine peste 1 luna 2 3 4 sa 5 ani nimeni nu stie big grin

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Poti spune care sunt acele semne? Vreau ceva concret.

| EmaS explică (pentru Vladuthz):

Scrie despre razboaie despre criza economica si morala despre necredinta oamenilor. Este scris despre cutremure, foamete si boli.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Ema, biblia a fost scrisa si gandita de niste oameni foarte inteligenti. Bineinteles ca sfarsitul omenirii va veni, dar nu pentru ca asa este scris in biblie, ci pentru ca orice om inteligent poate deduce asta. Pe vremea aceea oamenii erau inapoiati, dar cei ce au scris biblia aveau capacitati intelectuale peste media admisa de acea vreme, de aceea ei au creat biblia, pentru a stapani omenirea, pentru a o impiedica de la a face rele, si dupa cum ziceam, orice om inteligent poate prevedea sfarsitul. Orice specie se autodistruge de la supra inteligenta. Suprainteligenta duce la autodistrugere.

| PredatoR a răspuns (pentru EmaS):

Care ar fi semnele sfarsitului care s-au implinit ca m-ai facut curios? ca si eu parca simt ca nu e ceva in regula... nu prea sunt eu credincios 100% da' totusi...

| danny0152 a răspuns (pentru florin1979):

Normal ca traim sfarsitul lumii (nu cel mayas ci cel biblic)si cel mai evident motiv poate fi ca toata lumea este condusa de presedinti, prim ministri, regi si chiar si cardinali, papi MASONI.

| EmaS explică (pentru PredatoR):

Scrie despre razboaie despre criza economica si morala despre necredinta oamenilor. Este scris despre cutremure, foamete si boli. Http://www.lovendal.net/......-lui-ioan/

| mihaibrasov a răspuns:

Razboaie au tot fost. Cand americanii au lansat bomba atomica puteai tot crede ca e sfarsitul lumii. Cand Hitler omora milioane de evrei la fel semana cu sfarsitul lumii. Cand Europa era invadata de ciuma bubonica in 1665 si mureau ca gandacii dupa Raid oamenii, parea ca e sfarsitul lumii. Treaba cu 'semne' si povesti similare sunt pentru creduli care nu inteleg mai nimic din Apocalipsa, dar vad ei o stire si stiu ca e semnul sfarsitului.
Modul in care ai pus tu intrebarea iti confirma pozitia de 'cel mai habotnic utilizator TPU' din istorie. Nu intrebi ceva, ceri doar confirmare la aiureli in care crezi cu tarie. Eu zic sa bagi in Strepsils si ceva calmante, nu ti-ar strica.

| EmaS explică (pentru mihaibrasov):

Draga Mihai vezi ca Biblia spune ca va fi o criza economica mondiala.Cine credea cu putini ani in urma ca SUA va avea probleme economice foarte mari? Era cea mai puternica tara d.p.d.v.financiar.De ce calmante, ti se pare ca as avea nevoie? Eu nu cred.Sunt foarte linistita, am pace.

| mihaibrasov a răspuns (pentru EmaS):

Si in 1929 n-a fost criza economica mondiala? Stiai ca a afectat si atunci Europa si a fost unul din motivele pentru care nemtii au inceput razboiul, ca au profitat de slabiciunea si lipsa de armament a celorlaltor tari? (Chiar daca razboiul oficial a inceput in '39, dupa 10 ani, Hitler se razboia ba prin Spania, ba isi revendica teritorii in anii anteriori) Si uite ca tot n-a fost sfarsitul lumii. Iar criza din '29 a fost mai apriga decat cea de acum.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru EmaS):

Nu e tocmai o criza mondiala. China si restul asiei de est sunt in crestere economica. Se asteapta ca China sa devina noua putere mondiala pana la sfarsitul deceniului.

| IMC90 a răspuns:

Nu exista nici o dovada concreta care, macar, sa ne dea de gandit ca s-ar apropia sfarsitul. Adica, in afara de poluare si de terminarea resurselor (care pot conduce in viitor spre moartea prin infometare, dar, atentie! nu a tuturor) nu exista alte amenintari serioase. Dar, poate ca imi scapa mie (deci lumineaza-ma)

| danut a răspuns:

Intr-adevar sfarsitul este mai aproape ca oricand dar faci o greseala destul de mare. Pentru marea majoritate aceasta "intelegere" nu este accesibila, motivul, sunt niste "conditii" pentru a avea "acces" la aceste informatii. Degeaba incerci sa-i explici unui orb din nastere cum arata culorile, nu poate intelege chiar de ar avea aceasta dorinta. "Vederea" in cazul intrebarii tale este format dintr-un complex de evenimentesi lucruri pe care nu noi le distribuim. Printre acestea este darul credintei care o data respins impinge individul in afara celor ce pot "intelege". O alta problema este ca "toti" sunt cei chemati DAR nu toti cei ALESI, putem continua cu afirmatia Domnului Isus Hristos ca Biblia a fost data pentru MARTURIE (adica ca dovada acuzatoare pentru respingere) si nu MANTUIRE. Constienta venirii unui sfarsit si inceputul unei noi perioade in istoria umanitati mai poate fi scoasa in evidenta de un studiu profund ceea ce in cazul unor internauti si acestia de varsta frageda este o raritate asemanatoare unui diamant de 50 de carate. Nu s-a vrut ca mesajul sa fie o jignire la adresa cuiva ci doar a scoate in evidenta realitatea pura.

| Deny1333 a răspuns:

Sunt mai conştientă de faptul că mi s-a terminat sucul decât de asta...

| EmaS explică (pentru Deny1333):

Ce fel de suc bei? Coca-Cola?

| Deny1333 a răspuns (pentru EmaS):

Pepsi, că e mai bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Omul preocupat de existenta materiala moare fara Dumnezeu si isi va petrece vesnicia alaturi de stapanul caruia i-a slujit!

| Andrei7520152 a răspuns:

Pe cat pariu ca n'o sa vedem niciun sfarsit in viata asta? happy

cum ca lumea se autodistruge as fi de acord. situatia se va inrautati in urmatorii ani

| MortemAeternum a răspuns (pentru Andrei7520152):

Nu mai spune, sa inteleg ca tu esti nemuritor? incredibil, deci eu zic sa punem pariu pe casa ta(daca ai una).

| Andrei7520152 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Cred ca ema (ca si mine) ne refeream la 'sfarsitul' in viziunea biblica, si anume apocalipsa urmata de venirea lui Isus. Te rog citeste mai atent data viitoare tongue

| Flav a răspuns:

Da! Nu mai am cafea in casa.

| EmaS explică (pentru Flav):

Ce zici, bei o cafea cu viitoarea ta soacra?

| maiAm8conturi a răspuns:

Eu nu vad niciun sfarsit, ba chiar e un moment prielnic de a profita pe plan economic.Am trecut peste multe profetii, sfarsituri, apocalipse informatice(ma refer la cea din 2000) si am observat in jurul meu ca multi au avut de profitat.Chiar si un pix sau o bucata de tamaie inscriptionata cu 2012 End of Times, Days, Humanity are un atuu in ceea ce priveste comercializarea lor.
Sunt constient doar de creativitatea unora si... Surpriza! Viata merge inainte.

| EmaS explică (pentru maiAm8conturi):

Da,ai dreptate viata merge inainte pana atunci cand va veni sfarsitul si noi vom trece pe la judecata de apoi.Ce zici, esti pregatit?

| Archdaemon a răspuns:

Nu

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Esti constienta ca ai nevoie de pastile?

| EmaS explică (pentru SturmirCloudKeeper):

Da,am racit putin.O sa iau strepsils cu lamaie.Dar tu esti constient ca esti bolnav sufleteste?

| SturmirCloudKeeper a răspuns (pentru EmaS):

Lol, nu exista suflet.

| axeldavid a răspuns:

Si calul nu avea nimic impotriva!

| Fizy93 a răspuns:

DA, dar mai avem pana la sfarsitul lumii destule generatii de traitwinking Asa cred! Si sunt constient datorita faptului ca sunt boli pentru care nu afla leac, oamenii sunt foarte rai intre ei, nu se ajut... si una alta tongue

| Homye18 a răspuns:

Motivul pentru care Mayasii nu au terminat calendarul este ca a venit Chuck Norris si i-a omorat pe toti.

| paranteză a răspuns:

Buna.Am 11 ani.Din ce mi-a spus mama.se apropie sfarsitul pe zi ce trece.Pt. ca se zice ca atunci cand se v-a apropia sfarsitul vor aparea tot felul de ciudatenii pe pamant.Si nu.nu prea sunt constienta.

| MidnightLady a răspuns:

Care sfarsit, Ema? Ai gatat de citit Biblia si nu mai ai ce ne vari in suflet? Baga-te la musulmani si apuca-te de Coran, mi-ar parea rau sa dispari de pe site.

| Alexintunecatul a răspuns:

Se mediatizeaza absolut tot acum...si din aceasta cauza impresia asta! parerea meahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești conștientă că o tot trăim de 2000 de ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema? noi crestinii avem o singura biblie, care ne spune aceleasi profetii de 2000 de ani, ca sa nu spun de 7000 de la facerea lumii.dovada ca nu minte.dar uite cate biblii are lumea? si lumea a ales, sa nu o creada pe cea crestina ci orice alta biblie care corespunde ingaduntei lor fata de ei insisi.probabil si inainte de potop au spus despre noe; asta e nebun.in gandul lor insa erasi acel; dar daca...ei unde se va duce toata lumea, voi merge si eu.si asa se va intampla din nefericire.fiindca multi alegem calea larga si putini pe cea stramta.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca sunt si crestini care au ales sa traiasca frumos sa fie o marturie pentru cei din jurul lor la locul de munca, in societate.Si tu esti unul dintre ei.

| Flav a răspuns (pentru EmaS):

Daca-mi faci cunostinta cu fiica ta, beau si aghiasma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Doar atat ai de spus? De la tine ma asteptam la mai mult.Mult mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-as putea sa mai spun? Cand vad ca ura este la culme, lumea este plina de rautate si nu se sfieste sa prctice cele mai mari pacate fara nici o jena, parere de rau... Intr-o lume in care suntem inconjurati de sodomiti, curvari, betivani, oameni care-L hulesc pe Creator, hoti, mincinosi, necredinciosi, atei si lista poate continua cu mult mai mult... mi-e scarba de lumea in care traim!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Da,si eu urasc pacatul, dar il iubesc pe pacatos si doresc ca sa se intoarca si el la Dumnezeu si sa fie mantuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 2012 ani acelasi basme sa te pocaiesti ca vine sfarsitul

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Odata si odata va veni! Toate au sfarsit! Chiar si ateii!

| BlackFuneral a răspuns:

Draga Emma iti recomand sa asculti putin rock. :)
http://www.youtube.com/watch?v=346buRwtrOU
o sa te ajute:));)

| HDeNiSaR a răspuns:

Nu este suficient să spunem:"Da, sunt conştient/ă!"
Acest lucru trebuie să se observe din acţiunile noastre.
Este ca şi cum suntem într-un tren cu o anumită persoană. Stăm de vorbă cu ea iar ea la un moment dat ne spune că la următoarea staţie coboară.
Odată ajunşi la acea staţie ne aşteptăm ca persoana să coboare… dar în schimb ea incepe să-şi dea geaca jos, să-şi desfacă bagajele şi se pune să doarmă!
Arată prin ceea ce face că ea este pregătită să coboare?
Aşa şi noi cu gura putem spune "Da, sunt conştient/ă!" dar dacă mintea noastră este controlată de Satan! Atunci acţiuniile noastre reflectă intenţiile lui.